Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> New adult -> Sonder — Tina Berk
Sonder — Tina Berk

Sonder

Cena: 39,99 zł 27,99 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem

Praca w kawiarni rodziców, imprezy z przyjaciółkami, randki i szkoła – oto codzienność 17-letniej Sophie. Jednak w momencie gdy dziewczyna otrzymuje wiadomość o zaginięciu Declana, jej chłopaka, wszystko drastycznie się zmienia. Wstrząśnięta Sophie zaczyna dostrzegać, że osoby z otoczenia Declana najwyraźniej mają coś do ukrycia. W głowie Sophie mnożą się teorie i domysły, a dziwne listy, które otrzymuje od zaginionego, wzbudzają kolejne wątpliwości. Wkrótce młoda dziewczyna przekona się, że miłość i kłamstwo zaskakująco często idą ze sobą w parze…

Wszystko wskazuje na to, że go zabiłam. A jeśli nadal żyje, to przeze mnie zaginął. W zasadzie bardzo możliwe, że jestem powodem jego zaginięcia oraz śmierci.

„Sonder” to intrygująca powieść, trzymająca w napięciu do samego końca. Co chwilę zaskakuje kolejnymi wydarzeniami. Polecam!
Aleksandra Durczewska, bookstagrammerka znana jako @dustychapter

Tina Berk
Urodziła się w 2001 roku w Rypinie. Wychowała się we Włocławku, obecnie studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo. W wieku osiemnastu lat debiutowała powieścią młodzieżową Ta jedna gwiazda. Publikowała w „Zupełnie Innym Świecie”. Sondera, swoją najnowszą powieść, napisała w dość nietypowy sposób, ponieważ najpierw stworzyła zakończenie utworu, a dopiero potem cały ciąg zdarzeń fabularnych. W wolnych chwilach gra na pianinie, interesuje się gotowaniem oraz muzyką, szczególnie rockiem klasycznym.Szczegóły

  • Rodzaj literatury: New adult
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 318
  • ISBN: 978-83-8219-918-5

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 8 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Paulina Kwiatkowska  (8.06.2022)
Z tego co udało mi się zorientować na polskim rynku wydawniczym już wcześniej ukazała się inna powieść tej autorki. Nie miałam jeszcze okazji poznać pióra Tiny Berk, więc tym bardziej postanowiłam przyjrzeć się bliżej temu wydaniu. Jest to utwór zakwalifikowany do gatunku new adult, czyli literatury młodzieżowej i w tej roli sprawdzi się doskonale. Idealnie sprawdzi się na różne okazje w roli prezentu dla nastoletnich odbiorców, którzy w tym przypadku będą mogli odnaleźć własne rozterki.

17-letnia Sophie, główna bobaterka tego utworu spełniała się w wykonywaniu codziennych zajęć i braniu udziału w rozrywkowych spotkaniach. Jak to bardzo często bywa w tym wieku, dziewczyna miała także chłopaka. Spotykała się z Declanem, który pewnego dnia zaginął. Tak naprawdę nie było wiadomo, z jakiego powodu doszło do jego zaginięcia, jednak Sophie przejęła się tym zdarzeniem. Do tego doszła sprawa z listami, które zaczęła otrzymywać dziewczyna. Z jakiego powodu zaginął Declan? Czy chłopak pisał do niej listy po swoim zniknięciu i dlaczego to robił?

,,Sonder" Tiny Berk to pozycja, która szczególnie przypadnie do gustu czytelnikom w nastoletnim wieku. Z powodzeniem odnajdą się w lekturze tej historii, która właśnie do nich jest skierowana. Nie mam porównania z poprzednią książką autorki, jednak ,,Sonder" jest napisany przystępnie i do samego końca niektóre sprawy pozostają wielką niewiadomą. Dodatkowo genialnym rozwiązaniem, które zostało zastosowane w tej książce jest możliwość pobrania kodu QR z playlistą do tej lektury już na samym początku książki. Można także wpisać link na komputerze, na początku niektórych fragmentów jest tytuł i autor. To z pewnością sprawi, że odbiorca jeszcze lepiej wczuje się w klimat tej powieści.


  Beata Moskwa  (10.06.2022)
Uwielbiam minimalistyczne okładki. To one zawsze najbardziej kuszą mnie do sięgnięcia po lekturę i nie sugerują niczego, dzięki czemu do danej historii podchodzę z wielkimi oczekiwaniami. Przyznaję jednak, że w przypadku książki Tiny Berk skusił mnie również bardzo intrygujący opis, który zapowiadał lekturę dokładnie w moim guście. A jako, że wszystko zagrało mi jeszcze przed otworzeniem pierwszej strony - miałam przeczucie, że to był trafiony wybór.

