Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura przygodowa -> Wychowany wśród Wikingów — Dariusz Lubiński
Wychowany wśród Wikingów — Dariusz Lubiński

Wychowany wśród Wikingów

Cena: 39,99 zł 33,99 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Nad wojownikami Północy unosi się słowiański duch…

Einar Einarsson jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Wraz z ojczymem Knutem i przyrodnim bratem Flossim od najmłodszych lat zgłębia tajniki wojennej sztuki wikingów. W dzień święta Einherjar młody mężczyzna niespodziewanie otrzymuje wiadomość, która niebawem nada kierunek jego życiu. Einar rozpoczyna wyprawę do miejsc i ludzi ściśle związanych z jego przodkami. Dzień po dniu uczy się obyczajów i mowy Słowian, stając po ich stronie w krwawych walkach, a jednocześnie obserwując kulisy ówczesnej dyplomacji. Gdy odnosi zwycięstwo nad Vingorem z Ribe, wytrawnym łucznikiem, ten dostrzega w Einarze godnego towarzysza i przyjmuje go do swojej rodziny. Ale to dopiero początek historii wychowanego wśród wikingów…

W którymś momencie Einar poczuł, że ktoś szarpie go lekko za kaftan z tyłu, obrócił się więc zdziwiony, aby się przekonać, kto to może być. Spodziewał się raczej, że wypatrzył go w tłumie ktoś z sąsiadów, których wielu zjechało się na święto do Hedeby, albo jakiś wojownik, z którym poznali się podczas niedawnej wyprawy do Normandii. Jego zdziwienie stało się jeszcze większe, kiedy ujrzał przed sobą starą Gudrun, niewysoką, pomarszczoną kobietkę, która od kilku lat była niewolnicą jednorękiego Ulfa i posługiwała w jego gospodzie.
– Einarze, wieści mam dla ciebie, pójdź ze mną na stronę – rzekła niskim jak na kobietę, nieco chrapliwym głosem. – Nie ma co patrzeć na tę rzeź.


Dariusz Lubiński
Wielbiciel historii, przyrody i literatury, kibic piłkarski, fanatyk chodzenia po tatrzańskich szlakach i zwiedzania, w szczególności Polski. Pracował w wielu branżach, co pozwoliło mu poznać różne środowiska, profesje i punkty widzenia. W młodości zafascynowany Latającym cyrkiem Monthy Pythona i wczesną twórczością Woody’ego Allena, co wywarło spory wpływ na jego poczucie humoru. Nie cofa się przed czytaniem żadnego gatunku literackiego, a książki traktuje jak najlepszych przyjaciół, którzy nigdy nie zdradzają.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura przygodowa
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 306
  • ISBN: 978-83-8219-740-2

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 5 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Paulina Kwiatkowska  (5.05.2022)
Z największą przyjemnością skusiłam się na tę lekturę, którą wypatrzyłam już w zapowiedziach. Po zapoznaniu się z krótką notką na temat fabuły byłam pewna, że będę mogła bez reszty zagłębić się w tej lekturze. W czasie jednego z niedawnych wieczorów postanowiłam skusić się na książkę o Wikingach, która znajdzie swoich zwolenników wśród miłośników takich książek i tych bohaterów. Naprawdę miło można spędzić czas z taką publikacją i będę polecać ją dalej oraz miałana uwadze inne książki autora jeśli ukażą się na naszym rynku.

Głównym bohaterem został Einar, który był wychowywany przez swojego przyrodniego ojca Knuta i już od najmłodszych lat zajmował się tym co Wikingów interesowało najbardziej. Einar brak udział w różnego rodzaju bitwach i podbojach. Mimo tego, że był tylko prostym żołnierzem udało mu się wygrać w czasie turnieju z innym bardziej doświadczonym uczestnikiem. Dzięki temu życie głównego bohatera mogło się odmienić i tak też się stało. Życie Einara nie opierało się tylko na bitwach, ale także na rodzinnym życiu.

Bardzo miło można spędzić czas z taką publikacją i tak też zrobiłam. Pozycja jest dość obszerna i naprawdę świetna. Gdy już zaczęłam czytać tę pozycję nie mogłam jej odłożyć przed przeczytaniem ostatniego zdania. ,,Wychowany wśród Wikingów" Dariusza Lubińskiego to świetna lektura dla tych, którzy lubią zaczytać się w takiej lekkiej powieści o tej tematyce. Ze swojej strony polecam nadrobić zaległości i poznać ten tytuł w przyszłości. Ja się nie zawiodłam na tym utworze i cieszę się że miałam okazję zapoznać się z tą powieścią.


