Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Tu i teraz — Tomasz Kieres
Tu i teraz — Tomasz Kieres

Tu i teraz

Cena: 29,00 zł 24,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni (Co to znaczy?)

Opis i recenzje

Czasem trzeba zniszczyć całe życie, aby móc zbudować nowe…

Monika i Michał, trzydziestokilkulatkowie, od lat pracują w jednej firmie i znają się jak łyse konie. Są przyjaciółmi z pracy, choć prywatnie rzadko się spotykają. Gdy lecą na planowaną od dawna delegację do Pragi, nie przypuszczają, że te kilka dni przewróci ich życie do góry nogami. Targani namiętnością, tęsknotą, a jednocześnie poczuciem winy i świadomością krzywdy wyrządzonej swoim najbliższym, zadają sobie pytanie, czy uczucie, które ich połączyło, jest prawdziwe. Czy to nie jest tylko miłostka, przygoda pod wpływem okoliczności, odskocznia od codziennego życia? Czy liczy się tu i teraz, czy mają prawo zniszczyć swoje małżeństwa i rodziny?

– […] myślę, że moglibyśmy być szczęśliwi i to by trwało. W innym czasie, w innym miejscu.
– To zatrzymaj czas.
– Wciąż to robię, każde moje spojrzenie utrwala twoją twarz w moim sercu.
– Przestań – powiedziała smutno.
– Za bardzo kiczowate? – spytał.
– Nic nie jest kiczowate, ty to czujesz i ja to czuję, i boję się, tak bardzo boję się jutra!
– Widzisz, ja wiem, że to jest złe, tego nie powinno być.
– Jak to może być złe?Taka ironia losu, coś takiego spotyka właśnie nas! Jest tyle osób, które tego nie doświadczają. A my jesteśmy przecież szczęśliwi, mamy rodziny, mamy dzieci. – Po policzkach popłynęły jej łzy. – Jesteśmy złymi ludźmi…
Delikatnie zebrał palcami jej łzy.
– Prawdopodobnie. Chciałbym myśleć, że to, co nas łączy, usprawiedliwia to, co robimy, ale obawiam się, że tak nie jest, nie czuję, żeby tak było.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2017
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 268
  • ISBN: 978-83-8083-768-3

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Anna Nowak  (30.01.2018)
Tę książkę czyta się jednym tchem. Od pierwszej chwili mamy wrażenie, że bohaterowie to bardzo bliskie nam osoby, które nagle znalazły się w niezwykle skomplikowanej sytuacji. Przeżywamy wraz z nimi ich piękną, dojrzałą miłość, ale również ich rozterki i trudne wybory życiowe. Opowiadanie o miłości wymaga ogromnego taktu i delikatności. W książce tej emocje i uczucia są opisane w bardzo subtelny sposób. Świadczy to o wielkiej wrażliwości autora. Czekam z niecierpliwością na następne pozycje.


  Katarzyna Oberda  (7.02.2018)
"- To zatrzymaj czas.
- Wciąż to robię, każde moje spojrzenie utrwala twoją twarz w moim sercu."


Na kartach powieści autorstwa Tomasza Kieresa pt . '' Tu i teraz'' poznajemy Monikę i Michała.
Oboje są ludźmi po trzydziestce, pracują w tej samej firmie i przyjaźnią.

Pewnego dnia wyjeżdżają wspólnie na konferencję do Pragi i nie są świadomi jak wiele to zmieni w ich życiu.
Chwila, być może impuls skutkuje nie zawsze słusznymi wyborami. Jak bolesne skutki dla nich samych i ich rodzin przyniesie zdrada?. O tym przekonajcie się Państwo sami.


Autor bardzo fajnie, realnie i życiowo stworzył postać dwójki ludzi, którzy stanęli przed niełatwym dylematem i świadomością, że bądź co bądź skrzywdzą najbliższych. Niezależnie od podjętej decyzji, w przypadku zdrady zawsze ktoś będzie cierpiał.

Choć Monika i Michał starali się nie przenosić relacji panujących między nimi poza mury firmy, nie do końca im się to udało, a my jako czytelnicy bardzo często postępujemy podobnie, dlatego tym bardziej jest nam łatwo utożsamić się z tą dwójką.


Główną fabułę, jak na powieść obyczajową przystało gra zrządzenie losu. W tym przypadku, jeden wyjazd do Pragi, wszystko zmienia. Młodzi przyjaciele, zbliżają się do siebie w formie, której zapewne chcieli by uniknąć. Porzucają wszelkie wątpliwości, wyrzuty sumienia, żyją chwilą i idą za głosem namiętności.

Punktem zwrotnym, jest bolesny powrót do rzeczywistości. Obserwując bohaterów książki, przyznam szczerze, że sama zadawałam sobie pytanie czy łatwo i warto jest przekreślić dotychczas posiadane, z pozoru poukładane życie?