Fabuła utrzymana jest w stylu New Adult, śledzimy więc losy nastoletniej bohaterki wchodzącej w dorosłe życie. Nie unikamy pewnych klasycznych schematów na których zbudowano gatunek, ale tym razem jest to zysk dla opowieści, która wciąga od pierwszego rozdziału, ponieważ jest wiarygodna i oparta na prawdziwym życiu.

Siedemnastoletnia Sophie przypomina swoich rówieśników. Pracuje w kawiarni rodziców a czas wolny poza szkołą dzieli na przyjaciół i imprezy. Jednak pozornie szczęśliwe życie burzy wieść o zaginięciu Declana, chłopaka bohaterki. Okazuje się, że niczego nieświadoma Sophie nie widziała otaczających ją kłamstw, które zaczęły powoli ujawniać się wraz z dążeniem do zrozumieniem podstaw zaginięcia Declana. Tajemnicze listy i dziwnie milczący przyjaciele udowodnili, że nigdy nie możemy być pewni tego co nas otacza.

To lektura sympatyczna, niestety dość przewidywalna, ale jednocześnie bardzo wciągająca i intrygująca. Autorka miała pomysł na rozwój sytuacji dzięki czemu w fabule nieustannie coś się dzieje a my z przyjemnością prowadzimy wraz z Sophie prywatne śledztwo. Bohaterka na szczęście okazała się bystrą i dzielną dziewczyną, którą z miejsca polubiłam oraz w towarzystwie której przeżywałam skrajne emocje, bo tych na przestrzeni całej powieści absolutnie nie brakowało. Okazało się, że dominował tutaj smutek, żal i niezrozumienie przeplatane nadzieją na dobre zakończenie, ale autorka w bardzo umiejętny sposób poprowadziła napięcie sugerujące, że finał i tak nas zaskoczy.

"Sonder" ma w sobie zadatki na lekturę, która zbierze wielu fanów. Mam nadzieję, że nie przejdzie bez echa, ponieważ warta jest przeczytania i warta polecania innym. To wielowymiarowa historia mająca swoje podłoże w prawdziwym życiu, która nie boi się sięgać po ciężkie tematy oraz stawiać bohaterów przed wielkimi wyzwaniami. Klimatyczna, napisana pięknym językiem, świadoma oraz kusząca intrygującą tajemnicą porwała mnie w wir wydarzeń na kilka dobrze zagospodarowanych godzin.


  Martyna Kwiatkowska  (15.06.2022)
,,Sonder" Tiny Berk to kolejna świetna propozycja na prezent dla młodzieży.

Głównymi bohaterami są postacie w wieku nastoletnim. Mająca 17 lat Sophie zajmowała się codziennymi obowiązkami, chodziła do szkoły, miała chłopaka, Declana. Pewnego dnia jednak jej partner zaginął, a ona zaczęła otrzymywać od niego listy. Kto był za nie odpowiedzialny i dlaczego Declan zaginął?

Lubię sięgać po typowo młodzieżowe pozycje, gdyż dzięki nim idealnie można wczuć się w emocje osób, które obecnie są w tym wieku. Sięganie po takie lektury sprawia, że istnieje jeszcze lepsza szansa odnośnie tego by odnaleźć się w tym nastoletnim świecie.

Na pewno zaletą jest odkrywanie fabularnych kart stopniowo i zamknięcie wszystkiego w jedną, spójną całość. Lekturę czyta się naprawdę sprawnie i została przedstawiona w interesujący sposób.

,,Sonder" Tiny Berk to idealna pozycja dla miłośników takich książek i osób w różnym wieku.


  ewela_ czyta  (8.06.2022)
"Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem". Takim nurtem płynie życie Sophie. Jest pełne przemyśleń, rozterek oraz niewiadomych.

Dziewczyna zajęta jest pracą w kawiarni rodziców, kolegami, imprezami oraz szkołą, to jej życie codzienne. Dopóki na horyzoncie nie pojawia się Declan. Los sprawia, że obydwoje zakochują się sobie, jednak nie cieszą się zbyt długo bliskością, ponieważ Declan znika bez śladu.
Sophie nie może sobie z tym poradzić, tęsknota ogarnia jej ciało i rozum. Na dodatek listy od zaginionego nie ułatwiają jej tego.

