Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura popularnonaukowa -> Aseksualność. Czwarta orientacja wyd. I — Anna Niemczyk
Aseksualność. Czwarta orientacja wyd. I — Anna Niemczyk

Aseksualność. Czwarta orientacja wyd. I

Cena: 31,99 zł 27,19 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Czy możliwy jest szczęśliwy związek bez seksu? Czy da się żyć w sposób pełny, twórczy i wartościowy, nie ustanawiając erotyki jako priorytetu w hierarchii potrzeb? Odpowiedź brzmi: tak. Okazuje się, że kilkanaście procent populacji nie przepada za seksem w dużych dawkach – woli uprawiać go rzadziej, przy szczególnych okazjach. Są też tacy, którzy wcale nie odczuwają pożądania. Wielu z nich ukrywa przez lata swoją aseksualną orientację, wiodąc samotne życie lub wikłając się w skomplikowane relacje z ludźmi, którzy nie potrafią zrozumieć ich potrzeb. Nielicznym udaje się stworzyć szczęśliwe pary.

Celem książki Anny Niemczyk jest uporządkowanie wiedzy dotyczącej zjawiska aseksualności oraz przedstawienie go z różnych perspektyw, między innymi twórców społeczności AVEN, aktywistów LGBTQIAP+, duchownych, niezależnych badaczy i ekspertów, a przede wszystkim głównych zainteresowanych – osób w spektrum aseksualności.

Na co dzień o nich nie słychać, ponieważ się nie wychylają. Nie rozmawiają o tym problemie, bo spora część z nich swoje mniejsze niż przeciętne potrzeby seksualne tak właśnie postrzega – zgodnie z wiedzą wyniesioną z domu, ze szkoły, z podwórka, z internetu. Obecnie oferowana alternatywa to albo związek z elementem pożycia intymnego albo los wiecznego samotnika. Nikt nawet nie próbuje rozmawiać o relacjach opartych na partnerstwie i uczuciach, które nie realizują się poprzez seks. Systemy terapeutyczne opracowane dla par również bazują na budowaniu urozmaiconego, emocjonującego życia erotycznego, gdyż według większości specjalistów związek bez tego aspektu nie ma prawa istnieć.

Anna Niemczyk - aktywistka, psycholożka, badaczka, nauczycielka akademicka. Uczestniczka konferencji i paneli dyskusyjnych związanych z tematyką prezentowaną w książce. Autorka publikacji naukowych z dziedziny psychologii poznawczej, komunikacji społecznej, psychoedukacji, reportażu oraz publikacji i komentarzy prasowych z dziedziny mediów i reklamy.

Szczegóły

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 8 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Szymon Tomczak  (8.03.2020)
Żeby zapobiec stygmatyzacji asów, pamiętajmy, że seks nie czyni nas pełnowartościowymi. – Osoby aseksualne potrafią kochać tak samo mocno, jak osoby seksualne. Ich miłość jednak nie ma przełożenia na potrzebę współżycia – wyjaśnia autorka.

W czasach ówczesnych, gdzie seksualność obu płci emanuje na każdym kroku poprzez ogromnej ilości reklam, żartów z podtekstami seksualnymi wydaje się, że każdy myśli tylko o seksie. Aseksualność istniała od dawna, tak samo jak homoseksualizm czy biseksualizm. Jednak dopiero od niedawna mówi się o tym i edukuje. Wydaje mi się, że wchodzi tutaj podświadomy strach czy uprzedzenie przed tym, co nieznane.

Nie jestem w stanie wyrazić, co oznacza taka reprezentacja po raz pierwszy w Polsce. Z góry chcę podziękować autorce za odwagę. Ta książka poświęciła czas na badanie wielu klisz i stereotypów dotyczących aseksualności. Jest to cudowny prezent dla osób w każdym miejscu w życiu, w którym należy podjąć nową rozmowę na temat ciała i seksu. Anna Niemczyk odważnie wkracza w przestrzenie, w których wstyd i oczekiwania spowodowały szkody i otwierają drzwi do nowego sposobu mówienia o seksualności. Nie angażuje się w ataki emocjonalne, ale w cichą, mocną analizę - coś, co również doceniam, a wnioski rzucają światło na obecne wartości i są dobrze wyważone. Słowo pisane jest łatwe do odczytania, całkowicie przyjemne i zawiera inteligentne(i rzetelne) postacie, które ułatwiają nam zrozumienie różnych emocji.

W czym ci ludzie widzą problem? Krzywdzą ludzi tym, że nie odczuwają umiłowania do seksu? Od kiedy miłość jest nieodłączna z napięciem seksualnym?

Aromantyzm a aseksualizm to dwie różne rzeczy!!!!

