Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Biografie -> Tupac Shakur. Sam przeciwko światu — Łukasz Skibiński
Tupac Shakur. Sam przeciwko światu — Łukasz Skibiński

Tupac Shakur. Sam przeciwko światu

Cena: 39,99 zł 33,99 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Wciągająca i refleksyjna biografia jednego z najbardziej wpływowych artystów wszechczasów – Tupaca Shakura.

Tupac Amaru Shakur, jedna z najważniejszych postaci sceny hip-hopowej lat 90. Wychowany przez byłą członkinię Czarnych Panter wizjoner, mówca i aktywista społeczny walczący z segregacją rasową. Poeta, który stał się raperem. Wielokrotnie stawiany przed sądem i skazywany. Jego niespodziewana, tajemnicza śmierć była pokłosiem słynnego hip-hopowego konfliktu między Wschodem a Zachodem.

Dzięki tej wydanej po raz pierwszy w Polsce biografii możemy prześledzić kolejne etapy osobistego i artystycznego rozwoju Tupaca. Co sprawiło, że został uznany za mesjasza, który przyszedł odmienić życie uciśnionej afroamerykańskiej społeczności? Autor z uwagą i empatią opisuje nie tylko historię życia wybitnego artysty, ale też kreśli niepokojący obraz kraju borykającego się od lat ze wstydliwym problemem rasizmu. To właśnie on sprawił, że amerykański sen dla jednej z grup społecznych zamienił się w koszmar.

Tupac nie był politykiem ani osobą pełniącą wysoki urząd w państwie. Jako artysta mógł żyć w przekonaniu, że trzyma świat w ręku. Towarzyszyła mu rozpoznawalność, przekładająca się na zainteresowanie publiki nie tylko jego twórczością, lecz także nim samym. Mediom szukającym nośnych tematów i pewnym zawistnym osobom mogło zatem zależeć na przypięciu mu łatki niszczącej wizerunek. To świat chciał mieć go w ręku.
Poza tym istniało coś jeszcze… Coś, co mogło przesądzić o winie Tupaca i czego świadomość miał on i jego otoczenie. Był czarny.


Łukasz Skibiński
Ukończył teologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz filmoznawstwo w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2015 zadebiutował powieścią obyczajowo-psychologiczną „Trzy czwarte”. Dwa lata później, w serii Biblioteka bez Dogmatu, została wydana jego druga książka „W Kościele zatrutej myśli”. Prowadzi dwa blogi: filmowy – „Kino metafizyczne”, oraz pisarski – pod swoim imieniem i nazwiskiem. Fan świata analogowego czerpiący inspiracje z muzyki, filmu oraz obserwacji rzeczywistości.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Biografie
  • Wydawca: Novae Res, 2023
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 302
  • ISBN: 978-83-8313-605-9

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Łukasz Adamczewski  (3.10.2023)
Słuchaliście lub słuchacie Tupaca ? Znana jest Wam jego postać czy czytacie pierwszy raz o nim ? Kim zatem był Tupac ?

Tupac Shakur, znany również jako 2Pac, był amerykańskim raperem, aktorem, poetą i aktywistą społecznym. Urodził się 16 czerwca 1971 roku w Nowym Jorku, a zmarł 13 września 1996 roku w Las Vegas, w wieku 25 lat. Tak w wielkim skrócie możemy o tej osobie przeczytać w wielu notach biograficznych.

Nie słuchałem Tupaca jak był u szczytu popularności. W latach 90 kiedy tworzył miałem kilka lat, a gdy zmarł zaledwie 5. Oczywiście kojarzę takie utwory jak: Ghetto Gospel, Changes, California Love, Dear Mama. Jednak, gdy w latach szkolnych słuchałem częściej hip-hopu to zazwyczaj była to twórczość raperów, którzy w danym czasie byli na topie. Natomiast lubię czytać od czasu do czasu o życiu sławnych osobowości, a amerykański rap nie jest mi obcy. Dlatego też sięgnąłem po niedawno wydaną biografię ,,Tupac Shakur. Sam przeciwko światu", której autorem jest Łukasz Skibiński.

Biografia ,,Tupac Shakur. Sam przeciwko światu" zawiera wszystkie najistotniejsze informacje oraz wydarzenia z 25-letniego życia Tupaca. Śledzimy kolejne etapy osobistego i artystycznego rozwoju artysty. Nie da się poznać Tupaca bez przesłuchania jego utworów. Niektóre podczas czytania biografii słuchałem po kilka razy. Przede wszystkim poruszają i skłaniają do refleksji. Myślę zapewne tak jak wielu, że gdyby nie twórczość oraz sama postać Tupaca to wielu raperów nie rozpoczęłoby swojej działalności muzycznej. Jego twórczość jest ponadczasowa oraz nadal inspiruje i porusza ludzi na całym świecie.

Raper, muzyk, poeta, aktor, aktywista społeczny, wizjoner, rewolucjonista, mesjasz, ,,Czarny Jezus", takie określenia przychodzą mi na myśl o Tupacu po lekturze biografii.

