Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Sensacja -> Krzyż Południa — Aleksander Janowski
Krzyż Południa — Aleksander Janowski

Krzyż Południa

Cena: 33,00 zł 28,05 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Młody dziennikarz gazety polonijnej w Nowym Jorku oraz jego dziewczyna byli absolutnie przekonani, że wykupienie biletu na tygodniowy rejs w wygodnej kajucie na luksusowym wycieczkowcu gwarantuje niezapomniane wakacje. O tym ich przecież gorąco zapewniał niezwykle uczynny i sympatyczny agent w biurze podróży. Nie, wcale nie skłamał i nie przesadził. Niewiarygodnymi przeżyciami i wrażeniami wyniesionymi z tej krótkiej podróży mogliby obdarzyć tuzin innych turystów na kilka dobrych lat…

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Sensacja
  • Wydawca: Novae Res, 2013
  • Format: 121x195mm, oprawa miękka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 310
  • ISBN: 978-83-7722-579-0

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Karolina Pająk (Dzosefinn)  (4.06.2013)
Krzyż Południa jest pierwszą polską książką sensacyjną, jaką miałam okazję przeczytać. Jak to spotkanie z nią oceniam? Muszę przyznać, że nawet nieźle.
Na samym początku chciałabym zwrócić uwagę na szatę graficzną. Z pewnością przykuwa wzrok i jest bardzo klimatyczna. Od razu przenosi czytelników w gorący, wakacyjny klimat oraz wywołuje bardzo pozytywne skojarzenia: woda, rafa koralowa, skarb… Wszystko jest takie żywe, barwne i pobudzające wyobraźnię. Po przeczytaniu tej pozycji mogę śmiało stwierdzić, że okładka w harmonijny sposób współgra z treścią książki, która jest niewątpliwie ciekawa i przykuwająca uwagę jak szata graficzna.
Krzyż Południa opowiada historię pewnego nowojorskiego dziennikarza, który wraz ze swoją dziewczyną odbywają dwutygodniowy rejs po oceanie. Na pierwszy rzut oka, dla bohaterów zapowiada się on bardzo spokojnie i jednocześnie atrakcyjnie. Planują zwiedzanie urokliwych miejsc, zakosztują różnych, tubylczych potraw, a przede wszystkim wspólnie będą spędzać ten wolny czas. Jednakże w trakcie tego rejsu zaczynają mieć miejsce serie niefortunnych zdarzeń, które sprawią, że bohaterowie (i przy okazji czytelnicy) nie będą mieli możliwości spokojnie zjeść posiłku, czy wybrać się na romantyczny spacer po mieście, do którego zawinie na chwilę statek. A ponad to, nie wszystko wydaje się takim, jakie jest w rzeczywistości, dzięki czemu czytelnik nie ma możliwości nawet pomyśleć o nudzie.
Od samego początku autor tworzy niesamowicie realistyczny świat Miami, Kuby i okolic, do których zawija wycieczkowiec. Bez problemu czytelnik przenosi się w tamte rejony świata i nawet najbardziej leniwa wyobraźnia czytelnika nie będzie miała problemu w kreowaniu tych widoków. Gorący klimat, lazurowa woda, błękit nieba, szum deszczu, barwne miasto i klimatyczne sklepy oraz tawerny – to wszystko niesie ze sobą lektura tej książki.
Drugim pozytywnym aspektem Krzyża Południa to ciekawi i barwni bohaterowie. Każda postać wykreowana przez autora jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Większość z nich wywołuje bardzo pozytywne emocje i nie w sposób ich nie polubić. W pewnym momencie stają się naszymi przyjaciółmi oraz towarzyszami w odkrywaniu tajemnic, które skrywa treść książki.
Kolejnym, który przemawia na korzyść tej lektury to akcja. Jest ona wartka, szybka, można powiedzieć, że płynie się przez nią i nie wiadomo kiedy dobiegła do końca. Można spokojnie porównać ją do podróży. Przygotowania do niej zawsze zajmują więcej czasu, niż okres jej trwania. Pozostawia lekki niedosyt, jednakże nie jest on niczym nieprzyjemnym, powiedziałabym wręcz, że jest czymś nawet pożądanym. Dzięki temu można poznać, że historia opowiedziana w powieści jest warta uwagi. Krzyż Południa obfituje w zwroty akcji, ciekawe rozwiązania i co najważniejsze – jest nieprzewidywalna i zaskakująca.
Wszystkie te elementy scalone w całość dają obraz bardzo dobrej lektury na wakacje. Mogę pokusić się nawet o to, że jest ona przyjemniejsza i łatwiejsza w odbiorze, niż książki króla sensacji – Roberta Ludluma. Jednym moim ale to to, iż zabrakło mi w niej czegoś, czego nie potrafię konkretnie zdefiniować. Może trochę więcej brutalności? Sama nie wiem do końca, ale w każdym bądź razie jest to idealna lektura na urlop, przy której można odetchnąć od życiowych problemów i zawirowań.
___
[dzosefinn.blogspot.com]