Jest to genialny spis przemyśleń i badań sporządzonych przez Panią Annę. Jestem pełny wdzięczności za to, że autorka poniekąd dała prawo do tego,
żeby się nie wstydzić swoich potrzeb, a seksualność postrzegać jako jeden z elementów normalnego życia, a nie jakieś tabu, o którym się nie mówi.

Wszystkie te krytyki można i należy podejmować. Ale niezależnie od tego - jest to jeden z tych przełomowych tekstów, który powinien przeczytać każdy zainteresowany swoją seksualnością. Wydźwięk powieści popularnonaukowej powinien wystarczyć, aby czytelnicy zrozumieli, że ta książka dotyczy czegoś znacznie więcej niż tylko „seksualności". Potrzebujemy więcej takich książek w Polsce. Niestety, boli mnie fakt, że następna bardzo WAŻNA książka została pozbawiona rozgłosu/promocji.

aseksualność to nie to, co się robi, ale to, co się czuje.

Warto przeczytać. Polecam niezależnie od wieku i doświadczeń.

Dziękuję.


  Aleksandra Malatyńska  (15.03.2020)
Jak wielu z was do tej pory spotkało się z terminem "aseksualność"? Co pomyśleliście, gdy pierwszy raz usłyszeliście to słowo? "Ktoś nieatrakcyjny". "Tak brzydki, że nikt go nie chce". "Żyjący w celibacie". "Nieprzystosowany społecznie". Nie macie pojęcia, jak często te słowa docierają do uszu osób borykających się z tym "problemem". Niektóre z nich boją się przyznać do swojej orientacji, żeby nie zderzyć się z niezrozumieniem, wynikającym głównie z niewiedzy i niedowierzania. Dlatego tak potrzebne są publikacje podobne do tej Anny Niemczyk, która w swojej książce decyduje się obalić szkodliwe mity dotyczące aseksualności i przedstawić jedynie prawdę.

Dzięki owej książce możemy zapoznać się z tym, czym w ogóle jest "czwarta orientacja". Dowiedzieć się, z czym muszą borykać się osoby powoli odkrywające swoją aseksualność, zagubione w świecie wprost wysyconym seksem, a mające dostęp do tak znikomych informacji na temat własnych odczuć, mające wrażenie, że są odstępstwami od normy, anomaliami... Pozostawione same ze swoimi problemami. Autorka przybliża nam również, czym różni się pociąg romantyczny od pociągu seksualnego, przedstawia osoby z tak zwanej szarej strefy i opisuje historie osób aseksualnych. Pokazuje, jak naprawdę wygląda ich życie, z jakimi trudnościami muszą się borykać. Wyjaśnia koncepcję AVEN, stworzonego przed Davida Jay'a. Daje nam również dostęp do niezwykle ciekawych danych statystycznych oraz wykresów i przedstawia wywiady z aktywistami, psychologiem i księdzem, które ukazują ich podejście do "czwartej orientacji". Podsumowując: Anna Niemczyk sprawia, że aseksualność nie jest czytelnikowi już tak obca, jak była przed lekturą. Pozwala na oswojenie się z tym zjawiskiem, a osobom aseksualnym - na zrozumienie samego siebie, zwalczając tym samym wszechobecną dyskryminację.

Mimo że książka ta została stworzona dla osób dopiero zapoznających się z tematem, polecam ją także tym, którym wydaje się, że o aseksualności wiedzą już wszystko - może nic zawartego w książce was nie zaskoczy, ale z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie, choćby historie innych osób ze spektrum aseksualności.

To pierwszy tego typu w Polsce, a jeden z niewielu na świecie zbiór wiedzy na temat tej orientacji seksualnej, dlatego chciałam serdecznie podziękować pani Annie za taką dawkę wiedzy i wsparcia dla osób aseksualnych. Myślę, że wszyscy się ze mną zgodzą - to niezwykłe uczucie móc przeczytać książkę na temat swojej orientacji, a w szczególności, gdy nigdy wcześniej nie miało się takiej możliwości.
Książkę tę polecam wszystkim, niezależnie od wieku, płci, rasy, czy orientacji seksualnej. Należy szerzyć wiedzę o aseksualności - aby coraz mniej osób borykało się z niezrozumieniem.


  Marcin Wo  (25.04.2020)
"Aseksulaność. Czwarta orientacja" to pierwsza w Polsce książka, która porusza temat aseksualności. Temat ciężki. Dlatego brawa dla autorki za odwagę i chęć rzetelnego zgłębienia tematu.

Dla mnie jest to temat nowy, w Polsce bardzo ciężko znaleźć jakikolwiek materiał na ten temat. Natomiast dzięki tej książce można dowiedzieć się konkretnych informacji.

