Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura faktu -> Sercem i rozumem — Wojciech Sobina
Sercem i rozumem — Wojciech Sobina

Sercem i rozumem

Cena: 37,99 zł 32,29 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Prawdziwa lekcja życia opowiedziana sercem i rozumem

Chyba nie ma nikogo, kto choć raz w życiu nie zastanawiałby się, co zrobić, aby osiągnąć sukces zawodowy, być szanowanym, czerpać radość i inspirację z poznawania ludzi. A do tego stworzyć przyjazną przestrzeń dla swojej rodziny, nauczyć się doceniać piękno życia i nie martwić na zapas.

Autor tej książki opisuje, w jaki sposób udało mu się spełnić własne marzenia: początkowo jako stypendysta naukowy wysłany do Wielkiej Brytanii, wynalazca, pracownik HR w korporacji, ekspert ONZ działający w kilku krajach Trzeciego Świata, a obecnie wykładowca, szkoleniowiec, myśliciel oraz… mąż, ojciec i dziadek.

W tej pełnej optymizmu opowieści znajdziecie barwne opisy podróży do egzotycznych krajów, błyskotliwe refleksje na temat zachodzących w naszej cywilizacji nieuniknionych przemian oraz rady, jak przetrwać w świecie, w którym wszystko wydaje się szalone.

Oczekiwanie na przedstawiciela British Council przeciągało się w nieskończoność. Nikt nie pojawił się na londyńskim Heathrow, aby zająć się stypendystą z Polski. Co prawda było niedzielne popołudnie, ale zapewniano mnie w Warszawie, że na pewno ktoś będzie czekał. Nic, jakoś sobie poradzę. Jeszcze ostatnia próba. Powtórzony dwukrotnie komunikat wnikał do każdego miejsca wielkiej hali przylotowej. Bez rezultatu. Kupiłem bilet do Victoria Station. Dlaczego właśnie tam? To była najlepsza nazwa na olbrzymim planie londyńskiego metra. Tam – pomyślałem – założę pierwszą bazę i tam zdecyduję, co robić dalej. I tak znalazłem się w centrum wielkiego miasta.

Wojciech Sobina urodził się 8 października 1944 roku. Jest absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych w Loughborough University of Technology w Wielkiej Brytanii. Jego bogata i urozmaicona droga zawodowa obejmuje pracę w dużym zakładzie przemysłowym, a następnie w wielkiej korporacji międzynarodowej. Ma za sobą udane misje do krajów rozwijających się w charakterze eksperta Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki i doradca biznesowy. Jest żonaty, ma dwie córki i dwoje wnuków. Mieszka w okolicach Olsztyna. Fascynuje go współczesny świat i jego oddziaływanie na postawy i zachowania człowieka.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura faktu
  • Wydawca: Novae Res, 2021
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 380
  • ISBN: 978-83-8219-394-7

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Mirosława Dudko  (14.07.2021)
„Sercem i rozumem” to biograficzna bardzo pozytywna, refleksyjna a czasami filozoficzna opowieść o życiu, ukazująca zmiany, jakie zaszły na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Autor pokazuje na swoim przykładzie, co jest potrzebne, by osiągnąć sukces, nie tylko zawodowy, ale też osobisty. To bogate w przeżycia spojrzenie na to, co niesie nam los i możliwościach, które pojawiają się w naszym życiu.


https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/07/827-sercem-i-rozumem.html


  KTM Klub Twórczych Mam  (14.07.2022)
Książka Wojciecha Sobina przedstawia jak potoczyło się burzliwe życie zawodowe autora. Jednak nie tylko o tym jest to opowieść. Autor dzieli się w swojej książce wieloma życiowymi przemyśleniami. Przedstawia swojego spostrzeżenia, czym warto się kierować w życiu i pracy. Wszystko jest opisane na podstawie jego doświadczeń. Ta książka może inspirować. Autor pokazuje jak ważny jest każdy pracownik, aby cel danej firmy został osiągnięty. W książce są opisane trudne początki życia zawodowego autora. Jako młody kierownik, nie był traktowany na równych warunkach. W tle tych wydarzeń przedstawiane są realia jakie panowały w latach osiemdziesiątych w Polsce. Widać jakie ograniczenia narzucał ustrój komunistyczny, co miało też wpływ na kulturę pracy. Jednak wkrótce zaczynają się zmiany w naszym kraju. Nadchodzi przemiana warunków i kultury pracy. Autor wspomina ten czas. Opisuje jakie widzi zmiany na lepsze zbiegiem lat dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku. Dowiadujemy się jak nasz kraj z biegiem lat się zmieniał. Jest to bardzo sentymentalna podróż o kilkadziesiąt lat wstecz.

