Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Thriller -> Byłem bogiem — Paweł Widomski
Byłem bogiem — Paweł  Widomski

Byłem bogiem

Cena: 32,00 zł 27,00 zł
Wysyłamy w 1-7 dni (Co to znaczy?)

Opis i recenzje

Zostało mu nie więcej niż kilkanaście tygodni życia. Chce być jak… bóg.

Samotny mężczyzna, pracownik firmy deweloperskiej, dowiaduje się o swojej terminalnej chorobie. Rak trzustki zmienia wszystko w jego życiu. Szybko pojmuje, iż rychła śmierć daje mu swoisty immunitet, niedostępny innym ludziom – brak konsekwencji własnych czynów. Zaczyna od niepłacenia mandatów, świadomego łamania prawa, prób zniszczenia interesów swojego szefa. Ale „wolność” działa jak narkotyk. Trzeba więcej i więcej. A gdyby tak zabić?

Mimo że wcześniejsze życie skutkowało brakiem i przyjaciół, i wrogów, w końcu bohater powieści wybiera ofiarę – profesora K., którego obwiniał o śmierć matki. Pozostaje tylko znaleźć zabójców. Kiedy próba ich wynajęcia kończy się fiaskiem, nieuniknione staje się wzięcie spraw w swoje ręce.

Musiałem znaleźć cel. Zrobić coś niezwykłego, strasznego, nawet obrzydliwego, wiedząc jednocześnie, że nigdy nie dopadnie mnie kara ze strony innych ludzi. Tak jak mój wyniszczony organizm potrzebował środków przeciwbólowych, tak moja jaźń potrzebowała kolejnej dawki szaleństwa. Radość z mandatów, których nigdy miałem nie zapłacić, zerwanego kontraktu szefa, kradzieży z bankowego konta już dawno zniknęła. Nie cieszyło mnie to nawet jako wspomnienie. Co zrobiłby bóg?

Paweł Widomski – urodzony w 1965 roku absolwent filologii polskiej. Przed paroma laty opuścił miasto i wraz z rodziną zamieszkał na wsi. W wieku pięćdziesięciu lat zerwał z zawodową przeszłością, włożył garnitur do szafy i powrócił do pasji z młodości pisania.
Oprócz niniejszej powieści na wydanie czekają kolejne książki Widomskiego – erotyczny thriller „Ożeniłem się z nimfomanką” oraz opowieść o seryjnym mordercy - „Zmysł”.
Od 2016 roku Paweł Widomski prowadzi stronę jakmniezabijesz.pl oraz fan page na Facebooku, na których codziennie umieszcza krótkie opowiadania, nierzadko przepełnione czarnym humorem.
W działaniach wspiera go młodsza o ćwierć wieku żona – Dominika.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Thriller
  • Wydawca: Novae Res, 2018
  • Format: skrzydełka, 121x195
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 288
  • ISBN: 978-83-8083-811-6

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Dorota Szajkowska  (29.01.2018)
"Zostało mu nie więcej niż kilkanaście tygodni życia. Chce być jak... Bóg" takie słowa znajdują się na okładce kolejnej przeczytanej przeze mnie książce "Byłem bogiem" Pawła Widomskiego. Kolejny debiut i kolejny niezmiernie udany. Dlaczego tak uważam? Przekonajcie się sami."Czy można zrozumieć, co czuje człowiek, gdy dowiaduje się, że niedługo umrze? Nie. W takiej sytuacji najgorsze jest chyba to, że zostaje zbyt dużo czasu na myślenie. Gdyby potrącił mnie samochód, to roztrzaskana głowa nie miałaby czasu na analizy, żale. Ale gdy zdajesz sobie sprawę, że przed tobą kilka tygodni życia, to są to tylko tygodnie i aż tygodnie."

Najpierw był okropny ból, który sprawił, że wszystko inne przestało mieć znaczenie.. Później pobyt w szpitalu, badania. I w końcu diagnoza: nieoperacyjny rak trzustki i paliatywne leczenie. Najpierw wściekłość, później smutek, a później pogodzenie się z rzeczywistością. Taki scenariusz przedstawia autor powieści "Byłem bogiem". Ale to dopiero początek książki.

Samotny mężczyzna, pracownik deweloperskiej firmy przez zupełny przypadek odkrywa, że jego choroba czyni go niemal bezkarnym. I zaczyna się czuć wolnym. Wolnym do tego stopnia, że popełnia coraz to większe wykroczenia.

"Byłem ateistą. Nie wierzyłem w żadnego boga, wiedziałem, że po śmierci nie ma nic. To trudne mieć świadomość, że zniknie się bezpowrotnie, gdy już nadchodzi ten moment. Ludzie wierzący mają do końca nadzieję, że coś jest potem. Zatem moja sytuacja był gorsza - za chwilę miałem się ostatecznie skończyć. Ale ateizm miał też dobre strony. Nie ograniczał mnie strach przed jakimś pośmiertnym ważeniem uczynków. Wiedziałem, że jedyne konsekwencje, które mógłbym ponieść, pochodzą ze świata ludzi. A cokolwiek bym zrobił, nikt nie zdąży mnie osądzić i ukarać. Chęć sprawdzenia się w roli boga, który może wszystko, stawała się skutecznym lekarstwem na strach przed śmiercią. Działała podobnie, jak te silne leki przepisane w szpitalu na ból fizyczny - stępiała ból umysłu."

