Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Biografie -> A ja Łódź wolę — Dorota Ceran
A ja Łódź wolę — Dorota Ceran

A ja Łódź wolę

Cena: 34,00 zł 28,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

O świecie, Polsce i Łodzi w obliczu dziejowych przemian

Z Hanną Zdanowską, Prezydentem Miasta Łodzi, rozmawia Dorota Ceran

Ceniona za swój autentyzm i ogromne przywiązanie do Łodzi. Darzona zaufaniem zarówno przez współpracowników, jak i – przede wszystkim – samych łodzian. To im obiecała zmiany w mieście, lepsze warunki i odnowioną Piotrkowską. Obietnic dotrzymała. A nawet więcej – to dzięki niej w samym środku Polski odradza się kreatywne miasto-tygiel z wielkim potencjałem. W odważnej, a jednocześnie pełnej nostalgii i wspomnień rozmowie Hanna Zdanowska szczerze opowiada o wolności, lokalnym patriotyzmie i trudach bycia prezydentem metropolii. I o planach na przyszłość, a te – rzecz jasna – ziszczą się tylko w Łodzi!

To jest awangarda, offowa, jak cała Łódź jest offowa i awangardowa (…). To miasto z charakterem, które nie boi się wyzwań i potrafi artykułować swoją odrębność, swoją inność, swój sposób patrzenia, ma odwagę w swoich sądach (…). To są fajni, kreatywni ludzie, bo w nas, łodzianach, kreatywność aż kipi.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Biografie
  • Wydawca: Novae Res, 2018
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 360
  • ISBN: 978-83-8147-149-7

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Dominika Ziętara  (5.10.2018)
www.zaczytana-na-zaboj.pl

Czy łatwo być prezydentem trzeciego największego miasta względem ludności w Polsce? Kim jest Hanna Zdanowska? Za co łodzianie cenią panią prezydent? Co najbardziej w Łodzi kocha? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych poznacie właśnie z tej książki! Niezwykle szczery i prawdziwy w słowa i uczucia wywiad z Hanną Zdanowską przeprowadziła Dorota Ceran.

OPIS:
O świecie, Polsce i Łodzi w obliczu dziejowych przemian.
Ceniona za swój autentyzm i ogromne przywiązanie do Łodzi. Darzona zaufaniem zarówno przez współpracowników, jak i przede wszystkim samych łodzian. To im obiecała zmiany w mieście, lepsze warunki i odnowioną Piotrkowską. Obietnic dotrzymała. A nawet więcej - to dzięki niej w samym środku Polski odradza się kreatywne miasto z wielkim potencjałem. W odważnej rozmowie Hanna Zdanowska szczerze opowiada o wolności, lokalnym patriotyzmie i trudach bycia prezydentem metropolii. I o planach na przyszłość, a te rzecz jasna ziszczą się tylko w Łodzi!


"To jest awangarda, offowa, jak cała Łódź jest offowa i awangardowa. To miasto z charakterem, które nie boi się wyzwań i potrafi artykułować swoją odrębność, swoją inność, swój sposób patrzenia, ma odwagę w swoich sądach. To są fajni, kreatywni ludzie, bo w nas, łodzianach, kreatywność aż kipi."

MOIM ZDANIEM:
Hanna Zdanowska z wykształcenia jest inżynierem środowiska. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Wcześnie zaczęła prowadzić swój sklep odzieżowy. W 2010 roku została prezydentem Łodzi. Zdobyła około 70 tysięcy głosów mieszkańców Łodzi. Jako, że z wykształcenia jest "budowlańcem" postawiła na zrewitalizowanie Łodzi. Łódź za jej kadencji miała się stać wizytówką pięknych kamienic, ulic i budynków. I tak się stało!


W szczerym wywiadzie Hanna Zdanowska opowiada o swojej młodości, miłości do Łodzi, karierze, edukacji, wartościach jakie reprezentuje. Całą książkę czyta się jednym tchem. Wywiad jest pełen emocji i szczerości, którą czuje się już od pierwszych stron. Przyznaje, że jest choleryczką, ale czasem właśnie dzięki temu tworzy ile tworzy. Ciepła, pełna radości i optymizmu osoba, która zdobyła serca nie tylko łodzian, ale i wielu ludzi w Polsce. Pokazała, ze kobiety też wiele mogą. Dowiecie się z tej książki nie tylko kim jest Hanna Zdanowska, ale też kim dla niej są ludzie, za co ich ceni, za co kocha Łódź, jak wiele może jej poświęcić i gdzie widzi się w przyszłości.