Tupac Shakur w swojej twórczości poruszał takie tematy jak przemoc, rasizm, ubóstwo, dyskryminacja, nierówność społeczna. Tupac nie stronił od wyrażania swoich poglądów politycznych zarówno w muzyce jak i podczas wystąpień publicznych, protestów, wywiadów, kampanii na rzecz zmian społecznych. Stał się jednym z najbardziej wpływowych artystów hip-hopu. Czy z tych powodów zginął ?

Niedawno we wrześniu minęła kolejna rocznica śmierci Tupaca, która do dziś pozostaje nierozwiązana i jest to jedna z najgłośniejszych niewyjaśnionych zbrodni w historii Stanów Zjednoczonych.

Jednak autor nie skupia się tylko na samej biografii Tupaca, ale również na sytuacji Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Pojawiają się chociażby takie postaci jak Martin Luther King, Malcolm X, organizacja Czarne Pantery. Są to ważne elementy historii, które również miały wpływ na życie i twórczość Tupaca. Wydarzenia, które doprowadziły do zmian w postrzeganiu oraz przyznaniu realnych praw dla Afroamerykanów.

Polecam biografię ,,Tupac Shakur. Sam przeciwko światu" nie tylko osobom, które interesują się hip-hopem, a postać Tupaca nie jest im obca czy też tym, którzy lubią czytać książki biograficzne, ale wszystkim osobom, którym tematyka poruszana w twórczości Tupaca Shakura nie jest obojętna.


  Michał Machnacki  (15.10.2023)
Włączam sobie Changes i zagłębiam się w lekturę. Tak było, gdy zaczynałem czytać pierwsze strony biografii Tupaca Amaru Shakura, spisaną przez Łukasza Skibińskiego. To pozwoliło przypomnieć sobie stare czasy lat dziewięćdziesiątych, wczuć się w klimat czasu, w którym żył i tworzył znany na cały świat, raper, ale też aktor oraz aktywista społeczny.

Kilka słów o autorze tej, jakże pasjonującej biografii. Pan Łukasz ukończył teologię na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i filmoznawstwo w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk również w naszej stolicy. Nie jest to pierwsza książka napisana przez Skibińskiego. Debiutował powieścią psychologiczno-obyczajową pt. Trzy czwarte. Napisał także książkę pt. W Kościele zatrutej myśli. W Internecie można go spotkać na jego dwóch blogach: pisarskim i dotyczącym filmów. Jest pasjonatem muzyki, co idealnie pokazał na przykładzie niniejszej pozycji.

Na okładce nie mogło zabraknąć Tupaca. Jego twarz jest chyba rozpoznawalna przez każdego, nie tylko przez fanów tego muzycznego stylu. Każdy na pewno słyszał wspomniany przeze mnie utwór Changes. Muzyk patrzy na nas przez swoją rękę. Przenika nas wzrokiem.

Nie będę Wam streszczać życia Tupaca. Wiele dowiecie się, sięgając po ten tytuł. Warto zwrócić jednak uwagę na czas, w jakim znalazł się młody muzyk i o co walczył w swoim krótkim życiu. To czas, gdy czarnoskórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych byli taktowani zupełnie inaczej niż biali. Muzyk w swoich tekstach, w swoich wypowiedziach napiętnował władzę, policję za to. Nie były to pochlebne wypowiedzi. Tupac wyrażał dosadnie, co myśli o niesprawiedliwości, krzywdzeniu "czarnych", traktowaniu ich jak gorszy gatunek.

Dlaczego biografia mi się podobała i otrzymała ode mnie tak wysoką ocenę? Autor w znakomity sposób zanalizował teksty amerykańskiego gwiazdora, rozłożył na czynniki pierwsze wiele tekstów Tupaca, tak, byśmy mogli zrozumieć, to, co miał na myśli, o co walczył, jakie miał pragnienia i cele. Mimo krótkiej kariery piosenkarza śmiało, można rzec, że jego muzyka dała czarnoskórym mieszkańcom Ameryki nadzieję na lepsze jutro.

"Tupac Shakur. Sam przeciwko światu" to książka, która na długo zapadnie mi w pamięci... i nadal nucę pod nosem:

Come on come on I see no changes. Wake up in the morning and I ask myself, "Is life worth living? Should I blast myself?" I'm tired of bein' poor and even worse I'm black. My stomach hurts, so I'm lookin' for a purse to snatch. Cops give a damn about a negro? Pull the trigger, kill a nigga, he's a hero.

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,2pac,changes.html

Dlaczego też nie postawiłem przysłowiowej dychy? Za "wielbłąd na okładce i w tekście: WSZECHCZASÓW...


