Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Podróże -> Zrozumieć Japonię — Dorota Ugorowska
Zrozumieć Japonię — Dorota Ugorowska

Zrozumieć Japonię

Cena: 49,99 zł 42,49 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Są trzy drogi robienia różnych rzeczy: jedna jest dobra, druga zła, a trzecia jest japońska.

Japonia? Manga, sake i filmy o samurajach. Japończycy? Dziwni, sztywni i bez emocji. Czas skończyć ze stereotypami! Dorota Ugorowska, która poświęciła poznawaniu Japonii blisko 20 lat życia, sprawi, że spojrzycie na ten kraj z nieznanej dotąd perspektywy. Osobiste przeżycia autorki są punktem wyjścia do lepszego zrozumienia kultury, mentalności i tradycji Japończyków, a z jej obserwacji i refleksji wyłania się fascynujący obraz kraju, w którym najbardziej liczą się honor, uczciwość i poszanowanie drugiego człowieka, a siła medytacji i bliskości z naturą są znane i kultywowane od pokoleń. Daj się zabrać w podróż, która może okazać się początkiem prawdziwej miłości!

Bogowie rozrzucili „święte” wyspy na samym krańcu Wschodu, umieszczając pośrodku imponującą górę Fuji, najbardziej rozpoznawalny w świecie punkt japońskiego krajobrazu. Japonia, oddzielona morzem od kontynentu, stoi z boku, samotna i tak bardzo różna od swoich azjatyckich sąsiadów. Mieszkańcy stworzyli oryginalną, unikalną kulturę, trudną do zrozumienia dla obcych, ale właśnie dzięki temu tak bardzo fascynującą. […] Od II połowy XIX wieku, kiedy Japończykom przyszło zmierzyć się ze światem, nieustannie szukają oni własnej drogi między nowoczesnością a tradycją. Japonia to z jednej strony kraj o zaawansowanej technologii, z drugiej zaś kultura pełna niepojętych irracjonalności i spirytualnych przekonań. Ludzie ci, starając się żyć ze światem, pozostają jednocześnie obok świata.

Dorota Ugorowska – jest absolwentką Wydziału Historii UW, po ukończeniu studiów pracowała jako redaktor w Wydawnictwie „Książka i Wiedza”. W latach 90. wyjechała wraz z rodziną do Kraju Wschodzącego Słońca. Planowany dwuletni pobyt zamienił się w długotrwałą przygodę życia. W Japonii zajmowała się nauczaniem języka angielskiego, współpracowała jako konsultantka i tłumaczka w telewizji NHK przy emisji filmów polskich i programów o Polsce. Dużo czasu poświęcała podróżowaniu po kraju samurajów i krajach Azji Wschodniej. Obecnie wciąż żyje na pograniczu dwóch światów, nieustannie przemierzając trasę Warszawa – Tokio.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Podróże
  • Wydawca: Novae Res, 2020
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 426
  • ISBN: 978-83-8147-908-0

