Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Thriller -> Niewolnik w Europie — Paweł Brol
Niewolnik w Europie — Paweł Brol

Niewolnik w Europie

Cena: 44,99 zł 38,24 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Wzniosłe idee nie ochronią cię przed zderzeniem z rzeczywistością.

Rok 2027. Pochodzący z niewielkich Łambinowic Michał kończy studia w stolicy. Szukając pomysłu na dalsze życie osobiste i zawodowe, niespodziewanie otrzymuje propozycję pracy w Centrum Informacyjnym Rządu. Szybko staje się narzędziem bezlitosnej gry politycznej. Niedługo później poznaje piękną córkę prezydenta. Podczas jednego z wyjazdów służbowych na Maltę dziewczyna znika, a Michał postanawia ruszyć w podróż śladami zaginionej. W poszukiwaniach pomagają mu tajemnicze wizje oraz nowo poznany imigrant z Afryki.

Niewolnik w Europie to opowieść o dojrzewaniu i przebaczaniu, o wierze oraz związanych z nią wątpliwościach, o odwadze i zdradzie. Ta rozgrywająca się w kilku krajach i na egzotycznych wyspach Starego Kontynentu historia stawia pytania o najbardziej aktualne współczesne problemy, skłaniając czytelnika, by spojrzał na nie z zupełnie innej perspektywy.

– Zbyt długo utrzymujący się dobrobyt frustruje. Ile czasu można czytać w literaturze historycznej, że wśród zwykłych ludzi znaleźli się bohaterowie, którzy dzięki swojej walce o pokój odcisnęli trwały ślad w dziejach świata i pozostawać z tym w sferze wyobraźni oraz niespełnionych marzeń? Jakby tego było mało, dobrobyt zastawia pułapkę fikcji o poczuciu własnej wartości, które z biegiem czasu staje się patologiczne. Dzisiaj wśród was, Europejczyków, wielu jest takich, którzy w imię lepszej ziemi, ucywilizowanych społeczeństw, nie wpuszczają nas na swoje terytorium. Między sobą też się dzielicie. Zresztą my nie jesteśmy lepsi. Dlaczego tak się dzieje? Bo finalnie dobrobyt sprzyja pluralizmowi, ale też często sprawia, że umierają wartości. Różnorodność bez szacunku dla nich zakłada bowiem niepohamowaną tolerancję wszystkiego w tym nieprawdy i nieprawości.

Paweł Brol - rocznik '89, z pokolenia wolności. Urodził się i wychował w Krapkowicach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Opolskim. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach tuba.pl, stacja7.pl, koduj24.pl. Obecnie publikuje w czasopiśmie "Dekoder" i prowadzi blog w serwisie internetowym natemat.pl. Zajmuje się promocją kultury, współpracuje z wydawnictwami. Od trzech lat jest członkiem Komitetu Obrony Demokracji. Mieszka z żoną i synem w Zielonej Górze.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Thriller
  • Wydawca: Novae Res, 2020
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 556
  • ISBN: 978-83-8147-846-5

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 7 recenzji.Dodaj własną recenzję

