Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura młodzieżowa -> Operacja Dexter — Bożena Kraczkowska
Operacja Dexter — Bożena Kraczkowska

Operacja Dexter

Cena: 36,99 zł 31,44 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Dla psa jesteś jak bóg: możesz mu stworzyć niebo lub piekło. Co wybierzesz?

Pewnego wieczora dziewięcioletni Antoś znajduje pod śmietnikiem malutkiego, zmarzniętego na kość pieska i zabiera go ze sobą do domu. Rodzice początkowo nie są zachwyceni pomysłem zatrzymania szczeniaka, jednak Marcelka – bo okazuje się, że to suczka – szybko zaskarbia sobie miłość domowników i staje się nieodłączną częścią rodziny. Charcica dostaje do spania ciepłą poduszkę, uczy się nowych rzeczy, a podczas spacerów poznaje inne psy z sąsiedztwa – amstaffa Dextera, wilczura Bufona i borderkę Hecę. Pewnego dnia tata Antka podsuwa pomysł wysłania Marcelki na specjalne szkolenie, w którym towarzyszyć ma jej Dexter. Wkrótce jednak staje się jasne, że to nie była najlepsza decyzja. Elitarna szkoła dla psów inteligentnych okazuje się sprytnie wymyśloną przykrywką dla grupy brutalnych przestępców, którzy chcą wykorzystać zwierzęta w nielegalny sposób… Czy uda się namierzyć szajkę, zanim wydarzy się tragedia?

To nie jest historia, która zdarzyłaby się w bajce. Za dużo w niej bezsilnego czekania z jednej strony, a okrucieństwa z drugiej. Nie sposób jednak odwrócić od niej wzroku i udawać, że nie istnieje. Oprócz dobra na świecie jest przecież mnóstwo zła. Nawet najwrażliwsze dziecko powinno mieć świadomość jego istnienia. Gwarantuję, że aż do ostatnich stron nie będziecie w stanie przewidzieć rozwoju wypadków. W świecie, w którym żyjemy, nawet owca może okazać się wilkiem…
Kinga Michalska, esaczyta.blogspot.com

„Operacja Dexter” to piękna opowieść poruszająca wszystkie struny duszy. Rozbawia, edukuje, uwrażliwia na potrzeby Braci Mniejszych i, niestety, pokazuje także mroczne oblicze człowieka, wobec którego wrażliwe serce odczuwa bunt, stawia opór.
Książkę - z ogromną przyjemnością - polecam i Dużym, i Maleńkim - tym wszystkim, dla których Zwierzaki stanowią integralną, najbarwniejszą, najczulszą część życia.
Monika Dąbrowska, pomysłodawczyni i animatorka ogólnopolskiej akcji „Bieg na 6 łap”

Bożena Kraczkowska urodziła się w Świdniku k. Lublina. Mieszka i pracuje w Olsztynie. Z wykształcenia jest muzykiem oraz dziennikarzem. Wieloletnia redaktorka i dziennikarka w Gazecie Olsztyńskiej. Jest autorką wierszy, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Fotografuje, komponuje oraz śpiewa.
Wydała m.in. tomiki poezji Da się żyć (2011), Flamingi (2015), powieść Purpurowe Gniazdo (2014, Novae Res), Czubek (2018, Novae Res) i zbiór opowiadań Mały człowiek z wielkim psem (2014). W 2011 roku nagrała autorską płytę Wystarczy mnie lubić.
Jej piosenki znalazły się na listach przebojów „Trójki” i RAGA TOP Radio Olsztyn.
Jest autorką tekstów piosenek znajdujących się w repertuarze m.in. Maryli Rodowicz i Cezarego Makiewicza.
Piosenka z jej tekstem Dziewczyna z granatem promuje serial TVP Czas honoru - Powstanie, jest także autorką tekstu piosenki Tancerka do serialu TVP Bodo.

Szczegóły

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Kasia Pinkowicz  (5.08.2019)
Dziewięcioletni Antoś nawet nie spodziewał się, że tego dnia czeka go coś specjalnego; ot, zwykłe wyrzucenie śmieci zmieniło jego życie o 180 stopni. To tam, wśród osiadających na ziemi płatków śniegu, odnajduje swoją przyjaciółkę na całe życie, maleńką suczkę. Nie musiał długo przekonywać rodziców do przyjęcia niebogi pod ich dach; szczeniak szybko zyskał imię Marcelka, skradając serca domowników.

