Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Fantasy -> ALEO. Burza na północy — Tomasz Miękina
ALEO. Burza na północy — Tomasz Miękina

ALEO. Burza na północy

Cena: 37,99 zł 32,29 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Czy wielkich czynów mogą dokonywać tylko wielcy bohaterowie?

Aleo, nastolatka o rubinowych włosach, jakich na próżno szukać w całym królestwie Adonu, wiedzie całkiem zwyczajne życie. Osierocona w dzieciństwie, na co dzień mieszka u wuja, pomagając mu w prowadzeniu domu. Los jednak szykuje dla niej przyszłość pełną niespodzianek i wyzwań. Pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się, że zgodnie z prawem gwiazdy wieczornej jest prawowitą dziedziczką tronu. Jako pierworodne dziecko pierworodnego ojca staje przed niezwykłym zadaniem. Co oznacza przepowiednia, która mówi, że los odkupi Rubin z Kalantari?

Tomasz Miękina tworzy w swojej powieści misternie skonstruowany świat, tyleż baśniowy i malowniczy, co realistyczny i groźny. Świat, w którym legendy i przepowiednie przenikają się ze zwykłą codziennością, gdzie dobro nieustannie walczy ze złem, a pragnienie władzy i zemsty za wszelką cenę zawsze obnaża ludzkie słabości.

Dla dziewczyny czas się zatrzymał. Świat wkoło niej zawirował. Czuła, że zaraz się przewróci. Oparła się o stół. Jej duże szafirowe oczy teraz powiększyły się jeszcze bardziej. Wpatrzone w nieco zamglony wzrok stryja, który spokojnie siedział na krześle, zdawały się pytać: „Dlaczego, dlaczego ja?”. Fere nie ukrywał zdziwienia. Decyzja króla, chociaż słuszna, wydawała mu się niezrozumiała. Co musiało się stać? – myślał w duchu. Po tylu latach rządów. Nie mógł przywyknąć do tej myśli. Wszystko nastąpiło tak szybko.

Tomasz Miękina – urodził się w 1989 roku w Stalowej Woli. Z wykształcenia ekonomista, absolwent KUL-u. Obecnie pracownik działu handlowego w jednej z firm sektora przemysłowego. Swój wolny czas poświęca jeździe na rowerze oraz pisarstwu. Pasję do książek zawdzięcza swojej mamie, która zachęciła go do odwiedzenia szkolnej biblioteki. Swoją pisarską przygodę rozpoczął jeszcze w trakcie studiów, stając się współautorem tomiku poezji „Tchnienie”. W 2012 roku rozpoczął pracę nad serią powieści o losach dziewczyny o rubinowych włosach.
Pierwszy tom jej przygód Aleo. Burza na północy jest jego powieściowym debiutem.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Fantasy
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 354
  • ISBN: 978-83-8147-399-6

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Maria Ciężarek  (3.05.2019)
Rozpoczynając lekturę czytelnik trafia do całkiem innego świata, Olanei. Historię rozpoczyna opowieść o upadku istoty ludzkiej i jej nieposłuszeństwie względem Inuego. Poznajemy losy kielicha, to jak powstał, do czego doprowadził i co się z nim stało. Po tym wprowadzeniu zostaje przedstawiony piękny krajobraz Kalantari oraz podstawowe informacje na temat sposobu datowania, pór roku i rządów. Po bardzo obszernym i niezwykle bogatym opisie powoli autor zaczyna wgłębiać się w historię Aleo.

Akurat trwa Wielki Jarmark Plonów. Kupcy z całego kraju ściągają do Kalantari aby móc zaprezentować swoje wyroby i oczywiście móc na nich zarobić. Nie może tam zabraknąć Sili, kobiety której płaszcze okryły się niesłabnącą sławą, będącej również przyjaciółką Aleo. Sili jest już w podeszłym wieku i nastolatkę traktuje trochę jak przybraną córkę. Chociaż Aleo jest tylko nastolatką, posiada niezwykłe cechy, które wyróżniają ją mocno na tle ogółu. Oprócz niezwykłej urody, dobroci serca i życzliwości, posiada szafirowe oczy i rubinowe włosy. To one wyróżniają ją najbardziej spośród wszystkich mieszkańców i są obiektem zazdrości jej ciotki i kuzynki - żony króla i jego córki. Tak, król jest wujkiem Aleo. Nie znaczy to, że mieszka ona w pałacu, bowiem królowa uczyniła wszystko by się jej stamtąd pozbyć. Fere - najwspanialszy i czuły brat zmarłej matki Aleo przejął nad nią opiekę. Celiana pchana złością i zazdrością zaczyna knuć za plecami całej rodziny tajemne intrygi.

