Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Powieść historyczna -> W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Op... — Krzysztof Goluch
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Operacja berlińska — Krzysztof Goluch

W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom I. Operacja berlińska

Cena: 39,99 zł 34,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

By zdobyć najpilniej strzeżone tajemnice państwowe, trzeba być gotowym na więcej niż jedną bitwę

Zima 1919 roku. Wielka Wojna zmiotła imperia i stworzony przez nie ład, a zwycięskie mocarstwa usiłują zaprowadzić nowy porządek. W Wersalu rozpoczyna się spotkanie przywódców państw Ententy z udziałem premiera Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Polska ponownie pojawia się na mapie, a wszystkie jej ziemie dążą ku zjednoczeniu – za pomocą dyplomacji lub czynu zbrojnego…
Tymczasem młody Wiktor Adamczewski trafia w szeregi wywiadu. Walczy na froncie, którego nie widać, chroniąc młode państwo przed dawnymi zaborcami, czekającymi na szansę, by upomnieć się o swoje dawne granice i pomścić porażkę. Na wschodzie rodzi się nowy, groźny wróg, któremu wkrótce trzeba będzie stawić czoła. To początek gry, której reguły nie są ustalone, a jeden nieostrożny ruch może kosztować życie…

Przeciwnik był zręczniejszy, a co ważniejsze w pełni sił. Mógł już tylko zginąć w walce. Nie bał się tego. Zbyt często zabijał i patrzył, jak zabijano, by przejmować się takimi drobnostkami. Najbardziej martwiło go to, czy sekret kartki nie wyjdzie na jaw.
(…)
Teofil z wprawą prawdziwego kieszonkowca obszukiwał kieszenie zamordowanego. Jednym rzutem oka rozpoznał w nim oficera, którego kilka godzin wcześniej oprowadzał po sztabie. Zabrał zabitemu medalik i pierścionek z orłem w koronie, który z trudem zszedł z palca. Czystą kartkę tkwiącą w kieszeni zlekceważył i nie poinformował o niej Wolfa.


Krzysztof Goluch
Urodził się w 1994 roku w Puławach. Mieszka w Pogonowie, małej miejscowości położonej w przepięknej dolinie Wieprza. Od małego uwielbiał słuchać o minionych wydarzeniach, później fascynowało go opowiadanie o przeszłości, a teraz ma ogromną satysfakcję z popularyzowania historii. W wolnych chwilach sam dużo czyta, głównie literaturę historyczną i sensacyjną, a także dobre kryminały. Jego zainteresowania, poza historią, to sport, kino i polityka.
W 2019 roku nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się jego debiutancka powieść, osadzona w realiach II wojny światowej, pt. Czerwona zemsta, a rok później wydana została jej kontynuacja. W tajnej służbie Rzeczypospolitej to nowa seria powieści osadzona w realiach najnowszej historii Polski.


Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Powieść historyczna
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 392
  • ISBN: 978-83-8219-646-7

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Łukasz Adamczewski  (21.04.2022)
Seria ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" tom 1 Operacja berlińska oraz tom 2 Napad - autorstwa Krzysztofa Golucha premierę miały 8 kwietnia 2022 roku i są to powieści z gatunku historycznych z elementami thrillera.

Autor przenosi nas do czasów po Wielkiej Wojnie. 18 stycznia 1919 roku rozpoczynają się obrady w Wersalu, a na przełomie lat 1918-1919 trwa powstanie wielkopolskie. Przedstawiona jest sytuacja w odbudowującej się po zaborach niepodległej młodej Polsce oraz sąsiednich państwach.
,,Próżno przekonywał, że kraj, który ma wrogów na wszystkich granicach, nade wszystko potrzebuje jedności"

Losy bohaterów przeplatają się z konferencją w Wersalu, gdzie udział biorą Ignacy Paderewski i Roman Dmowski, a także sytuacją w Warszawie za sprawą Józefa Piłsudskiego i Wieniawy. W drugim tomie więcej pojawia się front wschodni i działalność: Lenina, Dzierżyńskiego, Stalina, a na zachodzie: we Francji generał Foch i w Niemczech von Hindenburg. Fikcja literacka miesza się z wydarzeniami autentycznymi.
,,Jeszcze nie wiedział, że wojna to tak naprawdę największa głupota w dziejach ludzkości (...) Zabijał takich samych ludzi jak on, by teraz banda dyplomantów mogła pić szampana w Wersalu"

Ciekawa przedstawienie starć w walce o lotnisko w Poznaniu, działania wywiadowcze w Wielkopolsce i Berlinie, atak na pociąg, wydarzenia w Rosji. Działania wywiadu i kontrwywiadu Polski, Rosji, Niemiec. Tom pierwszy jak dla mnie jest bardziej dynamiczny i pojawia się więcej działań zbrojnych, a drugi tom bardziej skupia się na działaniach politycznych oraz wywiadowczych.
,,Tobie się wydaje, że na wojnie są zwycięzcy i pokonani. A ja ci mówię, że na wojnie wszyscy przegrywają"

Takie miałem odczucie, że data premiery książek powinna przypadać w listopadzie przed Świętem Niepodległości. Okres ten byłby bardziej odpowiedni do nastrojów niepodległościowych wyczuwalnych w obu tomach. Jednak na drugim tomie ta powieść nie kończy się. W planach jest trzeci tom, a być może i czwarty.

Fani gatunku jaki i miłośnicy historii będą zadowoleni oraz myślę, że ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" może przypaść również czytelnikom, którzy są oporni na historię, gdyż wydarzenia historyczne są skrzętnie wplecione w fabułę i niejednego sceptyka powinno to przekonać.


