Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Powieść historyczna -> W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom II Na... — Krzysztof Goluch
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom II Napad — Krzysztof Goluch

W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom II Napad

Cena: 39,99 zł 33,99 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Gdy wpadniesz w tryby machiny zwanej historią, twoje życie już nigdy nie będzie takie samo

Czy w świecie naznaczonym wojenną destrukcją jest miejsce na prawdziwe uczucie? Dla młodego agenta wywiadu, Wiktora Adamczewskiego, to pytanie wkrótce nabierze wyjątkowego znaczenia. Zgadzając się na zapewnienie ochrony córce szefa polskiego wywiadu, Jerzego Dobrowolskiego, nie spodziewa się, jak wielkie niebezpieczeństwo grozi dziewczynie. I jak bardzo zaangażuje się w wypełnienie tego zadania… Tymczasem w Wersalu wciąż ważą się losy młodej Polski, a polityczna zawierucha pochłania kolejnych bohaterów. Niebawem wszyscy przekonają się, że zmiany, jakie przyniosła Wielka Wojna, są dotkliwsze, niż ktokolwiek mógł przypuszczać.


Kocim krokiem zbliżył się do nich. Ani na jedną sekundę nie spuszczał ich z oka. Pamiętał, że było ich czterech. I choć prawdopodobnie żaden z nich nie dorównywał mu ani pod względem doświadczenia, ani wyszkolenia, to sama ich liczba dawała im przewagę. On sam miał po swojej stronie jedynie obycie w walce oraz element zaskoczenia. Ten ostatni postanowił więc wykorzystać do samego końca.
Sięgnął po rewolwery. Zważył je w dłoniach i ustawił równolegle do siebie. Spokojnym ruchem odwiódł kurki. Cichy dźwięk rozległ się w jego uszach z siłą kościelnego dzwonu. Co gorsza nie tylko w jego. Zbójcy także zorientowali się, że coś jest nie tak. Odwrócili się błyskawicznie w jego stronę, lecz dwa czarne otwory rewolwerów sparaliżowały ich wolę działania. Pobledli trupio, ręce zadrżały im konwulsyjnie i patrzyli bezosobowym, nierozumiejącym wzorkiem. Trwało to może sekundę, może dwie, nie dłużej.
Ale dla Johanna była to wieczność…Krzysztof Goluch
Urodził się w 1994 roku w Puławach. Mieszka w Pogonowie, małej miejscowości położonej w przepięknej dolinie Wieprza. Od małego uwielbiał słuchać o minionych wydarzeniach, później fascynowało go opowiadanie o przeszłości, a teraz ma ogromną satysfakcję z popularyzowania historii. W wolnych chwilach sam dużo czyta, głównie literaturę historyczną i sensacyjną, a także dobre kryminały. Jego zainteresowania, poza historią, to sport, kino i polityka.
W 2019 roku nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się jego debiutancka powieść, osadzona w realiach II wojny światowej, pt. Czerwona zemsta, a rok później wydana została jej kontynuacja. W tajnej służbie Rzeczypospolitej to nowa seria powieści osadzona w realiach najnowszej historii Polski.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Powieść historyczna
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 382
  • ISBN: 978-83-8219-653-5

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Paulina Kwiatkowska  (28.04.2022)
Akcja pierwszej części zaczęła się w 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tamtym wydaniu nie mogło zabraknąć więc postaci, która się do tego szczególnie przyczyniła. Mowa oczywiście o marszałku Józefie Piłsudskim, który miał na to olbrzymi wpływ. ,,Operacja berlińska" to zajmujące wydanie, w którym na pierwszy plan wysuwa się fabularyzowana prawda historyczna. Wyjątkiem są sytuacje, w których nie ma żadnych faktów związanych z danymi wydarzeniami. Krzysztof Goluch wykazał się niezwykle lekkim piórem i dzięki temu jest to bardzo ciekawa pozycja dla miłośników takich książek i opracowanej prawdy historycznej.

W tym tomie czytelnik może poznać dalsze losy Wiktora Adamczewskiego, który tym razem miał za zadanie zapewnić ochronę córce szefa polskiego wywiadu. Jak się miało dopiero okazać, nie było to zadanie bez komplikacji. Jak przyszło na czas powojenny w powieści nie zabrakło opisów odnośnie tego, że transport był utrudniony, podobnie jak kontaktowanie się. Akcja toczy się przede wszystkim na terenie Wielkopolski podobnie jak to miało też miejsce w przypadku ,,Operacji berlińskiej" Krzysztofa Golucha.