Kiedy nad krajem pojawia się widmo wojny, król Meras zwołuje Radę. Prócz ustaleń wojennych oznajmia zebranym iż w razie jego śmierci, tron po nim ma przejąć... Właśnie kto? Decyzja króla u jednych wywołuje natychmiastową radość i aprobatę u innych zaś sprzeciw i frustrację. Czy kraj uda się wreszcie wyzwolić ze zła i nienawiści? Czym lub kim jest sławetny Rubin z Kalantari?

Mówiąc wprost. Ta książka jest świetna! Jak bardzo nie przepadam za nagromadzeniem wszelakich opisów w książkach, tak wszystkie opisy pochodzące z tej uważam za prawdziwe dzieło literackie. Tu można smakować każde słowo, a barwność opisów od razu przenosi wyobraźnię do innego świata. Bardzo brakuje mi mimo wszystko mapy, która pomogłaby rozeznać się bardziej naocznie we wszystkich tak cudownie opisywanych miejscach ale mam nadzieję, że jeszcze ją ujrzę bo... To była dopiero pierwsza część! Nie wiem czy wyczekam na tyle cierpliwie następnej, ale pierwszą uważam za bardzo udany wstęp do serii książek, który tylko podsyca apetyt na więcej. Polskie fantasy naprawdę z bardzo wysokiej półki.

www.ksiazkomania17.blogspot.com


  Karolina Matiaszewska  (25.06.2019)
Aleo to młoda dziewczyna, pozornie taka jak wszystkie w miasteczku. Od reszty wyróżniają ją rubinowe włosy, szafirowe oczy, przepowiednia i przyszłość, którą szykuje dla niej los. Gdy kraj staje u progu wojny okazuje się, że to właśnie Aleo jest prawowitą dziedziczką tronu. W jej życiu wiele się zmieni, a co dokładnie to musicie doczytać sami


  Anna Kaczor  (28.02.2021)
Aleo po stracie rodziców zamieszkuje z wujkiem, który jest dla niej ogromnym wsparciem. Strata była dla niej bardzo bolesna i chociaż nigdy o nich nie zapomni, pomału jej życie staje się spokoje i harmonijne, a dziewczyna czuje się szczęśliwa. Do czasu jak dostaje list od króla, który wzywa ją do stawienia się na naradę. Chociaż wcale nie ma ochoty, musi tam iść, jednak nie spodziewa się tego, co usłyszy. Wielkim zaskoczeniem jest dla niej informacja, że to ona ma zostać następczynią tronu, pomimo że król ma córkę. Życie młodej kobiety ma całkowicie się zmienić, na dodatek na jaw zaczynają wychodzić tajemnice, a królestwu grozi niebezpieczeństwo. Czy sobie poradzi? Dlaczego ona ma zostać następczynią tronu? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Jakie niebezpieczeństwo grozi królestwu?

Książka ma wady i zalety. Po pierwsze opisy i dialogi. Według mnie jednych jest za dużo (opisów), a drugich znacząco za mało (dialogów), co sprawia, że momentami książka jest trochę nudna.
Jeśli chodzi o akcję, z jednej strony w książce sporo się dzieje, z drugiej wszystko jest tak jakby „rozwleczone”, a akcja nie jest zbyt szybka, co przedłuża czytanie.
Historia ogólnie mi się podobała. Pomysł był świetny, wykonanie nieidealne, jednak na tyle dobre, że książkę przeczytałam do końca. Nie wciągnęła mnie tak, abym nie mogła się od niej oderwać, a jednocześnie na tyle zaciekawiła, że wracałam do niej, chcąc poznać dalsze losy Aloe.....
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/02/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-aleo.html

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Polecamy:
Boruta — Marcin Sobieralski Boruta — Marcin Sobieralski
Opowieść o miłości będącej jak klątwa, którą może zdjąć tylko śmierć

Boruta, syn Nikogo, wciąż żyje, ale co to za życie… Zaszczuty, obity i pohańbiony sie...