Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Powieść historyczna -> Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowsk... — Robert F. Barkowski
Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich — Robert F. Barkowski

Odsiecz. Powieść historyczna z czasów piastowskich

Cena: 42,99 zł 36,54 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Porywająca powieść historyczna z czasów piastowskich

Trwająca od wielu lat wojna między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II kończy się zwycięstwem Polski. Podpisany w Budziszynie traktat ma być gwarancją upragnionego pokoju, ale dla drużyny wiernych przyjaciół wcale nie oznacza to końca przygód. Gromosław, Czambor, Bernard i Randulf ponownie otrzymują rozkazy od Bolesława Chrobrego. Kraj Obodrytów ugina się pod ciężarem wojny domowej i reakcji pogańskiej, a tracący poparcie książę Mścisław potrzebuje pomocy. Nieustraszona kompania natychmiast wyrusza z odsieczą. Czy i tym razem przyjaciele wypełnią należycie swoją misję? Jakie straty będą musieli ponieść? Jaka przyszłość czeka ich samych?
Pełna przygód i barwnych opisów powieść pozwala nam przenieść się w odległe czasy panowania Chrobrego i podążać razem z bohaterami przez krainy Połabia, poznając niełatwą historię tego regionu.

Miasto pękało w szwach od przybyłych gości. Wielu przyjezdnych rycerzy opłaciło kwatery u mieszkańców. Sam Bolesław z rodziną i najważniejsi znaczeniem możni rozgościli się w zamku. Przedpola miasta usiały liczne namioty pocztów, giermków i służących. Dodatkowo pod Budziszynem obozowały niewielkie kontyngenty oddziałów połabskich reprezentujących plemiona Połabia włączone w granice Polski: Łużyczanie, Milczanie, Szprewianie, południowi Wkrzanie. Nie zabrakło również skromnego oddziału jazdy sojusznika Polski na Połabiu – Stodoranii. Bolesław zamierzał ich wszystkich, razem z oddziałami polskimi, ustawić w paradzie wojskowej przed wjazdem do miasta – dla zaimponowania cesarskiej delegacji.

Robert F. Barkowski

Jest polskim pisarzem, zamieszkałym za granicą. Jego twórczość pisarska, obejmująca powieści historyczne i książki popularnonaukowe, opisuje dzieje średniowiecznej Europy, szczególnie Polski piastowskiej i Słowiańszczyzny. Odsiecz jest kolejnym tomem przygód z udziałem poddanych Bolesława Chrobrego: Gromosłwa, Randulfa, Czambora i Bernarda - w cyklu Powieść historyczna z czasów piastowskich.
Więcej o autorze: robert-barkowski.com

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Powieść historyczna
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 322
  • ISBN: 978-83-8219-797-6

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Michał Machnacki  (31.03.2022)
Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę Roberta F. Barkowskiego pt. Odsiecz. Jak się okazało, książka ta jest kontynuacją powieści pt. Włócznia w cyklu Powieść historyczna z czasów piastowskich. To moje pierwsze spotkanie z piórem autora, mieszkającego za granicą u naszych zachodnich sąsiadów, w stolicy Niemiec, Berlinie. Pan Barkowski specjalizuje się w powieściach historycznych, a jego konikiem jest okres średniowiecza, a szczególnie upodobał sobie okres za czasów panowania dynastii Piastów.

Okres piastowski zawsze kojarzył mi się z Mieszkiem I, chrztem Polski, bitwą pod Cedynią, zjazdem gnieźnieńskim oraz koronacją syna Mieszka, Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. To utkwiło mi ze szkoły podstawowej i przyznam, że był to okres, który najlepiej zapamiętałem z edukacji historii. Dlatego też byłem ogromnie ciekawy, jak tamtejsze realia opisał autor.

Okładka książki przyciąga wzrok, ale bardzo ważną jej częścią po otwarciu jej, będzie zamieszczona mapka części Europy. Warto się z nią zapoznać, ponieważ ułatwi to śledzenie akcji powieści. Szczególnie gdy nie zna się dokładniej historii, nazw grodów czy wiosek słowiańskich. Warto również na początku prześledzić spis postaci historycznych oraz wymyślonych przez autora na potrzeby fabuły.

Odsiecz to dalsze losy bohaterów, poddanych Bolesławowi Chrobremu: Gromosława, Randulfa, Czambora i Bernarda. Przenosimy się do stycznia 1018 roku, gdy w Budziszynie (obecnie Niemcy), został zawarty pokój między Polską a Niemcami. Zakończył o trwającą 16 lat wojnę pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Wydaje się, że losy głównych bohaterów w czasie pokoju będą sielanką, odpoczynkiem przed planowaną wyprawą wojenną na Ruś Kijowską. Nic bardziej mylnego! Rycerze muszą wykonać kolejną misję przyszłego króla Polski. Ruszamy z nimi na tereny, które zajmowali wtedy Obodryci, czyli plemiona słowiańskie, które należały do Słowian Połabskich. Na ich ziemiach trwa wewnętrzna wojna, a po wygnaniu Mścisława, władcy zwierzchniego kraju Obodrytów, kraj znów staje się ostoją pogaństwa. Kampania zaprawionych w bojach rycerzy rusza na odsiecz!

Bardzo podobały mi się opisy walk, uzbrojenia oraz wszechobecny... humor, którym autor obdarzył swoich bohaterów. A przecież do śmiechu zapewne im nie było. Trup ściele się gęsto, opisy są bardzo sugestywne, zapewne przeniesienie fabuły na szklany ekran zapowiadałoby klasowy hit.