  Mirosława Dudko  (19.04.2022)


Okładka książki przyciągnęła moją uwagę, gdyż tytuł oraz imię i nazwisko autora zapisane zostało runami, ale zostały one użyte tylko, jaki stylizacja napisu, by go uatrakcyjnić. Nie ujęto ich faktycznego znaczenia, lecz wykorzystano ich formę, dopasowując do kształtu polskich liter. Ten zabieg okazuje się skutecznym i interesującym, dla tych, którzy lubią zagłębiać się w dawne, mroczne dzieje.

Autor swobodnie porusza się po wydarzeniach sprzed wielu wieków, gdy jeszcze na naszych terenach funkcjonowały osobne plemiona, a sława i potęga Wikingów była znana już w wielu zakątkach Europy. Umiejętnie miesza ze sobą znane fakty historyczne z fikcyjnymi zdarzeniami powstałymi w jego umyśle. Akcja dzieje się zarówno na duńskiej ziemi jak i na słowiańskich terenach, dając nam próbkę tego, jak wówczas wyglądało życie ludzi. Losy głównych bohaterów zostały osadzone w połowie X wieku, gdy jeszcze dawni bogowie mieli władzę nad działaniami człowieka, ale już zaczynali czuć oddech nowej wiary i poczuć to, do czego są zdolni chrześcijanie, którzy w imię swego jedynego Boga mordowali i wprowadzali nowy porządek świata. Pojawiają się też w niej osoby, które spotykamy na kartach historii, takich król Gorma zwanego później Starym, Haralda Sinozębnego, księcia obodryckiego Mściwoja, ale też naszego późniejszego władcę Mieszka, który tutaj pojawia się jeszcze, jako niedoświadczony młokos, ale już wzbudzający szacunek swą mądrością.

Książkę czyta się w różnym tempem czasem z bijącym sercem od namiaru emocji, a czasem ze spokojem, a nawet z poczuciem znużenia, gdyż wiele w niej jest rozmów o bieżących sprawach, ludziach, zdarzeniach i planach. Dostarczają one nam mnóstwo informacji z dawnych dziejów północnej Europy, dając nam obraz ówczesne rzeczywistości i panujących zwyczajów. Uczestniczymy w biesiadach, ślubach, narodzinach, śmierci, tradycyjnych uroczystościach, politycznych rozgrywkach, ale też w bitwach i pojedynkach. Nie brakuje też wątku miłosnego z lekkim, zabarwieniem erotycznym.

W tym względzie ciekawostką może być dla nie jednej osoby sposób zawierania małżeństwa, ale też „rozwodu”, czyli rezygnacji męża z żony. To świat oparty na rządach mężczyzn i to oni wyznaczają bieg wielu sprawom, zarówno na forum publicznym, jak i osobistym. Nie jest to przyjazny świat dla kobiet, zwłaszcza niewolnic, ale też mężczyzn, którzy trafili do niewoli. Wszystko wówczas zależało od woli pana i władcy oraz od zachcianek męskiej części społeczeństwa. Pod tym względem powieść niesie ze sobą wartość poznawczą, gdyż wiele zwyczajów i obowiązujących wówczas praw może dziś wywoływać zdziwienie, konsternację lub zaskoczenie.

„Wychowany wśród Wikingów” to napisana z pasją powieść, która może przypaść do gustu miłośnikom lubiącym przygodę i klimat dawnych czasów sprzed ponad tysiąca lat. Jest to pisarski debiut pana Dariusza Lubińskiego, który wykazał się znajomością dawnych wierzeń, nordyckich obyczajów, sabatów i wydarzeń historycznych. Dzięki zawartej w niej historii możemy wniknąć w ówczesne realia, wyobrazić sobie świat, którego dziś już nie ma i przeżyć nie jedną przygodę z ze stworzonymi bohaterami.

https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/04/1065-wychowany-wsrod-wikingow.html

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res


  Łukasz Adamczewski  (25.04.2022)
Lubicie książki o wikingach lub Słowianach ? Wikingów kojarzę jedynie z lekcji historii i serialu, a o Słowianach czytałem jedynie w podręcznikach, ale razem występujących to nigdzie nie spotkałem jeszcze.

Powieść przygodowa ,,Wychowany wśród wikingów" autorstwa  Dariusza Lubińskiego premierę miała 14 kwietnia 2022 roku. Jest to debiutancka powieść autora i spotkamy tutaj wspomniane oba ludy.

Autor przenosi nas do około X wieku. Wikingowie wracają z udanej wyprawy, na której zdobyli wiele łupów i stoczyli wiele pojedynków. Wśród nich na swoim pierwszym vikingu był Einar Einarsson. Podczas świętowania udanej wyprawy młody wiking dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu. Następnego dnia w pojedynku łuczniczym Einar pokonuje wszystkich przeciwników i otrzymuje propozycję zostania posłem króla Danii. W pierwszą misję poselską Einar ma udać się do kraju swoich przodków Słowian. Jak zakończy się dla Einara ta przygoda ?

