Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Zła — Jarosław Derkowski
Zła — Jarosław Derkowski

Zła

Cena: 39,99 zł 33,99 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Zanim powiesz, że jest zła, zastanów się, czy masz prawo oceniać jej życie?

Ma na imię Dominika i pochodzi znikąd. Jedyne, czego może być pewna, to że ma brata i że tylko razem uda im się przetrwać. Kiedy dziewczyna zmienia się w kobietę, postanawia zbudować imperium, które ma stać się bezpieczną przystanią dla niej i jej rodziny. Ale i tam docierają demony przeszłości, żądając wydania im jednej z jej córek. A Dominika czuje, że ta walka jest ponad jej siły…

W tej pełnej popkulturowych nawiązań powieści ¬– która garściami czerpie z twórczości zespołu The Tiger Lillies – Alicja z Krainy Czarów spotyka na swej drodze postacie rodem z SinCity. Poznając koleje losu bohaterki, obserwujemy kalejdoskop ludzkich podłości, popędów, zbrodni, matactw i kłamstw. Czy by przetrwać w takim świecie, kobieta – matka, żona, córka, kochanka, przyjaciółka, bizneswoman – musi być ZŁA?

Życie to dziwka – myśli Dominika. Wiele razy jej teoria się potwierdzała. Zbyt często, by mogła się mylić. W świecie rządzonym przez mężczyzn, ukształtowanym dla ich wygody i przyjemności kobiety były niejednokrotnie tylko dodatkiem, przedmiotem użytecznym tyle o ile. A jednak bez tych kobiet świat nie ma racji bytu, nieważne, jak bardzo chcą oni myśleć, że jest inaczej.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 338
  • ISBN: 978-83-8313-171-9

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 5 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Agnieszka Odyjas  (7.03.2023)
Powieść Jarosława Derkowskiego "Zła", jak ją nazwał sam autor, jest dziwna i nieoczywista.
Książka przedstawia historię Dominiki w sposób wręcz nietuzinkowy. Młoda kobieta próbując uporać się ze swoją przeszłością prowadzi miejscowy dom uciech dla mężczyzn spragnionych ciał młodych kobiet.
Wszystko jak do tej pory idzie jak z płatka, klientów nie ubywa, a każdy w jej przybytku znajdzie coś dla siebie.
Pewnego feralnego dnia wydarza się coś, co przywraca jej dawno zapomniane demony przeszłości, z którymi idzie jej się zmierzyć.
Jak bardzo zepsuty musi być człowiek, aby dopuścić się brutalnego gwałtu na niewinnej dziewczynie, którą była jej nastoletnia córka, dopiero co wkraczająca w dorosłość?
Czy matka może być uznana za złą, gdy nie zapobiegła rozwojowi wydarzeń, tylko ona sama oddała ją w ręce nieznajomego?
Kim jest też ów nieznajomy? Co siedzi w jego umyśle, że nawet na chwilę nie zawahał się w tak okrutny sposób uprzedmiotowić jej córkę, tłumacząc się jedynie tym, iż będąc w takim przybytku ma do tego pełne prawo?
Książka przede wszystkim skierowana jest do osób o mocnych nerwach, których nie zrażają drastyczne sceny gwałtu, szczegółowo opisane sceny erotyczne, a także sam enigmatyczny klimat towarzyszący tej historii.
Powieść "Zła" jest nasiąknięta erotyką, brutalnością, która otwiera oczy na pewne aspekty społeczne.
W sposób nieoczywisty ukazuje prawdę o człowieku, z którego wypełza mroczne oblicze, gdy ten nie odczuwa żadnych zahamowań, a wręcz wydaje mu się, że to, co jest uznawane w społeczeństwie za nieetyczne, gdy nikt nie widzi, staje się dozwolone.

Zapraszam na mój profil:
https://www.instagram.com/anesska.photo


  Ewelina Górowska  (10.11.2022)
Dziś pora na kolejny, w moim odczuciu, genialny debiut. I tym bardziej jestem dumna z faktu, że mogłam tę książkę objąć patronatem medialnym.
Powieść debiutującego Jarosława Derkowskiego jest rewelacyjna, trzyma w napięciu niemal od początku. Jest tak nieprzewidywalna i zaskakująca, że opisywane wydarzenia na pierwszy rzut oka wydają się totalnie nierealne- ale gwarantuję- zakończenie totalnie zmiażdży Wam mózg, genialnie łącząc wszystkie wątki w niewyobrażalną, ale spójną i klarowną całość.