Bardzo mi się podoba, że książka na początku przedstawia treści teoretyczne dot. aseksualności, co pozwala dokładnie zrozumieć na czym dokładnie polega ta orientacja.

Teoria teorią, ale to co najbardziej mnie pochłonęło w tej książce to historie "asów". To są naprawdę historie z życia wzięta. Bardzo wzruszające i dające do myślenia.

Myślę, że warto tę książkę przeczytać i zrozumieć, że czwarta orientacja istnieje!


  Paweł Raczkowski  (25.04.2020)
Książka warta przeczytania! Napisana bardzo przystępnym językiem. Można się wiele dowiedzieć! Polecam :)


  Nel Achtenberg  (30.04.2020)
Studiowałam w Austin w Stanach przez ostatnie 5 lat i po powrocie z radością witam Polską książkę o aseksualności. Tam już spotykałam się z tym tematem. On jest mi bliski. Czytałam książki o ace-spectrum wydane na rynku Amerykańskim, ale ta wydaje się być najlepsza. Nie tylko background, nie tylko argumenty za wszelka cenę, ale wiele ciekawostek, interesujące przemyślenia autorki, otwarte podejście, emocjonujące historie. Takiej książki mi tam brakowało. I fajnie, że linkuje do Davida Jaya, który stworzył rudymenty aseksualności i przyłączył ją do LGBTQ+ -jestem miło zaskoczona, że to się przyjmuje na Polskim gruncie. Czyli mamy Polską ace-społeczność. Jestem w domu podwójnie! ❤


  Tobiasz Kruk  (12.05.2020)
Tytułowa aseksualność to nic innego jak nie odczuwanie fizycznego pożądania lub niechęć do odbywania stosunku. A ta definicja i tak jest zbyt uogólniona, gdyż aseksualność objawia się na różny sposób i tak naprawdę to wciąż będą osoby aktywne seksualnie. Niemniej jest to, pisząc prostym językiem, niechęć do seksu. Dziś bardzo trudno sobie wyobrazić osobę mówiącą "nie lubię seksu". Zapewne większość z was uzna to za dysfunkcję albo schorzenie. Nic bardziej mylnego, gdyż okazuje się to orientacją, taką samą jak heteroseksualizm, homoseksualizm, czy biseksualizm. Otóż są takie osoby. Czytelnik mógł się nie spotkać z takimi przedstawicielami, zanim nie chwycił tej lektury, ale problemem nie jest ich orientacja, a nietolerancja ze strony społeczeństwa unormowanego w życiu seksualnie otwartym. Ta nietolerancja okazuje się większym problemem niż kiedyś nietolerancja wobec homoseksualistów.
Autorka, jako pierwsza swą książką przybliża istnienie orientacji seksualnej i problemy osób tej orientacji. Wyobrażając sobie kogoś aseksualnego, osoba będąca seksualnie otwarta zapewne użyje komentarzy świetnie przytoczonych na początku książki. Dosłownie na pierwszej stronie tekstu. Zwróćcie na nie uwagę. Te komentarze są idealnym początkiem ukazującym poznanie problemu aseksualności i asów - czyli osób aseksualnych. Dalsza treść powinna być dla każdego jasna, ponieważ Anna Niemczyk napisała bardzo lekką lekturę, prostym językiem i zrozumiałym dla każdego. Oczywiście to książka popularnonaukowa i pojawiają się w niej naukowe terminy, lecz nie są one dla nas przeszkodą w zrozumieniu tematu. Podejrzewam, że ta książka jest początkiem zaznajamiania nas z aseksualizmem. Książka przeplata fakty naukowe i inne odkrycia z relacjami osób aseksualnych. Tych faktów wydaje się mało, ale jak na początek starcza, by przemyśleć samo istnienie orientacji. Pomiędzy relacjami i faktami, mamy także wywiady osób z szeregów LGBT oraz księdza. Tu pojawia się ciekawostka, że społeczność LGBT bardziej wydaje się rozumieć asów i można by uznać, że aseksualizm byłby częścią ruchu LGBT. Jak podają relacje, niektórzy z asów uczestniczą w tych ruchach.
Autorka w poruszanym temacie ma wsparcie stowarzyszenia AVEN, o którym wspominają asi, relacjonując swoje historie, a także aktywistów LGBTQIAP+. Relacje są na tyle ciekawe, że pokazują zjawisko z różnych perspektyw. Mówią o swoich doświadczeniach mężczyźni, kobiety, a także transi. Oznacza to, że zjawisko nie dotyka jednej płci. Relacjonujący są normalnymi ludźmi, często wychowani w zwykłych, szczęśliwych domach. Potrafimy ich polubić, a co najważniejsze dowiadujemy się, że to bardzo wrażliwe osoby. To nie jest tak, że niechęć do seksu czyni ich nieumiejącymi kochać. Asy to osoby, które potrafią mocno kochać i czerpać radość z wielu rzeczy w życiu, ale seks okazuje się zbyt nudną rzeczą. Ta książka poprzez relacje jest fascynująca, gdy uświadomimy sobie istnienie osób, o których się nigdy nie mówiło. A mogę zaręczyć, że wkrótce wyjdą z cienia, bo są tacy sami jak my, tylko mają inne preferencje.
Najbardziej podobało mi się określenie aseksualności, jako wywyższenia duchowego. Dlatego nie powinniśmy tyranizować osób, które odkryły, że coś ich nie podnieca. Być może to istoty, które mogą nas wiele nauczyć. A my począwszy od tej lektury, powinniśmy się nauczyć współistnieć z asami, nauczyć się kochać ich tak, jak tego potrzebują (o ile potrzebują) i traktować ich na równi. Za to, jeśli ktoś z asów nie wie, że nim jest i czuje się zagubiony, winniśmy ich poinformować, że nic im nie jest i takich, jak oni jest więcej. Powinniśmy ich poinformować o pomocach i upewnić, że też mogą zawrzeć szczęśliwy związek. Możemy także im polecić tę książkę, bo to w końcu o nich. To, że ktoś czegoś nie lubi, albo nie widzi w tym uciechy, nie jest nienormalnością, tylko odmienną preferencją danej jednostki - być może będącej w innym stadium ewolucji. Tym samym powinniśmy zwrócić uwagę na istniejący czterodział orientacji i w końcu unaocznić ten czwarty, wg niektórych nawet bardziej moralny.


