Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Kryminał -> Niezależność — Maurycy Nowakowski
Niezależność — Maurycy Nowakowski

Niezależność

Cena: 37,99 zł 32,29 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Jeśli ktoś cię skrzywdził – poskarż się. Jeśli ktoś cię bardzo skrzywdził – złóż doniesienie. Jeśli ktoś cię skrzywdził okrutnie – przemilcz to. Istnieje bowiem ryzyko, że nosisz w sobie prawdę, za którą ktoś gotów jest zabić.

Dla dziennikarza śledczego, Marcina Farona, szukanie niewygodnej prawdy to chleb powszedni. Jego bezkompromisowy reportaż właśnie otrzymał „Ostre Pióro”, jedną z najważniejszych nagród dziennikarskich, a on sam rozpoczął pracę w niezależnym magazynie Raport. Tymczasem po przejęciu władzy przez Polską Partię Narodową w środowisku artystycznym zaczyna wrzeć. Ludzie związani ze światem kultury reagują na działania kontrowersyjnego ministra Władysława Kuleszy buntem i protestami. Faron postanawia przyjrzeć się bliżej sylwetce prezesa agencji Continuitas, który – wedle tajemnicy poliszynela – ma stać na czele tego pozornie oddolnego ruchu. Wkrótce okaże się, jak wiele tajemnic ukrytych zostało na styku trzech światów: artystycznego, politycznego i medialnego. A ceną za ujawnienie którejś z nich może być czyjeś życie...

Maurycy Nowakowski. Urodzony w 1982 roku, pisarz i dziennikarz kulturalny. Autor powieści „Okrągły przekręt”, „Plagiat” i „Przypadek” oraz biografii muzycznych poświęconych Peterowi Gabrielowi, Philowi Collinsowi i zespołowi Riverside. Za powieść „Plagiat” otrzymał w 2016 roku na festiwalu w Pile główną nagrodą za najlepszy polski kryminał miejski. Za tę samą powieść nominowano go również do nagrody „Warto”, przyznawanej najzdolniejszym młodym twórcom Dolnego Śląska. Ukończył kurs prozatorski „Maszyny do pisania” pod okiem pisarza Jacka Bieruta.


Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Kryminał
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 382
  • ISBN: 978-83-8147-494-8

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 5 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Katarzyna Bębenek  (21.08.2019)
Marcin Faron to bezkompromisowy dziennikarz śledczy, który właśnie otrzymał jedną z najważniejszych nagród dziennikarskich. Zaczął pracę w niezależnym magazynie Raport. Jego życie jest udane. Jednocześnie władzę przejmuje Polska Partia Narodowa i dochodzi do ogromnego konfliktu ze środowiskiem artystycznym. Artyści się buntują i protestują przeciwko działaniom ministra kultury. Marcin, spotyka prezesa agencji Continutias, który składa mu bardzo korzystną propozcyję. Gdy dziennikarz zostaje poinformowany przez swojego szefa o prawdopodobnej zdradzie jednego ze współpracowaników, postanawia bliżej przyjrzeć się sprawie. Sam jeszcze nie wie, jak wiele kłopotów z tego wyniknie.

Książka "Niezależność" to połączenie świata artystycznego, politycznego i medialnego. Muszę przyznać, że bardzo dobrze się ze sobą komponują i z czasem fabuła łączy się ze sobą. Nic nie dzieje się bez przyczyny a za każdą decycją stoi osoba, która jest w stanie zapłacić za nią bardzo dużo.

Autor długo kazał czekać na pierwszą ofiarę, ale kiedy już się pojawiła akcja zaczęła nabierać tempa a od książki ciężko było się oderwać. Napięcie, które towarzyszyło głównemu bohaterowi było tak namacalne, że kiedy odsłuchiwał wywiad z Werą Lin, miałam wrażenie, jakbym przeniosła się do jego mieszkania i wraz z nim czekała na kolejne słowa które padną z ust aktorki. W książce dobrze pokazane jest, że za wszystkim stoją układy i układziki, osoby teoretycznie obce dla siebie są ze sobą połączone, a za wszystkim stoją wielkie pieniądze. Każdego można przekonać do zmiany decyzji odpowiednią kwotą bądź odpowiednią groźbą. Czy na pewno?
Zakończenie było zaskakujące i muszę przyznać, że otworzyłam usta ze zdziwienia co uważam za duży plus.
Dobry polski kryminał, polecam.