Zdrady i koleje życia ludzkiego są tym, co nie zawsze da się zrozumieć, a tym bardziej zaakceptować, kiedy ktoś cierpi. Na nieszczęściu innych, nie da się zbudować bowiem niczego dobrego.

Zadawałam sobie pytanie o to, czy nasi bohaterowie, jak by nigdy nic wrócą do codzienności i do relacji łączących ich przed wyjazdem, czy być może zdecydują się na zburzenie dotychczasowego porządku i zbudowanie czegoś nowego? Na to pytanie, odpowiedzi udziela cała fabuła i najważniejszy dla bohaterów powieści finał.Autor wprowadził w książce narrację trzecioosobową, co pozwala na odgrodzenie czytelnika od bohaterów. Wydaje mi się, że lepszym zabiegiem byłoby zastosowanie narracji pierwszoosobowej, z punktu widzenia naszych bohaterów, ponieważ pozwoliłoby to na lepsze wczucie się w ich emocje oraz trudną sytuację.

W całej opowieści, brakowało mi uczuciowości i emocji, które w realnym życiu, w przypadku tak trudnych decyzji są nagminnie obecne.


"Tu i teraz" to dobra powieść. Jak na debiut przystało, posiada kilka mankamentów ale mimo to, zatrzymuje czytelnika do ostatniej strony i na długo pozostaje w pamięci.
Myślę, że książkę warto polecić, ze względu na to, że nie jest to wbrew pozorom prosta lektura i skłania do refleksji nad tym co w życiu najważniejsze.

Oceniam 9/10.
1 pkt odejmuję za narrację oraz brak emocji, które w tym przypadku być powinny.


Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novaeres.


  Hanna Smarzewska  (26.01.2018)
Czasami trzeba zniszczyć całe życie, aby móc zbudować nowe.

Ona – Monika, żona Piotra i mama dwójki urwisów – dwuletniego Adasia i czteroletniego Szymka. On – Michał, mąż Marty, z która poznał się w liceum, ojciec dwójki dzieci – trzynastoletniej Natalii i dziewięcioletniego syna.Monika i Michał pracują w jednej firmie i łączy ich prawdziwa orz szczera przyjaźń. Prywatnie raczej rzadko spędzają wspólnie czas (w końcu każdy z nich ma swoją rodzinę), niemniej jednak służbowo zawsze mogą na siebie liczyć. Posiadają to samo poczucie humoru i znają się od podszewki.

Pewnego dnia wylatują na delegację do Pragi i kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, iż te kilka wspólnie spędzonych dni zmieni ich życie diametralnie... Przekroczyli granicę. Zburzyli mur, który stał pomiędzy nimi. Uczucie, które pomiędzy nimi wykiełkowało, jest pełne namiętności i silnych uniesień. Jednak sumienie nie daje o sobie zapomnieć. Mimo iż, posiadają tę świadomość, iż wyrządzają krzywdę swoim najbliższym, nie są w stanie zapanować na buzującym uczuciem. Nieustannie walczą ze swoimi uczuciami, ale od miłość tak łatwo nie można uciec. Poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, szukają rozwiązań. Czy to prawdziwa miłość? Czy prawda wyjdzie na jaw? A może to tylko i wyłącznie jednorazowa chwila uniesień, która momentalnie odejdzie w zapomniane?

Gdzieś nagle zniknęła jej pewność siebie, z którą tak zdecydowanie szła przez każdy dialog, jaki ze sobą prowadzili. Robiło się niebezpiecznie. Mieszanina uczuć, która nią wstrząsnęła, napełniła ją przerażaniem. Tak wiele razy żartowali z szalonego romansu, który mógłby ich połączyć. Zawsze byli przekonani, ze to nigdy nie nastąpi, ze wcale tego nie chcą. Nie myślała o Michale w ten sposób. Owszem, podobał się jej, chyba – nie zastanawiała się na tym. Może to poczucie humoru? Zawsze potrafił ją rozbawić. Miele tyle wspólnych tematów, mogli porozmawiać praktycznie o wszystkim. Ale to tylko w najlepszym razie przyjaźń Góra. Maksimum.

Bardzo szczera, życiowa, autentyczna i pełna realizmu historia. Sytuacja, w której znaleźli się główni bohaterowie, nie jest łatwa, tym bardziej, iż oboje posiadają rodziny, dzieci i definitywne zakończenie tego z dnia na dzień, nie jest błahostką.

