Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Olga — Ewa Hansen

Olga

Cena: 49,99 zł 42,49 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Zakazany owoc miewa gorzki smak

Ona – wzorowa uczennica z konkretnym planem na przyszłość.
On – nauczyciel języka polskiego znienawidzony przez szkolną społeczność.
I przypadek, który ich połączył.

Piotr Grajewski pracuje w elitarnym liceum w Warszawie. Ze względu na swoje wysokie wymagania oraz cięty język nie cieszy się wśród uczniów popularnością. Pewnego dnia otrzymuje nietypowe polecenie od dyrektora szkoły: ma zaopiekować się Olgą, jedną ze swoich uczennic, podczas służbowej podróży jej rodziców do Stanów Zjednoczonych.

Początkowa niechęć między dziewczyną a nauczycielem zaczyna niepostrzeżenie przeradzać się we wzajemną fascynację, a następnie w gorący romans. Wkrótce zakazane uczucie staje się dla nich źródłem nieprzewidzianych cierpień i tragedii życiowych. Oboje odkrywają, że miłość nie zawsze pozostawia po sobie słodki smak…

– Według pana to nie jest realne? – Olga wpatrywała się we mnie wielkimi, zielonymi oczami, znów przygryzając wargę. – Wizja, że czeka na pana druga połówka, choćby nie wiadomo jak wredny pan był?
Zirytowała mnie tą prowokacją. Nachyliłem się gwałtownie w jej kierunku – nasze nosy prawie się stykały.
– Może i jest realne. – Mój głos był tylko cichym pomrukiem. – Ale równie częste co wygrana w totka. A co za tym idzie: dwa razy się nie zdarza. Ja już kochałem. Drugi raz takie szczęście mnie nie spotka.
– Dlaczego?
– Bo na to nie zasługuję.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2023
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 418
  • ISBN: 978-83-8313-915-9

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Małgosia Brzeska  (28.01.2024)
Tytułowa bohaterka, Olga, to wzorowa uczennica uczęszczająca do prywatnego liceum. Rodzice – prawnicy, już zaplanowali dziewczynie karierę zawodową. Niewiele miała do powiedzenia w tej kwestii. Pewnego dnia Olga słabnie na lekcji języka polskiego. Na lekcji Piotra Grajewskiego. Nauczyciela, którego boją się wszyscy uczniowie i który ma swoje metody nauczania. Piotr zostaje niejako zmuszony przez dyrektora i rodziców uczennicy do zaopiekowania się nastolatką w czasie podróży służbowej rodziców do Nowego Jorku. Nauczyciel na kilka dni zamieszkuje w domu Olgi, gotuje dziewczynie, podaje leki, strofuje ją. Początkowo ich relacje są bardzo napięte i pełne wrogości. Dziewczyna jest wściekła, że musi przebywać w jego towarzystwie. Piotr również czuje się niezręcznie, przecież to jego uczennica. Za chwilę wyzdrowiej i wrócą do codzienności. Do relacji uczeń – nauczyciel. Ale życie potrafi pisać najbardziej nieoczekiwane scenariusze, potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie … Wspólnie spędzane chwile sprawiają, że z czasem nawiązuje się między nimi nić sympatii, nić porozumienia. Są dla siebie mili i lubią spędzać czas w swoim towarzystwie. Potrafią rozmawiać na poważne tematy, Olga, mimo młodego wieku, zachowuje się dojrzale. Jakie konsekwencje przyniesie ta znajomość? Czy rodzące się delikatnie uczucie ma szansę przerodzić się w płomienny romans? Czy możliwa jest bliższa relacja między uczennicą, a nauczycielem? Czy rodzice dziewczyny pozwolą na taką znajomość? Pozostańcie z nami dłużej, a jestem pewna, że przeżyjecie emocjonalne chwile, chwile trudne i nieoczekiwane …
W swojej najnowszej powieści Ewa Hansen purusza bardzo ważne zagadnienia. Dorastanie, trudne relacje między uczniami, molestowanie i prześladowanie, zmowa milczenia i dbanie o dobre imię szkoły bez poszanowania dobra uczniów. Ukazuje też bardzo smutne oblicze rodziców goniących za pieniądzem i sławą, którzy nie mają czasu dla córki, liczą się dla nich kolejne kontrakty i umowy. A dziecko zostaje w tyle, zostawione samo sobie, w i takiej sytuacji musi szybko dojrzeć i stać się samodzielne. Nie ma w tej rodzinie czasu na miłość, czułość, wspólne spędzanie czasu. Te chwile są odłożone na później, na czas, gdy ich kariery zawodowe będą błyszczeć blaskiem zarabianych pieniędzy. A te chwile mogą nigdy nie nadejść …
Mnie ta powieść bardzo wzruszyła, rozbiła doszczętnie. Jeszcze długo po jej przeczytaniu nie mogłam dojść do siebie. Uzmysłowiła mi, jak niewiele w życiu trzeba, aby stracić wszystko. Jak jeden moment może zaważyć na całej przyszłości. Jak trzeba być rozważnym i uważnym w tym, co się mówi do drugiej osoby, jak się ją traktuje, bo to może być ostatnie spotkanie, ostatnia rozmowa, ostatnia kłótnia … I później już się czasu nie cofnie … A żal rozgości się w sercu na bardzo długo, czasami nawet na całe życie …
Powieść trudna emocjonalnie, skłaniająca do głębokich przemyśleń, refleksje same się nasuwają. Rozdziera serce, zostawia pytanie, dlaczego tak się stało? Czy nie można było temu wcześniej zaradzić? Dlaczego zmowa milczenia i celowa ignorancja wzięły górę? Gdzie odrobina rozwagi, dobrego serca, współczucia …
Polecam, mocna i odważna. I z ujmującym zakończeniem. Przy niej można szybko dorosnąć i stać się dojrzałym. Koniecznie trzeba ją przeczytać. Jestem przekonana, że uwrażliwi na podobne sytuacje w życiu i nie dopuści, aby miały one kiedykolwiek jeszcze miejsce ...


