Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura młodzieżowa -> Ponad sobą — Karolina Krzyżaniak
Ponad sobą — Karolina Krzyżaniak

Ponad sobą

Cena: 25,99 zł 22,09 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

To, co prawdziwe, często jest niewidoczne dla oczu.

W małym amerykańskim miasteczku zniewolona przez zasady obowiązujące w lokalnej społeczności młoda Avery Vandenbour zmaga się z problemami wieku dojrzewania oraz pochłaniającą ją w coraz większym stopniu anoreksją i zaburzeniami lękowymi. Znana jest swoim rówieśnikom jako uśmiechnięta perfekcjonistka z licznym gronem znajomych, jednak nikt nie podejrzewa, kim jest naprawdę i z jakimi problemami zmaga się na co dzień. Kiedy pewnego dnia dziewczyna mdleje podczas jednego z wykańczających treningów, odkrywa nieznany dotąd wymiar, w którym staje twarzą w twarz z prawdą o sobie. Książka opisuje dążenie bohaterki do samopoznania poprzez podróż po zakamarkach swojej podświadomości. Jednak czy sama świadomość popełnianych przez nią błędów wystarczy, by odważyła się stawić im czoła?

Zdecydowanie bardziej wolę noce od dni. Może dlatego, że kiedy zapada zmierzch, czuję jakby grafitowa, bezkresna perspektywa nieba otulała mnie niczym ciepły, wełniany koc, w którym mogę się zapaść i uwolnić wszystkie gnębiące mnie obawy. Kiedy wydostają się na zewnątrz, stają się bardziej uciążliwe i realne.
Po prostu staję się świadoma wszystkiego, co robię.
Chociaż nie. Skłamałam. Zawsze jestem tego świadoma, ale tylko w nocy potrafię się do tego przyznać.
W nocy nie mam na sobie żadnej maski, nie muszę nikogo udawać. Jestem sama ze sobą i czasami mnie to przeraża. Nie wiem, co bardziej: to, że za dnia zachowuję się jak skończona jędza, czy to, że potrafiłabym być lepsza, a tego nie robię.


Szczegóły

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 8 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Pachnące Strony  (3.01.2021)
"Ponad sobą" to książka o nastolatkach, napisana przez nastolatkę. O szkolnej rutynie, o gronie bliskich znajomych, lecz co najważniejsze, o tym co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka, o tym co siedzi głęboko w nas i nie wypływa na powierzchnię.
To bardzo osobista powieść, która powstała na skutek doświadczeń samej autorki. Porusza problem zaburzeń odżywiania, wciąż narastający wśród młodzieży.
W książce zostało użyte sformułowanie mówiące o tym, iż "anoreksja to nie szczupła sylwetka, lecz strach przed przytyciem" coś, co siedzi w naszej głowie, doprowadza na obsesji i jest wyłącznie w nas samych. Poruszające jest to, że wielu zaburzeń można byłoby uniknąć gdyby nie presja otoczenia. Spełnianie oczekiwań innych, wymyślony typ "idealnej" sylwetki, określony typ zachowań.
Przez książkę jesteśmy prowadzeni w ciekawy sposób, w niektórych momentach uczestniczymy w codziennym życiu głównej bohaterki, w innych przenosimy się do innego świata, w którym zostają nam przedstawione refleksje Avery, a ona sama dochodzi do pewnych wniosków względem popełnianych przez siebie błędów.
Zakończenie mnie zszokowało, i tak naprawdę dopiero po ostatniej kartce doszedł do mnie przekaz jaki niesie ta książka, niewątpliwie porusza, rzuca inną perspektywę na całą treść.
Jedynie brakowało mi rozwinięcia tematu anoreksji, podczas lektury miałam wrażenie, że wiem o chorobie dziewczyny jedynie z tylnego opisu okładki. A może celowo została stworzona otoczka poprawności, jakby nie było problemu?
Jak w zwykłym życiu, gdy nie wiemy co siedzi w drugiej osobie, z czym musi się mierzyć każdego dnia.
Mimo, iż jest cieniutka zawarła ważne przesłanie, które odebrałam następująco - zwracajmy uwagę na innych. Rozmawiajmy z innymi, i również dajmy bliskim możliwość się do nas zbliżyć. Nigdy nie jesteśmy sami.