Autorka bardzo dogłębnie skupiła się na żalu, tęsknocie za drugą osobą, przemyśleniach bohaterów oraz ich życiu codziennym. Sophie do samego końca nie traciła nadziei, że chłopak się odnajdzie, trzymała się twardo. Jej emocje kumulowały się powoli, by w pewnym momencie wybuchnąć, aby nastał ten upragniony spokój. Życie ucieka nam przez palce, nawet nie wyobrażamy sobie co może nas spotkać w danym momencie, bawmy się i korzystajmy póki jest nam to dane.

Co mnie zdziwiło, to, że autorka skupiła się bardziej na emocjach osób z otoczenia zaginionej osoby, niż na jej samej. Jakieś śledztwo, czy nawet poszukiwania, tego mi zabrakło. Jednak nie zmienia to faktu, że historia napisana jest lekko i przyjemnie, czytasz, czytasz i nie możesz się oderwać. Jest tu prawdziwe życie, problemy, rozterki, lęk, ale również odrobina miłości.

Okładka jest nawiązaniem do tego co znajduje się w książce. Ptaki, które przynoszą nadzieję, a niekiedy ból. Przeczytajcie, przekonajcie się sami co ptaki przyniosą Wam.


  Mirosława Dudko  (28.07.2022)
Autorka ujęła fabułę w dwóch częściach, które toczą się wokół głównej bohaterki, ale też ukazuje nam stan umysłu i spojrzenie innych osób, gdyż większość tej historii nakreślona została w narracji trzecioosobowej. To pozwala poznawać jakiś epizod z kilku stron, pokazując, że często zbyt szybko oceniamy drugą osobę, interpretujemy po swojemu jej zachowanie, wydajemy o kimś jakąś opinię lub też przypinamy jakąś „łatkę” nie znając tego, z czym dana osoba się mierzy, czego doświadcza i dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Zostało to doskonale pokazane na przykładzie Williego Lancastera, którego każdy postrzega, jako dziwaka, a przebywanie w jego towarzystwie spotyka się z pogardą otoczenia. Innym przykładem jest Elodie z zespołu tanecznego, która nie może znieść widoku Sophie i nie rozumie, co Decklan w niej widział. Ona też ma swój świat, dylematy i ambicje. Podobnie jest z innymi osobami, które tworzą tło dla głównego wątku, jakim jest zaginiecie chłopaka Sophie.To tylko niektóre z poruszanych zagadnień w tej powieści, która nie jest zbyt obszerna, ale za to wypełniają ją różne wątki, tworzące siatkę charakterów i wydarzeń. Całość czyta się dosyć szybko ze względu na przystępny styl autorki, ale też, dlatego, że zagadka zaginięcia Declana intryguje. O ile podążanie tropem myślenia Sophie zachęcały do podążania ku końcowi tej powieści, to samo wyjaśnienie zagadki nie było dla mnie ekscytujące. Spodziewałam się nieco innych wyjaśnień i rozwiązania tego wątku. Nie mniej jest to książka, która skłania do zastanowienia się nad naszą obecnością wśród innych i dostrzeżenie, że stanowimy jedno z ogniw łańcucha zdarzeń w dziejach społeczności, w którym żyjemy.


  Anna Kaczor  (28.08.2022)
Sophie ma 17 lat i życie, które naprawdę lubi. Czas płynie jej na pracy w rodzinnej kawiarni, spotkaniami z przyjaciółmi oraz chłopakiem Declanem. Kiedy udaje się do niego na imprezę, nie wie, że to ich ostatnie spotkanie. Młoda dziewczyna wychodzi wcześniej ze względu na pewną sytuację. Rano okazuje się, że Declan znikną i nikt nie wie co się z nim dzieje. Policja zaczyna dochodzenie, a wokół dziewczyny zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Co takiego? Co stało się na imprezie? Czy Declan się odnajdzie? Jak z tym wszystkim poradzi sobie Sophie?

Czytając opis, spodziewałam się czegoś zupełnie innego, bardziej kryminalnej pozycji. Jednak mnie się spodobała. Według mnie książka jest z tych lekkich, dobrych na leniwe popołudnie. To historia o młodej dziewczynie, która musi sobie poradzić ze zniknięciem chłopaka i różnymi następstwami tego zdarzenia. Akcja jest wolniejsza, szczególnie na początki, jednak według mnie nie jest to żaden problem. Książka zdecydowanie nie była nudna.

Główną bohaterką jest Sophie – młoda dziewczyna, której w jednej chwili świat się zawalił. Zaginięcie chłopaka sprawiło jej ogromny ból, stała się trochę wycofana, zamknięta w sobie, a jednocześnie uparcie dążąca do poznania prawdy. Osobiście ją polubiłam.