Zarówno pierwszy, jak i drugi tom serii należą do gatunku thrillera historycznego. Jest to przystępna propozycja dla osób w różnym wieku, które są zainteresowane poznaniem prawdy historycznej zgodnie z tym jak to wyglądało naprawdę. Bardzo podoba mi się ta propozycja i miło spędziłam z nią czas. Jestem bardzo ciekawa też innych lektur tego autora, które na pewno znajdą swoich odbiorców.


  Ewelina Górowska  (4.06.2022)
Dziś przyszła pora przedstawić drugi tom serii "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Jak pamiętacie, pierwszym tomem byłam zachwycona, ale drodzy Państwo... to, co dzieje się w drugim to dla mnie istne mistrzostwo.
Autor ponownie czaruje czytelnika swą olbrzymią wiedzą, przy okazji otulając ją wciągającymi wątkami sensacyjnymi, obyczajowymi i lekką nutką romansu w tle. Dzięki temu znów można przepaść w lekturze na kilka dobrych godzin.
Fabuła ponownie koncentruje się na trudnych relacjach nowo odrodzonej Polski z państwami ościennymi. Na Śląsku zaczyna pełzać pierwsze powstanie, sytuacja geopolityczna jest niezwykle napięta. Zwykłe nieporozumienie, grozi wybuchem kolejnej wielkiej wojny...
Ponownie spotykamy się z postaciami, które poznaliśmy w pierwszym tomie, śledzimy ich dalsze zawiłe losy (szczególnie przypadła mi do serca historia Tomasza Grobla, i jego konflikt ze szwagrem, jestem niezwykle ciekawa, jak ta historia się zakończy), ale i poznajemy nowych bohaterów. Zarówno tych, którzy realnie wpłynęli na historię jak i tych wykreowanych na potrzeby powieści. Losy ich śledzimy w osobnych rozdziałach, jednak finalnie tworzą one niesamowicie spójną całość, która urzeka dynamiką i emocjami.
Krzysztof Goluch doskonale oddaje ducha tamtego czasu, łatwo zaobserwować i zrozumieć co czuli "zwykli" ludzie, jakie mieli plany, o czym marzyli, co ich bawiło, a co martwiło.
Bohaterowie są doskonale wykreowani, autentyczni w swych relacjach i uczuciach. Głównych postaci jest sporo, ale nie sprawia to problemu, wręcz odwrotnie. Są one niejednoznaczne, obdarzone zarówno wadami jak i zaletami, przez co wydają się niesamowicie bliskie, łatwo się z nimi utożsamić, postawić w ich miejscu i zrozumieć podejmowane decyzje.
Akcja jest poprowadzona po mistrzowsku, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i momentami bardzo zaskakująca.
Pan Krzysztof buduje w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autor miesza wątki, urywa snutą historię w niespodziewanym momencie, by wrócić z nią kilka stron później i znów porządnie namieszać. Adrenalina powoli opada w dół, by za chwilę wyskoczyć do góry z podwójną siłą. Rasowa sensacja i emocjonalny rollercoaster w jednym.
Drugi tom jest świetny! Przypadł mi do gustu jeszcze bardziej niż poprzedni, choć i tamtym byłam zachwycona.
Z wielką niecierpliwością czekam na kolejne dwa tomy.

Czy polecam?
Oczywiście. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno czytelnik poszukujący historycznych ciekawostek jak i czytelnik, który poszukuje relaksu i odprężenia. Całość to wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy tworzyli nasz kraj w wyjątkowo trudnym czasie.

POLECAM...


  Michał Machnacki  (10.07.2022)
Pierwsza część cyklu pan Krzysztofa Golucha przypadła mi do gustu, mimo że nie do końca jest to thriller historyczny. Jednak autor książki zainteresował mnie bogatą wiedzą historyczną, której nie do końca mogliśmy poznać na lekcjach historii. Do tego wiele ciekawych postaci, tych historycznych, jak i stworzonych na potrzeby powieści, dała mi możliwość zagłębienia się w okres w dziejach naszej ojczyzny, który kształtował nasze nowe granice na tle powojennej rzeczywistości.

W drugiej części poznajemy dalsze losy młodego asa wywiadu, Wiktora Adamczewskiego. Jak pamiętacie w pierwszej części powieści, Wiktor stracił swojego starszego brata i chce pomścić jego śmierć.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.