Powiem szczerze, że książkę przeczytałem jednym tchem, a przygody bohaterów, ich bohaterska postawa, sprawność w walkach, operowanie bronią, bardzo przyciągnęły moją uwagę. Z chęcią przeczytam kolejny tom.


  Paulina Kwiatkowska  (22.03.2022)
Zakończenie wojny, które okazało się zwycięskie dla Polski dla bohaterów nie oznaczało wcale końca bitew. Na polecenie Bolesława Chrobrego ponownie wybrali się z pomocą do Mścisława, który był w potrzebie. Czekała ich pełna przygód podróż, a wszystko to na 300 stronach zostało okraszone sporą dawką przyzwoitej i prosto podanej wiedzy historycznej. Dzięki tej pozycji możemy przenieść się w czasy panowania Bolesława Chrobrego, przeczytać o tym, jak dawniej wyglądały zachowania, zwyczaje, poparcia, czy sojusze. Całość napisana jest przystępnym językiem i może przypaść do gustu miłośnikom powieści historycznych.

O ile ,,Opowieści połabskie" bardzo mi się podobały, o tyle ,,Odsiecz" wywarło na mnie nieco mniejsze wrażenie. Być może było to spowodowane krótszymi formami, które bardziej do mnie przemawiały. Powieść historyczna nie jest gatunkiem, po który sięgam zbyt często, jednak postanowiłam otworzyć się na nowe doznania czytelnicze. Jestem całkiem zadowolona z tej lektury. Jestem przekonana, że znajdą się osoby, które bardzo miło spędzą czas z ,,Odsieczą", jak i ,,Włócznią", która także została wydana nakładem wydawnictwa Novae Res. Jak podkreśla sam autor, w tym tomie fakty historyczne przeplatają się z fikcją literacką, dzięki czemu można chłonąć historię w przystępnej formie.


  Gabriela Feliksik  (23.03.2022)
Niesamowicie cenię sobie książki, mające oprócz dobrze stworzonej fabuły, akcent edukacyjny. Dlatego bardzo chętnie sięgam po książki historyczne. Historia to moja pasja od lat, nie chwaląc się, naprawdę sporo wiem w tej dziedzinie, ale jeżeli mogę dowiedzieć się więcej, to niesamowicie duży dla mnie plus. I za to właśnie cenię sobie twórczość Pana Roberta F. Barkowskiego.
Autor wybiera na swoje powieści czasy naprawdę nam odlegle, „Odsiecz”, jego najnowsza powieść historyczna opowiada o losach przyjaciół żyjących za panowania Bolesława Chrobrego. W Budziszynie zostaje podpisana ugoda pomiędzy Bolesławem Chrobrym, a cesarzem Henrykiem II, kończąca wieloletnią wojnę. Dla Gromosława, Czambora, Bernarda i Randulfa wcale jednak nie nastają spokojne czasy. Czworo przyjaciół zostaje wysłanych w misję przez księcia Bolesława. Mają udać się do kraju Obdorytów pogrążonego w wojnie domowej. Ich władca Mścisław prosi o wsparcie. Przyjaciele wyruszają więc na kolejną misję, po drodze natrafiając na wiele przeszkód, uczestnicząc w wielu bitwach, czy potyczkach. Mają też dodatkowe zadanie uratowania mniszek z terenów objętych walkami. Muszą nie tylko poradzić sobie z zamieszkami wywoływanymi przez pogańskich Lutyków, ale także ratować chrześcijan. Wykazują się nie tylko odwagą, ale także sprytem i podstępem. Czy te cechy im wystarczą, żeby wykonać z powodzeniem zlecone zadanie? Czy uda im się z tej przygody wyjść bez szwanku?Czym tak naprawdę jest ta ich wyprawa? Jakie zagrywki polityczne się za nią kryją? Czy przyjaciele będą musieli ponieść jakieś straty? Kim jest tajemniczy rycerz Żelenta, przyjaciel władców? No i najważniejsze pytanie, jaka przyszłość czeka ich samych w tak trudnym świecie ogarniętym wojną, gdzie śmieć czyha na każdym rogu?
Książka naprawdę wciągająca, ale momentami trudna. Tyle nazw do zapamiętania, nowości, to może zniechęcać, ale ja to akurat potraktowałam jako punkt wyjścia do zdobycia dodatkowej wiedzy i wertowałam internet, szukając informacji na temat np. nazw plemion słowiańskich, zamieszkujących Połabie, takich jak Redarzy, Obodryci, Lutycy. Autor daje nam więc wspaniałą lekcję na temat Połabia, regionu, gdzie długo zwyczaje pogańskie przeciwstawiały się rozwojowi chrześcijaństwa. No i kolejny plus za świetnie zarysowaną postać kobiecą. Matylda, żona Gromisława, nie jest tylko posłuszną i uległą partnerką zajmującą się dziećmi. To prawdziwa waleczna księżniczka. Nie boi się stanąć do walki na czele rycerzy. Ale zachowuje przy tym całą swoją kobiecość.
Bohaterowie mają swoje zalety, jak i swoje słabości, ale najważniejsza jest przyjaźń, która łączy całą czwórkę, widać to na każdej nieomal karcie książki.
Jeżeli lubicie więc niebanalne książki, mające walory edukacyjne, opowiadające o przyjaźni, miłości i ludzkich słabościach, to na pewno „Odsiecz” przypadnie Wam do gustu. Także wystarczy po nią sięgnąć i zanurzyć się w świecie raczkującego chrześcijaństwa na ziemiach polskich i słowiańskich, próbującego zwalczyć za wszelką cenę te zwyczaje pogańskie i wierzenia, które panoszą się na Połabiu.

Dodaj własną recenzję