Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Poradnik -> 100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa — Mateusz Rychlicki
100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa — Mateusz Rychlicki

100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa

Cena: 26,99 zł 22,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Czy myśląc o śmierci, można pokochać życie?

Tytuł tej książki mógłby właściwie brzmieć: „100 sposobów, jak pokochać życie”. Autor, który sam ma za sobą trzy próby samobójcze, próbuje w niej bowiem ukazać piękno, wyjątkowość i wartość ludzkiego życia. Nie robi tego jednak, posługując się wyświechtanymi sloganami czy szafując słowami pisanymi wielką literą. Zamiast tego przewrotnie, zabawnie i z dystansem do siebie opisuje własne traumatyczne doświadczenia i dzieli się spostrzeżeniami, które docenią przede wszystkim osoby zmagające się dzień po dniu ze swoimi małymi wielkimi dramatami, często niedostrzeganymi bądź ignorowanymi przez bliskich.

„Żyj, po prostu. Najlepsze wciąż jeszcze przed nami!” - przekonuje autor. Daj się wciągnąć tej błyskotliwej, pełnej mądrych słów lekturze i spróbuj na nowo uwierzyć, że każdy kolejny dzień może być szansą, a nie ciężarem!

Wierzę ci, że chcesz odejść. Tragedie, dramaty – przeżyłem ich wiele, ale przeżyłem. Trzy razy – tyle razy próbowałem popełnić samobójstwo. Mam zdiagnozowane mieszane zaburzenia osobowości, dystymię (przewlekła depresja) oraz nerwicę. Od kilkunastu lat utrudnia mi to życie, ale zarazem pozwala odkrywać tajemnice cierpienia oraz – paradoksalnie – piękno życia.
Ta książka jest pisana pół żartem, pół serio – w istocie ma zabić twój ból, a uratować ciebie, bo jesteś dla mnie ważny!

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Poradnik
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 188
  • ISBN: 978-83-8147-341-5

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 5 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Michał Derszeski  (31.03.2019)
Każdy z nas przechodzi życie na swój własny sposób. Nie wiemy dlaczego jesteśmy tu i czy ma to większy sens, jesteśmy. Można oczywiście ten stan zmienić, ale czy warto powoływać się na tak brutalny czyn?
Ta książka przede wszystkim pozwala spojrzeć na świat, na nasze życie z innej perspektywy.
Często zagubieni w otaczającym nas świecie, niezrozumiali, sami z problemami, które tworzymy sobie nie tylko w głowie, zapominamy o tym co najważniejsze, tracimy naszą czujność pozwalając wciągnąć się w otchłań ponurych myśli, z której można wydostać się jedynie poprzez ciężką pracę z samym sobą.
Książka bardzo wyraźnie pokazuje jak wiele zależy od nas, od naszego nastawienia do życia, do siebie samego.
Bardzo przypadła mi ta książka do gustu. Uświadomiła, mnie jak łatwo jest zaśmiecić swój umysł ponurymi myślami, jak łatwo nam zaniedbań to co najważniejsze i pozwolić by wszystko toczyło się samo dalej, tylko w jednym kierunki, w kierunku który odbiera wszelkie nadzieje pogrążając nas w rozpaczy.
Od dziś dwa razy się zastanowię nim pozwolę jakiej myśli zagnieżdzić się w moim umyśle.
Polecam książkę 100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa, wszystkim tym, którym udziela się zwątpienie, a także tym, którzy chcą brnąć w etap, który zakończyć ma wszystko bowiem łatwiej przejść przez to wydarzenie oczami Autora, a nie własnym doświadczeniem :)


  Karolina Sobólska  (2.04.2019)
Przede wszystkim, na samym wstępie zaznaczę, że poradnik został napisany przez osobę, która ma za sobą trzy próby samobójcze. Stąd też, nie są to żadne wymyślone bzdury, przez osobę niezwiązaną z tematem.
"100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa" rozpoczyna się krótką przemową autora. Następnie, po krótkim wstępie docieramy do 100 sposobów... Sposobów, które mają za zadanie zniechęcić Cię do samobójstwa i pokazać życie z innej perspektywy.
Pomysły są przeróżne, od tych najbardziej paradoksalnych, aż do oczywistych, lecz nie dostrzegalnych na co dzień. Napisane są pół-żartem, pół serio. Interpretacja każdego z nich zależy tylko i wyłącznie od nas.
Najbardziej dotkliwy okazał się dla mnie ten, który załączam w zdjęciu poniżej. W końcu, skoro ktoś pragnie życia, dlaczego jest skazany na śmierć? Wiele osób pragnie żyć, lecz jest nieuleczalnie chorych. A Ty? Pragniesz tak o, oddać je bez zastanowienia?

Poradnik Mateusza Rychlickiego jest cenną lekcją życia, nie tylko dla osób myślących o samobójstwie. Pozwala zastanowić się nad naszym postępowaniem i dostrzec to, co niewidoczne. Jest krótki, w sam raz na jeden wieczór. Czy odwiedzie kogoś od samobójstwa? Tego niestety nie jestem w stanie stwierdzić, lecz myślę, że warto spróbować. W końcu jeden wieczór z owym poradnikiem to niewiele w porównaniu do wieczności.


