Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Desire — Wiesław Cybulski
Desire — Wiesław Cybulski

Desire

Cena: 33,00 zł 28,05 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Przypadkowe spotkanie dwóch kolegów ze studiów oraz ich towarzyszek owocuje wspólnym rejsem po Bałtyku. Czwórka przyjaciół, nieduży lecz wygodny jacht, żeglarska pogoda – czegóż chcieć więcej? Rejs zapowiada się wspaniale, jednak dość szybko na jaw wychodzą poważne problemy w obu związkach.

Żeglujący będą musieli zmierzyć się ze sobą i wyznawanymi wartościami. Czy wytrzymają w swoim towarzystwie cały miesiąc i szczęśliwie wrócą do Gdyni?

Książka Wiesława Cybulskiego to opowieść o relacjach międzyludzkich, zauroczeniu morzem oraz... odwiecznym pragnieniu miłości.

Jacht, lekko przechylony na prawą burtę, płynął prosto na zachód.
Ciepły, południowo-wschodni słaby wiatr miał piękny, morski zapach. Zbliżał się wieczór. Słońce, które we wrześniu na tej szerokości geograficznej zachodzi po dziewiętnastej, nabrało złocistej barwy.
Michał stał za sterem. Był w kokpicie sam. Uśmiech zadowolenia błąkał się po jego twarzy. W oddali widać już było charakterystyczną wieżę widokową.

Rzucił okiem na wyświetlacz GPS-a. Do Svaneke zostało mniej
niż pięć mil.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2014
  • Format: 121x195mm, oprawa miękka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 308
  • ISBN: 978-83-7942-306-4

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 8 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Katarzyna Boguniowska  (17.08.2014)
Desire polecam wszystkim miłośnikom żeglowania ale nie tylko.

„Wszystko zaczęło się piątego lipca po południu”.
Przypadkowe spotkanie Michała i Wojtka - kolegów ze studiów sprawia, że początkowo planowany samotny trzytygodniowy rejs po Bałtyku przeradza się we wspólną wyprawę czwórki znajomych.
Ale przecież nie ma przypadków…

Desire to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o zmaganiach romantycznego żeglarza nie tylko z morskim żywiołem ale także samym sobą.
Miłość, przyjaźń, lojalność , trudne życiowe wybory oraz pragnienie prawdziwej miłości na pokładzie Desire. Czy Agata i Wojtek powinni wypłynąć w ten rejs?

Książka napisana przez żeglarza, nie tylko dla żeglarzy.

Polecam i czekam na następną.


  Andrzej Remiszewski  (20.08.2014)
O „Desire” usłyszałem od znajomych. Również żeglarzy jak i ja. „Takiej książki jeszcze nie czyrtałeś”.
Czyżby? Sprawdziłem natychmiast.
Zgadza się. Większość książek z tej dziedziny to relacje z rejsów, a „Desire” jest właściwie opowieścią o miłości. Akcja toczy się wartko, jest sprawnie skonstruowana, postaci zarysowane klarownie. Ich postawy, motywacje, konstrukcja psychologiczna, przekonują. Zakończenie, na pozór oczywiste, podczas lektury wcale oczywistym nie jest. Powoduje potrzebę czytania, by dowiedzieć się co będzie dalej, książkę trudno jest odłożyć do następnego wieczoru.
No dobrze, a co to ma wspólnego z żeglarstwem? Mnóstwo. Po pierwsze akcja rozgrywa się w bałtyckim rejsie na małym jachcie. Możemy zajrzeć do znanych nam z własnych rejsów zakamarków albo dowiedzieć się, jakie zakamarki warto jeszcze odwiedzić. Możemy poczytać o sytuacjach zdarzających się każdemu żeglarzowi. Szkwały, mgła, awarie. Przygotowanie rejsu. Choroba morska. Radość i zmęczenie. Fascynujące poznawanie nowych ludzi. Esencja żeglowania przyjemnościowego.
No i jest jeszcze coś, co czyni z niej wartościową książkę o żeglarstwie. Nazywa się to biurokratycznie dobrą praktyką żeglarską. Autor, opisując rejs, wciąż pokazuje sposób myślenia kapitana, proces decyzyjny, stosowanie podstawowych, choć niepisanych zasad. Stosowanie nie dlatego, że ktoś gdzieś tak kazał. Dlatego, bo tak jest mądrze.
Wszystko to ładnym i komunikatywnym językiem, inteligentnie opisując morze poprzez emocje bohaterów.


