Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura dziecięca -> Domek nad strumykiem — Bożena Helena Mazur-Nowak
Domek nad strumykiem — Bożena Helena Mazur-Nowak

Domek nad strumykiem

Cena: 24,00 zł 20,00 zł
Wysyłamy w 3-5 dni (Co to znaczy?)

Opis i recenzje

Niezwykłe wspomnienia z najważniejszych wakacji w życiu.

Domek nad strumykiem to nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa. Autorka opisuje swoje ostatnie wakacje przed rozpoczęciem szkoły, które spędziła u dziadków na wsi – z tęsknotą wspomina beztroski czas dziecięcych przygód i pierwszych ważnych doświadczeń, z niezwykłą dokładnością opisuje szczegóły najważniejszych w życiu wakacji. Dedykowana wnuczce książka jest prozatorskim debiutem cenionej poetki, która w niezwykle barwny sposób rekonstruuje świat polskiej wsi sprzed półwiecza widzianej oczami dziecka. Dzięki skupieniu na kolorach, zapachach i smakach świat ten ożywa na oczach czytelnika.

Szczegóły

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 1 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Emilia Karlińska  (4.09.2017)
Czasem po prostu chcemy zamknąć oczy i przestać myśleć o bieżących sprawach. Myśli uwalniają natłok wspomnień, które z nich są najlepsze? Te z dzieciństwa. Beztroskie dobre czasy, w których przymknięcie powiek powodowało, iż najgorsze lęki odchodziły w zapomnienie. Usiądź! Zamknij oczy. Przypomnij sobie. Przypomnij sobie te chwile, kiedy zamiast omijać kałuże, specjalnie w nie wchodziłeś... Ona przypomniała mi wszystko! Bożena Helena Mazur-Nowak obudziła wszystkie wspomnienia.

Bonia. Uprzejma i przyjacielska zdobywczyni domowych zakamarków. Wraz z siostrą Dzidką opuszczają Opole, by ostatni raz przed pójściem do szkoły spędzić wakacje u dziadków na wsi. To właśnie tutaj w domku pełnym dziadkowej miłości Bonia otulona wiejskim otoczeniem doświadcza niezwykłych wrażeń.

Domek nad strumykiem, decydując się na poznanie historii, nie oczekiwałam, że autorka urzeknie mnie swoim dziełem, lecz pierwsze strony powieści szybko sprowadziły moje błędne myślenie na odpowiedni poziom. Teraz. Po przeczytaniu ta historia nadal żyje w mojej pamięci. Autorka ma dar do pobudzania jęzorów wyobraźni, przy których czytelnik żałuje, że tak szybko wszedł na drogę ku dorosłości.

Poznaj i przeżywaj codzienność razem z Bonią. Bożena Helena Mazur-Nowak pokazała realność bohaterów w starannej i drobiazgowo dopracowanej charakterystyce postaci. Bonia od pierwszych stron zakrada się i ujmuje serce czytelnika, pozostając tam na dłuższa chwilę. Efekt ten jest zasługą prawdziwych wydarzeń z dzieciństwa samej autorki, która słowem maluje całe grono postaci. Od kochanej babci po zapracowanego na roli dziadka. Od zazdrosnej młodszej siostry po najlepszą przyjaciółkę! Czas płynie z nimi niespostrzeżenie, ledwo poznasz Bonię, dasz porwać się jej dziecinnej fantazji. Przepadniesz. Możesz mi wierzyć, że za nią zatęsknisz...

Jeszcze chwilkę. Tak! Jeszcze chwilkę chciałabym czytać o zapach, smakach i dźwiękach, które wylewają się z tej kilkuset stronicowej książeczki. Umiarkowana tkliwość połączona z beztroskim obrazem dzieciństwa daje poczucie czytelniczego zadowolenia. Przeznaczona dla młodszych czytelników kusi kolorytem polskiej wsi oraz napawa odpowiednim nastrojem, w którym pewien rodzaj tęsknoty pojawia się wraz z odłożeniem książki.

Autorka przekazuje na ręce czytelnika własne przeżycia, które odzwierciedlone w miękkości słowa dowodzą, iż świat widziany oczami dziecka, może uwieść nawet dorosłego odbiorcę. Wielowątkowa podróż do przeszłości przybliża to, co najważniejsze i zarazem wywołujące uśmiech na twarzy. Wspomnienia. Mam nadzieję, że Domek nad strumykiem również u Was wywoła tyle emocji.

Emilia Karlińska

Dodaj własną recenzję