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 7 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Małgosia Brzeska  (9.08.2020)
Czy można zrozumieć Japonię? Uważam, że można próbować, ale dla nas nie będzie to łatwe. Zbyt odległy to dla nas zakątek, inna kultura i obyczaje. Zgoła odmienne podejście do różnych sfer życia. Ale warto poznać Japonię przedstawioną przez Dorotę Ugorowską, wybierzmy się na wspólną wycieczkę, gwarantuję, że będzie bardzo ciekawie, nie będzie czasu na nudę i znużenie …
Japonia to dziwny kraj, dla nas dość niezrozumiały i nieodgadniony, ale przez to jaki intrygujący i pociągający. Pełen zagadek i niedopowiedzeń. O innej kulturze i obyczajach, ciekawych tradycjach i trochę dziwnych jej mieszkańcach. Autorka w bardzo ciekawy i pełen emocji sposób ukazuje podstawowe sfery życia Japończyków. Nie jest to żadne nudne opracowanie naukowe, ale świetna i z pierwszej ręki, w żaden sposób nie upiększona, relacja z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki Dorocie Ugorowskiej dowiemy się o wyznawanej religii przez Japończyków, o podejściu do pracy i nauki, o bezpieczeństwie trudno wyobrażalnym dla nas, Polaków, o rytuałach kulinarnych i potrawach, miejscowej kulturze i języku, o świecie roślin i zwierząt. Często autorka, opisując dane zagadnienie, stara się delikatnie porównywać, jak to wygląda w Europie, pokazać inność i odmienność zagadnienia.
Po skończeniu tej lektury mogą śmiało przyznać, że tak naprawdę nie znałam Japonii. Autorka bardzo mi ją przybliżyła, zachęciła mnie do odwiedzenia tego kraju, a na pewno do zgłębiania wiedzy o nim, mocniejszego wniknięcia w jej mentalność i tradycje.
Ten kraj wydaje się tak niesamowity i tajemniczy, momentami otrzymujemy niewiarygodne informacje, nigdy nie powiedziałabym, że w tak dużym mieście, jak Tokio, nie ma kieszonkowców, a ludzie portfele spokojnie noszą w kieszeniach. A jak to wygląda u nas? Sami wiecie doskonale.
Wielu ludzi próbowało odkrywać na nowo Japonię, i wcale im się nie dziwię. To kraj kontrastów, spokojnych i opanowanych ludzi, zakątek świata, który stale czymś nas zaskakuje. Ale trzeba od razu przyznać, że na pewno nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca, której nic nie można zarzucić. Oczywiście, jak każdy kraj, jedne rzeczy ma lepiej uregulowane czy działające sprawniej, inne wymagają jeszcze naprawy czy są ukształtowane inaczej niż w Europie.
„Słowa niewypowiedziane są kwiatami ciszy”. Mówi się, że cisza jest dźwiękiem i ma coś wyrażać, a ludzi tamtejszych trzeba poznawać nie tylko na podstawie tego co mówią, ale i tego, o czym milczą”.
Wiele moglibyśmy się jeszcze nauczyć od Japończyków. Nasi rodacy, przy tych niewielkich ludziach, jawią się jako smutasy, ciągle z czegoś niezadowoleni i nieustannie coś krytykujący. Japończycy wiecznie są uśmiechnięci i zadowoleni, nawet jak nie mają ku temu żadnych powodów. Idą przez życie w myśl znanego u nich przysłowia:
„Z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości”.
„Jeżeli zdobędziesz się na cierpliwość w jednej chwili gniewu, zaoszczędzisz sobie sto dni przykrości”.
Warto czerpać wzorce z tych zachowań i postępowań, cieszyć się życiem i przyjmować je takim, jako ono jest. To wymaga wielkiego wysiłku i zmiany mentalności, a to już nie jest takie oczywiste i łatwe.
Czy wiesz, że Japończycy nie potrafią powiedzieć bezpośrednio „nie”? Autorka znalazła listę szesnastu sposobów wskazujących na „nie”w języku japońskim. Czy wiesz, że nie wszyscy Japończycy noszą kimono, rdzenny Japończyk uczy się trzech różnych alfabetów, a kąpiel to rodzinny rytuał na spędzenie wolnego czasu?
Książka jest niesamowicie ciekawa, napisana bardzo płynnym i przemawiającym do czytelnika językiem. Podzielona jest na rozdziały, więc bez problemu możesz rozpocząć jej czytanie od dowolnego działu, w zależności od twojego zainteresowania daną tematyką. Będziesz otwierać oczy ze zdumienia i swojej niewiedzy, przekonasz się sam, jak niewiele wiedziałeś o Japonii i Japończykach. Ale też zrozumiesz, dlaczego się tak zachowują w określonych sytuacjach czy kontaktach z obcokrajowcami, będziesz też potrafił zaakceptować ich zachowanie.
Polecam, warta uwagi. Jeżeli w najbliższym czasie jeszcze się nie wybierasz do Japonii, ale chcesz zgłębić jej tajniki, to masz ku temu niespotykaną i niecodzienną sytuację. Spróbuj zrozumieć Japonię i odkryć ją na nowo ...