  Krzysztof Piłat  (28.08.2014)
NAVIGATIO FINIS VITAE EST

"Desire" to książka, w której autor umiejętnie wplata w dominujący wątek miłosny, fantastyczną relację z rejsu, wraz z opisem przepięknych zakątków Bałtyku. To przewodnik do realizacji marzeń dla tych, którzy w taki rejs jeszcze nie wypłynęli, choć myślą o tym od dawna. Napisana językiem, który jest zrozumiały również dla nie żeglarzy.
Realia bałtyckiego rejsu, odpowiedzialność, rozwaga, poświęcenie, respekt dla morza a do tego problemy emocjonalne uczestników wyprawy, stanowią mieszankę uniemożliwiającą odłożenie książki przed jej przeczytaniem do ostatniej strony. Polecam!


  Jerzy Markowski  (19.09.2014)
Ciekawa i interesująca książka o tematyce relacji międzyludzkich , pragnieniu miłości i wszelkich problemach związanych z tym uczuciem wplątanych tematykę żeglarską.
Treścią Desire jest miesięczny rejs jachtem po naszym Bałtyku, dwóch kolegów ze studiów ze swoimi partnerkami oraz zachodzące między nimi relacje w czasie wspólnej wyprawy.
To świetna pozycja na zbliżający się smętny okres długich jesiennych wieczorów ale także i doskonała pozycja na prezent pod choinkę.
Polecam tą książkę i życzę wspaniałych doznań i przeżyć nawet jeżeli z żeglarstwem nie macie nic wspólnego.
Halina Markowska


  Anna Cichowska  (24.10.2014)
Od zawsze marzyły mi się wielkie podróże, zostawić wszystko za sobą, i całkowicie oddać się wielkiej przygodzie. A jako wielka miłośniczka wody, nigdy nie potrafiłam obojętnie przejść obok pięknych jachtów, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy w moje ręce wpadła książka pana Wiesława Cybulskiego, kapitana jachtu „Free.Dom” oraz byłego Prezesa Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych.

Michał i Wojtek to najlepsi koledzy z czasów studiów, ich drogi się rozeszły, dlatego spotkanie po latach wywołuje wiele wspomnień ale i nowych planów. Michał wraz z Mirką zapraszają Wojtka i jego żonę na trzytygodniowy rejs po Bałtyku. Wszystko zapowiada się wspaniale, wielkie plany i przygotowania, niestety już po pierwszym dniu, Mirka schodzi na ląd, zostawiając nie tylko towarzyszy ale też i Michała. Dalej też nie jest aż tak super jak się zapowiadało, kłopoty małżeńskie Agaty i Wojtka, powodują co raz więcej zgrzytów, do czasu aż załogę opuszcza również niezadowolony małżonek. Agata nie może pogodzić się z jego zdradami.

Czy Agata i Michał zdecydują się popłynąć dalej? Czy bohaterom uda się zachować wyznawane wartości?

Pełne morze, wiatr we włosach, i dwie pary – zapowiadało się świetnie. Jednak jak to w życiu bywa nic nie trwa wiecznie, i trudno ukryć problemy w związkach. Autor przedstawia nam historię starą jak świat, i może nieco schematyczną, jednak na swój sposób wyjątkową. Bo przecież wiadomo, że nic nie jest czarno - białe, a życie lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie. I tak skupiamy się na miłosnym trójkącie, bliżej poznając Michała – pełnego energii i życiowych planów młodego mężczyzny, zapatrzonego w siebie Wojtka oraz Agatę, która wraz z coraz większym kryzysem małżeńskim, zaczyna brnąć w narkotyki.