DLA KOGO:
Zdecydowanie polecę wszystkim mieszkańcom Łodzi, aby mogli lepiej poznać prezydenta miasta, a dodatkowo dowie się więcej o swoim mieście. To nie jest polityczna pozycja. To książka o kobiecie, która zapracowała na swój sukces i która, nie zamierza rezygnować z Łodzi, mimo wszystko.


  Karolina Gozdalik  (18.10.2018)
Dorota Ceran jest dziennikarką telewizyjną i prasową, publicystką, pisarką i felietonistką Gazety Wyborczej. Pracowała dla Telewizji Polskiej S.A, od listopada 2017 roku jest redaktorką ceranpress.blogspot.com - bloga o tematyce polityczno-społecznej, na którym można znaleźć wywiady, artykuły oraz felietony.
Dorota Ceran napisała książkę „Smutku nie cenią w Neapolu”, która jest rodzajem literackiego reportażu. Wykłada na Politechnice Łódzkiej.
Zbliżają się wybory samorządowe i z pewnością wszyscy macie już przesyt polityki. Ja również! Jednak zgodziłam się przeczytać i zrecenzować książkę Doroty Ceran, która jest wywiadem z obecną Prezydent Miasta Łodzi – Hanną Zdanowską, ponieważ mieszkam w Łodzi od sześciu lat, uwielbiam to miasto i miałam nadzieję dowiedzieć się o nim czegoś więcej. W polityczną stronę tej lektury zagłębiać się nie będę, działań pani Prezydent oceniać nie zamierzam, skupię się głównie na literackich walorach tej propozycji. A było ich całkiem sporo!
„Piotrkowska to mainstream, a Łódź to miasto offu. Miasto sztuki spoza głównego nurtu, szemranych zaułków, gdzie czai się dziwaczne piękno pofabrycznych klimatów”.
Książka „A ja Łódź wolę…” to zapis 17 godzin rozmów, które Dorota Ceran przeprowadziła z Prezydentem Miasta Łodzi Hanną Zdanowską. Podzielona jest na sześć części: Lata 60., Lata 70., Lata 80., Lata 90., Lata 2000-2009 i Lata 2010-2017. W każdej z nich przedstawiono najważniejsze wydarzenia omawianej dekady, które rozegrały się w Polsce, ale i również poza jej granicami. Nie zabrakło wspomnień pani Prezydent, a także licznych wzmianek o przemianach mających miejsce w Łodzi. Książka ta pokazuje, jak na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat rozwijała się Łódź i jakie istotne zmiany w niej zaszły. Jest to przyjemny spacer po jej ulicach, a także zabytkach, budynkach i miejscach, które mają kluczowe znaczenie dla miasta. Niektóre z nich poległy pod buldożerami, inne uratowano i tknięto w nie nowe życie, a jeszcze inne powstały od podstaw. Wiele z tych inwestycji nigdy by nie powstało, gdyby nie Hanna Zdanowska, ale nie mnie oceniać, ile pani Prezydent zrobiła dla Łodzi. Politycznie związana jestem w pełni z moim rodzinnym miastem.
„A ja Łódź wolę…” to świetna powtórka z lekcji historii. Przypomina nam sylwetki poprzednich prezydentów miasta, czasem nawet rozlicza ich z działalności. Hanna Zdanowska opowiada również o czasach swojego dzieciństwa, dojrzewaniu, studenckich latach, ale też o karierze politycznej. Łódź, a także wydarzenia ze świata, które miały miejsce na przestrzeni tych lat, stanowią doskonałe tło dla wspomnień pani Prezydent. Strajki robotników w PRL, rozpad ZSRR, atak na World Trade Center, czy śmierć Jana Pawła II – to przykłady wydarzeń historycznych, które nie zostały przemilczane w trakcie tego długiego wywiadu.
Książka liczy sobie nieco ponad 350 stron. Pośród tekstu pojawiają się stare zdjęcia Łodzi oraz Hanny Zdanowskiej, niestety jest ich bardzo mało. A szkoda, bo uważam, że dobrze byłoby pokazać ważne dla Łodzi miejsca i zachęcić tym samym turystów do przyjazdu.
Więcej na: http://tamczytam.blogspot.com/2018/10/a-ja-odz-wole.html


  Sandra Godala  (20.02.2019)
Z racji tego, że Łódź jest bliska mojemu sercu postawiłam na książkę - wywiad "A ja Łódź wolę.." w ramach różnorodności i odskoczni od moich ulubionych książek o miłości

Dodaj własną recenzję