Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Trzecia terapia — Danuta Chlupová
Trzecia terapia — Danuta  Chlupová

Trzecia terapia

Cena: 42,99 zł 36,54 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Toksyczne związki, skomplikowane relacje i klątwa dziadka z Auschwitz.

Trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz przypadkowo spotykają się na niemieckim campingu. Z zasłyszanej rozmowy telefonicznej mężczyzna wnioskuje, że kobieta przed kimś ucieka. Po powrocie do Polski zapomina o Niemce, lecz kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomoc. Zamierza przyjechać do Oświęcimia, rodzinnego miasta Grzegorza, i poznać historię swojego dziadka – esesmana z Auschwitz. Liczy na to, że to pomoże jej uwolnić się od rodzinnej klątwy, o której przekonywała ją matka, a zarazem wyzwolić się z patologicznego związku. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie?

„Trzecia terapia” to opowieść o winach własnych i cudzych, o rodzinnej przeszłości, uzależnieniu od innych i o niełatwej miłości, która może przyjść w każdym wieku.

Poruszająca opowieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć pomimo mijających lat. Losy bohaterów splatają się, tworząc misterny wzór na całej konstrukcji powieści. Ta historia buzuje emocjami, perli nastrojami, ale jest również pełna czyhających w kątach demonów – to jedna z tych książek, które zapadają w pamięć.
Małgorzata Warda

Danuta Chlupová jest Polką, lecz od urodzenia mieszka w Czechach. Jej małą ojczyzną jest Zaolzie – część Śląska Cieszyńskiego, która przed blisko stu laty została włączona do ówczesnej Czechosłowacji.
Z wykształcenia ekonomistka, z zawodu i zamiłowania dziennikarka, mieszka z rodziną w spokojnym miejscu pod lasem, w którym w czasie wojny rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Laureatka Konkursu Literacki Debiut Roku 2017 za powieść „Blizna”.


Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 328
  • ISBN: 978-83-8147-479-5

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 6 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Katarzyna Chojnacka-Musiał  (18.09.2019)
Tym razem pisarka zabiera nas do świata Grzegorza i Mathildy. Mężczyzna mieszka z nastoletnią córką, z którą nie potrafi złapać kontaktu, oraz matką, Barbarą, która po śmierci jego żony przyrzekła pomóc synowi wychować wnuczkę. Efekt jest taki, że czterdziestolatek od lat jest sam, a jego córkę bliższa więź łączy z babcią, niż z ojcem.

Pewnego dnia Grzegorz decyduje się na rekreacyjny wyjazd z córką do Niemiec. Łączy ich jedno - jazda na rolkach - i to właśnie postanawia wykorzystać mężczyzna, by ocieplić swoje relacje z dziewczyną. Kiedy wyruszają z Oświęcimia, w którym mieszkają, żadne z nich nie spodziewa się rozwoju wypadków.

Na campingu Grzegorz poznaje Niemkę, Mathildę. Kobieta jest cicha i jakby zastraszona, jednak z czasem między parą zawiązuje się nikła nić porozumienia. Czas urlopu jednak szybko mija i Grzegorz z córką wracają do Polski. Żegnając się z Mathildą, mężczyzna zostawia jej swoją wizytówkę.

Mylicie się, jeśli przyszło Wam do głowy, że chodzi tu o poryw serca. Tym razem jest inaczej. Grzegorz pracuje w muzeum w Auschwitz, a Mathilda, podczas spotkań w Niemczech, zdradziła mu swoją tajemnicę z przeszłości, która prześladuje ją przez całe życie. Kiedy kobieta wreszcie dojrzewa do tego, by udać się Polski i poznać prawdę o jednym ze swoich przodków, to właśnie Grzegorz zamierza jej w tym pomóc. To jednak zaledwie jeden z poruszonych w powieści wątków.