Podobała mi się ta historia, wpadłam po uszy, jak tylko zaczęłam czytać, wiedziałam, że nie odłożę książki aż jej nie skończę. Podobał mi się klimat jaki stworzył pan Wiesław Cybulski, do tego fachowe nazewnictwo sprzętów żeglarskich, zwroty dodawały jeszcze większej autentyczności całej tej historii. No i sama przygoda, burze, sztormy jak i żeglowanie w pięknym słońcu, zwiedzanie nowych lądów – coś niesamowitego. Aż chciałoby się zamienić z bohaterami.

Polecam książkę Wiesława Cybulskiego wszystkim tym którzy mają ochotę poznać nie tylko historię trójki bohaterów, ale przede wszystkim poczuć wiatr we włosach!!!


  Krystyna-cyrysia M.  (27.08.2014)
Marzyliście kiedyś o żeglowaniu? Wsiąść na jacht i płynąć tam, gdzie się chce, cieszyć się swobodą i samemu planować trasę. Brzmi jak bajka, prawda? Sama nigdy nie myślałam o zorganizowaniu takiej podróży, ale kiedy przypadkiem w moje ręce trafił ''Desire'' Władysława Cybulskiego, zapragnęłam poczuć smak przygody. Jak udała się wycieczka? Zapraszam do przeczytania moich wrażeń.

''Wszystko zaczęło się piątego lipca po południu''.

Gdynia. Przypadkowe spotkanie dwóch kolegów ze studiów: Michała i Wojtka oraz ich towarzyszek-Mirki i Agaty, przeradza się we wspólną trzytygodniową eskapadę po Bałtyku. Początkowo wszystko zapowiada się znakomicie: spokojna żegluga, piękne widoki, doborowe towarzystwo, ale do czasu… Dość szybko zaczynają pojawiać się pierwsze zgrzyty, a za nimi kolejne. Z dalszej wyprawy najpierw rezygnuje Mirka, a następnie pod pretekstem służbowych obowiązków ucieka Wojtek.

''miał być przyjemny, spokojny rejs czwórki przyjaciół, a tu prawie każdy dzień przynosi nowe rewelacje. Ciekawe, co będzie jutro?''

Jak dalej potoczą się losy naszych bohaterów? Czy uda się im rozstrzygnąć osobiste spory i naprawić wzajemne relacje?

Jestem urzeczona książką Wiesława Cybulskiego. Autor, były Prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych jest kapitanem całkiem sporego jachtu morskiego "Free.Dom". Nic więc dziwnego, że potrafił stworzyć fachową i rzetelną historię o żeglowaniu. Nie przypuszczałam jednak, że taki wilk morski również umie odnaleźć się w tematyce romantycznej miłości.

Fabuła jest prosta. Dwie na pozór bardzo szczęśliwe pary wypływają w rejs. Niby wszystko pięknie do momentu pierwszej nawałnicy. Przerażona Mirka rezygnuje z kontynuowania dalszej podróży i z dalszego związku z Michałem. Także w małżeńskim duecie zaczyna się coś psuć. Coraz częściej dochodzi do ostrej wymiany zdań. Agata zarzuca mężowi, że zdradza ją z sekretarką. On z kolei uważa, że jest zwykłą ćpunką, która wszystko wyolbrzymia, zatem sfrustrowany wraca sam do domu. Na pokładzie zostaje jedynie Michał i Agata. Czy zdecydują się sami dalej płynąć? Autor namiesza trochę w życiu głównych bohaterów. Będą musieli zmierzyć się nie tylko ze sobą, ale również z osobistym systemem przekonań i wyznawanych wartości. Przyjaźń, lojalność i miłość poddane zostaną najcięższej próbie. Kto z nich wyjdzie z tej konfrontacji zwycięsko?