  Karolina Janowska  (11.02.2024)
Olga od kiedy pamięta, musiała podporządkować swoje życie pod marzenia i kaprysy rodziców, a szczególnie matki. W jej nastoletnim życiu nie było znajomych, a nauka i oceny pochłonęły jej czas całkowicie, zaś rodzice nie poświęcali jej tyle uwagi, ile by chciała. Ich kancelaria adwokacka była dla nich całym światem... a Ona? Już się do tego przyzwyczaiła.
Kolejny wyjazd rodziców pokrył się z jej złym samopoczuciem, jednak nie mogła odpuścić zajęć - nie wtedy, kiedy Grajewski robił kolejny egzamin (zajęcia z nim to chyba najbardziej znienawidzone zajęcia w tej szkole). Nie widziała, że utrata przytomności zmieni jej życie, a Piotr Gajewski stanie się jej niańką na czas nieobecności rodziców. Lecz czy gdyby wiedziała, to wszystko potoczyłoby się inaczej?
A potem... potem niechęć do swojego nauczyciela każdego dnia jakby coraz bardziej malała, wręcz robiło się to niebezpieczne. W jej głowie kotłowały się myśli, których się wstydziła. Zaś Piotr dziwnym trafem, mimo swoich traum, otwierał się na nią za mocno. Czy taka „gówniara” może zmienić jego nastawienie do świata, a wieczny gbur zrzuci maskę obojętności? Ile krzywd może wyrządzić sytuacja, która nie powinna nigdy mieć miejsca?
———
„Olga” to świetna książka, która wciągnęła mnie niemiłosiernie na parę wieczorów. Mogłoby się wydawać, że to słodka, oprószona przyjemnością historia, jednak nic bardziej mylnego, ponieważ wywoła w Tobie wiele emocji (nie zawsze dobrych) oraz pokaże Ci, jak często pieniądze biorą górę nad życiem i jak może się to zakończyć. Mamy tutaj wątek zakazanej miłości - miłości, która mogła przekreślić wszystko, a jednak z każdą chwilą nabierała rozpędu. Nieraz moje serce kołatało z sytuacji, jakie serwowała nam autorka. Jestem przekonana, że w wieku nastoletnim, każdy z nas pragnie mieć przyjaciół i kochających rodziców. Bohaterka jednak nie miała tego szczęścia. „Kubeł zimnej wody” wylewał się na nią zbyt często. Za często też musiała kłamać i poddawać się losowi. Na pewno odczujesz, że tytułowa Olga to nastolatka i wiele jej zachowań na to wskazywało, jednak, jak na swój wiek, bardzo dużo już przeszła. Fajnie, że autorka pozwoliła poznać nam punkt widzenia obu stron, bo takie powieści rzucają dużo światła na życie bohaterów, natomiast różnica wieku to coś, co dodawało tej historii pazura. Jestem również przekonana, że końcówka książki, wywoła w Tobie tak wiele emocji, jak we mnie.


