Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura kobieca -> Tajemnica medalionu — Joanna Svensson
Tajemnica medalionu — Joanna Svensson

Tajemnica medalionu

Cena: 37,00 zł 31,45 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Odziedziczony przez Julię medalion okaże się kluczem do wyjaśnienia wielu losów ludzkich, a jednocześnie otworzy drzwi do jej nowego życia.

Czterdzieści lat to dla kobiety magiczna liczba. Kobiety w tym wieku chcą być pożądane i atrakcyjne. Niemniej jednak zdają sobie sprawę z tego, że to półmetek ich życia. Niektóre godzą się ze stagnacją i monotonią życia rodzinnego, ale w marzeniach chciałyby, aby coś się zmieniło. Są też i takie, jak Julia, która mimo że niczego nie planuje, przeżyje raz jeszcze wielką miłość. Będzie uwielbiana, kochana i wynoszona ponad wszystko.

W tej książce historia łączy się z teraźniejszością, a perypetie bohaterki przeplatane są z wątkami kulturowymi i obyczajowymi Polski, Szwecji, Niemiec i Izraela.


Joanna Svensson urodziła się w Warszawie w 1955 roku. Od trzydziestu ośmiu lat mieszka poza granicami Polski. Po wyjeździe mieszkała w południowej Szwecji, by po latach przeprowadzić się do północnych Niemiec, gdzie przebywa od piętnastu lat. Powieść „Tajemnica medalionu” jest debiutem literackim autorki. Przez lata emigracji poznała wiele interesujących osób, a w szczególności kobiety, które tak jak ona były cudzoziemkami w krajach, w których żyły. To właśnie fascynacja ich różnymi, czasami lepszymi, a czasami gorszymi losami była inspiracją do napisania tej książki.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura kobieca
  • Wydawca: Novae Res, 2013
  • Format: 130x210mm, oprawa miękka ze skrzydełkami
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 430
  • ISBN: 978-83-7722-802-9

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 4 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Agnieszka Reszczyńska  (27.06.2013)
„Tajemnica medalionu” to debiut literacki Joanny Svensson. Autorka urodziła się w Warszawie w 1955 roku. Dwadzieścia lat później wyjechała do Szwecji. Po kolejnych dwudziestu latach wyprowadziła się do Niemiec. W ciągu swojego życia poznała wielu interesujących ludzi, zwłaszcza kobiet – emigrantek. Zainspirowana ich historiami napisała powieść, w której każda z nas może odnaleźć coś dla siebie.
Losy Julii, głównej bohaterki książki, są fascynujące przede wszystkim dla kobiet dojrzałych, które nie godzą się na nudną, jednostajną egzystencję, ale oczekują czegoś więcej, pragną zmiany. Chcą czerpać z życia pełnymi garściami. Wiedzą, że zawsze jest czas na miłość, realizację marzeń i pasji, poznawanie świata i ludzi.
Julia, która ma kochającego męża, dwoje prawie dorosłych dzieci, mimo wszystko nie czuje się szczęśliwa. Zmiana imienia i czterdzieste urodziny, bardzo ważne wydarzenie dla każdej kobiety, doprowadzają do rewolucji w jej życiu. Wyjazd do Izraela okazuje się momentem przełomowym. Julia odkrywa ciekawe miejsca, spotyka niezwykłych ludzi, dzięki którym staje się bardziej pewna siebie. Znowu czuje się atrakcyjna i pożądana. Przywiązuje większą wagę do wyglądu. Pragnie się rozwijać. Postanawia zawalczyć o siebie i odmienić swój los.
Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, Szwecji, Danii i Izraelu. Przywołane są w niej wydarzenia historyczne, w których brali udział członkowie rodziny i znajomi Julii. Poruszono kwestię traktowania Polaków i Żydów w obozie w Oświęcimiu, wywożenia żołnierzy Armii Krajowej na Syberię. Wspomniano strajk studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Dzięki „Tajemnicy medalionu” możemy zetknąć się z kulturą i obyczajami Polski, Szwecji, Niemiec, Danii i Izraela. Lektura książki skłania do refleksji i głębszego poznania siebie. Polecam wszystkim kobietom, a także mężczyznom, którzy chcą lepiej nas zrozumieć.