  Iga Dziekan  (6.01.2021)
Bardzo się cieszę, że nie robiłam jeszcze podsumowania najlepszych książek 2020, bo musiałabym je teraz zmienić. Z tą powieścią skończyłam ten rok i w ogóle tego nie żałuję. "Ponad sobą" pokazuje, że nie trzeba pisać 500-stronicowego tomiszcza, by zawrzeć w nim to, co najważniejsze i zachwycić tym czytelnika. Ta krótka forma i zawarte w niej piękne myśli sprawiły, że zostałam kupiona. Zacznę od tego, że książka ta porusza bardzo ważne tematy takie jak anoreksja, dążenie do ideału, dopasowywanie swojego zachowania pod innych, bycie sobą wbrew oczekiwaniom innych. Główna bohaterka w swojej wyobraźni przeżywa rzeczy, które stanowią dla niej punkt wyjścia do refleksji o sobie samej i o tym, co tak naprawdę chce robić i kim chce być. Jedynym malutkim minusem, jaki znalazłam jest nierozwinięcie bardziej tematu zaburzeń odżywiania, ale rozumiem, że nie to było głównym tematem. Zakończenie było niespodziewane, rzucające nowe światło na historię. Dodam jeszcze, że styl w ogóle nie wskazuje na to, że jest to polska książka, co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Nic więcej Wam nie powiem, nie zdradzę. Trzeba samemu odkryć tę książkę, przeżyć ją i może, tak jak ja, pokochać. Nie muszę chyba tego mówić, ale powiem na zakończenie tej recenzji - serdecznie polecam Wam "Ponad sobą".


  kasia Sapierzynska  (15.12.2020)
"Ponad sobą" to książka niewielkich rozmiarów, lecz traktująca o ważnym problemie, o podstępnej chorobie, na którą cierpi bardzo wiele osób. Mowa tu, o anoreksji. Powieść tę napisała nastolatka, czerpiąc z własnych doświadczeń.

Odkąd pamiętam zawsze interesował mnie temat zaburzeń odżywiania. Mimo że sama nie mam z tym problemu czytałam wszystko, co możliwe na ten temat. Gdy więc trafiła się okazja, przeczytania kolejnej lektury poruszającej tą tematykę, natychmiast z niej skorzystałam.

Avery jest nastolatką jakich wiele, tak mogłoby się zdawać. Chodzi do liceum, należy do paczki przyjaciół, która coś znaczy w światku licealnym. Chociaż o przyjaźni może mówić tylko z jedną z dziewcząt z jej grupy. Jednak dziewczynę coś wyróżnia, jest to dążenie do bycie idealną, nie pozwalanie sobie na żaden błąd. Tak więc Avery perfekcyjnie się uczy, perfekcyjnie zachowuje i wygląda. Co zaś się kryje pod maską idealności? Zagubiona, nie radząca sobie z problemami osoba. Rodzice stale zapracowani nie poświęcają jej za wiele czasu. Przyjaźń z Katherine również nie należy do tych najbardziej udanych. Avery zakłada swoją maskę, by nie wypaść ze swej roli, boi się ukazać wszystkim prawdziwą siebie, tą nie całkiem perfekcyjną. Nastolatka ma jeszcze jeden problem; kontrolowanie tego co je. Unika jadania w miejscach publicznych, zwykle kupuje dania, na których jest jasno wypisana kaloryczność posiłku. Oczywiście czym mniejsza , tym lepiej. Dodatkowo dużo biega. Jogging pozwala pozbyć się zjedzonych kalorii i dodatkowo oczyszcza umysł z niechcianych myśli.

Wszystko się zmienia, gdy podczas jednego z treningów Avery mdleje. Po raz pierwszy wówczas doświadcza wizji, w której trafia do miasteczka Magentown, gdzie wszystko jej się podoba, do tego stopnia, że chciałaby tam przebywać cały czas. Towarzystwa dotrzymuje jej Keegan, nowy uczeń liceum. Dzięki rozmowom z nim dziewczyna uświadamia sobie, że nie musi za wszelką cenę być we wszystkim najlepsza. Nie utraci możliwości bycia akceptowaną, jeżeli pokaże siebie z innej strony.