W książce są również opisane podróże zagraniczne Pana Wojciecha, gdzie jako ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych pomagał znaleźć rozwiązania w usprawnieniu przemysłowe w wielu zagranicznych firmach. Podróżował z misją ekspercką między innymi do Kuby, Zambii, Sri Lanki, Kambodży. Poznajemy różne kultury i narodowości oczami autora. Przenosimy się razem z nim w odległą podróż. Pan Wojciech opisuje swoje pozytywne wrażenia po spotkaniu pracowników z danego kraju. Poznaje w tych podróżach wielu przyjaciół. Pokazuje jakie mocne i słabe strony charakteryzującą każdy naród. Dostrzega główne problemy, z którymi muszą zmagać się ludzie. Dostrzega np. w Afryce problemy ekonomiczne. Gdzie ludzie zmagają się z głodem i walczą o przetrwanie. Innym razem będąc w Syrii, widzi dużą odmienność jeśli chodzi kulturę tego narodu. Przez tą sytuację jest tam obecny ciągły konflikt kulturowy. Ludzie nie czują się w tym kraju bezpiecznie. Każda opisana podróż jest dla czytelnika bardzo pouczającą lekcją historii.

Podsumowując, chciałabym Wam bardzo polecić tą książkę. Ja przy tej książce odpoczywałam. Przenosiłam się myślami do odległych krajów. Wspominałam jak wyglądały realia w Polsce kilkadziesiąt lat temu. W myślach odbywałam podróż w czasie. Ta książka może być z powodzeniem dużą inspiracją dla młodych ludzi. Autor pokazuje jakie cechy warto w sobie pielęgnować. Moim zdaniem jest to bardzo mądra opowieść o życiu. Książka jest napisana lekkim i przyjemnym stylem. Dla mnie była to bardzo pouczająca i przyjemna lektura. Jeśli szukacie fajnej inspirującej książki o życiu i podróżach to koniecznie sięgnijcie po tę lekturę.

http://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2021/11/sercem-i-rozumem-wojciech-sobina-wyd.html


  Paulina Kwiatkowska  (12.07.2021)
,,Sercem i rozumem", którą napisał Wojciech Sobina to pozycja, która opisuje przeżycia autora i jego wrażenia odnośnie otaczającego świata.

,,Sercem i rozumem" to na pewno nietuzinkowa pozycja, z którą warto się zapoznać w wolnym czasie. Na plus na pewno przemawia nieskomplikowany, plastyczny język autora, dzięki któremu momentami mamy wrażenie, jakbyśmy mieli przenieść się do opisywanych przez Wojciecha Sobinę miejsc. Całość podzielona jest na kilka tematycznych części, od przeszłości aż do czasów współczesnych, a to wszystko przeżycia pisarza związane przede wszystkim z pracą.

O czym właściwie jest ,,Sercem i rozumem"? Po zapoznaniu się z tą lekturą odnoszę wrażenie, że przede wszystkim o pracy. O traktowaniu ludzi w godziwy sposób, o marzeniach, o współczesności i podejściu do życia także przez młodzież. Bardzo podobało mi się podanie przykładu przez autora w którym wyjaśnił dlaczego ludzie z jednego zespołu chcieli przyjść do pracy w dzień wolny. Dzięki temu, że szef wytłumaczył im zasadność takiego działania byli chętni to zrobić. Tak jest ze wszystkim. Jeśli nie wiemy dlaczego mamy coś wykonać nie do końca mamy chęć by to zrobić.

