Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Biografie -> Szkice z życia zabużanina — Andrzej Wolkenberg
Szkice z życia zabużanina — Andrzej Wolkenberg

Szkice z życia zabużanina

Cena: 23,00 zł 19,55 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

„Szkice z życia Zabużanina” to oficjalna biografia Andrzeja Wolkenberga. Opisuje ona perypetie życiowe syna oficera garnizonu brzeskiego, który urodził się na Polesiu w czasach, kiedy wiosenne powodzie zalewały wodą okolice Brześcia po horyzont. Książka przedstawia lata przedszkolne, szkolne studia w Częstochowie, a potem pracę w zakładach w różnych miastach. Na ten życiorys nałożyła się wojna września 1939 roku, wraz ze swoimi strasznymi zdarzeniami, kilka miesięcy pod okupacją sowiecką, a później niemniej okrutną okupacją niemiecką. Po wojnie zaczął się terror stalinowski, rozczarowania okresu Gomułki i żmudne dochodzenie do wolności w 1989 roku. Od strony materialnej to okres dobrobytu przed 1939 rokiem, straszna bieda czasów okupacyjnych i powojennych, pewne polepszenie sytuacji po ukończeniu studiów w 1956 roku i potem względna równowaga finansowa do przejścia na emeryturę w 2002 roku. Autor opisuje swoje doświadczenia z pracy w kilku kolejnych instytucjach, a przez jego opowieści przewija się nuta melancholii charakterystyczna dla wyzutych ze swoich małych ojczyzn w wyniku niehonorowej i zdradzieckiej postawy sojuszników francusko-angielskich w 1939 i angielsko-amerykańskich w 1945 roku.

Autor urodził się 30 listopada 1931 roku w Brześciu. W 1937 roku ojca autora, zawodowego oficera WP, przeniesiono z Brześcia do Częstochowy, do sztabu 7 dywizji piechoty dowodzonej przez gen. Gąsiorowskiego.

Lata 1937-1939 autor spędził z rodzicami w Częstochowie. Od drugiej połowy sierpnia 1939 roku do kwietnia 1940 roku przebywał w Brześciu. Po powrocie do Częstochowy w okresie od 1940 roku do 1956 roku mieszkał przy ul. Czarnieckiego 5. W międzyczasie zdał maturę w gimnazjum i liceum im. H. Sienkiewicza i ukończył studia na Politechnice Częstochowskiej.

W swoich wspomnieniach ujął różnorodne koleje losu związane z ciekawymi czasami, w których żył. Obecnie jest emerytem, któremu towarzystwa dotrzymuje wychowany od szczeniaka pies Nulek.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Biografie
  • Wydawca: Novae Res, 2012
  • Format: 121x195mm, oprawa miękka ze skrzydełkdami
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 128
  • ISBN: 978-83-7722-482-3

Recenzje czytelników

Ta publikacja nie została jeszcze zrecenzowana.

Napisz pierwszą recenzję