Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Science fiction -> Żelazne werble — Tomasz Sadowski
Żelazne werble — Tomasz Sadowski

Żelazne werble

Cena: 37,99 zł 32,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Świat, w którym kobiety są najcenniejszym towarem.

Na świecie trwa demograficzna katastrofa wywołana przez azjatycką korporację, która wypuściła na rynek kobietę-robota. Chiny, które są najbardziej dotknięte problemem braku płci żeńskiej, dokonują agresji na swoich sąsiadów.

Struktury społeczne zostają całkowicie zaburzone, a na wszystkich kontynentach trwa polowanie na niewiasty, które z powodu wciąż zmniejszającej się ich liczby stają się najbardziej poszukiwanym towarem.

Kris, były żołnierz zajmujący się tropieniem i uwalnianiem porwanych kobiet, otrzymuje nietypowe zlecenie od wpływowego człowieka z Iron Valley. Wkrótce okaże się, że konsekwencje realizacji tej misji mogą być poważniejsze, niż mu się wydawało...

Miała na imię Amanda i trzy dni temu skończyła dziewiętnaście lat. Została porwana z rodzinnego domu, ale na szczęście jej ojciec natychmiast zlecił poszukiwania. Gdy tylko otrzymał zlecenie i przyjechał na miejsce, obejrzał dokładnie, jaki typ zabezpieczeń sforsowali, i od razu wiedział, że to łowcy. Perfekcyjna robota, która zajęła im zaledwie kilka minut. Byli profesjonalistami doskonale znającymi się na swoim fachu i idealnie zacierającymi ślady.

Tomasz Sadowski - Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracownik banku, autor artykułów z zakresu gospodarki, które ukazały się w „Rzeczypospolitej”, „Życiu gospodarczym”, „Bank i Kredyt”, „Polska Zbrojna”. Pasjonat motoryzacji oraz historii wojskowości. Latem odkrywa szlaki rowerowe województwa łódzkiego. Powieść „Żelazne Werble” to jego literacki debiut.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Science fiction
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 368
  • ISBN: 978-83-8147-407-8

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Katarzyna Wąsowicz  (15.06.2019)
"Żelazne werble"
Tomasz Sadowski

Stron: 366
Gatunek: science fiction
Wydawnictwo Novae Res

Opis od wydawcy:
"Świat, w którym kobiety są najcenniejszym towarem.

Na świecie trwa demograficzna katastrofa wywołana przez azjatycką korporację, która wypuściła na rynek kobietę-robota. Chiny, które są najbardziej dotknięte problemem braku płci żeńskiej, dokonują agresji na swoich sąsiadów.

Struktury społeczne zostają całkowicie zaburzone, a na wszystkich kontynentach trwa polowanie na niewiasty, które z powodu wciąż zmniejszającej się ich liczby stają się najbardziej poszukiwanym towarem.

Kris, były żołnierz zajmujący się tropieniem i uwalnianiem porwanych kobiet, otrzymuje nietypowe zlecenie od wpływowego człowieka z Iron Valley. Wkrótce okaże się, że konsekwencje realizacji tej misji mogą być poważniejsze, niż mu się wydawało..."

***
 
Co mnie zachęciło do sięgnięcia po "Żelazne werble"? Dwie rzeczy: okładka i opis.

Lekkie pióro Autora i spójna, dość dokładnie przedstawiona przyszłość to zdecydowanie atutem tej powieści.

Dystopijna wizja niedalekiej przyszłości stworzona przez Tomasza Sadowskiego jest przerażająca, tym bardziej, że to co ją zapoczątkowało ma miejsce właśnie teraz. Przeludnienie powodujące kontrolę urodzeń, wybór płci, pragnienie posiadanie męskiego potomka, a co za tym idzie aborcja płodów żeńskich. Do tego robotki, które zastępują kobiety we wszystkim prócz urodzenia dziecka. Idealne, posłuszne, podporządkowane swoim męskim właścicielom.

Świat Tomasza Sadowskiego w "Żelaznych werblach" to świat typowo męski, a kobiety sprowadzono w nim do roli przymusowanych, niemal akordowych, surykatek. Przetrzymywane na specjalnych fermach, kojarzyły mi się z drobiem trzymanym w ciasnych klatkach. Nie podobała mi się taka wizja i były momenty, że czytało mi się ciężko.

*
"(...)- Myślisz, że jak się ktoś uwolni z takiego piekła, to Bóg wybaczy?
- Nie wiem, wolę myśleć, że go nie ma.
- Dlaczego?
- Napisali, że stworzył człowieka na swoje podobieństwo, ale jak patrzę na tych wszystkich skurwysynów, to aż strach mnie ogarnia, gdy myślę, jaki musi być sam Stwórca."

***

Akcja toczy się wartko, a Autor zadbał o szczegółowość militarną, bowiem ten aspekt odgrywa w powieści istotną rolę. Przez to, że Kris - główny bohater, jest zapalonym miłośnikiem, zarówno motoryzacji jak i militariów, przekaz ten jest naturalny i swobodny, a nieektóre sceny są rodem z filmu sensacyjnego.