Jeśli sięgniecie po tę książkę, znajdziecie się wraz z Mathildą w matni psychologicznych trików, które zastosuje na niej pewien pseudoterapeuta. Dzięki świetnemu pióru autorki będziecie mieli również okazję obserwować mechanizmy zachodzące w psychice Mathildy pod wpływem negatywnych bodźców, serwowanych jej przez matkę od najmłodszych lat.

Jak klątwa dziadka z Auschwitz zmieniła życie Mathildy? Czy człowiek raniony przez lata jest bardziej podatny na psychologiczne gierki? Jaki ciężar nosi na swoich barkach Grzegorz? Dla kogo znajdzie się miejsce w sercu Barbary?

"Trzecia terapia" to powieść o tajemnicach z przeszłości, które mogą oddziaływać na ludzi przez całe ich życie, toksycznym związku, który może zniszczyć wszystko, a także o tym, by nie odkładać na później tego, co można zrobić już dziś, by móc cieszyć się tym, co otrzymaliśmy od losu. Polecam gorąco.


  Małgosia Brzeska  (17.10.2019)
Wiele osób potrzebuje czasem terapii, aby oczyścić się z problemów nie tylko emocjonalnych, ale też tkwiących głęboko w nas, czasami niezależnych od nas, ale od naszego otoczenia i rodziny, w której się wychowywaliśmy. Ale nie każdy potrafi się do tego przyznać, gdyż już na samo słowo „psychoterapeuta” reaguje nerwowo. A niepotrzebnie. Warto uzmysłowić sobie, że możemy otrzymać pomoc w zrozumieniu targających nami problemów i podjąć próbę pokonania naszych słabości. Ale należy też uważać, aby nie wpaść w ręce szarlatanów czy innych niewiadomych specjalistów, trzeba z dystansem spojrzeć na oferowaną nam formę terapii …
Grzegorz nie może pogodzić się ze śmiercią żony, obwinia siebie za jej wypadek. Przy pomocy matki wychowuje nastoletnią córkę, Kamilę. Stara się ułożyć życie od nowa, ale jest to bardzo trudne. Żadna z poznanych partnerek nie spełnia jego oczekiwań. Osaczają go, drażnią i denerwują, mają inne oczekiwania od życia, niektóre z nich nie akceptują mężczyzny z dzieckiem czy balastem przeszłości. Aż do czasu - gdy będąc na urlopie w Niemczech – poznaje Mathildę. Owszem poznają się, spędzają kilka chwil razem i każdy odchodzi w swoją stronę. Jednak po jakimś czasie kobieta odszukuje mężczyznę i przeprowadza się do Oświęcimia. Nawiązuje się między nimi głębsza relacja, może jest szansa na stabilizację? Śledźcie dalsze losy tej pary, będzie ciekawie …
Mathilda zmaga się i walczy z grzechami przeszłości popełnionymi przez jej dziadka, który był żołnierzem SS, stacjonującym w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Jej matka, paranoiczka, do końca swoich dni żyła z balastem, jaki pozostawił jej ojciec. Czuła się winna za jego grzechy i nieprawości. Kobieta przypadkiem w autobusie poznaje Thomasa Reif, psychoterapeutę. Namawia ją na terapię, stara się pomóc jej z akceptacją przeszłości, stosując dziwne i wyrafinowane metody terapii. Tak naprawdę mężczyzna zniewala ją, wykorzystuje, uzależnia od siebie i upokarza na każdym kroku. Jednak ona jest tak z nim związana emocjonalnie i w niego zapatrzona, że nie może się od niego uwolnić. Z pomocą przychodzi jej przyjaciółka. Czy Mathilda ma w sobie tyle sił i odwagi, aby zerwać kontakt z Thomasem? Inne pytanie, czy on jej na to pozwoli? Przecież jako psychoterapeuta zna sposoby manipulacji człowiekiem, tylko czy je wykorzysta?