  girl inthebooks  (27.07.2020)
W tej książce znajdziemy przede wszystkim skondensowaną dawkę wiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni, która może okazać się pomocna, a wręcz niezbędna dla każdego kto planuje podróż lub przeprowadzkę do tego kraju. W czternastu podzielonych tematycznie rozdziałach znajdziemy każdy aspekt, który mógłby nas zainteresować: historia, obyczaje, codzienność, praca, nauka, przyroda, bezpieczeństwo, związki, sport – na wszystkie możliwe pytania w tej pozycji z pewnością znajdzie się odpowiedź.
Warto podkreślić fakt, że autorka nie zostawiła czytelnika z suchymi faktami. W każdym rozdziale znajdziemy anegdoty, których posiadająca 20 letnie doświadczenie z tym krajem Dorota Ugorowska, ma bardzo dużo. Podkreślane są tu najbardziej widoczne różnice między naszą codziennością, a życiem w Japonii i zaznaczone zostały także elementy, z którymi najprawdopodobniej pojawią się największe problemy w trakcie pierwszych dni pobytu na wyspie.
Niech najlepszą rekomendacją tego tytułu stanie się fakt, że przed przeczytaniem go nie wiedziałam nic o Japonii i wcale nie planowałam zgłębiać jej tajemnic, ale po lekturze przepadłam w odnajdywaniu kolejnych ciekawostek i źródeł wiedzy – tak wielką ciekawość i chęć poznania tego kraju rozbudziła we mnie Dorota Ugorowska.
Jeśli nie planujesz wizyty w Japonii nie myśl, że nie znajdziesz tu nic dla siebie! „Zrozumieć Japonię” pomoże Ci otworzyć oczy na świat zupełnie inny od naszej europejskiej kultury. I zanim wyśmiejesz kogoś za kłanianie się podczas powitania, pomyślisz, że nikt nie wymyślił jeszcze toalety zagłuszającej dźwięki lub z przekonaniem powiesz, że cisza podczas rozmowy zawsze jest odbierana niezręcznie i negatywnie przeczytaj ten tytuł. Uwielbiam poznawać nowe miejsca, nowe ciekawostki o świecie, ludziach i codzienności odmiennej od mojej własnej, a to wszystko dostałam w tym tytule. Dowiedziałam się co dokładnie oznaczają różne kroje Kimono, jak wygląda przeciętny japoński dom, który w odróżnieniu od naszych standardów po 30 latach nie nadaje się już do zamieszkania oraz poznałam wiele japońskich powiedzeń (niektóre niezwykle feministyczne).
Książka ta uświadamia, że nie każdy zakątek świata rządzi się tymi samymi prawami, a jeśli chcemy zapobiec pewnym niezręcznościom podczas kontaktu z innymi narodowościami lepiej zasięgnąć trochę wiedzy o nich


  Lubię To Czytam  (29.07.2020)
"Zrozumieć Japonię" to książka łącząca w sobie przewodnik turystyczny jak i kulturowy Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni jest na mojej mapie podróżniczej od najmłodszych lat.
Książka podzielona jest na rozdziały, każdy odnosi się do jednej ze sfer życia wyspiarzy. Autorce udało się stworzyć niepowtarzalny klimat. Wskazuje różnice między Japonia a Zachodem, jak i zachowania charakterystyczne tylko dla tej części świata. Całość napisana jest prostym językiem, przyjemnym i zrozumiałym w odbiorze. Opisy tradycji, festiwali stają się zrozumiałe, ciekawe i intrygujące. Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Widać ogromną fascynację Autorki tym krajem i jak bliski stał się jej sercu. Biorąc ją do ręki oczekiwałam przewodnika po ważnych turystycznie miejscach, a otrzymałam przewodnik po kulturze, życiu codziennym, zwyczajach i tradycji panujących w Japonii. Autorka zwraca uwagę Czytelnika na równość narodów i fakt, że różnią się od siebie, postrzegają pewne rzeczy inaczej, nie znaczy, że są gorsi. Łączy opisy życia w Japonii z anegdotami ze swojego życia w nowym dla siebie kraju, cytatami i tradycyjnymi powiedzeniami tamtejszej ludności. Książka ta, pozwala dostrzec niektóre zachowania, zrozumieć ich wagę, sens. Pod koniec czytania, można podziwiać zdjęcia, które przedstawiają wcześniej omawiane przez Autorkę tematy.
Zapraszam:
Instagram: lubie_to_czytam

