Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Thriller -> Hela — Anna Samborska
Hela — Anna Samborska

Hela

Cena: 37,99 zł 32,29 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Bezrobotna księgowa traci środki do życia. Zdesperowana, zgłasza się do udziału w eksperymencie medycznym…

Kiedy 58-letnia Helena Pytlak otrzymuje zaproszenie do udziału w eksperymencie badawczym, widzi w tym rękę Opatrzności. Jej problemy finansowe wydają się być rozwiązane, mieszka w pałacu i cieszy się statusem bohaterki nauki. Na czym jednak naprawdę polega tajemnicza kuracja i jakie będą jej konsekwencje? Helena jest coraz bliżej odkrycia prawdy o medycznej intrydze, w którą została wplątana, jednak w tym samym czasie w jej organizmie zachodzą dramatyczne zmiany. Czy uda jej się odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

Zaraz poszłam do tego szpitala. Pan doktor był bardzo elegancki i pachniał jakąś przecudowną wodą kolońską. Usiedliśmy najpierw w pokoju lekarzy, ale ponieważ ciągle ktoś wchodził i wychodził i nie było spokoju, przenieśliśmy się na podwórko i tam on zaproponował mi, że zamiast płacić gotówką, z czym w mojej sytuacji może być problem, mogę rozliczyć się ze szpitalem, biorąc udział w programie badawczym. W programie powinni w zasadzie brać udział ochotnicy, ale ponieważ w dzisiejszych czasach coraz o nich trudniej, więc pewna firma stworzyła bardzo korzystne warunki dla przeprowadzenia tych badań w ramach redukcji długów osób nieubezpieczonych. Biorąc udział w sześciomiesięcznym programie, nie tylko zwrócę w całości mój dług, ale także zarobię trochę pieniędzy. Będę mieć poza tym darmową opiekę medyczną.

Anna Samborska
Jest tłumaczką i dziennikarką mieszkającą w Północnej Kalifornii. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Publikowała teksty w magazynach „Gazety Wyborczej” i pismach „Teatr”, „Scena”, „Tylko Rock”, „Tygodnik Powszechny”. Przez wiele lat pracowała z dziennikarzami i pisarzami amerykańskimi opisującymi przemiany w Polsce po roku 1989. Jest tłumaczką książki Tiny Rosenberg Kraje, w których straszy (Nagroda Pulitzera 1996) oraz albumu Anny Dobrowolskiej Fotograf z Auschwitz. Jest laureatką London Writers Competition za sztukę teatralną opartą na poezji Rabindranatha Tagore. Pisała też i tłumaczyła scenariusze filmowe. Zajmuje się sztukami wizualnymi i muzyką klasyczną.

„Hela” to jej debiutancka powieść. Wersja angielska jest dostępna w sklepach Amazon od czerwca 2016.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Thriller
  • Wydawca: Novae Res, 2020
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 378
  • ISBN: 978-83-8147-867-0

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 5 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Renata Wiśniewska  (5.08.2020)
Jeśli szukasz, lekkiej i przyjemnej lektury na wakacje, która Cię odpręży i rozbawi, to książka „Hela” będzie strzałem w dziesiątkę. Choć tytułowa bohaterka bardzo przypominała mi panią Zofię Wilkońską z serii kryminalnej Jacka Galińskiego, to muszę przyznać, że bawiłam się przednio.

Na kartach powieść autorka przedstawia nam losy samotnej księgowej Heli, która traci pracę i zostaje bez środków do życia. Kobieta postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Okazja do podreperowania budżetu pojawia się nad wyraz szybko. Hela otrzymuje bardzo ciekawą propozycję - wzięcia udziału w tajemniczym eksperymencie medycznym, w ramach którego, uczestnikom zapewnia się 6 - miesięczny, darmowy pobyt w luksusowych warunkach. Hela nie zastanawia się ani minuty. Pełna nadziei udaje się do ośrodka badawczego, podpisuje umowę i z dużą odwagą poddaje się wszystkim badaniom eksperymentalnym, o których praktycznie nic nie wie. Szalone, prawda?

Zdradzę Wam, że udział w eksperymencie medycznym okaże się poważnym błędem życiowym i diametralnie zmieni życie Heli. Naiwna i dobroduszna kobieta zostanie wystawiona na poważną próbę

Książkę polecam wszystkim, którzy pragną się odstresować i odpocząć od poważnej i przytłaczającej literatury. Powieść utrzymana jest we frywolnym i żartobliwym tonie. Autorka zastosowała narrację pierwszoosobową, co jest strzałem w dziesiątkę. Poznawanie skomplikowanych procesów myślowych Heli, było naprawdę niespotykanym przeżyciem.

