Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> On i dziewczyna — Joanna Surma
On i dziewczyna — Joanna Surma

On i dziewczyna

Cena: 26,99 zł 22,94 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Zakazany owoc smakuje najlepiej

Tatiana, nastoletnia wokalistka, odważnie wkracza w świat show-biznesu. Krzysztof jest uznanym pisarzem i wykładowcą z ustabilizowanym życiem osobistym. Różni ich nie tylko wiek, ale także środowiska, z których pochodzą, zainteresowania, doświadczenia i cele życiowe. A jednak mimo że on mógłby być jej ojcem, wkrótce między tymi dwojga wybuchnie uczucie dalekie od rodzicielskiej miłości…
Pożądanie, które wywraca świat do góry nogami, i fascynacja silniejsza od wszystkich racjonalnych argumentów… Ta współczesna wersja Lolity stawia pytania o naturę miłości i o to, gdzie tak naprawdę przebiega granica naszej wolności. Czy warto zaryzykować wszystko, by poznać smak zakazanego owocu?

Tatiana, siedząc w pokoju, zrozumiała, że coś czuje do Krzysztofa, aczkolwiek na razie napawało ją to przerażeniem. Trudno jej było wyobrazić sobie związek z mężczyzną o trzydzieści lat od niej starszym, do tego żonatym. Z drugiej strony dziewczęca, naiwna natura już kierowała ją w ramiona Krzysztofa. Jest taki… taki mądry - rozmyślała dziewczyna.
Najchętniej chciałaby cały czas spędzać ze swoim ukochanym. Fantazjowała o Krzysztofie. Na razie oczywiście nie zamierzała o niczym mówić mamie. Dziewczyna czuła, że ten mężczyzna odmieni jej życie. Chciała z nim być cały czas. Ta tęsknota… To nie dawało jej spać. Nie jadła, nie spała – wciąż myślała tylko o nim.


Joanna Surma

Urodziłam się w 1990 roku i pochodzę z Jaworzna. Aktualnie mieszkam w Katowicach. Ukończyłam kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Na co dzień prowadzę zajęcia o literaturze dla osób z niepełnosprawnością. Byłam wyróżniona w konkursie Dolina Kreatywna organizowanym przez TVP2. Bardzo cenię sobie twórczość Thomasa Bernharda. Piszę po to, żeby udowodnić sobie i światu, że mamy wpływ na swoje losy.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2021
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 186
  • ISBN: 978-83-8219-518-7

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  @fascynacja. ksiazkami  (31.10.2021)


  Justyna Gułaj  (11.12.2021)
Piętnastoletnia dziewczynka, gwiazda pop młodego pokolenia, zakochuje się w ponad czterdziestoletnim pisarzu, wykładowcy, na nieszczęście z wzajemnością. Ta niewielka powieść (186 rozdmuchanych stron) ponoć każe czytelnikowi zastanowić się nad naturą miłości. W takim razie zgłaszam reklamację, bo żadne tego typu refleksje u mnie nie wystąpiły, może tylko dziwiłam się sama sobie, jak zdołałam to przeczytać do końca...

"On i dziewczyna" jest powieścią dziwną, wywołującą dyskomfort i niesmak, jej przekaz jest szkodliwy, a wykonanie zwyczajnie kiepskie. Czytelnik ma się skupić wyłącznie na relacji dwojga tytułowych bohaterów, nic innego nie ma nas interesować, więc w efekcie pojawiają się rozdziały mające 1-3 zdań. Według mnie za dużo sami musimy sobie dopowiedzieć, a nawet te "okruchy", które dostajemy od autorki, są niesamowicie sztuczne. Przykłady: kolega bohatera dowiaduje się, że ten ma romans z nieletnią, jego reakcją jest śmiech albo pocieszające klepnięcie po ramieniu; rodzice bohaterka dowiadują się, że ich nastoletnia córka spotyka się z dużo starszym mężczyzną, po czym ojciec najpierw jest zły, ale szybko odpuszcza, a matka od początku wierzy, że na pewno to ktoś miły. Litości! Przecież to się trzyma jak na ślinę.

Byłabym w stanie jeszcze zrozumieć główną bohaterkę, no... do pewnego momentu. Jest w takim wieku, że budzą się w niej hormony, dlatego dojrzały mężczyzna, który wie więcej, a w dodatku zwraca na nią uwagę i daje poczucie bezpieczeństwa, mógł jej się wydać atrakcyjny. Potem następuje rozdział, w którym Tati twierdzi, że o seksie to ona jeszcze nie ma pojęcia i nie chce myśleć, także tutaj się załamałam i przestałam ją rozumieć. W takim układzie to Krzysztof powinien mieć bardziej skomplikowaną sytuację. Ma chociażby córkę w wieku Tati, co zostało kompletnie zignorowane, a mógł mieć w związku z tym jakieś rozterki moralne.

Tak naprawdę nikomu nie przeszkadza, że ta dwójka się kocha, nikt na poważnie nie myśli o stronie prawnej tego związku. Porzucona żona znika z horyzontu, rodzice dziewczynki akceptują Krzysztofa. Nie mam pojęcia, co miała do przekazania ta książka, dla mnie to zmarnowany czas.

Dodaj własną recenzję