  Mała Pisareczka  (8.07.2013)
Na leniwe popołudnia nie ma nic lepszego jak książka sensacyjna. Nie jestem może wielką fanką tego gatunku, mimo to skusiłam się na najnowszą książkę Aleksandra Janowskiego "Krzyż Południa".

Młody dziennikarz gazety polonijnej w Nowym Jorku oraz jego dziewczyna byli absolutnie przekonani, że wykupienie biletu na tygodniowy rejs w wygodnej kajucie na luksusowym wycieczkowcu gwarantuje niezapomniane wakacje. O tym ich przecież gorąco zapewniał niezwykle uczynny i sympatyczny agent w biurze podróży. Nie, wcale nie skłamał i nie przesadził. Niewiarygodnymi przeżyciami i wrażeniami wyniesionymi z tej krótkiej podróży mogliby obdarzyć tuzin innych turystów na kilka dobrych lat…

Yan, nasz główny bohater, wraz ze swoją dziewczyną, Margaret, wybrali się na długi rejs statkiem. Spotykają tam Stevena i jego żonę Elizabeth. Podczas rozmów i śmiechów, spostrzegają pewną osobę na dziobie statku - Marylin Monroe! Nasz główny bohater powstrzymuje swoich towarzyszy przed ośmieszeniem lub popadnięciem w paranoje - tłumaczy, że takie pojawienia się sławnych osobistości jest jedną z wielu atrakcji, jakie zapewniają wycieczkowce. Lecz coś się nie zgadza... Czemu na zdjęciu, które zrobili przypadkowo, kobieta w bieli raz jeszcze, a za drugim razem znika? Szczęście jest po ich stronie - wygrywają na loterii i mają przyjemność zjeść z załogą statku. Postanawiają zapytać się kapitana o to dziwne zdarzenie. Jednak on nic nie wie, podobnie jak pozostała część załogi. O co więc chodzi? I dlaczego nagle Elizabeth znika?

Na pierwszych stronach książki poznajemy Yana. Już od samego początku okazuje się on barwną i ciekawą postacią, której inteligencja i momentami cięty język dodaje smaczku całej historii. Nawet gdy w grę wchodzi policja nasz bohater potrafi zachować zimną krew i nie dać się ponieść emocjom. Jego partnerka, Margaret, również potrafi zaszokować. Na tyle, że czasami miałam problem z zdefiniowaniem jej zachowań i poczynań. Jest kobietą, która wie, czego chce.
Oprócz tej dwójki mamy całe tuziny bohaterów drugoplanowych i epizodycznych. Każdy z nich jest na swój sposób oryginalny i trudno tutaj mówić o niedopasowaniu ról.

Aleksander Janowski nie jest już debiutantem, a tym bardziej amatorem, bowiem napisał już wiele książek: m.in. "Mucha", "Satelita", czy "Spirala". Specjalizuje się w powieściach sensacyjnych. Dzięki temu "Krzyż Południa" również nie zawodzi. Wszystko jest w niej wyważone. Bo pisarz musi być jak dobry kucharz, który odpowiednio wyważy składniki do zrobienia smakowitego dania.

Odpowiedni wątek sensacyjny, zagadka kryminalna, humor - to coś, czego możecie spodziewać się po książce Aleksandra Janowskiego "Krzyż Południa".

http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/2013/07/krzyz-poudnia-aleksander-janowski.html#more

Dodaj własną recenzję