  girl inthebooks  (4.06.2020)
“Niewolnik w Europie”
FABUŁA:
Akcja osadzona jest w rok 2027,a główny bohater to Michał kończy studia w Warszawie. Od czasów szkolnych jest on związany z Laurą, która tak samo jak on bardzo poważnie traktuje kwestie wiary, ale szybko okazuje się, że ich pomysły na życie różnią się od siebie. Chłopak w trakcie jednej z imprez otrzymuje propozycję pracy w Centrum Informacyjnym Rządu. Okazuje się, że to początek jego przygód związanych z polityką, a jako, że nie należy on do osób, które zachowują swoje poglądy tylko dla siebie to niejednokrotnie wplątuje się w intrygi. Po ciekawych zawirowaniach dostaje pracę u boku prezydenta, w której wkrótce towarzyszy głowie państwa w wyjeździe na Maltę. Na wyspie dochodzi do zaginięcia córki prezydenta, a Michał ma stać się osobą odpowiedzialną za to, aby ją odnaleźć. Jakie były jego wcześniejsze relacje z dziewczyną i czy wszyscy są wobec niego szczerzy, tego dowie się czytelnik, gdy rozpocznie wraz z bohaterem podróż przez europejskie kraje.
Ważną osobą na tej drodze stanie się imigrant z Afryki, który wniesie do książki wiele dyskusji dotyczących kryzysu migracyjnego w Europie oraz wiary. Jak rozwinie się polityczna intryga, w którą zaplątany został zwykły chłopak z małej miejscowości ? Czy Europa w 2027 roku okaże się zupełnie odmienna od znanej nam rzeczywistości ? Jakimi wartościami w życiu kieruje się każdy z nas chociaż czasem nie jesteśmy chętni, żeby się do tego przyznać? Odpowiedzi na te wszystkie pytania odkryjemy wraz z Michałem.
PLUSY:
+ Rozbudowany portret psychologiczny bohaterów to jeden z najważniejszych elementów dobrego thillera, a w „Niewolniku po Europie” otrzymaliśmy najcudowniejszą tego wersję! Wszelkie myśli, zwątpienia i odczucia Michała zostały opisane dogłębnie i gdy czytamy jak bohater reaguje na dane sytuacje czy dowiadujemy się co dręczy go przed snem to czujemy się jakbyśmy sami byli w jego skórze.
+ Szybka akcja, bez owijania w bawełnę gwarantuje brak zastojów w trakcie czytania i pełne zaangażowanie nas w historię. Na jednej stronie bohater otrzymuje zaproszenie na bankiet, a już na kolejnej wydarzenie trwa! To naprawdę błyskawiczna podróż po Starym Kontynencie pełna przygód i zwrotów akcji!
+ Już od pierwszej strony czytelnik spotyka się z całym wachlarzem niezmiennie istotnych w życiu każdego człowieka kwestii. O tym jak mężczyzna radzi sobie z życiem w wielkim mieście, jak układają się jego relacje z kobietami czy kumplami czytamy jednocześnie odczuwając wszystkie emocje, które temu towarzyszą. Kwestie wiary i tolerancji, polityki i zaufania, szczerości i własnej dumy, którą nie zawsze potrafimy schować do kieszeni. Czy odwaga i spontaniczne decyzje zawsze okazują się słuszne? Czy imigranci doceniają pomoc jaką otrzymują czy może takiej pomocy w rzeczywistości nie ma? Najbardziej rozbudowany został z pewnością wątek polityki i tego do jakich czynów zdolne są osoby będące na najwyższych stanowiskach w państwie. „Niewolnik po Europie” to książka zawierająca w sobie wiele gatunków i przesłań, co sprawia, że zachwyci szerokie grono nawet najbardziej wymagających czytelników.
+ Wyjątkową ciekawość w trakcie lektury wzbudzają przedstawianie w tej książce wizje przyszłości. Europa i Polska w 2027 roku wydaje się znacznie różnić od tej w jakiej żyjemy obecnie, ale autor nie raz podkreśla istotność decyzji jakie są obecnie podejmowane. Ukazuje nam niezwykle ciekawą wizję na funkcjonowanie instytucji europejskich oraz pokazuje jak z perspektywy lat bohaterowie oceniają arenę polityczną, którą my oglądamy teraz sami.