"Z machiną władzy, z potęgą systemu jednostka nie wygra"


  Kryminał na talerzu  (18.09.2019)
„Niezależność” to historia dziennikarskiego śledztwa, które prowadzi Marcin. Nie chcę zdradzać co ma ono na celu, bo to dopiero wychodzi gdzieś w 1/3 powieści, ale wiąże się ono z nagraniami wywiadów pewnej sławnej polskiej aktorki, które powstały w ramach pracy nad książką, wywiadem – rzeką. Jako że historia jest o aktorce, to mamy tutaj dużo o losie polskiego artysty. Jej matka jest wiceministrem kultury i stoi po przeciwnej stronie barykady – dlatego dużo jest też tutaj polityki. W sumie pierwsze sto stron to raczej takie political fiction, dopiero później robi się z książki kryminał. Muszę też zaznaczyć, że tak jak od polityki i wątków politycznych w książkach trzymam się z daleka, tak tutaj kompletnie mi to nie przeszkadzało. Wszystko jest logiczne i ma swoje uzasadnienie, a książka tym bardziej nabiera kolorytu, że w sytuacji jaka przedstawiona jest w powieści, wiele można odnieść do polskiej aktualnej – jest źle i wygląda, że będzie tylko gorzej...
Jako że główny bohater to dziennikarz, to i wiele mamy tutaj o rzetelnym dziennikarstwie i pracy w mediach. Tak jak lubię książki o artystach, tak lubię też o dziennikarstwie, więc połączenie tych dwóch wątków, plus historia osobista aktorki i dobrze zarysowane tło polityczne dają razem świetną powieść kryminalną. Wydaje mi się, że ogólnie na polskim rynku mało jest kryminałów z dziennikarzem w roli głównej, a tą zaliczam do jednej z lepszych.


  Kasia Dąbrowska  (17.08.2019)
Kompozycja „Niezależności” składa się z wielu elementów, które jako całość bardzo dobrze się ze sobą współgrają. Mamy tu świat kultury reprezentowany przez aktorkę Werę Lin, świat mediów z dziennikarzem śledczym Marcinem Faronem na czele oraz świat polityki z panią minister kultury Mirosławą Linetty i jej sztandarowymi pomysłami na uzdrowienie kultury. Na pierwszy rzut oka trudno wyodrębniać tu głównego bohatera, przynajmniej na początku książki, bo gdy akcja nabiera tempa, na pierwszy plan wysuwa się postać Marcina Farona i jego śledztwo dziennikarskie w dwóch sprawie tajemniczych śmierci

Muszę przyznać, że autor dość długo kazał mi czekać nie pierwszego trupa, ale gdy już się on pojawił (a zaraz po nim następny i następny) to akcja nabiera rumieńców i tempa. Śledztwo Farona w dużej mierze opiera się na odsłuchiwaniu nagrań wywiadu rzeki z Werą Lin, ale jak dla mnie to bardzo ciekawy zabieg, który wprowadził do książki pewną dynamikę i różnorodność.

Maurycy Nowakowski nazwał swoją książkę „Niezależność”, jakby w kontrze do opisywanych wydarzeń, w których świat artystyczny uzależniony jest od polityki, zwłaszcza tej finansowej sfery. Świat mediów również nie istniałby bez artystów i polityków, a w dzisiejszych czasach coraz trudniej o całkowicie niezależnego dziennikarza czy redakcję. Tuż obok tej medialnej przepychanki na najwyższych szczeblach rozgrywają się ludzkie dramaty i o tym również jest ta książka. O codziennych dramatach zwykłych obywateli, o samotności, o prawach kobiet. Mimo że autor poruszył tak dużo tematów to spiął, to wszystko w bardzo spójną całość, którą czytałam z dużą przyjemnością.

www.wszystkieksiazkimowia.p


  Gabriela Pucelik  (23.08.2019)
Dziennikarz Faron musi rozwikłać sprawę niespodziewanej śmierci. Pod okiem Szuberta - redaktora, musi dowieść prawdy i rozwiązać problemy, na które ludzie przymykają oko.
Dziennikarz śledczy Marcin Faron stara się przyjrzeć prezesowi agencji Continuitas, Władysławowi Kuleszy, który oddziałuje na ludzi związanych ze światem kultury.

