Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Dramat -> Szmatławcy & Pytonice — Edyta Sirko
Szmatławcy & Pytonice — Edyta Sirko

Szmatławcy & Pytonice

Cena: 23,00 zł 19,55 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Kim są Szmatławcy? Co robią i myślą? Możemy spotkać ich wszędzie. Mijamy ich na ulicy, nawet nie zauważając. W tej książce nie ma jednak przed nimi ucieczki.

Świeżo upieczona wiejska maturzystka – Syfiara – pragnie wyemancypować się od zdeprawowanej matki – Mamuchy, która za namową koleżanki zaczyna trudnić się nierządem. Mamucha przyjmuje klientów w czasie gdy jej mąż, Moczymorda, człowiek najniższej klasy społecznej ze skłonnością do alkoholu, oddaje się pracy za najniższą krajową. Za namową matki Syfiara wyjeżdża do Babki – przebojowej hipiski z dużym majątkiem, która może zapewnić młodej godziwe warunki życia.

Dramat nadający się na deski teatrów z drapieżnością i naturalizmem wytknie wady i przywary Polaków, zdemaskuje uniwersalne postawy, które odrodziły się w emanacjach współczesnych prowincjuszy... Spójrzcie w krzywe zwierciadło naszych czasów – to, co zobaczycie, będzie zarazem odrażające i fascynujące.


Edyta Sirko urodzona 2 lipca 1988 roku w Inowrocławiu. Absolwentka socjologii, obecnie kończy studia magisterskie na WSP w Warszawie, jest również uczennicą ostatniego roku Szkoły Aktorskiej im. Ha-liny i Jana Machulskich. Współwłaścicielka i specjalista ds. PR Centrum Medycznego „Sir Med” w Inowrocławiu. „Szmatławcy i pytonice” jest jej debiutem literackim.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Dramat
  • Wydawca: Novae Res, 2013
  • Format: 130x210mm, oprawa miękka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 70
  • ISBN: 978-83-7722-970-5

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Magdalena Stasiak  (21.12.2013)
Książka godna polecenia. Fajna fabuła, z którą może utożsamić się każdy z nas... Ciekawy zwrot akcji, lekki,prosty język... Dramat ten czyta się jednym tchem ... ;)


  Mała Pisareczka  (14.12.2013)
"Szmatławcy&Pytonice" jest chyba pierwszym nieobowiązkowym dramatem, który przeczytałam bardzo szybko, a sam czas lektury minął mi naprawdę miło. To wszystko dzięki przystępnemu językowi, który idealnie odzwierciedlał szarą rzeczywistość zarówno ukrytą pomiędzy stronami, jak i w naszym życiu. No bo ilu z nas nie miało do czynienia (chociażby ze słyszenia) o prostytucji i alkoholizmie?

Zauważmy, że same imienia są uniwersalne i można je spokojnie dopasować do każdego z nas. Czytamy zatem o Syfiarce, która z niegrzecznej i nie grzeszącej ponad przeciętnymi umiejętnościami zmienia się dzięki swojej Babce, która w dodatku nie jest zaraz taką zwykłą babką. Poznajemy Mamuchę, która pod wpływem braku pieniędzy musi sprzedawać swoje ciało, jednocześnie powoli przyzwyczajając się do pracy, a także Moczymordę - przeciętnego pijaka, zarabiającego minimalną krajową. Znamy? Ależ oczywiście! Ileż to takich rodzin widzimy na co dzień, mijanych na ulicy?

Jest to dramat podzielony na trzy akty z łączną liczbą równą 60. Za długo? Za krótko? Nieee... Wystarczająco, bowiem autorka doskonale wiedziała, jak zainteresować czytelnika przy okazji go nie nudząc.

Autorka chciała zwrócić uwagę na bardzo istotny problem w społeczeństwie polskim. Nawet książkę zaadresowała właśnie tym "wszystkim, którzy nie chcą takiej Polski". Czy udało jej się jednak zrobić to dobitnie, by raz na zawsze poruszyć sumieniami odbiorców? Nie wiem jak z innymi, ale dla mnie tak. Zakończenie jest druzgocące i z wielkim hukiem atakuje odbiorcę, który otwiera szerzej oczy, nie dowierzając.Uwierzcie mi na słowo - koniec jest naprawdę z wielkim hukiem! A jak wiadomo dramat rządzi się swoimi prawami.

Polecam! Jeżeli ktoś ma ochotę przeczytać jakiś nieobowiązkowy dramat, który możliwe w przyszłości zagrają w teatrze, zachęcam do spojrzenia na ten tytuł!

Dodaj własną recenzję