PODSUMOWANIE:
„Niewolnik w Europie” to książka, która zawiera elementy wielu różnych gatunków i porusza ogrom niezmiernie istotnych tematów. Wiara, polityka, miłość, przyjaźń, szczerość, zaufanie, odwaga, tolerancja, podróże, kryzysy, zwątpienie… to tylko początek całego szeregu kwestii, które otrzymamy otwierając tę książkę. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, i każdego skłoni ona do zastanowienia się przez chwilę nad systemem w jakim żyje nasze społeczeństwo, nad wartościami, które powinny być w życiu istotne czy nad tym jakie demony kryją się w innych ludziach, ale także w nas samych.
Jeżeli chcecie zobaczyć jak młody chłopak zostaje wplątany w polityczną intrygę i przeżyć wraz z nim podróż po Europie 2027 roku, aby odnaleźć córkę prezydenta, ale tak naprawdę także swoje miejsce w życiu i samego siebie – sięgnijcie po „Niewolnika w Europie”! Jest to jedna z najlepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku, a akcja, która nie pozwalała oderwać się od lektury przy jednoczesnym niezmiernie dogłębnym poznawaniu psychiki bohaterów w wydaniu zaprezentowanym przez Pawła Brola to klasa sama w sobie. Sięgnijcie po ten tytuł, a nie pożałujecie!


  Małgosia Brzeska  (7.06.2020)
Przenosimy się krok w naszą przyszłość. Mamy rok 2027. Michał skończył studia i szuka zajęcia. Nie wie czym tak naprawdę chce się zająć. Niespodziewanie otrzymuje propozycję pracy w Centrum Informacyjnym Rządu. Nie spodziewał się aż takiej oferty, w sumie będzie pracował w swoim zawodzie. Wkrótce chłopak się przekonuje, że w polityce nie można mieć swoich poglądów i mówić o nich głośno. W trakcie jednej z rozmów z szefową rządu ujawniają się odmienne poglądy chłopaka na określone kwestie. I cóż się dzieje? Michał szybko traci pracę. Ale bezrobotnym nie będzie długo. Wkrótce otrzymuje jeszcze lepszą ofertę, którą przyjmuje i rozpoczyna pracę w kancelarii prezydenta. Bardzo szybko staje się zaufanym pracownikiem prezydenta i zdobywa jego uznanie. Niebawem wyjeżdża służbowo ze swoim szefem na Maltę. Jedzie z nimi również córka prezydenta, Helena, która zostaje tam porwana. Michał będzie chciał odnaleźć dziewczynę. Czy będzie miał szansę się wykazać? Ale dlaczego ona zniknęła? Czy to zemsta na jej ojcu? A może nieczyste interesy polityczne? Każda z wersji wydaje się być prawdopodobna. Michał przeżywa trudne chwile, wielokrotnie uchodzi szczęśliwie z życiem, poznaje nowe osoby, które okażą się pomocne. Ale też pojawią się tacy, którzy będą chcieli wykorzystać chwilę słabości prezydenta i załatwić swoje porachunki. Prezydent wyczuwa, że w jego obozie jest osoba, która gra na dwa fronty? Kto to będzie? Ja typowałam, ale niestety, intuicja mnie zawiodła. Może ty się lepiej wykażesz ode mnie.
Przyznam, że Niewolnik w Europie tak mnie wciągnął i pochłonął, że liczącą ponad pięćset stron powieść wchłonęłam na jednym głębszym oddechu. Autor zdecydowanie ujawnia intrygi, knucia i nieczyste zagrywki w obozie władzy. Walki o wpływy, posuwanie się do najśmielszych zachowań i kompromitacji znanych osób, śledzenie i nagrywanie ich, to codzienność. Kto wychodzi zwycięsko z tych potyczek? Nie silniejszy, ale cwańszy, ten, kto ma większe haki na drugą stronę i kto w bardziej wiarygodny sposób i w białych rękawiczkach potrafi skompromitować przeciwnika. W tym kręgu nie ma miejsca na żadne przyjaźnie czy głębsze relacje, nawet jak mają one miejsce to są nieprawdziwe i nieszczere. Obłuda, fałsz i zakłamanie codziennie goszczą na ich złowrogich twarzach. W tych okolicznościach z ludzi wychodzi prawdziwe oblicze, pokazują swoją twarz, tą, którą skrzętnie ukrywają za fałszywą maską. Dla zdobycia władzy, stanowiska i pieniędzy są w stanie posunąć się bardzo daleko. Nie mają żadnych skrupułów i sentymentów. Władza ich podnieca i powoduje, że nie są w stanie ujarzmić swoich popędów.