"...- Kiedy wszyscy myślą, że jestem perfekcyjna, sama się tak czuję - dodaję po chwili. - Może właśnie potrzebuję się tak poczuć? - mówię, chociaż brzmi to bardziej, jakbym sama sobie zadawała to pytanie..."

W powieści dużo jest przemyśleń bohaterki, jej postrzegania siebie i świata. Natomiast zabrakło mi trochę samego przebiegu walki z chorobą, przyczyn choroby, reakcji otoczenia, na to co się z nią dzieje. Być może wtedy książka liczyłaby ze 100 stron więcej, niemniej bardziej mogłabym poznać jej bohaterów. Tak naprawdę bowiem poznajemy tylko Avery, a niewiele wiemy o innych osobach z jej otoczenia. Trochę szkoda.

Do książki zachęcam. Jest niewątpliwie interesująca pozycja.


  Jolanta Wantuch  (22.12.2020)
Powieść czyta się bardzo szybko i sprawnie. Pomimo trudnej tematyki wciąga i ciężko się od niej oderwać.
Na początku byłam do niej troszkę sceptycznie nastawiona, ze względu na to, że została napisana przez nastolatkę, ale wbrew pozorom jest ona naprawdę dojrzała i sprawia wrażenie, jakby wyszła spod pióra dorosłego pisarza.
Historia jest bardzo szczera i ważna, opowiada o byciu sobą, udawaniu, o tym, że nie ma ludzi idealnych. Przedstawia również jak czasem trudno pokazać innym swoją prawdziwą twarz i jak ważne jest dostrzeżenie drugiego człowieka zanim będzie za późno.
Dobrze napisana, skłaniająca do refleksji książka, którą moim zdaniem każdy rodzic i nastolatek powinien przeczytać, ponieważ w umiejętny sposób potrafi otworzyć oczy na bardzo istotne sprawy i problemy.


  Paulina Radziszewska  (3.01.2021)
#Recenzja
‘Ponad sobą’ to bardzo ciekawa książka autorstwa , którą miałam okazję przeczytać dzięki wydawnictwu – za co bardzo dziękuję. Już opis książki przygotował mnie, że nie będzie to lekka lektura, mimo jej małej objętości. Ale na tych 130 stronach autorka, mimo swojego młodego wieku i debiutu, stworzyła świetną, emocjonalną historię. Na pewno pomogło jej w tym własne doświadczenie, a umiejscowienie akcji w Stanach i styl pisania dały niezapomniany efekt.

Avery jest z pozoru zwyczajną nastolatką. Ma swoją paczkę, jest popularna, a jej dążenie do perfekcji sprawia, że świetnie się uczy, wygląda i zachowuje. Ale to tylko maska, pod którą skrywa się grająca kogoś innego zagubiona dusza. Noc jest dla dziewczyny wybawieniem, tylko wtedy nie musi przed nikim udawać.
Avery ma problem z jedzeniem, jej posiłki są minimalne, a i tak spala wszystko biegając. Podczas jednego z morderczych treningów Avery traci przytomność, podczas której przenosi się do innego świata…
‘Ponad sobą’ choć jest książką młodzieżową porusza istotne i trudne tematy. Anoreksja, porównywanie siebie do innych, dążenie do perfekcji, brak prawdziwych przyjaciół i wsparcia rodziców to problemy z którymi mierzą się niektórzy współcześni uczniowie.
Napisana w świetnym stylu opowieść zrobiła na mnie duże wrażenie. Może niektóre wątki można by bardziej rozwinąć, ale niewątpliwie warto tej książce poświęcić czas.


  Królewskie Recenzje  (16.02.2021)
Ponad sobą to cieniutka książeczka skupiająca się na problemach psychicznych, relacjach ze znajomymi i wewnętrznych przeżyciach. Książka jest napisana w takim stylu, że zapomniałam, że jest napisana przez polską autorkę, bo nie ma tu podziałów na to w jakim kraju książka została napisana, ale o te uczucia, emocje i przeżycia. Ta książka wręcz kipi emocjami. Zostały tu poruszone szalenie ważne aspekty i problemy i zostały poprawnie i obrazowo zdefiniowane. Anoreksja, zaburzenia odżywiania, pogarda, lęk przed brakiem akceptacji. Jak już wspomniałam, książeczka jest cieniutka, ale potrafi poruszyć i uświadomić.