W książce pojawiają się postacie znane z historii król Danii Grom i jego syn Harald zwany później Sinozębym, cesarz Otton I, margrabia Hermann Billung, król czeski Bolesław Okrutny, czy słowiańscy książęta Siemomysł, Mieszko i jego brat Czcibor, książę Obodrytów Nakon oraz wielu innych. Pojawia się wiele plemion słowiańskich, z których w późniejszym czasie powstało państwo Polskie. Ciekawe ukazanie grodów jak między innymi nieistniejące pruskie Truso i słowiański Radogoszcz, rozwijający się Gdańsk i Wolin czy duńskie Hebedy. 

Ciekawe opisy walk na polach bitwy oraz oblężenia grodów. Oprócz tego autor przedstawia życie codzienne wikingów, ich podróże, wierzenia, a także przytacza sytuację w plemionach i grodach słowiańskich. Książkę dobrze czytało się i na pewno sięgnę jeszcze po powieści z motywem wikingów lub Słowian.


  Linia Druku  (4.05.2022)
Zdecydowanie to serial „Wikingowie” wpłyną na moją chęć w poznawaniu dawnego świata sąsiadów ze Skandynawii, który znałam dość pobieżnie ze szkolnych lekcji. Oprócz serialu zdarzyło mi się już sięgnąć po jedną popularnonaukową książkę z podstawowymi informacjami o Wikingach, ale po raz pierwszy miałam okazję przeczytać ich fabularyzowaną historię.

„Wychowany wśród Wikingów” jest dobrą książką, w której czuć klimat ciężkiej historycznie akcji, a jednocześnie jest napisana w taki sposób, że jest prosta w odbiorze i wciąga. Też nie trzeba mieć większej wiedzy w tym temacie, bo autor wszystko co nie zrozumiałe wyjaśnia w przypisach. Mogę się pochwalić, że większość tych przypisów była mi znana, więc już totalnie czułam się wciągnięta w tę historię.

Zdecydowanie wartością dodaną do tej historii jest słowiańskie pochodzenie naszego bohatera Einara Einarssona, który ma tylke samo wspólnego z Wikingami co z Polanami. Pojawienie się Polan, a przede wszystkim Mieszka, który nie był jeszcze władcą Polski sprawiło, że w głowie miałam znany nam slogan: nasi tu byli.


  Luiza Pańczyk  (22.06.2022)
Wyruszymy dziś w przygodę po ziemiach wikingów oraz Słowian. Powieść przygodowa "Wychowany wśród wikingów" autorstwa Dariusza Lubińskiego została wydana nakładem Wydawnictwa Novae Res.

Einar Einarsson jest wychowywany przez wikinga i szkoli się od najmłodszych lat na wojownika. Nasz bohater dowiaduje się iż z pochodzenia nie jest tak naprawdę wikingiem. Poznaje historię pewnej niewolnicy i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, które będą miały wpływ na jego przyszłość. Wyrusza w podróż po ziemiach jego przodków. Poznaje świat Słowian i ich tradycje. Co czeka na naszego bohatera i w jakich przygodach weźmie udział? Sięgnijcie po książkę by poznać historię i los wychowanego wśród wikingów.

Jest to krótka przygoda pełna walki i odkrywania prawdy przez naszego bohatera. Mamy to odrobinę mitologii i wierzeń dawnych ludów. Będzie tu też podróż po historii więc i fani powieści historycznych mogą być zadowoleni z lektury. Ciekawe połączenie dwóch światów, które mi osobiście bardzo mi się podoba, zarówno pod względem fabularnym jak i historycznym. Jest to bardzo przyjemna podróż w dawne czasy.

Dla mnie była to lektura na jeden dzień i wręcz przez nią przepłynęłam. Fajnie, że autor daje sporo przypisów i wyjaśnia to co dla zwykłego czytelnika może być niezrozumiałe, bądź nie ma takiej wiedzy jak np. nazwy świąt pogańskich czy elementy istotne dla wydarzeń związane z historią. Dla mnie to ogromny plus, bo czytelnik nie musi sam szukać informacji i odrywać się od lektury. Zakończenie jest moim zdaniem świetnie dobrane. Ciekawi mnie czy powieść doczeka się kontynuacji, jeśli tak to jestem pewna, że po nią sięgnę.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo wydawnictwu.

https://fantastyczniestraszne.blogspot.com/2022/06/wychowany-wsrod-wikingow-dariusz.html

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.