Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura dziecięca -> Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa — Anna Zachorowska
Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa — Anna Zachorowska

Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa

Cena: 34,00 zł 28,90 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

„Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa” wprowadza dziecko w uporządkowany, zorganizowany w swej strukturze społecznej i moralnej świat, w którym wszystko zależy od bohaterów, od sposobu reagowania na różne wydarzenia czy fakty losowe. Istotne jest w nim humorystyczne przedstawienie faktów, co w ten sposób zwięźle informuje, iż każda trudna sprawa, widziana okiem wolnym od napięcia, jest prosta do rozwiązania. Język utworu zachęca dzieci do starannej wymowy i ukazuje bogactwo języka polskiego, jego walory oddające barwy świata i jego piękno, co zdarza się rzadko we współczesnej literaturze dla dzieci.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura dziecięca
  • Wydawca: Novae Res, 2013
  • Format: 148x240mm, oprawa twarda, kolorowe ilustracje
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 128
  • ISBN: 978-83-7722-750-3

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Anna Szczurek  (11.05.2013)
Gdy w życiu Anny Zachorowskiej pojawił się wnuczek Antoś, postanowiła ona napisać, jak je nazywa, babcine opowieści, z których ten w przyszłości będzie mógł zaczerpnąć radość i mądrość. Jej gest jest tym bardziej znaczący, że chłopczyk dorasta w innym kraju. Książeczka ta, ma więc stanowić skarbnicę ojczystej mowy jego Rodziców i Dziadków, a jednocześnie być wyjątkowym podarkiem, płynącym z potrzeby serca. Na swojskość i rodzinność tej publikacji wpływają również ilustracje, których twórczynią jest córka Czachorowskiej i mama Antosia.

Książeczka ta może być jednak wartościowa nie tylko ze względów sentymentalnych. Zawarte są w niej bowiem nauki uniwersalne, które od narodzin wpajane są dzieciom, jako zbiór prawd, mających pozwolić mądrze przejść przez życie. By uniknąć nachalności, Zachorowska przekazuje naukę, wplatając ją w krótkie opowieści o rodzinie wróbelków z Niponkowa. Dzięki temu zabiegowi, książeczka okazuje się nie tylko nauką miłości oraz mądrości, lecz również frapującą wędrówką przez świat natury.
Na publikację tę składa się osiem wierszowanych i rymowanych historyjek, z których większość kończy się zadaniem dla czytelnika: czy to uwagami dotyczącymi spraw bezpieczeństwa, przekazanymi w sposób niezwykle przystępny i ciepły, czy to lekcją koleżeństwa, wiary w siebie, zachętą do rozwijania talentów, czy krótkim kursem pakowania. W każdym z tekstów, pogrubioną czcionką wyróżnione zostały jego najważniejsze słowa, stanowiące swoisty morał lub też myśl przewodnią. Ponadto w przypisach wyjaśniono co trudniejsze wyrazy, mogące sprawiać kłopot młodemu czytelnikowi. Ma to wartość podwójną: jednocześnie tłumaczy i uczy nowego słownictwa, pogłębiając bogactwo językowe odbiorcy i zwracając uwagę na walory oraz piękno języka polskiego. Autorka, jako emerytowana polonistka i bibliotekarka, nie zaniechała możliwości przekazania kolejnej lekcji ze swojej profesji, czyniąc ze swej wiedzy wielki atut.
Historyjki przedstawione na łamach tej książeczki są humorystyczne i pokazują, jak można wybrnąć z nawet najtrudniejszych sytuacji życiowych, jeśli tylko patronuje nam optymizm i otwartość na drugiego człowieka. Zachorska uczy, że nie ma położenia bez wyjścia, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się nam inaczej.

Polecam tę promieniującą rodzinnym ciepłem i miłością książeczkę każdemu, komu bliskie są poruszane w niej kwestie oraz tym, którzy pragną zaszczepić w dziecku ową życiową mądrość już od pierwszych lat jego życia.


  emik 84  (29.11.2013)
Historyjka całkiem nowa o Niponkach z Niponkowa to książka dla dzieci autorstwa Anny Zachorowskiej. Jest to lektura, która powstała z myślą o wnuczku autorki, Antosiu. Znajdziemy w niej więc swoiste przesłanie pisarki, chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami i radościami, opowieść o życiu, rzeczach ważnych i pięknych. Wszystko to zawarte jest w 8 niezbyt długich historyjkach. Ich bohaterami są wróbelki, które autorka obserwowała tak ochoczo w dzieciństwie. Niponki, bo tak nazywają się owe ptaszki, tworzą zwyczajną, poukładaną rodzinę. Rodzice przekazują w swych relacjach rezolutnym maluchom wartości i zasady, ucząc je szacunku do innych, właściwego zachowania, gościnności, zaradności życiowej i pomocy potrzebującym. Na przykładzie Niponków, śledząc ich perypetie, maluchy nauczą się więc takich rzeczy jak np. jak zachowywać się w czasie podróży, jak fantastycznym miejscem jest szkoła, jak ważna jest umiejętność doceniania starań innych, rozwój osobisty czy rodzina, która zawsze może liczyć na wzajemną pomoc i aprobatę.
Lektura napisana jest bardzo ciekawym językiem, z charakterystycznymi polskimi zwrotami i słówkami, dzięki którym maluchy poszerzą znacznie swoje słownictwo a ich język będzie bogatszy i piękniejszy. Jest to niewątpliwie zaleta lektury gdyż tego typu rozwiązania dość rzadko można ostatnio spotkać we współczesnej literaturze dziecięcej.
Historyjki napisane są w formie nieregularnie rymowanych wierszy. Podsumowaniem większości z nich są osobiste uwagi i refleksje autorki. W tekście maluchy znajdą też pogrubioną czcionką ważniejsze myśli i przesłania. Ponadto w przypisach znajdują się wyjaśnienia trudniejszych wyrazów na które natrafią w tekście. Uważam to za bardzo trafne i oryginalne rozwiązanie.
Opowiadana pełne są humorystycznych scen oraz ciepła bijącego od bohaterów a co najważniejsze uczą dzieci wartościowych i ważnych dla nich rzeczy, które warto wpajać maluchom już od najmłodszych lat. Autorka w prezentowanej publikacji robi to w bardzo ciekawy sposób ukazując jednocześnie maluchom bogate walory naszego języka dlatego też polecam ją każdemu dziecku z głębi serca.

Dodaj własną recenzję