Przenosimy się do świata artystycznego, politycznego i medialnego, który autor idealnie łączy. Pokazuje nam, że w całym tym środowisku tworzą się układy od których jesteśmy niezależni. Jak i mają w sobie ukrytych wiele tajemnic, które nie powinny wydostać się na światło dzienne.
Książkę polecam


  Katarzyna Bieszczad  (1.09.2019)
W wyniku zderzenia ze sobą trzech światów: medialnego, artystycznego oraz politycznego dochodzi do tragedii i ginie osoba znana z pierwszych stron gazet, co wywołuje istną burzę w mediach. To jednak dopiero początek, bowiem wkrótce giną kolejne osoby. Faron, jako dziennikarz śledczy zawodowo zajmuje się grzebaniem w niewygodnej prawdzie, nie jest więc w stanie przejść koło tej sprawy obojętnie. Nawet jeśli to oznacza, że ściągnie sobie na głowę mordercę, który zrobi wszystko, by prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego...

Będę szczera, "Niezależność" nie jest książką, która porwie was od pierwszej strony. Ja początkowo czułam się przytłoczona tym, że autor z miejsca rzuca nas na głęboką wodę. Zarzuca nas mnóstwem bohaterów, przez co szybko zaczęło mi się zlewać kto jest kim i jaką pełni funkcję. Ale gdy już poukładacie sobie w głowie wszystkie fakty, wjeżdża pierwszy trup i wtedy zaczyna się jazda bez trzymanki, która nie przystopuje aż do ostatniej strony. Maurycy Nowakowski zabiera nas do miejsca, gdzie stykają się ze sobą trzy światy: polityczny, medialny oraz artystyczny. Miejsca pełnego intryg i tajemnic, układów i układzików, gdzie wszystko ma swoją cenę. Rozgrywka toczy się o wielkie pieniądze, jeden błąd i następnego dnia będziesz wąchać kwiatki od spodu.

Odwołując się do tytułu, czy w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego jak niezależność? Czy na pewno gazety oraz serwisy informacyjne przekazują nam całą prawdę, czy tylko tą wygodną dla polityków? Czy naprawdę istnieje wolność artystyczna, czy jednak artyści muszą grać tak jak im zagra władza, aby w ogóle mieć pracę? Nowakowski nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, pokazuje jednak jak mocno powiązani są ze sobą politycy, artyści oraz media i tak naprawdę jedno nie może funkcjonować bez drugiego.
Sam autor również jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem, więc można powiedzieć, że zna środowisko medialne od podszewki. Widać to po tym, jak bardzo szczegółowo i dokładnie przedstawia nam jak funkcjonuje medialna machina i jakimi prawami się rządzi. Odbija się to również w kreacji głównego bohatera, którego największą bronią są słowa. Wyszukiwanie informacji to dla niego chleb powszechni. Jest gotowy naprawdę na wiele, aby poznać prawdę; jak go nie wpuszczą drzwiami, to wejdzie oknem. Czując już niemalże oddech mordercy na karku, nieustępliwie dąży do tego aby poznać tożsamość zbrodniarza, zanim będzie za późno i sam zostanie jego kolejną ofiarą.

Podsumowując, "Niezależność" to całkiem przyzwoity kryminał ze świetne zarysowanym tłem społecznym oraz politycznym. Jeśli uwielbiacie serię "Millenium" to powieść Maurycego Nowakowskiego zdecydowanie powinna znaleźć się na waszej liście książek do przeczytania. Szkoda, że tak mało mówi się o tej historii, bo zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi.

https://www.instagram.com/katkabooks/

Dodaj własną recenzję