Marcelka może mówić o wielkim szczęściu; ktoś o nią dba, daje jeść, kładzie na mięciutkiej poduszce. Do tego charcica szybko zyskuje przyjaciół: amstaffa Dextera, borderkę Hecę a także wilczura Bufona. Tylko jedna, maleńka chmurka przesłania jej niebieskie niebo beztroski- myśl, że tata Antosia, podczas pobytu chłopca na kolonii, chce oddać ją w ręce specjalnego tresera, mającego nauczyć ją dobrych, psich manier. Ale nie szkodzi, w końcu razem z nią ma uczyć się także Dexter. W duecie raźniej!

Nikt nie spodziewa się, że pod nazwą Elitarnej Szkoły Dla Inteligentnych Psów kryje się podstęp; że właściciel jest szefem gangu, porywającego czworonogi, by następnie przyuczać ich do walki. O Doskonałym -bo tak określa go otoczenie- przewodniku szajki porywaczy, policja słyszała już od dawna; czy tym razem uda im się w końcu dopaść przestępcę... ?

Uwielbiam wszelkiego rodzaju książki o zwierzętach- nawet, jeżeli przez połowę książki wyję (wiecie jak to jest, ludzie w literaturze nagminnie mogą tracić życie w mniej lub bardziej romantycznych momentach, ale rusza mnie dopiero, gdy umiera zwierzak). Tym razem jednak było inaczej, gdyż na szczęście nikt nie umiera. Uff, dziękuję pani Bożeno! Ale nie powiem, kilka razy mój żołądek zacisnął się w znajomym spazmie- bałam się, co czeka Dextera, a jego walka o przetrwanie była po prostu... straszna. Choć wiedziałam, że tutaj nie może być innego zakończenia niż happy end.

Jest kilka powodów, dla których pokochacie tę książkę.

Pierwszym, jak już wspomniałam, jest sam fakt, iż traktuje ona o czworonogach, które uwielbia prawie każdy człowiek. Drugą, zdecydowanie przeważającą szalę rzeczą jest to, że na świecie istnieją jeszcze osoby, które bez mrugnięcia okiem przygarną pod swój dach małą znajdę, potrzebującą ciepła i miłości. A po trzecie, jak można nie kochać książki (i autorki, która ją napisała), skoro w tak piękny sposób przypomina nam o naczelnej zasadzie- dbajcie o mniejszych, słabszych?

Bo wiecie, Operacja Dexter to nie tylko opowieść o farcie Marcelki, ani nawet o jej późniejszym porwaniu, cierpieniach Dextera i szczęściu po odnalezieniu tej dwójki (wiem, spoiler, ale chyba się tego spodziewaliście?). To także wplatane przez panią Kraczkowską w fabułę jej własne słowa odnośnie tego, kim dla zwierzaka powinien być człowiek. Winien być opiekunem, bezpiecznym schronieniem. Decydować się na czworonoga powinien tylko ktoś, kto naprawdę chce dać mniejszemu bliźniemu miłość, a nie wziąć niczym zabawkę i gdy się znudzi, porzucić. To taka bardzo dobra lekcja, delikatny prztyczek w nos dla -niestety- wciąż zbyt dużej części naszego świata.

Rzekłabym, iż jest to lektura dobra także dla dzieci, acz nie do końca; przez wzgląd na sceny opisujące uwięzienie Dextera, raczej nie polecałabym dla osób poniżej dwunastego roku życia. Ale osoba dorosła znajdzie w Operacji Dexter intrygującą lekturę.


  Karolina Sobólska  (6.08.2019)
"Operacja Dexter" to opowieść o naszych braciach mniejszych, psach. Autorka, Bożena Kraczkowska, w łagodny sposób pokazuje towarzystwo gangsterów, osób znęcających się nad zwierzętami. Uświadamia, jak niewiele trzeba, aby dokonać złego wyboru i zupełnie przez przypadek oddać naszego pupila przestępcom.
Już na samym wstępie obnaża ludzkie zachowania, a także uczucia porzuconej Marcelki. Zwierzęta personifikuje, dzięki czemu stają się równoważni jak ludzie. Czytelnik przeżywa wszystko podwójnie, zapoznając się z uczuciami obu stron, pokrzywdzonych zwierząt i tęskniących rodzin.