W myśl tych słów wyciągniętych z tekstu Roty, Adamczewski pragnie dopaść Niemca, który to zrobił. Jednak teraz ma całkiem inne zadanie na głowie, zadanie, które może przerosnąć jego możliwości. Jest młody, nieopierzony, a jego zlecenie polega na uwiedzeniu młodej kobiety, Iwony Mielnik, która jest adeptem medycyny. Dodatkowo jest poproszony przez szefa polskiego wywiadu, Jerzego Dobrowolskiego, by zwrócił szczególną uwagę na jego córkę i otoczył ją parasolem bezpieczeństwa.

W Wersalu nadal ważą się losy granic po pierwszej wojnie światowej. Delegacja Polski chce uszczknąć dla swojego kraju. Oto dbają Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Ważą się losy Śląska, Pomorza z ważnym punktem na mapie, jakim jest Gdańsk. A na wschodzie? Oj tam wrze i jest bardzo gorąco. Właśnie stamtąd wracają do kraju znani z pierwszej części Tomasz Grobel (przodek autora książki) i Bolesław Wieniawa-Długoszowski, osobisty adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak poradzili sobie w trudnych sytuacjach, na rosyjskiej ziemi, której spływa krwią, gdzie głód i walka o władzę jest bardzo brutalna i pochłania kolejne ofiary.

Można powiedzieć, że autor w dość realistyczny sposób przestawia losy II Rzeczypospolitej, która rodziła się w ogromnych bólach, gdzie o losach Polaków decydowano na najwyższych szczeblach polityki europejskiej. Z dużą elastycznością przenosi nas, czytelników w takie miejsca, jak np. Kraków czy na tereny Wielkopolski.

Fani historii Polski mogą być ukontentowani. Polecam.


  Łukasz Adamczewski  (21.04.2022)
Seria ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" tom 1 Operacja berlińska oraz tom 2 Napad - autorstwa Krzysztofa Golucha premierę miały 8 kwietnia 2022 roku i są to powieści z gatunku historycznych z elementami thrillera.

Autor przenosi nas do czasów po Wielkiej Wojnie. 18 stycznia 1919 roku rozpoczynają się obrady w Wersalu, a na przełomie lat 1918-1919 trwa powstanie wielkopolskie. Przedstawiona jest sytuacja w odbudowującej się po zaborach niepodległej młodej Polsce oraz sąsiednich państwach.
,,Próżno przekonywał, że kraj, który ma wrogów na wszystkich granicach, nade wszystko potrzebuje jedności"

Losy bohaterów przeplatają się z konferencją w Wersalu, gdzie udział biorą Ignacy Paderewski i Roman Dmowski, a także sytuacją w Warszawie za sprawą Józefa Piłsudskiego i Wieniawy. W drugim tomie więcej pojawia się front wschodni i działalność: Lenina, Dzierżyńskiego, Stalina, a na zachodzie: we Francji generał Foch i w Niemczech von Hindenburg. Fikcja literacka miesza się z wydarzeniami autentycznymi.
,,Jeszcze nie wiedział, że wojna to tak naprawdę największa głupota w dziejach ludzkości (...) Zabijał takich samych ludzi jak on, by teraz banda dyplomantów mogła pić szampana w Wersalu"

Ciekawa przedstawienie starć w walce o lotnisko w Poznaniu, działania wywiadowcze w Wielkopolsce i Berlinie, atak na pociąg, wydarzenia w Rosji. Działania wywiadu i kontrwywiadu Polski, Rosji, Niemiec. Tom pierwszy jak dla mnie jest bardziej dynamiczny i pojawia się więcej działań zbrojnych, a drugi tom bardziej skupia się na działaniach politycznych oraz wywiadowczych.
,,Tobie się wydaje, że na wojnie są zwycięzcy i pokonani. A ja ci mówię, że na wojnie wszyscy przegrywają"

Takie miałem odczucie, że data premiery książek powinna przypadać w listopadzie przed Świętem Niepodległości. Okres ten byłby bardziej odpowiedni do nastrojów niepodległościowych wyczuwalnych w obu tomach. Jednak na drugim tomie ta powieść nie kończy się. W planach jest trzeci tom, a być może i czwarty.

Fani gatunku jaki i miłośnicy historii będą zadowoleni oraz myślę, że ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" może przypaść również czytelnikom, którzy są oporni na historię, gdyż wydarzenia historyczne są skrzętnie wplecione w fabułę i niejednego sceptyka powinno to przekonać.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Op... — Krzysztof Goluch W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Op... — Krzysztof Goluch
By zdobyć najpilniej strzeżone tajemnice państwowe, trzeba być gotowym na więcej niż jedną bitwę

Zima 1919 roku. Wielka Wojna zmiotła imperia i stworzony ...