Trzecia terapia szczerze i głęboko mną wstrząsnęła. Już ją skończyłam czytać, ale nadal czuję w sobie ten jej ciężar i wielowymiarowość, nie można jej zapomnieć, zostawia trwały ślad. Ta powieść to bolesny obraz manipulacji człowiekiem, który potrzebuje wsparcia i pomocy, który liczy na pomoc specjalistów. Co otrzymuje w zamian? Zniewolenie, upokorzenie, przemoc fizyczną i molestowanie psychiczne. Ta książka zadaje ból każdemu, kto po nią sięgnie, rozrywa nasze serce na kawałki, które później jest trudno scalić. Głęboko rani, wstrząsa i wzrusza od pierwszych stron. Niemoc bohaterki daje się nam odczuć, chce się jej pomóc, ale nie ma jak. Pragnie się przerwać tę niszczycielską więź łączącą ją z Thomasem, ale nasze moce tam nie sięgają. Ból niewyobrażalny.
Trzecia terapia to próba podjęcia rozrachunku z własną przeszłością i grzechami bliskich. Ukazuje wielką odwagę bohaterki, która pragnie zmierzyć się z obrazem dziadka SS-mana, kata i oprawcy. Czuje na sobie jego brzemię, czuje się odpowiedzialna za zło, które on czynił. Ale czy słusznie? Czy powinniśmy ponosić odpowiedzialność za czyny innych? Pytanie dla każdego. Słowa umierającej matki, że dwie osoby musiały umrzeć, by ona mogła się urodzić, nie dają jej spokoju, za wszelką cenę próbuje dojść prawdy. Będzie ona bardzo bolesna, ale przynajmniej ujrzy w miarę prawdziwy obraz dziadka.
Autorka zmusza nas do refleksji nad życiem, nad naszym postępowaniem, uczy wybaczania i zrozumienia dla drugiego człowieka. Uczy odpowiedzialności za bliskich. Pozwala podjąć próbę rozrachunku z własnymi emocjami, wątpliwościami i stara się uwolnić od brania na siebie wszystkich ciężarów i niepowodzeń, które tak naprawdę nie są naszymi słabościami, chociaż my żyjemy w przekonaniu, że tak właśnie jest.
To bardzo gorzka i bolesna lektura, rozgrzała moje emocje do czerwoności. Przyznam, że momentami bierność i łatwowierność bohaterki mnie denerwowała. Ta jej niemoc była nie do zaakceptowania. Miałam ochotę potrząsnąć nią dobrze, aby wreszcie otworzyła oczy i przejrzała, co Thomas z nią wyprawia, jak pozwala się upokarzać i manipulować. Ale na szczęście w odpowiednim momencie zareagowała jej przyjaciółka, bo nie wiem, jak skończyłaby Mathilda, aż boję się myśleć.
Przyznam, że książkę czyta się przyjemnie i bardzo płynnie. Krótkie rozdziały, przenoszące nas w czasie i miejscu, powoduję, że wydarzenia dzieją się szybko, nie ma miejsca na zbędne opisy, dywagacje i kluczenie wkoło tematu. Ale muszę przyznać, że powieść dotyka trudnych tematów, nie jest łatwa i obojętna. Stawia trudne pytania, na które odpowiedzi są chyba jeszcze trudniejsze. Ale za to emocje, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, są wielką wartością i zabierają nas w bezkresną dal. Wkoło pustka i tylko my. My sami, ze swoimi przemyśleniami i wnioskami.
Trzecia terapia Danuty Chlupovej to jedna z lepszych książek, które przeczytałam z tym roku. Solidna porcja emocji, wzruszeń, różnorodnych wrażeń jest na wyciągnięcie ręki. Nie marnujcie czasu. Wybierzcie się w podróż z Trzecią terapią, na pewno wam umili czas i skłoni do refleksji. Na zawsze zapewni sobie miejsce w waszej domowej biblioteczce.