Kolejna sytuacja przytoczona przez autora o młodzieży jadącej środkiem publicznym po raz kolejny pokazuje, że spotkania ze znajomymi nie są już naszym priorytetem, a przynajmniej nie dla wszystkich. Nie ma sensu utrzymywania sztucznych relacji - takie jest moje zdanie, jednak jeśli chcemy mieć z kimś kontakt zadbajmy o to, by był on na stosownym poziomie. Dodatkowo Wojciech Sobina przytoczył także historie kobiet, których życie wyglądało inaczej niż sobie wyobrażały, ale postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. ,,Sercem i rozumem" to zwykła-niezwykła pozycja, która ukazuje pogląd autora na otaczający go świat na przestrzeni lat.


  Justyna Jelińska  (2.07.2021)
Ciężko oceniać czyjeś wspomnienia. Bo kim jestem, żeby to robić? Ale skoro Autor przelał je na papier, postaram się w pewien sposób odnieść do treści i stylu Pana Wojciecha.

Sukces zawodowy - tak wiele osób marzy o tym, aby go osiągnąć. By wspinać się po szczeblach kariery, piąć się wyżej i wyżej, być osobą szanowaną, czerpać radość, ale i wzbogacić się materialnie. A gdzie w tym wszystkim znaleźć miejsce z przyjazną przestrzenią dla osób bliskich, przyjaciół czy rodziny oraz dla osób zupełnie nam obcych: współpracowników, pracowników w firmach odległych o nawet kilka tysięcy kilometrów stąd. Wojciech Sobina w swoich wspomnieniach opisuje swoją ścieżkę kariery i wartości, jakimi się kierował, by być w miejscu, w którym jest obecnie.

Przemierzamy z nim, jako młodym stypendystą, Wielką Brytanię - śpimy na dworcu, latamy samolotem, pracujemy w firmach i czerpiemy doświadczenie. Wyruszamy na barwną Kubę pachnącą cygarami, trudną i biedną Zambię. Niebezpieczną Syrię, która raczy nas aromatyczną kawą z dodatkiem kardamonu, Sri Lankę, gdzie kosztujemy egzotycznych przysmaków lankijskiej kuchni oraz Kambodżę, gdzie popijamy piwo z lodem. Czasem bywa zabawnie, czasem bardzo niebezpiecznie (w krajach trwają wojny, jesteśmy świadkami ataków terrorystycznych). Oprócz opisów poszczególnych miejsc Autor opowiada nam dużo o swojej pracy, gdzie jako ekspert ONZ pomagał w fabrykach tworzących gumowe opakowania na antybiotyki czy opony do aut ciężarowych. Wojciech Sobina opowiada, jak rozwiązywał tamtejsze problemy, korzystając z doświadczenia i umysłu. Pokazuje nam na zapisanych kartach jak ważny jest drugi człowiek, że warto go szanować bez względu na to, na jakim szczeblu czy stanowisku jest druga osoba. To było bardzo pouczające i piękne doświadczenie, zwłaszcza, iż żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu, gdzie drugi człowiek niekoniecznie się dla nas liczy. A czasem warto się zatrzymać, zastanowić, pomóc.

"Sercem i Rozumem" czytało mi się bardzo dobrze - do pewnego momentu. Warto wspomnieć, iż książka jest podzielona na 3 części. Każda z części (czyli dany okres przypadający w życiu Autora) jest podzielona na rozdziały. I o ile 2 części czytało mi się nadzwyczaj dobrze, wciągnęły mnie i zainteresowały, czerpałam radość z czytania, o tyle część trzecia trochę mnie zawiodła. Odczuwałam tam zbyt dużą ilość takiego swego rodzaju "filozofowania", za którym osobiście nie przepadam. Tę ostatnią część trochę "zmęczyłam", acz i w niej znalazła się taka perełka, która wywołała uśmiech na mojej twarzy.

Na koniec chciałabym zacytować fragment książki, który mnie ujął.
"Wielkie języki współczesnego świata niosą tak mało w porównaniu z językiem duszy, jakim jest muzyka!"

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Czy było warto? Odyseja dżinsowych kolumbów — Liliana Arkuszewska Czy było warto? Odyseja dżinsowych kolumbów — Liliana Arkuszewska
Z nastaniem lat osiemdziesiątych setki tysięcy młodych Polaków opuściło
ojczyznę, aby znaleźć lepsze jutro. Dla wielu jedynym drogowskazem był
przypadek. K...