https://www.instagram.com/lubie_to_czytam/

Facebook: Lubię To Czytam

https://www.facebook.com/lubieto.czytam.5


  Milena Polak  (3.08.2020)
Książka zaciekawiła mnie przez nietuzinkowy opis. Pomyślałam, że może być to dobra alternatywa na wakacje spędzone w domu. Japonia fascynowała mnie od zawsze. Kiedyś nawet oglądałam anime i czytałam mangę. Kraj kwitnących wiśni z całą pewnością wyróżnia się swoją kulturą i obyczajami. Dlaczego by nie dowiedzieć się o nim więcej niż tyle co wie każdy?

Dorota Ugorowska przedstawia nam Japonię w inny sposób niż klasyczni pisarze. Zrozumieć Japonię można nazwać niezbędnikiem dla fanów podróżowania, wschodniej kultury czy po prostu ciekawych świata ludzi. Dla mnie książka ta jest pozycją obowiązkową dla każdego młodego człowieka żądnego wrażeń i starszego - chętnego zdobywania wiedzy w nowy sposób.
o na co muszę zwrócić uwagę to informacje zawarte w książce. Znajdziemy tam zarówno trochę historii Japonii, informacje o faunie i florze czy ciekawostki o sposobach spędzania wolnego czasu. Możemy także dowiedzieć się wielu rzeczy o pracy i nauce w Japonii. To co według mnie było najnudniejszą częścią to kawałek historyczny, który mnie osobiście średnio zainteresował. Rozumiem koncepcję książki oraz że dawka faktów z przeszłości jest potrzebna i innym może się podobać, ale mnie nie porwała.
Ważnym plusem są niewątpliwie zdjęcia, które znalazły miejsce na końcu książki. Pomagają nam ujrzeć Japonię nie tylko spojrzeniem wyobraźni, ale też prawdziwym okiem. Świetny pomysł, żałuję że nie było ich więcej...

Czytając książkę czujemy jakby autorka przekazywała nam prezent - jej wielkie doświadczenie i zdobytą wiedzę. Jest mi niezmiernie miło, że taka pozycja trafiła w moje ręce. Mam nadzieję, że zainteresuje ona również Was - podróżników czy poszukujących wrażeń w dobie koronawirusa, blokującego wyjazdy zagraniczne...


  Urocznica Urocznica  (19.08.2020)
Dorota Ugorowska w „Zrozumieć Japonię” w ciekawy sposób przedstawia azjatycką krainę. W swojej publikacji prezentuje eklektyczną mieszankę tematów, nazw oraz pojęć, które razem składają się na Kraj Kwitnącej Wiśni. Walczy też ze stereotypami i pomaga nam spojrzeć na to państwo z zupełnie innej perspektywy. Nie brak tu osobistych tonów, co nadaje książce autentycznego wyrazu. Polecam tym, którzy kochają podróże, są ciekawi świata, a po skończeniu lektury lubią czuć się bogatsi w wiedzę. Więcej na moim blogu: https://urocznica.pl/recenzja-zrozumiec-japonie-ugorowska/.


  Maria Ciężarek  (16.09.2020)
Na dzień dzisiejszy książka całkowicie inna od większości jakie pojawiają się tutaj na codzień. Nie jest to bowiem ani literatura obyczajowa, ani romans, ani powieść przygodowa, ani horror. Moi państwo, książka podróżnicza trafia w wasze ręce!