Sam bohater to mężczyzna, z bolesną przeszłością i ranami w duszy, które się nie goją. Jest zorganizowany i bystry. Swoje zadania wykonuje rzetelnie i solidnie. Jednakże brakowało mi w nim głębi, życia wewnętrznego i choć rozumiem, że być może taki był zamysł Autora to poprzez braku dostępu do duszy Krisa nie potrafiłam go polubić. Za to miałam wrażenie, że widząc robotkę lub normalną kobietę (o ile nie jest to niewiasta, którą ratuje dla innego mężczyzny) pierwsze co myśli Kris to jak dobrać się do jej majtek. Mężczyzna mający 45 lat, zachowujący się jak nabuzowany hormonami młodzieniec. No błagam. Ja tego nie kupuję.

O wiele więcej emocji wzbudziła we mnie Karen, która pojawia się już praktycznie pod koniec książki.

Dialogi ograniczone do minimum i dlugaśne akapity stanowiły dla mnie pewne utrudnienie podczas czytania, bo oczy autoamtycznie poszukiwały kolejnego wcięcia lub dialogu. Nie jestem miłośniczką ani samochodów, ani tym bardziej broni więc dlatego często myślałam sobie: ileż jeszcze do końca. Jednak dla wielu będzie atut.

***

Pomimo różnych "ale" i braku emocjonalnej więzi z głównym bohaterem czytało mi się bardzo dobrze i szybko. Byłam ciekawa cóż to za zadanie otrzyma Kris, a jak już je otrzymał to intrygowało mnie o co dokładnie chodzi. Muszę przyznać, że choć zakończenie mnie nie zaskoczyło to idealnie wpisało się w wykreowaną rzeczywistość.

Podsumowując:
Świat "Żelaznych werbli" to mroczna, dokładnie przemyślana przez Autora, przyszłość. Bohater niekoniecznie przypadł mi do gustu, ale samą powieść, tym bardziej, że to debiut, uważam za bardzo udany.
I wiecie co? Gdyby tak trochę nad nią popracować byłaby z tego świetna podstawa na film.
Czy polecam? Oczywiście. Choć mnie jako kobiecie taka wizja przyszłości była trudna do przyjęcia.
Jedno zdanie pozwala mieć nadzieje na zmianę, kiedyś...

"Zobaczysz, Kris, nadejdzie taki dzień, że usłyszysz werble, żelazne werble. To będą kobiety, które zrzucą łańcuchy i chwycą za broń."

Jeśli Tomasz Sadowski kiedyś o tym napisze to z przyjemnością przeczytam.


  WitchMargo Czyta  (28.06.2019)
Jakby wyglądał świat, gdyby nie było w nim nas - kobiet? Bardzo mnie zaciekawiło jak autor wyobraża sobie właśnie taki świat, gdzie kobieta będzie jak diament. Towarem bardzo rzadkim i niezwykłym, bo właśnie tym są kobiety w tej historii.

Na świecie pojawiają się roboty, nie byle jakie roboty, ale sztuczne kobiety, które mają zastąpić prawdziwe. To doprowadza do tego, że faktycznie prawdziwe kobiety powoli zaczęły przestać istnieć. Ale co gdy zabraknie ich w ogóle? Rozpoczyna się polowanie, w którym to kobiety "niewiasty" są towarem najpotrzebniejszym i najcenniejszym! Jak wyglądałby świat bez nich? Gdyby nie było na świecie ani jednej kobiety? Pewien mężczyzna Kris, otrzymuje pewne zadanie, które nie do końca mu się podoba, gdyż trwanie tej misji może doprowadzić do skutków nieodwracalnych.

Kolejny debiut, który trafił w moje ręce tym razem jednak napisany przez mężczyznę. Na pierwszym planie mamy głównego bohatera Kris, i to on jest naszym narratorem tej powieści. Świat w którym żyje, jest zdominowany przez mężczyzn. Autor pokazuje nam świat okrutny, pozbawiony jakichkolwiek zahamowań i bestialskich zachowań mężczyzn, gdzie ich wizja świata jest zupełnie inna od kobiecej, przez co pojawia się ich brak. Natomiast w tej historii, właśnie pojawia się dobry mężczyzna nasz Kris, który jest byłym żołnierzem i stał się Łowcą, który uwalnia uwięzione kobiety, dając im wolność, a ich oprawców surowo karać. Niestety ten świat był dla mnie za bardzo "męski", pozbawiony delikatności. Choć z biegiem czasu dużo się zmienia, ja sama nie umiałam się przekonać na tyle do wizji autora, że było mi trudno czytać dalej. Może gdyby trochę jednak załagodził konflikt między płcią przeciwną, wydaje mi się, że przyjemniej by się czytało tą historię, a tak to było mi naprawdę ciężko. Ja nie jestem przekonana do tego typu przedstawienia świata, całkowicie zdominowanym przez mężczyzn.

Styl pisarza jest naprawdę obiecujący, i pomysł na historię również przypadł mi do gustu, jednakże ta brutalność i bestialstwo było jak dla mnie za bardzo przesadzone, przez co nie czytało mi się to tak przyjemnie, jak na początku zakładałam. Ale to nie przeszkodziło mi w nawiązaniu sympatii do samego autora, bo jestem ciekawa jego kolejnego dzieła, już mam nadzieję, że tym razem trochę łagodnego w opisach.

https://witchmargo.blogspot.com

Dodaj własną recenzję