  Anna Kaczor  (22.10.2019)
Grzegorz nie może poradzić sobie ze śmiercią żony. Mimo że minęło wiele lat, nadal się obwinia. Została mu tylko córka i mama, które decydują o jego życiu i są bardziej związane z sobą nawzajem niż z nim. Niby próbuje sobie ułożyć życie na nowo, ale zawsze, coś wychodzi nie tak i znowu zostaje sam.
Mathilda nie wie co to szczęśliwe dzieciństwo, jej mama ma depresję, która trwa od lat. Jej dziadek był SS w Auschwitz, a mama nie może się z tym pogodzić, również na dziewczynę ma to duży wpływ. Po kolejnych odwiedzinach w szpitalu psychiatrycznym gdzie mama przebywa, w tramwaju spotyka Thomasa. Okazuje się, że jest terapeutą, wmawia jej, że ma początki depresji, obiecuje pomóc, jednak tak naprawdę mężczyzna ją tłamsi, a nawet znęca się nad nią. Sprawia, że Mathilda staje się coraz słabsza, coraz bardziej od niego zależna.
Barbara skrywa bolesną tajemnicę. Po śmierci synowej pomaga Grzegorzowi w wychowywaniu córki. Tzn. miała pomagać, a tak naprawdę to ona ją wychowuje, jest dla niej bardziej, jak mama niż babcia. Nie ma własnego życia, nie licząc wyjazdów do Łomży na grób rodziców. To właśnie tam spotyka dawnego znajomego, a w rodzinne strony ciągnie ją coraz bardziej.
Grzegorz i Mathilda spotykają się, gdy on jest z córką na wakacjach (pierwszych bez swojej matki). Spędzają z sobą trochę czasu, a później każde udaje się w inną stronę. Po pewnym czasie kobieta postanawia odkryć, co tak naprawdę robił jej dziadek, a w tym celu udaje się do Oświęcimia, miasta, w którym mieszka Grzegorz. Dzwoni do niego, prosząc o pomoc w wynajęciu mieszkania, a po przyjeździe spotykają się nie jeden raz, powoli zbliżając się do siebie.
Czy Mathilda uwolni się od Thomasa? Co odkryje o dziadku? Czy odnajdzie szczęście? Czy Grzegorz zawalczy o siebie? Czy poradzi sobie z wyrzutami po śmierci żony? Dlaczego Barbara coraz częściej jeździ w rodzinne strony? Jaki dramat przeżyła? Czy poświęci własne szczęście dla opieki nad wnuczką?

Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2019/10/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt.html


  Ewelina Górowska  (3.02.2021)
Czytając opis wydawcy i mając w pamięci wrażenia po pierwszej przeczytanej powieści pani Danuty, byłam nastawiona na emocjonalne tsunami.
Nie zawiodłam się, choć muszę przyznać, że liczyłam na to, iż postać dziadka- obozowego esesmana, w pewnym momencie wysunie się na pierwszy plan-tak się nie stało, a postać poznajemy tak naprawdę dopiero pod koniec powieści. Nie jest to książka o Auschwitz, ale duch obozu unosi się nad powieścią od pierwszych stron.
"Trzecia terapia" to opowieść o poczuciu winy za wydarzenia z przeszłości, tej bliższej i dalszej, o uzależnieniu od innych i o niełatwej miłości (czasami bolesnej, wyniszczającej, traumatycznej), która może przyjść w każdym wieku. Skomplikowane relacje rodzinne również istotnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa i wiarę w siebie i swoje możliwości, a dręczące demony przeszłości nie pozwalają iść naprzód.
Pani Danuta nie boi się pisać o przemocy w związku, depresji i zrzucaniu odpowiedzialności na innych. Pokazuje wyniszczające schematy, które jeśli się w porę człowiek nie opamięta, prowadzą do wielkich dramatów.
Autorka doskonale buduje napięcie, niesamowicie wzrusza i zmusza do refleksji. Niejednokrotnie złapałam się na myśli- jak ja bym przyjęła tak brutalną i bolesną prawdę o moich przodkach. Czy byłabym w stanie zrozumieć ich postępowanie? Czy umiałabym wybaczyć? Jak zachowałabym się gdybym miała do czynienia z takim mężczyzną jak Thomas? Na wiele tych pytań nie znalazłam odpowiedzi...