Historia z grubsza jest przewidywalna, mimo to mocno wciąga i absorbuje. Główny wątek skupia się na miłosnym trójkącie Michała, Agaty i Wojtka. Młode małżeństwo od dawna zmaga się z trudnymi osobistymi problemami. Jak w obliczu ich kryzysu zachowa się Michał? Czy wykorzysta ów rozłam? Zdradzę tylko, nic nie jest tak proste i oczywiste jakby się mogło wydawać. Przed nimi wiele ważnych życiowych momentów i wyborów.

Lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Plus daje za oszczędny, niewymagający styl, świetne dialogi, niesamowity klimat oraz za dobrze zagrane, wyraziste postacie pierwszoplanowe. Początkowo obawiałam się, czy nomenklatura żeglarska, nazewnictwo elementów sprzętu oraz pokrewne żeglarstwie nauki jak nawigacja oparta na geografii, fizyka, meteorologia etc. okażą się dla mnie zbyt niezrozumiałe. Ale na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne. Wszystko zostało zaprezentowane w sposób jasny, przejrzysty i wiarygodny i gładko wplotło się w wartką akcję. Dzięki temu bez przeszkód mogłam całą swoją uwagę skupić na atrakcjach jakie pan Cybulski zaoferował swoim bohaterom. Trochę tego było, między innymi sztormy, awarie, trudne warunki pogodowe, choroba morska, dramatyczna akcja ratunkowa itp. Krótko mówiąc czeka Was ''niedźwiedzie mięso'', czyli smak prawdziwego życia, pasji, wyzwań i niebezpieczeństw. Najbardziej podobało mi się zakończenie, które dobitnie uświadamia, że radykalne zmiany w naszym życiu wcale nie muszą wiązać się z rezygnacją własnych pasji, zainteresowań. Piękne zwieńczenie historii.

Serdecznie polecam ''Desire'' wszystkim sympatykom i entuzjastom żeglarstwa oraz osobom lubującym się w powieściach obyczajowych z odrobiną romantyzmu. To ciekawa, ujmująca historia o niegasnący pragnieniu miłości, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, zmaganiach z morskim żywiołem i z ludzkimi słabościami. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. A tymczasem, Panie kapitanie zabierz mnie w kolejny literacki rejs. Czekam z utęsknieniem! Ahoj!


  Aga CM  (17.11.2014)
Od kiedy sięgam pamięcią pragnęłam pożeglować hen daleko. Jak Vasco da Gama czy Krzysztof Kolumb móc poznawać nowe, dziewicze tereny. A może nawet odkryć nieznany ląd. Poczuć wzrastającą adrenalinę związaną z nową przygodą. Doświadczyć tych wszystkich niecodziennych przeżyć opisywanych wielokrotnie przez podróżników. Ależ się rozmarzyłam... A wszystko to za sprawą debiutu autorstwa żeglarza Wiesława Cybulskiego. Człowieka, który zawarł tu nie tylko ciekawą historię żeglarską, ale także potrafił wpleść inne interesujące wątki.

Mówiąc krótko dawno nie czytałam książki, która ukazywałaby w tak realny a zarazem nie nudny sposób codzienność żeglowania. Choć nigdy nie miałam okazji pływać w długie rejsy tego rodzaju łodzią, po tej lekturze wiem na ten temat z pewnością wiele. Nie boję się nawet stwierdzić, że informacje, rady płynące z tej historii wzbogacą wiedzę nawet doświadczonych żeglarzy. Co więcej użyte słownictwo specjalistyczne jest tak umiejętnie wplecione w tekst, że nie miałam problemu ze zrozumieniem znaczenia wcześniej nieznanych mi określeń żeglarskich. A muszę przyznać, że było ich sporo. Jednak fakt wprowadzenia niewielu wtrętów z języka angielskiego może sprawić, że osoba nie znająca tegoż języka na chwilę straci wątek. Nie mogę również nie wspomnieć o kilku nadprogramowych "ogonkach" lub ich braku w wyrazach. Nieraz wynikała z tego niezła "komedia omyłek" (np. zamiast "kurcze" mające sugerować wyraz zdenerwowania było "kurczę"). Jednak "wpadek" było tak niewiele, że można to uznać za bardzo małe przeoczenie korektorskie.