  Lubię To Czytam  (21.02.2021)
Avery, nastolatka mieszkająca w bogatej dzielnicy, uczęszczająca do prywatnego liceum, pilna i zdolna uczennica, dobrze wychowana, wymieniać tak można jeszcze długo. Nikt nie dostrzega jednak problemów, z jakimi wewnętrznie mierzy się ta dziewczyna. Dla świata zewnętrznego pokazuje zawsze uśmiechniętą twarz, a wewnętrznie płacze i kuli się w sobie.
Zawsze się mówi, aby w swoich działaniach dążyć do perfekcji, jednak w przypadku Avery ta granica została przesunięta znacznie dalej. Zasady jakie sama sobie narzuciła, jak i te narzucane jej przez grupę przyjaciół doprowadzają do poważnych zaburzeń zdrowotnych u dziewczyny. Mimo otaczania się znajomymi, nastolatka jest bardzo samotna, czego nikt zdaje się nie dostrzegać. Rodzice są pracoholikami, dążą do spełnienia własnych ambicji zawodowych, praktycznie nie interesują się swoją córką. Avery jest również anorektyczką, czego nikt nie zauważa. Unika jedzenia posiłków, wszystkie muszą być zdrowe, o odpowiedniej kaloryczności.
"Ponad sobą" to krótka książka, pokazująca Czytelnikowi świat widziany oczami młodej dziewczyny, bardzo zagubionej w sobie, bez wsparcia ze strony najbliższych. Ucieczką stają się dla niej bardzo realne sny, gdzie w końcu może być sobą i nie ograniczają jej żadne ramy. Relacja z jej przyjaciółką jest dość specyficzna, ponieważ Katherina jest dziewczyną z mocnym charakterem, która potrafi manipulować ludźmi, aby postawić na swoim. Kiedy jej się to nie udało, skutek był potworny, ale pokazuje Czytelnikowi, że relacja jaka łączyła obie nastolatki nie była szczera i prawdziwa. Avery nie walczy o swoje, daje przyjaciółce na wszystko ciche przyzwolenie.
Książkę czyta się dobrze. Jest bardzo ciekawa i interesująca. Uderzająca jest dojrzałość i pewna świadomość Avery co do własnego stanu i problemów z jakimi się zmaga. Jej podejście jest bardzo dorosłe. Szkoda, że nie został wyjaśniony wątek Katherine, ponieważ był on równie zajmujący. Całość jest godna uwagi, refleksji. Ciekawy jest również motyw, kiedy nastolatka porównuje świat, w którym jest wolna, niczym nieograniczona ze światem, w którym znajduje się obecnie.


  Aleksandra Malatyńska  (11.01.2021)
"Ponad sobą" to historia Avery, która z pozoru wiedzie życie zwyczajnej, szczęśliwej nastolatki. Jednak stanowi to jedynie złudzenie, podtrzymywane w strachu przed opinią rówieśników. Tak naprawdę egzystencja dziewczyny nie jest kolorowa, nastolatka zmaga się z zaburzeniami lękowymi i anoreksją. Pewnego dnia dzieje się coś nieoczekiwanego. Avery traci przytomność i w swojej głowie przenosi się do nierealnego świata. Poznaje tam chłopaka, który poprzez rozmowę uczy ją samoakceptacji i pomaga zrozumieć popełniane błędy.

"Ponad sobą" jest książką o intrugującej fabule. Przyznam, że z początku nie byłam do niej przekonana, ale z każdą kolejną stroną coraz chętniej zagłębiałam się w losy i przeżycia nastolatki. Tematyka powieści jest niezwykle ważna. Autorka podczas pisania bazowała na własnych doświadczeniach, co dodaje książce autentyczności. Powieść jest krótka, lecz to wcale nie stanowi jej wady. Nie zostawia nas ona z wrażeniem niedosytu. Zawiera w sobie wszystko to, co było potrzebne, nie pojawia się zbędne lanie wody. Jest krótka, ale treściwa. Jestem pewna, że historia Avery może spodobać się wielu osobom w wieku nastoletnim, ale niewykluczone, że przypadnie do gustu również starszym.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.