  Ewelina Górowska  (18.04.2024)
O bohaterze dzisiejszej książki słyszał chyba każdy. Tupac Amaru Shakur (16. 06. 1971 - 13. 09. 1996), znany również pod pseudonimami 2Pac i Makaveli, był amerykańskim raperem i autorem tekstów, zagrał również w kilku filmach. Nosił miano poety, który stał się raperem...
Shakur urodził się w Nowym Jorku, a jego rodzice byli działaczami politycznymi, jak i członkami Partii Czarnych Panter. Ze względu na działalność polityczną i społeczną rodziców, Tupac często zmieniał adres i szkołę, niejednokrotnie doświadczył biedy i dyskryminacji rasowej, co w późniejszym czasie było główną inspiracją dla jego twórczości. Swą debiutancką płytę "2 Pacalypse Now" wydał w 1991 roku, zyskując wielkie uznanie za szczerość.
Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych i odnoszących sukcesy raperów wszech czasów i jednego z najbardziej wpływowych artystów muzycznych XX wieku...

Jednak książka Łukasza Skibińskiego to nie tylko sucha biografia jednego człowieka. Jest to wielowątkowa opowieść o Ameryce lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Wyłania się z niej obraz kraju mierzącego się z olbrzymią falą rasizmu, która nieuchronnie rozlewała się po kraju, segregacją społeczną i wielokulturowością. Nawiązuje do historii i pokazuje, że Ameryka nigdy z tym problemem sobie nie poradziła. Autor doskonale rysuje tło historyczne i polityczne, dokładnie opisuje świat, w którym przyszło żyć i walczyć młodemu człowiekowi, który swe niepowiedzenia, zwycięstwa zawarł w swych tekstach, stając się "swoistym" przewodnikiem dla milionów ludi takich jak on.
W książce znajdziemy wiele analiz poszczególnych tekstów piosenek, wyłania się z nich obraz człowieka niepokornego, ale niezwykle wrażliwego na krzywdę drugiego człowieka, ambitnego, ale i momentami mocno pogubionego. Człowieka który, mimo trudności, kochał swoje życie...

Książkę czyta się bardzo szybko, wciąga ona i naprawdę intryguje. Wywołuje emocje, porusza głęboko ukryte struny, momentami autentycznie porusza. Napisana jest w niezwykle barwny, a zarazem rzetelny i przystępny sposób.
W moim odczuciu będzie to fantastyczna lektura dla każdego. Zarówno dla tego kto zna i ceni sobie twórczość artysty, jak i dla kogoś, kto dopiero chciałby "poznać" jego życie i zaczerpnąć podstawowej wiedzy o jego twórczości. Z pomocą na pewno przyjdzie zamieszczona na końcu bibliografia, ale co ważniejsze cała dyskografia i filmografia.
Ja jestem zachwycona tą książką i zaintrygowana z pewnością sięgnę po inne książki przybliżające postać tego niejednoznacznego artysty.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To doskonałe studium życia i twórczości człowieka, który zrobił dużo dobrego dla czarnoskórej społeczności Ameryki i spowodował, że dla wielu stał się niemal Mesjaszem.


  Ilona Wolińska  (15.10.2023)
Tupac Amar Shakur to jedna z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci sceny hip - hopowej. Urodził się 16 czerwca 1971 roku był synem członka Czarnej Partii i aktywistki Black Liberation Army. Ze względu na działania rodziców, Tupac często zmieniał miejsce zamieszkania i szkoły, doświadczał biedy i dyskryminacji rasowej, co w późniejszym czasie było główną inspiracją dla jego twórczości. Swoją debiutancką płytą wydaną w 1991 roku "2Pacalypse Now" zyskał wielkie uznanie za szczerość.

"Tupac Skahur. Sam przeciwko światu" to pierwsza wydana w Polsce biografia Tupaca. Autor w bardzo szczegółowo przedstawia nam kolejne etapy życia i kariery rapera. Z ogromną empatią kreśli nie tylko historię życia Tupaca ale w bardzo obrazowy sposób przedstawia nam kraj, który od lat boryka się z rasizmem.

Kariera Tupaca nie trwała długo. Raper został zastrzelony w 1996 roku mając zaledwie 25 lat. Stał się jednak wielkim symbolem buntu i walki o sprawiedliwość społeczną. Był niezwykle wpływowym artystą, jego głos był głosem całej społeczności. Tak naprawdę po dziś dzień niewiadomo kto i dlaczego pozbawił życia młodego artystę i to pytanie z pewnością pozostanie już bez odpowiedzi.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Autor wykonał kawał dobrej pracy, biografia jest bardzo treściwa i naprawdę warta przeczytania. Jeżeli twórczość Tupaca nie jest Wam obca i chcielibyście poznać bliżej życie i kolejne kroki jego kariery, to zachęcam Was do sięgnięcia po biografię autorstwa Łukasza Skibińskiego. Polecam.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Pochłonięte — Martyna Bielska Pochłonięte — Martyna Bielska
Demony mrocznej przeszłości Białegostoku wracają, by upomnieć się o tych, o których nikt nie chce pamiętać…

Białystok, początek pandemii.
Choć wszyscy p...