Skoro nie ma już za dużo czasu, a kalendarz zmieni się diametralnie, kiedy dzień staje się rokiem a godziny miesiącami, można wiele. Można sprzedać mieszkanie, można kupić drogi samochód o jakim się zawsze marzyło, można pojechać w góry... czy można nawet zabić. Wszystko, co do tej pory odkładało się na później można zrobić właśnie teraz. W końcu nie ma na co czekać. Czas tak szybko ucieka. A przecież trzeba też rozliczyć się z przeszłością.

Na początek można narobić długów, można też powiedzieć nigdy nielubianemu szefowi, co się o nim myśli, można dokuczyć współpracownikom, można łamać prawo. Ale czy nasz bohater jest przesycony złem do szpiku kości? Właśnie o to chodzi, że nie. Autor tuż obok złych uczynków głównego bohatera pokazuje też jego inne oblicze. Bo nagle okazuje się, że trzeba pomóc choremu chłopcu, bronić słabszych, czy zaprzyjaźnić się ze starszą sąsiadką.

Paweł Widomski stworzył doskonałe studium psychologiczne człowieka, który dowiaduje się, że jest "żywym trupem". Każdy z nas chyba raz w życiu pomyślał o tym, co by zrobił, gdyby nagle okazało się, że zostało mu kilka czy kilkanaście dni życia. Z reguły spotykamy się z samymi pozytywnym bohaterami, którzy postanawiają zrobić wszystko o czym marzyli czy pogodzić się i wybaczyć wszystkim, z którymi byli skłóceni. A tu autor pokazuje prawdziwe oblicze chorego. On też rozlicza się ze swoją przeszłością. Może nie do końca tak, jakbyśmy pragnęli.

Główny bohater na własną rękę postanawia wymierzyć sprawiedliwość pewnemu doktorowi, który nie podjął się leczenia jego matki. Wynajmuje nawet płatnych zabójców. Ale kiedy zostaje przez nich wystawiony do wiatru bierze sprawy we własne ręce. Co zrobi? Czy będzie umiał zabić? A może już nie zdąży nic zrobić? Jesteś ciekawy czytelniku, jak potoczą się losy skazanego na śmierć? Koniecznie sięgnij po powieść "Byłem bogiem".

Książka choć o dość trudnej tematyce, napisana została w sposób bardzo przystępny. Język lekki, barwny sprawia, że lekturę czyta się bardzo szybko. Główny bohater wykreowany idealnie. Podobnie z postaciami drugoplanowymi. Sytuacje opisane w książce mogłyby zaistnieć naprawdę.

Ja jestem pod wielkim wrażeniem debiutanckiej powieści Pawła Widomskiego. Już wiem, że jego kolejne powieści czekają na wydanie. A sam autor pisze krótkie opowiadania, które publikuje na facebooku. Jeśli masz ochotę to zajrzyj i zapoznaj się z próbką twórczości autora "Byłem bogiem". Ja polecam gorąco tę lekturę na zimowy wieczór. Na pewno się nie zawiedziecie.

http://www.recenzjezpazurem.pl/


  paulina kutnik  (14.02.2018)
Premiera książki Pawła Widomskiego, którą po prostu trzeba przeczytać.
Wyobraźcie sobie ból i świadomość, że zostało Wam kilka tygodni życia. Co robicie? Godzicie się z tym? Zaczynacie walczyć? Czy może tak jak bohater znajdujecie całkiem inny sposób na przeżycie tych ostatnich chwil? Postać przedstawiona w książce ma dość smutny charakter ale świetnie pokazuje nam to, co jest najpiękniejsze w życiu. Dlaczego więc z tego nie korzystamy?
Powieść Pawła Widomskiego zmusza do refleksji i zastanowienia się ale nie tylko. Autor ma wysublimowane poczucie humoru, którym dzieli się z czytelnikiem. Zwroty akcji, ciekawość, piękne opisy i wartka fabuła sprawiają, że nie jest to książka, przy której można usnąć.


  Damianoo Czyta  (5.02.2018)
Co zrobilibyśmy po usłyszeniu, że zostało nam kilka tygodni życia? Pewnie większość postanowiłaby czerpać z niego jak najwięcej, spełniać swoje marzenia, robić rzeczy na które nigdy nie było odwagi. Inni kupiliby wymarzony samochód, pojechali na wycieczkę w odległe zakątki. Jeszcze inni zrobiliby wszystko, by zabezpieczyć swoich najbliższych, gdy już będzie ‘po wszystkim’. Zupełnie inny pomysł na spędzenie ostatnich dni swojego życia ma główny bohater ‘Byłem Bogiem’. Kiedy dowiaduje się, że ma nieoperacyjne stadium raka trzustki i jego koniec jest bliski postanawia, że będzie tym złym i wymierzy sprawiedliwość Profesorowi K. Zabierze życie temu, który kiedyś nie chciał uratować innego- nie pomógł jego matce i kobieta zmarła. Kiedy wynajęci przez niego zabójcy wystawiają go do wiatru musi sam podjąć decyzję co dalej. Czy sam będzie miał w sobie tyle odwagi, by odebrać komuś życie? Co z nim będzie dalej? Jeśli chcecie otrzymać odpowiedzi na te, jak i inne pytania to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę


Paweł Widomski w swoim debiucie ‘Byłem Bogiem’ przedstawia nam obraz śmiertelnie chorego mężczyzny. Doskonale pokazuje wszystkie uczucia, które się w nim wręcz kotłują. Jak na książkę o tzw. trudnej tematyce, ‘Byłem Bogiem’ jest lekką lekturą, którą czyta się w mgnieniu oka. Na plus zasługuje zdecydowanie bardzo dobrze wykreowana postać głównego bohatera jak i cała historia, która z całą pewnością mogłaby wydarzyć się w prawdziwym życiu.

Dodaj własną recenzję