Akcja książki z początku toczy się dość wolno, by później rozpędzić się z prędkością wodospadu. Bardzo podobała mi się postać szalonej i energicznej Heli, która z wielką klasą rozstawiała wszystkich po kątach. Moją sympatię zyskała również współlokatorka Heli, Chuda, która próbowała dotrzymać kroku szalonej księgowej. Te dwie, odmienne charakterologicznie postaci, to istna bomba atomowa.

Moim zdaniem książka wpisuje się bardziej w gatunek komedii kryminalnej niż thrillera medycznego. Przedstawione sceny grozy są bardzo humorystyczne. W fabule nie brakuje szalonych pościgów, porwań, rajdów samochodowych, a wszystko to opisane jest z ogromnym przymrużeniem oka. Super pozycja na poprawę humoru.


  biblioteczny _mol  (28.08.2020)
Zdjęcie profilowe biblioteczny_mol
biblioteczny_mol
Anna Samborska – Hela

Bezrobotna księgowa traci środki do życia. Zdesperowana, zgłasza się do udziału w eksperymencie medycznym… Kiedy 58-letnia Helena Pytlak otrzymuje zaproszenie do udziału w eksperymencie badawczym, widzi w tym rękę Opatrzności. Jej problemy finansowe wydają się być rozwiązane, mieszka w pałacu i cieszy się statusem bohaterki nauki. Na czym jednak naprawdę polega tajemnicza kuracja i jakie będą jej konsekwencje? Helena jest coraz bliżej odkrycia prawdy o medycznej intrydze, w którą została wplątana, jednak w tym samym czasie w jej organizmie zachodzą dramatyczne zmiany. Czy uda jej się odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

⭐⭐⭐⭐/5

Ostatnio czytam naprawdę dużo debiutów literackich. Tym razem padło na thriller medyczny, czyli gatunek, którego na moim profilu jest zdecydowanie mniej. Jednak cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać te pozycję, gdyż była ona naprawdę interesująca.

Cała książka skupia się na postaci 58-letniej Heleny Pytlak, która stara się odkryć tajemnice instytutu, w którym została umieszczona w ramach eksperymentu medycznego. Nie wie ona czego całe badania dotyczą, a każda spytana o to osoba podaje zupełnie inne informacje. Wiadomo tylko, że wszystko jest mocno utajnione oraz dotyczy modyfikacji genetycznych, czyli tematu niezwykle w dzisiejszych czasach popularnego.

„Hela” jest według mnie połączeniem thrillera medycznego z komedią kryminalną, gdyż bardzo dużo jest w niej momentów, kiedy główna bohaterka swoim zachowaniem rozśmiesza czytelnika do łez.

Mam jednak z tą książką pewien problem. Jest ona pełna akcji, a każde z opisanych wydarzeń jest naprawdę ciekawe, jednak nie mogłam się wciągnąć w całą historię. Jakoś nie porwała mnie ona i mimo że czytało mi się ją dobrze to strasznie długo i opornie.

Czy polecam? Mimo wspomnianego wyżej problemu nie żałuje lektury tej książki, gdyż cała historia była naprawdę ciekawa, a sama postać Heleny jest niezwykle interesująca i dopracowana. Tak samo jest z resztą bohaterów, zarówno jeżeli chodzi o lekarzy nadzorujących cały eksperyment, jak i współtowarzyszy w badaniach.


  Lubię To Czytam  (2.08.2020)
Okładka książki jest świetna, prosta, komiksowa, bardzo pasuje do głównej bohaterki.
Tytułowa bohaterka jest postacią dość specyficzną. Jej zachowanie oraz motywy podejmowanych decyzji, zupełnie nie korespondują z jej wiekiem. Ilość spisków występujących w tej książce przytłoczyła mnie. Bohaterowie są różnorodni, jednak cel ich działania pozostaje taki sam. Historia została podzielona na dni, jednak ilość wydarzeń, jaka została przypisana do każdego z nich przytłacza. Z przykrością muszę przyznać, że tytułowa Hela bardzo często mnie irytowała. Bardzo podobał mi się pomysł na książkę, niestety wykonanie znacznie mniej. Liczyłam na to, że ta historia wciągnie mnie bardziej. Czytanie jej szło mi opornie, nie przekonał mnie też kierunek, w którym Autorka poprowadziła wątki. Zabrakło mi w tytułowej Heli determinacji oraz ciekawości co do odkrycia prawdziwego celu przeprowadzonych badań. Miała do nich bierny stosunek i nawet największych dziwactw nie poddawała w wątpliwość.
Zapraszam na moje profile:

Instagram: lubie_to_czytam

https://www.instagram.com/lubie_to_czytam/

Facebook: Lubię To Czytam

https://www.facebook.com/lubieto.czytam.5


  girl inthebooks  (29.08.2020)
FABUŁA:
Poznajemy historię tytułowej Heli, która po latach pracy jako księgowa skończyła zbierając puszki, byle mieć co do garka włożyć. Gdy kobieta dostaje propozycję wzięcia udziału w eksperymencie badawczym nie waha się ani chwili i postrzega to jako istny dar od Boga, który jest najważniejszym elementem jej życia. W ramach tajemniczych badań Hela trafia do ośrodka, w którym zostaje odizolowana od świata, nie ma telefonu komórkowego, a jedyne czym może się zajmować to książki, telewizja, spacery czy szydełkowanie. Ponadto wszystko co je czy pije kobieta znajduje się pod ścisłą kontrolą doktora oraz pielęgniarek. Była księgowa trafia do pokoju z Chudą, która kieruje się w życiu zupełnie odmiennymi wartościami, a w dodatku jest ateistką co dla Heli jest niewyobrażalne. Kobieta zaczyna czuć się coraz bardziej zmieszana w nowym miejscu, gdyż niestannie czuje, że organizatorzy tego przedsięwzięcia coś ukrywają. W jej organizmie zaczynają zachodzić intrygujące zmiany związane z… Żeby się dowiedzieć czym są one spowodowane i jak przebiegają musicie sami zapoznać się bliżej z tą sarkastyczną bohaterką :) Ona zaś z dnia na dzień bliżej poznawała swojego głównego doktora. Czy załamana swoim nędznym pod względem finansowym oraz rodzinnym życiem kobieta znajdzie wspólny język z ateistką i wspólnie odkryją prawdę o tajemniczym eksperymencie i kuracji, której zostały poddane ? Sprawdź sam


  Małgosia Brzeska  (3.09.2020)
Tytułowa Helena Pytlak traci pracę i środki do życia oraz spłaty zobowiązań, które rosną w szalonym tempie. Jak przystało na księgową potrafi doskonale liczyć, a przynajmniej jej się tak wydaje. Niespodziewanie otrzymuje propozycję udziału w eksperymencie medycznym, z którego środki mają jej pomóc w spłacie zobowiązań finansowych. Wydaje się, że jej problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Kobieta zamieszkuje w pałacu i uważa się za gwiazdę medycyny. Poddawana jest różnym zabiegom, jest na specjalnej diecie. Bohaterka sama nie wie, w jakim to eksperymencie uczestniczy. Każdy z „naukowców”mówi co innego, czasami kobieta traci orientację w całej sprawie. Czas spędza wspólnie z współlokatorką, Chudą, kobietą o całkowicie odmiennych poglądach od Heli. Jaki jest cel medyczny badań i w jakim to wielkim przedsięwzięciu Hela uczestniczy, przekonajcie się sami. Czy jest on niebezpieczny i niesie za sobą negatywne konsekwencje? Bądźcie blisko Heli, a odpowiedź sama się wam nawinie.
Hela to sarkastyczno – ironiczna historia, która od samego początku wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Bohaterka, jej sposób bycia i poglądy nie wszystkim mogą się podobać i nie u każdego wywoływać akceptację. Ale trzeba przyznać, że ideowe podejście do wiary i brak zrozumienia dla osób, które stronią od Najwyższego, stanowią dla czytelnika nie lada gratkę. Książkę czyta się szybko, liczne dialogi sprzyjają szybkiemu biegowi akcji. Przyznam, że liczyłam na rozwój fabuły w innym kierunku, jednak autorka zaprezentowała wydarzenia według własnego pomysłu. Nie mogę powiedzieć, że mnie ta książka wciągnęła. Owszem były momenty radości i ekscytacji, ale przez większość część fabuły nudziłam się. Autorka nie przekonała mnie do siebie, liczyłam na intrygujący thriller medyczny, jednak trochę się zawiodłam. Ten wątek medyczny w pewnym stopniu został zaniedbany i potraktowany pobieżnie. Miałam nadzieję, że książka mnie wciągnie, że nie będę mogła się od niej oderwać, ale nic takiego nie miało miejsca. Musiałam robić w lekturze tej powieści przerwy, gdyż znużenie tą historią powodowało, że musiałam od niej odpocząć. Jeżeli chodzi o tytułową bohaterkę to irytowało mnie jej zachowanie, łatwowierność i takie bezwiedne poddawanie się sugestiom badaczy. Przyznam, że nie polubiłam jej, jakoś nie potrafiła mnie do siebie przekonać.
Jak dla mnie, wielkim plusem tej całej historii jest ogromne poczucie humoru bohaterki, ale to trochę za mało, abym mogła się tą lekturą zachwycać. Owszem, możecie miło spędzić czas w ramionach naiwnej Heli, i poprawić sobie nastrój. Świetna pozycja na deszczowe letnie dni. Czy spełni wasze oczekiwania, nie wiem, wszystko w waszych rękach.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
W deszczu — Anna Dąbrowska W deszczu — Anna Dąbrowska
Historia miłosna opowiedziana kroplami deszczu.

Aleks, perkusista znanego zespołu, postanawia wrócić po wielu latach do swojego rodzinnego domu. Mężczyzna...