  Zdzisław Szymański  (26.04.2022)
Historia kołem się toczy… Niekiedy wolniej, a czasem szybciej… Niektóre mocarstwa tracą swą siłę… Pewne zasady działania służb na pewno się zmieniają… Tylko reguły gry w szachy są niezmienne… Politycy ustawiali się na wybranych pozycjach jak „Pionki, które grały w wielką grę zwaną życiem”.

Kiedy na wschodzie Europy zgładzono Romanowów, tylko prawosławni wierzyli w cudowny powrót starego systemu. Każdy z decydentów bezwzględnie walczył o utrzymanie swojej pozycji. Stalin zazdrościł Dzierżyńskiemu ślepego posłuchu. Przydomek czerwonego czy żelaznego Feliksa był traktowany wręcz jak dowód siły.

„Po prostu dla mnie jesteś zwykłym zbrodniarzem, który ma na rękach krew tysięcy niewinnych ludzi, a to czyni cię niegodnym, aby ci uczciwy człowiek rękę podał”

W berlińskim „Adlonie” kokietowali się wzajemnie ludzie, odpowiedzialni za zło, które zaistniało. Pili szampana na ruinach potężnego państwa. „Mówiąc krótko, były to węże, które łasiły się do siebie, a jednocześnie wypatrywały, czy by się nie dało kogo nieostrożnego ukąsić” W Niemczech Hindenburg sprawował bezdyskusyjną władzę.

Na polskiej scenie politycznej dumnie prezentowali wypiętą pierś panowie: Piłsudski, Paderewski, Dmowski. Nie każdy z nich czuł się na tyle silny, żeby udźwignąć cały ciężar odpowiedzialności za Ojczyznę. Teraz okazał się być niezastąpionym ułan, który bez zmrużenia oka przeciwstawiał się katom. „Do bitwy chodził jak w taniec, bo co mu tam”

Wielu skromnych bohaterów oddało życie z uśmiechem na ustach. Powodem do dumy było przyjęcie przez Wieniawę-Długoszowskiego pierścienia z grawerunkiem OJCZYZNA OBROŃCY SWEMU.

„Ot koniec mojej służby… teraz dla mnie zaczynają się długie wakacje. Weź mój pierścień, co go mam na palcu.”

Nawet najlepszy strateg nie wszystko mógł osiągnąć, wykorzystując swój intelekt. Tu bezwarunkowo potrzebni byli ludzie do zadań specjalnych – szpiedzy. Kobiety olśniewały urodą i wdziękiem, odwracając uwagę osób inwigilowanych. Mężczyźni łamali serca, otwierali czarne teczki. Wszystko łatwiej dostrzec, kiedy patrzy się z odpowiednio bliskiej odległości. O Wiktorze, nieświadomym wagi pozyskanych dowodów, powiedziano: „Ten, kto wykradł te dokumenty, wart tyle złota, ile waży”.

Pan Krzysztof Goluch przypomniał historię, będącą konsekwencją zakończenia Wielkiej Wojny. Napisał wyborną powieść, barwną i dopracowaną w detalach. Zafascynowany tą lekturą, śledziłem politykę, podziwiałem bohaterów i nieraz pomyślałem: trudno znaleźć teraz ludzi gotowych do takich poświęceń, czy choćby potrafiących dosłownie wziąć byka za rogi. Autor w bardzo dobrym stylu opisał liczne „ciepłe” sytuacje, chwytające za serce. Pan Goluch zastosował różnorodne słownictwo, podkreślając nastrój i mentalność bohaterów. Ta powieść znalazłaby się na wysokiej pozycji w moim rankingu powieści historycznych bez żadnego „ale”. Polecam ją gorąco.


  Paulina Kwiatkowska  (28.04.2022)
Nie przypominam sobie bym kiedykolwiek, a na pewno nie w ostatnim czasie miała okazję zapoznać się z thrillerem historycznym. Z tego też powodu, gdy tylko nadarzyła się okazja z olbrzymim zainteresowaniem postanowiłam skusić się na pierwszy tom historycznej serii Krzysztofa Golucha. Mam to szczęście, że na półce czeka już jego kontynuacja. Nie będę musiała więc na zbyt długo rozstawać się z tymi bohaterami i od razu będę mogła poznać ich dalsze losy. Już w pierwszej części sporo się dzieje i jestem bardzo ciekawa co będzie dalej.

Czasy wojny dla nikogo nie były łatwe. Ludzie walczący przez cały czas martwili się o swoje życie. Ich rodzin nie opuszczała troska o los walczących i tego co się z nimi dzieje. Nie inaczej było też z przywódcami, którzy starali się opracować strategię wojenną. Nie bez powodu o tym wszystkim wspominam. Każda z tych spraw została taksę zaznaczona w tym wydaniu, którego głównym bohaterem jest Wiktor Adamczewski. Każdy starał się walczyć i pomagać w taki sposób jak mógł. Drogi Wiktora skierowały go do wywiadu, gdzie istniało bardzo duże ryzyko zdemaskowania go przez inne osoby.

W tym tomie oprócz fikcji literackiej w momentach niewiadomych historycznie nie brakuje także dużej liczby prawdziwych danych. Odbiorca ma okazję poczytać o prawdziwych postaciach - Stalinie, Hitlerze, ale także Józefie Piłsudskim, czy Ignacym Dmowskim. Jest to przystępna lekcja historii naszego rodzimego kraju połączona z niewiadomymi, które zostały uzupełnione przez autora zgodnie z jego wolą. ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Tom 1" Krzysztofa Golucha to ciekawy początek serii, na który już teraz warto zwrócić uwagę.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.