Historia przedstawiona przez Jarosława Derkowskiego, szybko przekracza ograniczenia związane z historią kryminalną, czy obyczajową. Niezwykle trudno zakwalifikować tę książkę do jednego gatunku (Ja bym stawiała bardziej na mroczny thriller).
W tej historii winowajcy są wymieniani niemal od początku narracji, wobec czego najważniejsze staje się pytanie o to dlaczego. Napisana z brutalnym liryzmem nakreśla okrutny, a zarazem fascynujący portret ludzkich zachowań. Stawia także odwieczne pytania o naturę zła.
Mrok i brutalność wyziera z każdej strony, otacza czytelnika strachem i niepokojem.
Duszna atmosfera nie pozwala na zaczerpnięcie oddechu. Mroczny, ciężki i duszący klimat powieści podsyca tylko atmosferę niepewności i obawy co do dalszych losów bohaterów.

Autor pisze brutalnie, nie "cukierkuje" życia i nie owija w bawełnę. Pozwala nam poczuć klimat brudnych, dziwnych, a zarazem fascynujących miejsc, w których toczy się akcja, gdzie narkotyki, prostytucja, homoseksualizm, gwałt i mord jest na porządku dziennym, gdzie ze śmierci się śmieje, a życie przepływa przez palce i nim człowiek się obejrzy, jest już wrakiem na dnie.
Przedstawia świat pozbawiony, jakichkolwiek skrupułów, gdzie człowiek nienawidzi człowieka, a pragnąc zemsty... gotowy jest na wszystko.

Postaci jest wiele, wymaga to sporo uwagi i skupienia. Niejednoznacznych, poranionych psychicznie, niejednokrotnie także fizycznie. Ich dusze przepełnione złem i chęcią zemsty wymagają sporej dawki skupienia, ale książkę i tak czyta się fenomenalnie.
Pomysł na fabułę genialny, świetnie zrealizowany i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Akcja dzieje się szybko, mocno zaskakuje, adrenalina buzuje w żyłach przez całą lekturę.
Uwielbiam takie "odjechane" książki- wykraczające poza wszelkie przyjęte normy.
Dodatkowe brawa za muzykę, którą autor nam przemyca na kartach tej historii. Faktycznie jest niezwykła.

Książkę przeczytałam dosłownie w jedno popołudnie. Zapamiętajcie, proszę to nazwisko, bo czuję, że będzie jeszcze o nim głośno.
Panu Jarosławowi gratuluję niesamowitego debiutu!
Z wielką niecierpliwością będę wyglądać kolejnych mrocznych historii.

Czy polecam?
Zdecydowanie! Jedna z najlepszych i najmroczniejszych historii, jakie ostatnio czytałam. Bomba!


  Beata Moskwa  (21.11.2022)
Przyznaję, że do sięgnięcia po powyższą powieść skusił mnie opis na okładce. Zawsze najlepszym wabikiem były dla mnie nawiązania popkulturowe, które autor w swojej powieści wykorzystał jak tylko mógł. To wpływa na wyobraźnię czytelnika, napędza akcję i pozwala nam analizować w podwójnym znaczeniu rozgrywane wydarzenia dzięki czemu "Zła" okazała się lekturą, w której wszystko może się wydarzy.

Jeśli szukacie typowego romansu - nie tędy droga. Ta książka jest inna niż wszystkie, oryginalna oraz stawiająca na indywidualność. Miejscami mroczna, kiedy indziej zagadkowa, nieustannie otoczona gęstym klimatem. Czytelnik czuje, że niebawem coś się wydarzy, ale do samego końca trudno przewidzieć fabularne zwroty a bohaterowie wydają się odrębnymi postaciami, które podążają tylko sobie znaną drogą. Owszem, jest to literatura kobieca i żaden kryminał, ale typ bardziej pasujący pod ten drugi gatunek pod względem wykonania.

Poznajemy Dominikę, choć nie jestem pewna czy można tak to w pełni określić, ponieważ kreacja tej bohaterki od samego początku owiana jest pewną dozą tajemnicy. Niewiele wiemy na jej temat a ona sama nie jest skora do wyjawiania informacji, więc pewne jest jedynie to, że dziewczyna ma brata i jest bardzo przywiązana do rodziny. Dominika odgradza się od przeszłości, próbuje pozostawić za sobą demony, ale one powracają, szczególnie teraz, gdy jako dorosła kobieta zbudowała dla swojej rodzinny miejsce pozbawione lęku przed zagrożeniem. A przynajmniej tak myślała do czasu, gdy ktoś upomina się o to co mu się należy.

