Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura dziecięca -> Pan Ryba — Katarzyna Majsner
Pan Ryba — Katarzyna Majsner

Pan Ryba

Cena: 25,99 zł 22,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Pełna przygód opowieść o pewnej nietypowej przyjaźni, spełnianiu marzeń i dorastaniu.

Siedmioletnia Klara Leszczyk mieszka w niewielkim miasteczku, którego mieszkańcy od wielu pokoleń zajmują się rybołówstwem. Dziewczynka marzy o tym, by złowić znaną z legend Rybę Złotą, posiadającą magiczną moc spełniania życzeń. Wkrótce Klara pozna kogoś, kto otworzy przed nią drzwi do zupełnie innego świata i pozwoli uwrażliwić ją na emocjonalną stronę ryb, co dla większości dorosłych jest niewidzialne...
Ta poruszająca opowieść uczy empatii i szacunku do wszystkich istot, a niezwykłe przygody małej Klary udowadniają, że warto doceniać to, co się ma i zawsze otaczać się wiernymi przyjaciółmi.

Klara zarzuca plecak i chcąc wybiec z pokoju, zatrzymuje się przy drzwiach i kieruje swój wzrok na zdjęcie taty.
– Trzymaj za mnie kciuki. Wkrótce będziesz mógł do nas wrócić. Muszę tylko złowić Rybę Złotą. Cały rok czekałam na ten dzień! – mówi Klara, ściągając z wieszaka bezrękawnik taty, który na piersi ma przyczepiony order za złapanie największej ryby. Dziewczynka poprawia order, po czym zakłada bezrękawnik, łapie podbierak i wybiega z pokoju.

Szczegóły

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 1 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Michalina Foremska  (20.01.2019)
Czy jest pośród Was ktoś, kto choćby raz nie czytał albo wysłuchał ludowej baśni O rybaku i złotej rybce (znanej również pod innymi dwoma tytułami)? Myślę, że każdy pamięta opowiastkę o rybce, która spełnia trzy życzenia, część z Was zapewne marzyła, by takie stworzenie złapać i poprosić je o spełnienie tych najskrytszych pragnień. Katarzyna Majsner zalicza się do tej części społeczeństwa, która dobrze zna tąż historię. A co byście powiedzieli, gdyby ktoś przedstawił Wam zupełnie inną, odmienioną wersję tej historii? Tym kimś jest autorka Pana Ryby. Ciekawi?

Zabierając się za ten tytuł, byłam nastawiona na radosną, lekką opowiastkę, pełną pastelowych, słodkich barw. Jakieś było moje zdziwienie, gdy okazało się, że moja wizja daleka jest od wizji Katarzyny Majsner. Pan Ryba nastrojem przywodzi na myśl Dziewczynkę z zapałkami Andersena otuloną mroczną, smutną aurą, która nie bardzo pasuje na opowiastkę dla małych dzieci, jaką spodziewałam się przeczytać. Nie zmienia to jednak faktu, że Pan Ryba ma w sobie coś takiego, co pomimo iż historia wzbudza w czytelniku niepokój, sprawia, że z zapartym tchem śledzi się poczytania głównej bohaterki i kibicuje się jej, by odnalazła to, czego szuka... Jednak zakończenie nie okazuje się tak oczywistym. I nie możemy mówić o klasycznym happy endzie, stąd moje porównanie z baśnią Hansa Christiana Andersena.

Pomóż ludziom, którzy na ciebie liczą i w ciebie wierzą. Nie możesz ich zawieść. Pamiętaj, że nie zawodzi się tych, którzy cię kochają.

Historię Katarzyny Majsner czyta się bardzo szybko. Nie tylko dlatego, że ma raptem sto dwadzieścia sześć stron. Pan Ryba wciąga od pierwszej strony i do samego końca zapewnia interesującą lekturę. Autorka operuje prostym słownictwem, z którym poradzi sobie każdy młody czytelnik, który opanował sztukę płynnego czytania ze zrozumieniem. Zdania nie są specjalnie rozbudowane, a rozdziały na ogół bardzo krótkie, co przekłada się na tempo czytania, jak i przyswajanie treści.
Pod tym względem książka przystosowana jest do możliwości czytelniczych przyszłego miłośnika literatury.

Pan Ryba udekorowany został licznymi rysunkami, które wraz z plastycznym językiem, jakim Katarzyna Majsner się posługuje, sprawiają, że historia ożywa w głowie. Opisy miejsc i postaci niemal od razu się wizualizują, zapewniając niezapomniany seans, nie tylko młodszym czytelnikom. Do tego dochodzą dialogi, jakby wyjęte z ust dziecka, wszak bohaterką jest siedmiolatka, nad wyraz dojrzała, ale nadal siedmiolatka, które potwierdzają, iż książka skierowana jest do młodszego odbiorcy.

Mądrością jest wybieranie przyjaciół, którzy w odpowiednim momencie potrafią wskazać nam właściwą drogę.

Bohaterowie wykreowani przez Katarzynę Majsner, jak przystało na bajkę dla dzieci, dzielą się dobrych i złych. Autorka świetnie ukazała tę różnorodność, jednocześnie pokazując, że pozory potrafią mylić, a pod na pozór niegroźną lub sympatyczną wierzchnią powłoką, może skrywać się niebezpieczeństwo i zło w czystej postaci.
Być może bohaterowie zostali potraktowani dość pobieżnie, niemniej w tej historii na pierwszy plan wypływa przekaz, jaki Katarzyna Majsner ukryła pomiędzy stronami swojej opowieści. Klara jest miłą, małą dziewczynką, której nie brak odwagi, co wzbudza sympatię w czytelniku, a jej chęć odnalezienie Ryby Złotej, by spełniła jej marzenie, jest godna podziwu, mając na uwadze to, co dzieje się na kartach tej książki.

Katarzyna Majsner łączy w swojej książce ludową baśń spisaną przez braci Grimm z nutą mitologii, tworząc w ten sposób nietuzinkową, a przez to intrygując, opowieść o rybie spełniającej marzenia, która staje się tłem kilku ważnych wartości. Pan Ryba daje przykład tego, jak istotną wartością w życiu jest przyjaźń, niezależnie od wieku tak jak szacunek do drugiego człowieka, zwierzęcia, czy istoty.

Jeśli jesteście fanami wędkowania, baśni i nowych ich odsłon, wówczas powinniście zapoznać się z książką Katarzyny Majsner. Czerń, jaka tam występuje, jest głębsza i pełna niepokoju, lecz nie lękajcie się, bajki bowiem mają to do siebie, że gdzieś tam w oddali tli się światełko, choćby miało być słoikiem rzepakowego miodu...

Dodaj własną recenzję