  Krystyna Miagka  (17.03.2020)
Osoby, które nie spotkały się z tym określeniem wcześniej, mogą rozumieć je w wielu kontekstach, np. jako oziębłość, celibat czy zaburzenia popędu. Autorka, Anna Niemczyk wyprowadza nas z tego błędu. Z jej książki dowiemy się, czym rzeczywiście jest aseksualność i obalimy mity jej dotyczące.

W książce otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące aseksualności - więc osoby, które po raz pierwszy spotykają się z tym określeniem zdobędą solidną wiedzę na ten temat. Inni, którzy mają wątpliwości - będą mogli skonfrontować swoje poglądy z opiniami naukowców zajmujących się sprawą aseksualności.

Książka Anny Niemczyk nie przedstawia tylko suchej naukowej teorii. Możemy zapoznać się z historiami osób aseksualnych, którzy opowiadają o swoim życiu, o mniej lub bardziej udanych próbach znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie.

Ciekawie jest przeczytać koleje losu samych zainteresowanych, ich odkrywanie siebie, dążenie do ułożenia sobie szczęśliwego życia. Na ile te opowiadania są przekonujące - to już każdy musi sam ocenić.

Najciekawszą wg mnie częścią książki jest rozdział pt. "Okiem ekspertów". Autorka rozmawia z psychologiem, przedstawicielami środowiska LGBT+ oraz osobą duchowną - księdzem.

Moje wnioski? Tak naprawdę to nie aseksualność jest problemem. Skoro ktoś czuje się z tym dobrze i nie ma wątpliwości - to nie jest to kwestia do poprawy czy wyleczenia. Największą trudnością jest stworzenie szczęśliwego związku z drugą osobą o podobnej bądź innej orientacji. To też wynika z wypowiedzi osób aseksualnych w książce Anny Niemczyk - prawie żaden człowiek nie chce być sam i szuka drugiej połówki.

Całą recenzję czyta na: https://www.opiekunowie.eu/2020/03/czytamy-anna-niemczyk-aseksualnosc.html


  August Victorine  (9.04.2020)
Niestety książka zamiast rozwiewać mity na temat aseksualności wyłącznie tworzy nowe, w myśl że kłamstwo powtórzone dostatecznie dużą ilość razy staje się prawdą. Cała koncepcja "spektrum" nie jest zgodna z wiedzą naukową. Aseksualność nie jest częścią społeczności LGBT, co próbuje wmówić nam okładka. Autorka również zręcznie "zapomniała" że twórca AVENu, wciąż niestety najwięszego źródła wiedzy na temat tej orientacji, sam jest osobą o przekonaniach głęboko homofobicznych i mizoginistycznych. Może kiedyś doczekamy sie rzetelnego opisu aseksualizmu, ale ta książka zupełnie nim nie jest.

Dodaj własną recenzję