Emocje buzują od pierwszych stron, wciągają w wir wydarzeń i nie pozwalają na złapanie oddechu. Plastyczne opisy, które serwuje nam pani Danuta, pozwalają wczuć się w daną sytuację, przeżywać wzloty i upadki wraz z bohaterami.
Postacie są barwne i dopracowane, przepełnione emocjami i tajemnicami, które odkrywamy krok po kroku- niektóre są naprawdę zaskakujące, a po ich ujawnieniu niejednokrotnie zmieniłam zdanie na temat danego bohatera.
Zakończenie raczej nie zaskakuje, ale pewien pamiętnik wyjaśnia wszystko...

Jestem zachwycona tą powieścią i jestem pewna, że pióro pani Danuty zostanie jednym z ulubionych.

Czy polecam?
Zdecydowanie. To wciągająca i przepełniona emocjami opowieść o ludziach, którym przeszłość nie pozwala patrzeć w przyszłość...

POLECAM...


  Marta Ginter  (2.10.2019)
"Trzecia terapia" to książka napisana przez Polkę zamieszkującą Zaolzie. Jest to druga powieść pani Danuty (jej debiut to "Blizna").

Każdy rozdział opatrzony jest datą (miesiącem i rokiem) oraz miejscem, dzięki czemu można łatwo zorientować się w akcji. A dzieje się bardzo dużo, w paru różnych miastach na terenie Polski (Oświęcim, Kraków), a także Czech (Łomna) i Niemiec (Fläming) na przestrzeni wielu lat. Historia swoimi korzeniami sięga czasów drugiej wojny światowej. Mathilda jest wnuczką esesmana stacjonującego w obozie koncentracyjnym, a Grzegorz przewodnikiem w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Oboje zdają się do siebie kompletnie nie pasować, ale przypadkowe spotkanie oraz dzieje przodków okażą się dla nich wiążące i zbliżą ich do siebie. Poza tą dwójką mamy jeszcze kilka innych ciekawych postaci: Barbarę - matkę Grzegorza, która po śmierci synowej przejęła opiekę nad wnuczką; Tadeusza, który ze strachu przed odpowiedzialnością nigdy nie założył rodziny czy Thomasa - niemieckiego psychoterapeutę, który czerpie satysfakcję z wykorzystywania bezbronnych kobiet.

"Trzecia terapia" to powieść składająca się z kilku wątków, poruszająca wiele ważnych problemów: samotne rodzicielstwo, toksyczne związki, różne traumy bohaterów, które mają wpływ na całe ich życie. Największymi plusami książki są historyczne nawiązania do czasów wojennych, wyraziste postacie z ciekawymi portretami psychologicznymi oraz tajemnice, które odkrywamy na kolejnych stronach.

Mogę obiecać, że ciężko będzie Wam oderwać się od lektury. Jest to jedna z najlepszych powieści, jakie miałam okazje w tym roku przeczytać. Fabuła naprawdę jest świetnie obmyślana. Niemal każdy z bohaterów ma za sobą trudną przeszłość, nie potrafi zapomnieć o swoich traumach, nosi w sobie poczucie winy. Ich losy w ciekawy sposób przeplatają się ze sobą. Polecam!

Marta Ginter


  Marlena W.  (12.04.2020)
Bohaterami powieści są trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz. Do spotkania tych dwojga dochodzi przypadkowo na niemieckim campingu. Gdy mężczyzna wraca do Polski z córką Kamilką, pamięć o Niemce zanika, bo ich znajomość nie zdążyła nabrać większego znaczenia. Wszystko się zmienia, gdy kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomocną dłoń. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie? Zajrzyjcie do książki!

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
W ciszy i w ciemności — Michał Majchrzak W ciszy i w ciemności — Michał Majchrzak
Życie z Zespołem Ushera

Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń, bez względu na to, jak nierealne się wydają.

Wyobraź sobie, że ograniczenia ciała nie pozw...