  Janina Słojewska  (29.06.2013)
Tajemnica Medalionu której autorką jest debiutująca w Polsce Joanna Svensson to powieśc którą polecam wszystkim tym którzy lubią ciekawą fabułę i przystępny język.Bohaterką powieści jest Julia kobieta mająca męża i dwójkę dzieci.Jest spełniona jako żona i matka ale marzy o zmianie.Monotonia ją przytłacza chce czegoś wiecej.Swoje odczucia i marzenia przelewa na kartki pamiętnika.Zachwyca się otaczającą ją przyrodą i za czymś tęksni,ciągle jej czegoś brak.Jest dojrzałą kobietą która osiągnęła tak wiele spokój,miłośc,stabilizację-ale czy to wystarczy?.Czterdzieste urodziny Juli i decyzja o zmianie imienia oraz wyjazd do Izraela będą miały wpływ na dalsze jej życie.Medalion który dostała od swojej matki będzie miał wpływ na nią i osobę z nim związaną.Wszystko zacznie się układac w całośc.Przeszłośc i historia medalionu zwiąże się z terażniejszością-tajemnica się wyjaśni.Przypadek sprawił że bohaterka poznaje męczyznę jej serce zaczyna mocniej bic.Z czasem uczucie zaczyna rozkwitac.Julia próbuje się opierac ale czy na długo?Jaka będzie reakcja rodziny na jej życiową decyzję?Jak się potoczą jej dalsze losy?Czy wszystko się ułoży. Aby się tego dowiedziec zachęcam do przeczytania tej wciągającej powieści od pierwszej do ostaniej strony zapewniam że warto.Książka ma piękną oprawę graficzną z przyjemnoscią można ją wziąśc do ręki.


  Monika Dąbrowska  (17.07.2013)
„Cieszę się, że Cię spotkałam i cieszę się, że jesteś Żydem”, te i inne odważne słowa i spostrzeżenia autorki książki Joanny Svensson możemy znaleźć w jej nowej powieści ‘Tajemnica medalionu’.

Każdy odnajdzie w niej coś dla siebie: relacje międzyludzkie, spokój, dobro i wierność kontra miłość przez duże M, której poszukuje każdy z nas, wszystko to otoczone autentycznymi wspomnieniami z okresu wojny i czasów komunizmu w Polsce. Akcja książki wciąga gdyż zwiedzamy wraz z bohaterką kilka krajów całkowicie od siebie różnych kulturowo.
Możemy w niej poczuć dzikie piękno pełne naturalnych widoków i nieskażonej przyrody Skandynawii oraz przenieść się do historycznego Izraela, w tym miasta Ejlat, którego moc sprawia, że życie rozpoczyna się na nowo.

Powieść jest interesująca i wciągająca, mimo trochę monotonnego początku. Z pewnością jest to celowym zamierzeniem autorki, która chce przez to przekazać, że nie zawsze dobra materialne są najważniejsze w życiu a monotonia kolejnych dni może zabić nawet najpiękniejszą miłość. Pisarka wskazuje nam także uwagę aby w codziennym życiu nie zapominać o sobie i o spełnianiu własnych celów i ambicji.

Książka skłaniająca ku refleksji nad własnym życiem, intrygująca, poszukująca.
Warto poznać spojrzenie autorki na świat, która pisze: „Dobro czyniąc, można oczekiwać potrójnego dobra z powrotem. Czyniąc źle, można oczekiwać tylko zła z potrójnym nasileniem.”

Zachęcam do lektury,
Monika Dąbrowska


  Joanna Misiak-Piotrowska  (9.08.2013)
Magdalena Bengtsson, a właściwie Julia Bengtsson, bo Julia od zawsze było jej właściwym, ukochanym imieniem, mieszka wraz z mężem Perem oraz dwojgiem dorastających już dzieci, Eveliną i Mattiasem, na maleńkiej wyspie w archipelagu Karlskrony. W tym małym, szwedzkim, wyspiarskim świecie, gdzie czas upływa leniwie a wszyscy mieszkańcy wiedzą o sobie niemal wszystko, Julia jest jedyną Polką. Do niedawna żyła tu również druga polska emigrantka - Hanna, która była Julii niczym przyszywana babcio-matka na obczyźnie. Lecz Hanna na zawsze odeszła, pozostawiając po sobie w sercu Julii ogromną pustkę.