„Sonder” to według mnie dość ciekawa, lekka pozycja. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA


  mloda_mama _czyta  (21.01.2023)
Ja chciałabym z Wami porozmawiać dziś, o życiu nastolatków. Wielu z nas się wydaje, że całe życie nastolatków to szkoła, znajomi, dom, jedzenie, zakupy, imprezy.. gdzieś poniekąd tak jest.. nawet w życiu Sophie bohaterki książki "Sonder". Jednak co gdy nagle Twój ukochany znika? Dowiadujesz się że zaginął, nikt nic nie wie, nie ma z nim kontaktu.. nie wyobrażasz sobie tego.. a z tym wszystkim teraz musi się zmierzyć 17 letnia dziewczyna.. To jest dla niej trudne, bo mimo wszystko musi kontynuować naukę, ale jednocześnie postanawia obserwować osoby z bliskiego otoczenia zarówno swojego jak i swojego chłopaka.. zaczyna snuć swoje teorie, a niektórzy zaczną wydawać się jej podejrzani.. Jak skończy się ta historia? Czy Declan się znajdzie? Czy będzie happy end?

Ta książka skusiła mnie zarówno opisem jak i piękną tajemniczą okładka, która pasuje idealnie do wnętrza książki (teraz to wiem). Jednak niestety nie porwała mnie zbyt mocno, czasami mi się dłużyła, a czasami nie mogłam wgryźć się w historię.. może dlatego, że zbyt wiele osób tutaj miało swoje przemyślenia? Zabrakło mi też rozwinięcia zagadki i takiego konkretnego zakończenia sprawy. Jednak to nie jest zła książka, myślę, że jak ktoś zaczyna przygodę z młodzieżówkami to znajdzie tu na pewno wiele pozytywów.. np. Nawiązanie do snów, tajemnicze znaki.. listy, to było naprawdę ciekawe.. Myślę, że musicie przeczytać i sami wyrobić swoje zdanie na ten temat


  Anna Śliwak  (3.06.2022)
„Sonder” to wręcz poetycko napisana historia siedemnastoletniej Sophie, która musi zmierzyć się z nagłym zaginięciem swojego chłopaka i problemami życia codziennego. Zazwyczaj gdy w książce czytamy o zaginięciu, autorzy skupiają się w głównej mierze na postępach w śledztwie i całej otoczce, która wiąże się z tajemniczym zniknięciem. Tina Berk jednak skupiła się na emocjach osób z bliskiego otoczenia zaginionego nastolatka, głównie jego dziewczyny, Sophie. Możemy prześledzić całą drogę, którą dziewczyna musi przemierzyć, aby odzyskać spokój. Dowiadujemy się tego, w jaki sposób sytuacja ta wpływa na jej życie. Oprócz tego dochodzą jeszcze życiowe rozterki i pytania.

Historia przedstawiona w książce opowiada o Sophie. Siedemnastolatka wydaje się być szczęśliwa. Dnie spędza ze swoim chłopakiem, w szkole, na imprezach i w kawiarni rodziców. Życie nastolatki, jak każdej innej. Wszystko zmienia się w momencie, gdy dziewczynka otrzymuje wiadomość o zaginięciu swojego chłopaka. Nikt nie wie, co się z nim stało i gdzie może być. Sophie jest załamana. Tęskni za nim, ale stara się żyć dalej. Tylko, że nie jest to wcale takie łatwe. Nastolatka musi zmierzyć się z niechęcią rówieśników, z mnożącymi się pytaniami i strachem o przyszłość.


To, co najbardziej spodobało mi się w tej książce to język, którym posługuje się autorka. Z każdą kolejną stroną byłam zachwycona wyrażeniami i porównaniami, które Tina Berk przeplata w swojej historii. Chociaż sama fabuła według mnie nie została do końca dobrze przedstawiona i potencjał nie został w pełni wykorzystany, to styl autorki sprawił, że książkę czytało mi się szybko i przyjemnie.

Gdybym miała zaklasyfikować tę książkę do jednego gatunku, nie wiem czy bym potrafiła. Jest to historia, która z pewnością się wyróżnia. Myślę, że autorka ma ogromny potencjał, by napisać książkę, która za kilka lat zachwyci wielu czytelników. Chociaż „Sonder” do końca nie spełnił moich oczekiwań, to z wielką chęcią będę śledziła dalsze poczynania Tiny Berk.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.