  Katarzyna Sęk  (27.03.2024)
ZAKAZANY OWOC MIEWA GORZKI SMAK

Ewa Hansen zadebiutowała na początku 2023 roku książką KLUBOWE DZIEWCZYNY, była to krótka nowelka składająca się z trzech opowiadań z trzema rożnymi bohaterkami. Poznaliśmy Martę, Jankę i Werę. Pod koniec ubiegłego roku ukazała się druga książka Autorki – OLGA. Okładka w bardzo podobnym klimacie, ale jest to zupełnie nowa historia z nowymi bohaterami. Po książkę sięgnęłam ze względu na to, że znałam już KLUBOWE DZIEWCZYNY i chciałam przekonać się w którą książkową stronę zdecydowała się pójść Ewa Hansen.

Tym razem fabuła skupia się wokół zakazanego związku, ale nie tylko… . Tytułowa Olga to uczennica liceum i córka bogatych rodziców. Dziewczyna dobrze się uczy, ale w grupie rówieśniczej jest odludkiem. Matka i ojciec ciągle są w delegacji i nie poświęcają jej czasu i uwagi. Olga jest samotna, nie ma z kim porozmawiać i komu zwierzyć się ze swoich rozterek. Jest też on – Piotr, nauczyciel języka polskiego w prywatnym liceum. Zarozumiały gbur, na lekcjach trzyma dyscyplinę, znany z ostrych metod nauczania i wychowania, nie cieszy się sympatią uczniów.

Pewnego dnia Olga mdleje na lekcji prowadzonej przez Grajewskiego. Dziewczyna ma bardzo wysoką gorączkę i nie może sama wrócić do domu. Ojciec nastolatki prosi nauczyciela o zaopiekowanie się jego córką do czasu powrotu jego i żony do Polski. Piotr niechętnie zgadza się na propozycję, ale ostatecznie nie ma innego wyjścia. Uczennica i nauczyciel mimo początkowej wrogości zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu. Wieczorne rozmowy, opiekuńcze gesty, uwaga i troska sprawiają, że zaczyna między nimi budować się więź porozumienia i bliskości. Do czego doprowadzi ta znajomość? Co stanie się, gdy światło dzienne ujrzy bliska relacja Olgi i Piotra? Jak zareagują na to rodzice, szkoła i otoczenie?