  Nikola Piechota  (29.04.2019)
Krótka, refleksyjna lektura na jeden wieczór! Książkę czytało mi się bardzo lekko, przede wszystkim szybko. Dużo ważnych sposób, które powinien znać każdy człowiek, nie tylko niedoszły samobójca.

Autor trzy razy próbował targnąć się na swoje życie. Ma zdiagnozowane mieszane zaburzenia osobowości, dystymię oraz nerwicę, a mimo wszystko mówi o tym otwarcie, nie ukrywa faktów i próbuję przelać pozytywne emocje na czytelnika - podziwiam i jestem dumna, że temat jest na coraz większą skalę poruszany.


  Małgosia Brzeska  (4.05.2019)
Mateusz Rychlicki wie dokładnie, o czym pisze. Ma za sobą trzy próby samobójcze, i jak widać, nieudane. Nie zachęca nas do samobójstwa, wręcz przeciwnie, stara się nam pokazać, jak piękne i cudowne jest życie, jak można się z niego cieszyć i czerpać radość z jego walorów.
„Życie jest piękne. Naprawdę”.
Życie składa się z nieuchwytnych sekund, minut, chwil, godzin. Każda z nich jest na wagę złota. Cieszmy się, że jest nam dane korzystać z uroków tego pięknego daru losu, jakim jest życie. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale nigdy nie jest aż tak źle, aby sięgać po to ostateczne rozwiązanie, i samemu skończyć życie. Zawsze świeci dla nas światełko w tunelu, tylko trzeba szeroko otworzyć oczy i je zauważyć. Ono tam naprawdę jest i świeci tylko dla nas.
Cieszyć się życiem trzeba umieć. Każda drobnostka potrafi sprawić nam radość, tylko to zauważmy. Jest pięknie jak pada deszcz, świecące słoneczko też niesie optymizm, śpiewający ptak zachęca do życia. Na każdym kroku radość i optymizm, tylko trzeba być uważnym i spostrzegawczym.
„Każdy z nas jest wyjątkowy i dla każdego przeznaczono ściśle określony limit czasu. Nie martw się. Więcej go nie dostaniesz”.
Ta książka to poradnik, jak cieszyć się życiem, ona oczywiście zniechęca do samobójstwa, a zachęca do szczęśliwego i owocnego życia. Sami jesteśmy panami swojego losu i to od nas zależy, czy popełnimy jakiś błąd i zostaniemy wystawieni na kuszenie przez diabła. On toczy z osobami słabymi walkę o duszę, zachęca do odebrania sobie życia. Ale nasza silna wola nie pozwoli na zwycięstwo szatana. Nie zapominajmy, że Pan czuwa nad każdym.
100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa jest napisana z przymrużeniem oka, z niesamowitą dawką humoru, pół żartem, pół serio. Sposoby i metody odebrania życia opisane przez autora zabierają nas w bezkresną podróż po owianych aurą tajemniczości przestworzach ludzkiego nieodgadnionego umysłu. Są zarówno pomysły śmieszne i absurdalne, jak i bardzo stonowane i poważne. Zapal marihuanę z tłuczonym szkłem, włóż głowę do kanału ściekowego czy zabaw się w elektryka. Pomysłowość autora nie zna granic.
„Może zamiast o samobójstwie pomyślcie sobie, co zrobić, by życie znów stało się piękne tak jak dawniej. Samobójstwo to pójście na łatwiznę, dlaczego nie zawalczyć i zrobić krok wprzód. Znam wasz ból, ale lepiej stawić temu czoła, niż się poddawać!”
Powyższy cytat z książki świetnie oddaje sens całej lektury. Zawalczcie o swoje życie, nie idźcie na łatwiznę i się nie poddawajcie. Wielką sztuką jest poradzić sobie z kłopotami, każda walka nas wzmacnia i hartuje, przygotowuje do pokonywania wszelkich trudności. Uczy życia.
Warto sięgnąć po ten poradnik, to wspaniała i nieoceniona lekcja życia. Pokazuje jak można się cieszyć z życia i jak trzeba o nie walczyć na każdym kroku. Nie można ulegać złudnym pokusom i się załamywać z byle powodu. Trzeba iść naprzód z głową uniesioną w zwycięskim geście.
Świetna, sprawia, że się inaczej spogląda na świat, widzi się rzeczy, które dotychczas nie były zauważalne, uczy, jak małe rzeczy potrafią przynosić radość i zadowolenie. Bo tak naprawdę życie składa się z małych ulotnych chwilek, które warto zatrzymać przy sobie na dłużej.


  Zuza Maniek  (8.05.2019)
Poradnik napisany na podstawie doświadczeń Autora, który podjął trzy próby samobójcze.. 100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa, to przegląd technik, które można zastosować.. Szczęśliwie dowiadujemy się, że wszystkie mają jakieś minusy, są niepraktyczne lub niestosowne, czasem po prostu nieskuteczne, albo tak głupie, że aż wstyd! Wniosek? To już lepiej żyć sobie, lepiej lub gorzej, dopóki nie przyjdzie nasz czas. A że życie bywa bez sensu i do d...? To wiemy, dlatego warto łapać te dobre momenty. Bo "w życiu piękne są tylko chwile"..
.
Poradnik jest przewrotny, zabawny, ironiczny i momentami wręcz abstrakcyjny. A mimo, że temat bardzo poważny, daleko mu do poważnej formy

Dodaj własną recenzję