Bożena Kraczkowska stworzyła książkę, która dla wielu osób będzie lekcją życia. W bardzo realistyczny sposób pokazuje cierpienie zwierząt, ich uczucia po porzuceniu, a także przywiązanie do właścicieli.
Pojawia się tutaj również schronisko, z którego pochodzi jeden z psów z sąsiedztwa, Heca.
Historia skrada serce, wywołuje masę emocji. Całość dopełniają piękne ilustracje, które pozwalają odnaleźć się w książce najmłodszym. "Operacja Dexter" dzięki prostemu, przyjemnemu językowi oraz łagodnym i pouczającym opisom, będzie idealną lekturą dla czytelnika w każdym wieku. Idealnie sprawdziłaby się jako lektura szkolna.


  Małgorzata Sobczyńska  (13.08.2019)
Pewnego wieczoru, zimą, dziewięcioletni Antek znalazł pod śmietnikiem przy swoim bloku małego szczeniaka. Postanowił zabrać go do domu i zaopiekować się nim, na co wyrazili zgodę jego rodzice. Młoda charcica została nazwana Marcelką i zaskarbiła sobie sympatię całej rodziny, a także psów z sąsiedztwa - m.in. borderkę Hecę, wilczura Bufona oraz amstaffa Dextera. Po jakimś czasie wraz z tym ostatnim zostaje zapisana do specjalnej szkoły dla psów, aby nauczyć się "psich manier". Niestety, okazuje się, że szkolenie czworonogów to przykrywka dla nielegalnej działalności przestępców, zajmujacych się walkami psów... I w tym momencie zaczyna się dramatyczna, niezwykle przejmująca akcja, gdyż ślad po zwierzakach urywa się... Gangsterzy znikają wraz z nimi, poszukuje ich policja w całym kraju.Książka adresowana jest do młodszych nastolatków, ale polecam ją również starszym czytelnikom. Zwłaszcza tym, którzy kochają zwierzęta i leży im na sercu ich dobro. "Operacja Dexter" porusza temat niezwykle dramatyczny i rzadko wspominany - nielegalne walki psów. Czytając o brutalnych metodach szkolenia czworonogów oraz opisy krwawych walk, miałam przed oczami urywki równie mocnego w wydźwięku filmu "Amores perros". Autorka, Bożena Kraczkowska, doskonale wczuwa się w psychikę swych szczekajacych bohaterów i za ich posrednictwem przekazuje czytelnikowi ważną lekcję: kim dla zwierzaka powinien być człowiek. Musi on być opiekunem, zapewnić zwierzęciu bezpieczne schronienie. Decydować się na czworonoga powinien tylko ktoś, kto naprawdę chce dać mniejszemu bliźniemu miłość, a nie wziąć niczym zabawkę i gdy się znudzi, porzucić. To ważne słowa dla nas wszystkich.


  Marta Romaniuk  (3.09.2019)
„Operacja Dexter” to powieść dla młodzieży kochającej zwierzęta oraz literaturę przygodową. Głównym bohaterem książki jest Antek mieszkający wraz z rodzicami w Olsztynie. Pewnego dnia chłopiec znajduje pod śmietnikiem i zabiera do domu zmarzniętą suczkę, która okazuje się być rasowym chartem, czyli typowym psem wyścigowym. Już od pierwszych chwil spędzonych razem między psem i chłopcem zawiązuje się silna więź przyjaźni, która bardzo szybko przeradza się w prawdziwą miłość. Chłopiec całe dnie spędza w towarzystwie Marcelki (bo takie właśnie imię wymyśliła mama Antka) i uczy się opieki nad zwierzakiem. Po kilku miesiącach tata Antka wpada na pomysł wysłania suczki na specjalne szkolenie. Towarzyszyć ma jej tam amstaff Dexter, pies sąsiada. Początkowo chłopcu ten pomysł wydaje się fajny, jednak z dnia na dzień nabiera coraz więcej wątpliwości. Marcelka i Dexter zostają jednak oddani do elitarnej szkoły dla psów inteligentnych. Miejsce to już od pierwszego momentu nie podoba się Antkowi i po kilku dniach udaje mu się namówić ojca na wizytę u Marcelki, pomimo zakazu właściciela szkoły. Gdy docierają na miejsce, nie mogą uwierzyć własnym oczom – po szkole i psach nie ma ani śladu!

Po resztę recenzji zapraszam na bloga:
http://zaczytanie.com/operacja-dexter-bozena-kraczkowska/

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
W rytmie dwunastu łap. Bim — Danuta Chowaniec W rytmie dwunastu łap. Bim — Danuta Chowaniec
Powieść dla wszystkich kochających zwierzęta.

Bim to mały kundelek, który pewnej nocy przybłąkał się pod dom, w którym mieszkały już dwa psy. Szybko podbi...