Lato powoli się kończy. Za trzy miesiące Julia skończy zaś czterdzieści lat. Wydaje się, że jej życie jest dokładnie takie, jakim być powinno. Jej małżeństwo jest zgodne. Mąż ją kocha. Dzieci są wspaniałe, mądre, zaradne i nie sprawiają najmniejszych kłopotów. Julia mieszka w pięknym domu. Otaczają ją przyjaciele. Jej życie jawi się niczym sielanka. Jednak nie jest takim do końca.

"Prawie każdy mój dzień jest podobny do drugiego. Wszystko jest poukładane jak w szufladkach. Czasami chciałabym zmiany. Tylko że nie wiem jakiej. Co prawda zdaję sobie sprawę, że wiele osób zazdrości mi pięknego domu, kochającego męża i dorodnych dzieci. W ogóle tego, że mając zaledwie dwadzieścia lat, wyszłam za mąż. Nie dlatego, że musiałam, ale z wielkiej miłości."

Poukładane i spokojne życie nie satysfakcjonuje Julii. Jej małżeństwo, mimo miłości i przywiązania, przeżywa kryzys. Może to kwestia niedawnych wypadków, w których Julia odniosła poważne urazy fizyczne? Nie pozostały one również bez wpływu na jej psychikę. Zostawiły i na niej trwały ślad. A może to upływający czas i nieuchronność stawania się starszym, dojrzalszym tak negatywnie wpływa na kobietę? Julia tęskni za szaloną miłością, romansem. Chce zmian. Nie do końca wie jakich. Wie jednak, że coś musi się w jej życiu zmienić.

Julia marzy też o dalekiej, wspaniałej podróży. Nie może się jednak zdecydować na konkretny kierunek wyprawy. Za namową rodziny przystaje na pomysł córki i oddaje decyzję o miejscu wyjazdu ślepemu losowi. Ten zaś kieruje ją do Izraela. Już wkrótce przyjdzie Julii stanąć na Ziemi Świętej. Pośród wspaniałych, zapierających dech w piersi miejsc i niezwykłych ludzi Julia rozwikła kryjącą się w wiszącym na jej szyi wisiorze tajemnicę z czasów II wojny światowej. Spotka też ludzi, którzy sprawią, że jej życie nabierze w końcu sensu. Kto wie, może wróżba babci o podwójnym ślubie też się ziści? Przekonajcie się sami.

"O sile przetrwania za wszelką cenę, niezależnie od tego, gdzie człowieka rzuci los. Te wszystkie wydarzenia, i nowo poznani w Ejlacie ludzie, zaważyły na moim przyszłym postępowaniu, a może nawet losie."

"Tajemnica medalionu" to debiut literacki Joanny Svensson, urodzonej w Warszawie, na stałe mieszkającej najpierw w Szwecji a obecnie w Niemczech polskiej pisarki. Przyznać muszę, że debiut ten uważam za całkiem udany.

Historia przedstawiona przez autorkę jest ciekawa. Książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Głowna bohaterka bywa czasem irytująca, lecz można to jej wybaczyć wobec jej bardzo pozytywnego nastawienia do otaczającego świata i przeżywanego właśnie dość intensywnie kryzysu czterdziestolatki.

Tłem powieści jest Szwecja, Polska oraz Izrael lat 90tych XX w. Autorka we wspomnieniach swych bohaterów przenosi również czytelnika do bolesnego okresu II wojny światowej. W opowieści o czasach wojny jest bardzo sugestywna i odważna. Joanna Svensson sporo miejsca poświęca tematowi represjonowania Żydów podczas tej najgorszej z wojen i tego skutkach, które trwają jeszcze długo po wojnie. Muszę przyznać, że sporo miałam na ten temat przemyśleń w trakcie i po lekturze książki, a to dobrze o niej świadczy. Polecam.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Krzywa gęba — Janusz Nagiecki Krzywa gęba — Janusz Nagiecki
Od sennej egzystencji człowieka pogodzonego z szarą codziennością do całkowitego zatracenia.

Schowane od dzieciństwa pragnienie urody z powodu błahego prz...