Niewiele mogę zdradzić z fabuły, żeby nie popsuć Wam radości odkrywania jej zakamarków, ale muszę przyznać, że panuje tutaj bardzo dużo mroku. Niemal wszystkie postacie reprezentują sobą wiele negatywnych cech od próżności, egoizmu po brak skrupułów a to wszystko zanurzone w morzu kłamstw i intryg. Jednak to wszystko bardzo pomysłowo łączy się ze wspominanymi motywami popkulturowymi, których na przestrzeni całej powieści jest zaskakująco dużo a wiążą się przede wszystkim z twórczością zespołu The Tiger Lillies. Warto się temu przyjrzeć, bo ma to sens i nadaje historii odpowiedniej dynamiki.

"Zła" to projekt, który miło mnie zaskoczył. Coś nowego, świeżego, całkowicie oryginalnego. Właśnie takich książek szukam, przełamujących granice, zrywających z tabu, które odważnie i z determinacją torują sobie drogę ku popularności. To propozycja dla wszystkich czytelników otwartych na niespotykane, którzy poszukują romansu nawiązującego do czegoś więcej niż jedynie płaskie uczucie znane każdemu z nas. Jarosław Derkowski wyszedł z ciekawą inicjatywą, którą warto poznać na własnej skórze.


  Izabela Wyszomirska  (8.01.2023)
Autor zapewnił mnie, że "Zła" będzie książką specyficzną, dziwną i nieoczywistą, więc tego oczekiwałam. Z całą pewnością potwierdzam, ona rzeczywiście taka jest. Trudno też przyporządkować ją do jednego konkretnego gatunku. Mamy tu obyczaj, thriller, elementy psychologiczne. Poza tym wywołuje mocno skrajne emocje. Wszystko to, co lubię w książkach. 

Postacie okazali się być odrębnymi jednostkami. Każda z nich stąpa swoją wyznaczoną ścieżką. Są próżni, egoistyczni, podli, żądni zemsty, działający bez jakichkolwiek hamulców, a wartość przyjaźni, dobroci, uprzejmości niewiele dla nich znaczy. Jarosław Derkowski pokazuje, jak wygląda życie wpływowych ludzi. To, do jakich niecnych czynów są w stanie się posunąć, by osiągnąć swoje cele lub zaspokoić fanaberię, własną przyjemność (nierzadko kosztem drugiego człowieka). Czy mają sumienie? Trudno go tu szukać. Dla niektórych z bohaterów życie kręci się wyłącznie wokół seksu, dewiacji czy narkotyków. Nie znajdziecie tu delikatności. To świat pełen brutalności, drastyczności, odrażających scen (morderstwa, tortury, gwałt), które budzą niesmak, a nawet obrzydzenie.

Jakże łatwo przychodzi nam ocenianie innych osób, nie znając okoliczności tego, co tak naprawdę się stało. Historia udowadnia, że nie ma wśród nas ideałów, doskonałego świata czy życia. Wszystko zależy od nas, od tego, jak rozegramy talię kart, jaką podarował nam los. To książka o ludzkim złu i jego konsekwencjach. A czy Dominika była zła? Zapewniam, że nie będziecie w stanie jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie...

Tajemnice, kłamstwa, zagadkowość, intrygi, mroczny, wręcz duszny klimat, emocje, stopniowanie napięcia, nawiązania do popkultury (wątek dotyczący twórczości zespołu The Tiger Lillies wiele wnosi do fabuły), szereg przemyśleń - działo się bardzo dużo, a ja nie mogłam przewidzieć, co wydarzy się na kolejnej stronie, jaki będzie następny krok danego bohatera. Finał zaś totalnie powala! Wszystko się odpowiednio domyka i łączy w spójną całość. Jestem pewna, że ta lektura długo będzie siedziała mi w głowie. 

"Zła" to świeża, oryginalna pozycja na rynku książki. To odważny, szokujący, okrutny, brutalny i niestety prawdziwy obraz naszej rzeczywistości, ludzkich zachowań i nas samych. To powieść przełamująca granice, tematy tabu. Debiut, na który warto zwrócić uwagę. 

sza-terazczytam.blogspot.com


  Paulina Szewczyk  (28.11.2022)
Dominika Żmija prowadzi luksusowy dom publiczny z którego korzystają najbardziej znani i wpływowi ludzie. Razem z nią w tym przybytku mieszkają cztery nastoletnie córki, które od najmłodszych lat wiedzą czym zajmuje się ich matka. A ona bez skrupułów wciągą w ten świat swoje pociechy, aż pewnego dnia dochodzi do tragedii...

Dodaj własną recenzję