Sięgając po książkę myślałam, że będzie to klasyczny romans z motywem zakazanego związku i różnicy wieku. Autorka jednak zdecydowała się wpleść do niego również inne trudne tematy, które dotyczą aktualnie bardzo wielu młodych osób. Opisuje relację dziecko – rodzice, samotność nastolatków, problemy w szkole, prześladowanie, molestowanie. Bohaterowie bardzo często odczuwają strach, lęk, niepewność, mają poranione dusze i serca. Ewa Hansen pokazuje również, że często człowiek przegrywa z systemem. Ważniejszy pozostaje prestiż, dobre imię, problemy jednostki zamiatane są pod dywan, liczą się układy i grube portfele. Najsmutniejsze pozostaje to, że często nawet wielka tragedia tego nie zmienia. Jestem ogromnie poruszona zakończeniem tej historii. Finał wywołał we mnie ogromne emocje. Moim zdaniem taki przebieg wydarzeń skłoni każdego Czytelnika do refleksji i przemyśleń, nad tym jak cienka jest granica między życiem i śmiercią. Warto rozmawiać, aktywnie słuchać drugiego człowieka, reagować, nie bagatelizować nawet najmniejszych oznak zła. Zabijać w zarodku przejawy wszelkiej agresji. Rzadko zdarza mi się płakać podczas czytania, ale OLGA zdecydowanie złamała mnie jako Czytelnika.


  Anna Kaczor  (2.03.2024)
Olga jest uczennicą, która doskonale radzi sobie w szkole. Jest sumienna, nauka nie sprawia jej większych trudności, można wręcz stwierdzić, że jest wzorową uczennicą. Pochodzi z tzw. dobrego domu, niestety ma dużo pieniędzy, swobody, jednak rodziców widuje dość rzadko. Dla niech praca jest bardzo ważna, a dla niej już brakuje im czasu. Dziewczyna często zostaje sama, kiedy oni wyjeżdżają w delegację.
Pewnego dnia dziewczyna wstaje i bardzo się źle czuje. Jednak ma tego dnia sprawdzian i to z nauczycielem, który jest bardzo surowy. Wie, że jeśli na niego nie dotrze, polonista jej tego nie podaruje, a z Piotrem Grajewskim lepiej nie zadzierać. Dlatego postanawia mimo wszystko dotrzeć do szkoły. Nie była to jednak dobra decyzja, co okazuje się dość szybko. Olga mdleje na lekcji, trafia do pielęgniarki, a jej rodzice zostają poinformowani o zdarzeniu. Niestety są w delegacji i nie mają możliwości przyjechania, a ona nie może w tym stanie zostać sama. Tym sposobem w opiekę nad dziewczyną zostaje wmanewrowany nie kto inny jak nielubiany nauczyciel polskiego. Ma się nią zająć i z nią zamieszkać na ten czas. Wcale nie ma na to ochoty, jednak nie ma jak się przed tym wybronić. Olga zaczyna poznawać drugą twarz mężczyzny, która jest zupełnie inna niż ta znana jej ze szkoły. Zaczynają się do siebie zbliżać, chociaż wiedzą, że nie powinni. Przed nimi wiele decyzji, od których będzie zależało więcej, niż początkowo się wydaje. Jakich? Jak potoczy się ich znajomość?

Nie będę ukrywać, że na początku miałam mieszane uczucia co do książki. Już myślałam, że to nie będzie pozycja dla mnie, jednak im dłużej czytałam, im dalej brnęłam w historię, tym bardziej mi się podobało. Tak mniej więcej od połowy mogę śmiało stwierdzić, że stała się świetna, a ja nie mogłam się już od niej oderwać.
Akcja początkowo wolniejsza, później przyspiesza, pojawiają się w niej ciekawe zwroty. Ogólnie książkę czytało się szybko, a także towarzyszyły emocje podczas czytania.

Bohaterowie ciekawi, dość dobrze wykreowani. Książkę czytamy zarówno z perspektywy Olgi, jak i jej nauczyciela Piotra. To wiele wnosi do historii, pozwala wiele zrozumieć, spojrzeć na wszystko z dwóch perspektyw.

„Olga” to książka, która początkowo wydawała się średnia, jednak im dalej tym staje się ciekawsza, a w drugiej połowie ciężko było mi się od niej oderwać. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Huraganowy wiatr — Małgorzata Gorzyńska-Gościak Huraganowy wiatr — Małgorzata Gorzyńska-Gościak
Życie zmienia kierunek równie gwałtownie co wiatr

Anka to trzydziestolatka, która marzy o małżeństwie, domu, dziecku i znalezieniu szczęścia. Swój związek...