Historia nie jest monotonna ani przewidywalna. Autor zadbał o to, abym otrzymała nawet więcej niż się spodziewałam. Zawarł tu, oprócz opisu przygody żeglarskiej, opowieść o dość skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Nieraz ukazanych także w retrospekcji. Stworzeni przez niego bohaterowie nie są bez wad. Miałam wrażenie, że wraz z zagłębianiem się w powieści stają się coraz mniej kryształowi. Z przewracaniem kolejnych stron wychodziły na jaw ich kolejne głęboko skrywane tajemnice. Ten fakt sprawił, że postacie wydały mi się bardziej ludzkie i z łatwością mogłam się z nimi utożsamić. Ponadto ciekawym i rzadko spotykanym był sposób oznaczenia czasu akcji. Wcześniej w żadnej innej książce nie widziałam takiego zabiegu, a lubię się natykać na "coś" niestandardowego. Muszę podkreślić, że taka konstrukcja powieści bardzo mi przypadła do gustu.

Podsumowując. Wiesław Cybulski jako debiutant oczarował mnie swą opowieścią. Mimo małych potknięć historia bardzo mnie wciągnęła i mam nadzieję, że pisarz niebawem stworzy kolejną. Już teraz czuję tę morską, orzeźwiającą bryzę na twarzy, która będzie mi towarzyszyć w następnej opowieści stworzonej przez tego twórcę. Oczekuję na nią z niecierpliwością.


  Len Ka  (8.10.2014)
„Desire” Wiesława Cybulskiego sunie bardzo równo przez horyzont trzystu stron morskich. Jak na pracującym silniku, zostawia za sobą rozchodzące się linie dwóch głównych tematów.
Pierwszym są marynistyczne, precyzyjne opisy działań żeglarskich na trasie rejsu przez kapryśny Bałtyk. Drugim tematem jest historia związku Michała i Agaty, poruszająca wiele współczesnych dramatów cywilizacyjnych, od narkomanii, przez rozwody, samotność, zdradę, bezpłodność … ostatecznie halsując w stronę odwiecznego pytania „być czy mieć?”
Na końcu czytelnik ma nadzieję na przystań pod szyldem happy endu, ale nie będę zdradzać finału. Tym bardziej, że opowieść czyta się w dwa wieczory i natychmiast tęskni do malowniczych portów Skandynawii, sprawnie i kusząco opisanych przez Autora.
Dla pełnego zrozumienia treści trzeba niestety choć odrobinę znać nomenklaturę jachtową i mieć elementarne podstawy angielskiego, ale w całości emocjonalnej wagi książki są to wymagania pomijalne małe. Brawo dla Pana Wiesława za postawę edukacyjną, zarówno w aspektach kapitańskich jak i ogólnoludzkich. Życzyłabym sobie na wodzie więcej takich Michałów! A kilka tricków przemyconych sprytnie między wierszami schowałam już do kieszeni swojego sztormiaka, za co niniejszym pięknie dziękuję.
Jednak, mimo wielu zwrotów, zabrakło mi w tej historii niespodzianki, tego literackiego żywiołu, którego nie czuć w powtarzalnych dialogach, jakiegoś sztormowego punktu kulminacyjnego. Uważam, że jest to doskonała lektura na bujanie przy stabilnej prędkości czterech węzłów, po niezbyt ciężkiej wachcie dla oczekujących zgrabnej, wygodnej konstrukcji powieści. Szczególnie polecam jako przynętę dla nieprzekonanych do Bałtyku żon Panów Żeglarzy.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Żółta sukienka — Beata Gołembiowska Żółta sukienka — Beata Gołembiowska
Anna dokładnie pamięta dzień, kiedy jako sześcioletnia dziewczynka ubrana w żółtą sukienkę od babci została zgwałcona. Przekonana, że zmiana otoczenia uwoln...