Nie jestem w stanie postawić się po żadnej ze stron. Jednocześnie było mi szkoda żony Michała i męża Moniki, a z drugiej strony, skoro tak dobrze się dogadywali i ich przyjaźń była tak bardzo silna, że nie potrafili się powstrzymać i poczuli do siebie coś znacznie więcej, to dlaczego by nie stworzyć pięknego i prawdziwego związku? Jednak, cały czas podczas zagłębiania się w kolejne strony tej publikacji, mimo wszystko byłam zła na Michała i Monikę. Mimo wszystko, ich życie prywatne było dobre i nie było jakiś sytuacji, które mogłyby stać się determinantem, do zdrady.

Wierzę natomiast, że podświadomie zbliżaliśmy się do siebie przez te wszystkie lata, odnajdywaliśmy się powoli i może nasze uczucia zbierały się, żeby eksplodować.


Dlaczego tak naprawdę ludzie zdradzają? Co nimi kieruje? Dlaczego nie potrafią być wierni swoim mężom, żonom, dzieciom. A tym bardziej (tak jak w tej historii) zarówno Michał jak i Monika, naprawdę nie mieli powodów, które myłoby ich posunąć do takiej a nie innej decyzji. Niemniej jednak, wątek zdrady, dylematu – co dalej? jak to będzie?, została bardzo wyraziście i ciekawie nakreślony.

Kreacja bohaterów jest nienaganna. Każda osobowość, przewijająca się prze kart tej publikacji, jest ludzka, taka jak my, posiada wady, zalety, rozterki, dylematy. Miewa wątpliwości, doświadcza szczęścia i radości. Autor bardzo wyraziście wykreował wszystkie postaci, a w szczególności Monikę oraz Michała. Targają nimi silne emocje i uczucia, które również nam się udzielają

Dodatkowym atutem niniejszej publikacji, jest również to, iż Autor operuje bardzo lekkim, bogatym, przyjemnym w odbiorze językiem oraz dynamicznymi dialogami, w których w większości przypadków dominuje również humor.

Bardzo ciekawa lektura, która pozwala nam na chwilę zastanowienia, refleksję i zadumę, czy gdybyśmy sami znaleźli się w takowej sytuacji, jakbyśmy postąpili. Całość została przemyślana, tworząc przekonywujące dzieło.

Serdecznie polecam.

Tytuł: Tu i teraz
Autor: Tomasz Kieres
Wydawnictwo: Novae res
Ilość stron: 262
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


  Agnieszka Kaniuk  (16.02.2018)
Moi drodzy zapewne nie raz słyszeliście w swoim życiu stwierdzenie, chwytaj dzień, żyj chwilą. Ja sama często podczas rozmów z moimi najbliższymi i przyjaciółmi, jako że jestem osobą, która, zanim zdecyduje się na jakikolwiek krok w życiu, wszystko analizuję, zastanawiając się, jaki wpływ będzie miała podjęta przeze mnie decyzja na moją przyszłość, często słyszę: ” Nie myśl tyle, nie zamartwiaj się na zapas, żyj dniem dzisiejszym”. Przyznaję, zdarza mi się ulec ich radom, bo owszem uważam, że czasami, takie odcięcie się od problemów jest potrzebne każdemu, ale jest jeden podstawowy i najważniejszy warunek. Mianowicie, to aby wybory, których dokonujemy, nikogo nie krzywdziły. Dziś chcę opowiedzieć Wam o dwójce ludzi, którzy na chwilę o tym zapomnieli.

Monika i Michał główni bohaterowie książki Tomasza Kieresa „Tu i teraz” są dwójką przyjaciół z pracy, którzy bardzo dobrze się rozumieją. Podobne poczucie humoru sprawia, że stają się sobie bliscy. Relacje, jakie ich łączą, jednak nigdy w żaden sposób nie wykraczały poza miejsce ich pracy. Oboje bowiem cieszą się szczęśliwym, życiem rodzinnym u boku swoich współmałżonków i dzieci. Wszystko zmienia się, kiedy trzydziestolatkowie wyjeżdżają wspólnie w delegację służbową do Pragi. Tam ich relacje stają się bardzo intymne, aż nadchodzi moment, kiedy przekraczają granice i dopuszczają się zdrady. Więcej oczywiście nie zdradzę. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dokąd zaprowadzi ich ta chwila, ten moment, to „Tu i Teraz” musicie poznać historie opisaną na kartach tej powieści.

A jeśli chcecie wiedzieć poznać jeszcze trochę szczegółów o " Tu i teraz", zapraszam na mojego bloga.:)

http://kocieczytanie.blogspot.com/2018/02/czy-znajdziemy-zrozumienie.html

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu powyżej 50 zł!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Wszystko wina kota! — Agnieszka Lingas-Łoniewska Wszystko wina kota! — Agnieszka Lingas-Łoniewska
Romantyczna komedia omyłek.

Bestsellerowa pisarka, Lidia Makowska, od lat tworzy popularne wśród kobiet powieści, wydając je pod pseudonimem Róża Mak. W...