Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Stajnia pod lasem — Elżbieta Pragłowska
Stajnia pod lasem — Elżbieta Pragłowska

Stajnia pod lasem

Cena: 26,99 zł 20,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Rzuć wszystko i załóż stajnię

Winston Churchill twierdził, że żadnej godziny życia nie można uznać za zmarnowaną, jeśli spędziło się ją w siodle. Ta maksyma przez wiele lat była dla Ewy drogowskazem – zawsze i wszędzie towarzyszyły jej konie. Po powrocie z Londynu kobieta w końcu postanawia spełnić swoje największe marzenie i otworzyć własną stajnię. Ale nagle los przestaje być jej przychylny. Małżeństwo Ewy się rozpada, sytuacja finansowa z dnia na dzień się pogarsza, a prowadzenie pensjonatu dla koni zaczyna ją przerastać. Wielka pasja lada chwila może zmienić się w wielką udrękę... Chyba że pojawi się ktoś, kto pomoże jej wyjść na prostą i sprawi, że tytułowa stajnia pod lasem stanie się oazą szczęścia.

Od najmłodszych lat kochała konie, uwielbiała ich zapach, nawet zapach obornika dobrze się jej kojarzył, przywoływał miłe wspomnienia. Z wiekiem coraz mniej lubiła jazdę konną, a coraz bardziej przebywanie z tymi wspaniałymi zwierzętami. Otworzyła drzwi stajni i weszła do ciepłego pomieszczenia, powietrze przesycał zapach siana i koni. Wszystkie konie, oprócz jednego, wystawiły łby, czekając na poranne karmienie.

Elżbieta Pragłowska - przez życie pędzi galopem lub chadza stępa, zwykle pewnie dzierżąc wodze z palcatem na podorędziu. Uczepiona końskiej grzywy przemierza podwarszawskie wydmy, kredowe wzgórza Albionu, plaże słonecznej Andaluzji i bezkresy własnej imaginacji. Dawniej konstabl w Scotland Yardzie obecnie autorka niniejszej powieści i nie tylko...

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 184
  • ISBN: 978-83-8147-299-9

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Andżelika Jaczyńska  (6.03.2019)
https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2019/02/14-stajnia-pod-lasem-elzbieta-pragowska.html
(...)
"Stajnia pod lasem" z pozoru jest powieścią o miłości Ewy do koni. Tematem przewodnim książki jest codzienne zmaganie się Ewy z prowadzeniem pensjonatu dla koni. Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie, gdyż wymagania klientów są różnorodne, zwierzęta delikatne a doba ma tylko 24 godziny. Jest to praca, od której nie ma wolnego, co może rodzić frustrację, gdy brakuje rąk do pracy, a stan finansów nie jest satysfakcjonujący. Tak możemy wnioskować z opisu od wydawcy. Jednak, gdy zagłębimy się w historię Ewy to przekonamy się, że pod maską twardej kobiety, która walczy z przeciwnościami losu, kryje się osoba delikatna, odczuwająca wielką odpowiedzialność za powierzone jej konie. W dodatku Ewa pragnie odbudować swoje małżeństwo oraz osiągnąć stabilizację finansową. Czy jej się to uda?

Jednak ja chcę zwrócić waszą uwagę na problem migracji zarobkowej i konsekwencji wiążących się z powrotem do kraju rodzimego. Autorka przedstawia nam punkt widzenia Ewy, która porzuca swoją pracę, aby towarzyszyć mężowi podczas pobytu w Anglii. Możemy zapoznać się z problemami, jakie napotkała kobieta na obczyźnie. Problem z aklimatyzacją, nieufność Anglików wobec niej sprawił, że nie najlepiej czuła się. W dodatku Ewa nie podjęła pracy zawodowej, skupiając się tylko na oczekiwaniach męża, co dodatkowo było dla niej niekorzystne. Dla odmiany mamy wspomnienia Romana, który również przebywał w Londynie na kontrakcie, gdzie był specjalistą wysokiej klasy, cenionym przez przełożonych. Jednak sytuacja wymogła na nim powrót do Polski, gdzie przeżył szok, że nie może znaleźć pracy ze względu na zbyt wysokie kwalifikacje zawodowe. Sądzę, że wiele osób zmaga się z podobnymi problemami, jak żyć na emigracji oraz po powrocie do rodzimego kraju. Różnice kulturowe i mentalne potrafią nie jednej osobie skutecznie utrudnić życie.

Nie zabraknie nam w książce momentów, gdy brak szczerej rozmowy, będą prowadzić do niepotrzebnych komplikacji w życiu osobistym. Brak wyrażania własnych pragnień i poszukiwania kompromisów, które dawałyby satysfakcję obu małżonkom, powoduje że nawet najlepsze małżeństwo może się rozpaść. Nie można budować szczęścia drugiej osoby, kosztem własnym, nic nie otrzymując w zamian.

Oczywiście pojawia się wątek kryminalny, który mocna namiesza w życiu Ewy. Jak zakończy się historia pewnego Amira, sprawdźcie sami, czytając "Stajnię pod lasem".
(...) Za książkę dziękuję wydawnictwu Novae Res.


  Magdalena Mrowczyk  (20.05.2019)
To książka, która została wybrana przez moje oczy. Konie. Musiałam ją przeczytać, tym bardziej, że opis wskazywał na historię z końmi związane.

"Stajnia pod lasem" Elżbiety Pragłowskiej to książka, która faktycznie opowiada o koniach i prowadzeniu stajni. Nie są to jakieś szczegółowe opisy, wyjaśnienia, ale po zapoznaniu się z całą historią, jako takie pojęcie o jeździectwie, prowadzeniu stajni i związanymi z tym zajęciem obowiązkami mamy. Niestety cała historia nie zaczyna się kolorowo - w stajni ginie koń. Piękny, dobrze się zapowiadający. Zaczyna się prywatne dochodzenie właścicielki stajni, a to co odkryje, zszokuje ją i sprawi, że kobieta postanowi zmienić pewne wcześniejsze ustalenia.

Poza życiem w stajni, są jeszcze prywatne sprawy Ewy - właścicielki. Ewa mieszka sama, rozstała się z mężem. Ma wiele marzeń, ale... brak jej odwagi. I to moim zdaniem jeden z największych minusów tej opowieści. Wolałabym żeby kobieta walczyła o własne marzenia i własne życie. A ona narzeka i... czeka. Czeka nie wiadomo na co. Nie widzi ludzi, którzy są koło niej, którzy otworzyli dla niej swoje serce i zostawili dotychczasowe życie. Ewa czeka na kogoś, kto weźmie ją za rękę i przeprowadzi przez życie jak rodzic małe dziecko przez ulicę. Coś okropnego... Mam nadzieję, że w realnym świecie, nie ma dużo takich ludzi, bo w przeciwnym razie, nie widzę przyszłości... Na co jeszcze czeka Ewa?

https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/05/stajnia-pod-lasem-elzbieta-pragowska.html

Dodaj własną recenzję