Biorąc tę książkę do ręki można od razu poczuć ilość zawartych w niej informacji choćby po ciężarze. Oj jest to pokaźny kawałek książki bez dwóch zdań! Bardzo podoba mi się również projekt okładki - jest niezwykle tematyczny i wprowadzający w klimat kultury Japonii. Książka posiada w sobie białe strony oraz dodatek, który podbija jej wartość - sporą ilość zdjęć ukazujących opisywanie rzeczy.

Pani Ugorowska postarała się o to, aby przybliżyć czytelnikowi wszystkie najważniejsze aspekty związane z tym krajem. Cieszę się, że mogłam tę książkę przeczytać, choćby z racji faktu mojej fascynacji Krajem Kwitnącej Wiśni. Jeśli chcielibyście w bardzo przystępnej formie wiele dowiedzieć się o Japonii, to ta książka jest zdecydowanie dla was. Autorka rozpoczyna snucie opowieści od samego rdzenia, jakim jest historia tego wyspiarskiego państwa. W następnych rozdziałach czytamy więcej na temat języka japońskiego, specyficznej kultury mieszkańców tego kraju, ich zwyczajach czy choćby przepięknych atrakcjach jakie można tam znaleźć.

Książka jest skierowana zdecydowanie do osób, które w Japonii planują dłuższy pobyt, bądź są zafascynowani jej kulturą i chcą zgłębić na jej temat wiedzę. Czytało mi się tę książkę bardzo przyjemnie. Autorka stworzyła cudną opowieść o egzotycznym kraju bardzo pięknym językiem. Niekiedy jednak miałam wrażenie, że pewne zdania są urwane bądź nie do końca poprawnie gramatyczno-stylistycznie utworzone, ale nie rzutowało to finalnie na całokształt mojej opinii o tej książce.

www.ksiazokmania17.blogspot.com


  Kinga Gadomska  (17.04.2021)
Macie przed sobą książkę podróżniczą, w której Autorka w bardzo prosty i obrazowy sposób zapoznaje Czytelnika z Krajem Kwitnącej Wiśni. Bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ fascynuje mnie Japonia i z wielką przyjemnością dowiedziałam się wielu ciekawostek z pierwszej ręki.

Rozpoczynamy przygodę od historii Japonii. Kolejne rozdziały opowiadają o najciekawszych miejscach, jakie można w tym kraju zobaczyć. Autorka opowiada jakie zwyczaje mieszkaniowe panują w Japonii, a są bardzo ciekawe i niecodzienne. Wejście do domu w butach jest niewyobrażalnym zjawiskiem, przy drzwiach zawsze znajduje się odpowiednie miejsce, by zostawić odzież wierzchnią. Nie stosuje się tam dywanów na podłogi, a łazienki wyglądają zupełnie inaczej niż te w Polsce. Poznajemy obyczaje oraz jak wygląda praca i nauka w Japonii. Znajdziemy także rozdziały o bezpieczeństwie, kulinariach, przyrodzie i zwierzętach oraz japońskich seniorach. Koniec książki zaopatrzony jest w kilka stron pięknych fotografii.

Książka opowiedziana jest z perspektywy mieszkańca Japonii i skierowana jest głównie do takich osób. Odnajdą się w niej także osoby zafascynowane tym krajem i jego obyczajami. Ja znalazłam wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Bardzo przyjemnie i błyskawicznie się czyta. Niektóre zdania są niepoprawne stylistycznie, jednak nie rzutuje to na odbiór książki jako całości. Serdecznie polecam!

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Dziewczyna z pustego pokoju — Kamil Szczygieł Dziewczyna z pustego pokoju — Kamil Szczygieł
W każdym miasteczku kryją się tajemnice, o których lepiej nie wiedzieć.

Spokój mieszkańców miasteczka Ginger zakłóca seria tajemniczych wydarzeń. Najpierw...