Niewolnik w Europie to niesamowita, wiejąca grozą i tajemniczością opowieść o zakłamaniu i obłudzie, o ludzkich słabościach i popędach. Przerażający obraz manipulacji i sterowania ludźmi, upokarzania i zniewolenia jednostki. Egzamin na wyznaczenie granicy wytrzymałości. Osoby mające jakiekolwiek szczytne ideały nie mają racji bytu w tym opanowanym przez brutalne zwierzęta świecie. A co się liczy? Władza, pieniądze i chęć zemsty grają pierwsze skrzypce w tej historii. Ale jest też obraz optymistyczny, dający pewną nadzieję. To przykład młodzieńczej miłości i zauroczenia, chęci kochania i bycia kochanym, walki o uczucia i pragnienia, ponoszenia konsekwencji młodzieńczych butnych zachowań. W sumie ten polityczny thriller napawa optymizmem, ukazuje, że nie do końca wszyscy są zepsuci i opanowani żądzą władzy. Pozwala on nam, stojąc z boku, inaczej spojrzeć na polityków i ich pobudki. Czasem ujrzymy w nich ludzką twarz i pełną wiary w głoszone ideały. Ale nie łudźmy się, to są nieliczne przypadki, które mają na sercu dobro ludzi.
„Dlatego pamiętaj, że jeżeli los wyciąga do ciebie rękę, chwyć ją. Jeżeli nie chwycisz, dostaniesz za jakiś czas drugą szansę. A potem może trzecią, czwartą i piątą … Ale do tego momentu zmarnujesz wiele pięknych chwil. I będzie ci ich szkoda, tak jak mi szkoda straconego czasu”.
Muszę przyznać, że akcja bardzo szybko się rozwija i mknie, teraz jesteśmy w Polsce, za chwilę przenosimy się na Maltę i inne egzotyczne miejsca. Nie ma chwili wytchnienia, o nudzie nawet nie powinnam wspominać. W sumie nie mogę niczego zarzucić tej powieści. Fabuła kompletna i dynamicznie skonstruowana, precyzja i zapał autora widoczne od samego początku. Bardzo mocno rzuca się w oczy rzetelność i dokładność autora, miał świetny i zuchwały pomysł na książkę i niebywale go zrealizował. Bohaterowie prawdziwi, z krwi i kości, ze swoimi wadami i przywarami, nie ma miejsca na lukrowanie i wynoszenie ich na piedestał. Świetnie się czuję, gdy realizm postaci w żaden sposób nie osładza całej akcji, tylko ich nieczyste intencje ujawniają się w odpowiednim momencie. To, że lektura trzyma w napięciu, to tak, jakby nie powiedzieć o niej żadnego komplementu. Ona wbija w fotel, wstrząsa nami i zabiera w pozaziemską podróż po orbicie niesamowitych wrażeń. Jeszcze czuję na sobie oddech tajemniczości i grozy, mglisty klimat przesiąka powietrze, którym staram się oddychać, chociaż nie jest to łatwe, gdyż emocje nadal nie są przeze mnie ujarzmione. Oj, brak mi słów … A to w sumie chyba dobrze świadczy o tej fascynującej powieści.


  Aleksandra Andrzejewska  (16.07.2020)
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl
https://myslidlawszystkich.blogspot.com/2020/06/niewolnik-w-europie-pawe-brol.html

Niewolnik w Europie to książka Pawła Brola, który zajmuje się promocją kultury czy współpracuje z wydawnictwami. Jego teksty można przeczytać na takich portalach jak tuba.pl, stacja7.pl czy koduj24.pl. Publikuje w czasopiśmie „Dekoder” i prowadzi blog w serwisie nateamt.pl.

Akcja toczy się w 2027 roku, zaczynamy w Warszawie. W trakcie przenosimy się w inne miejsca Starego Kontynentu, np. na Maltę. Poznajemy studenta Michała, który szuka pomysłu na dalsze życie. Niespodziewanie dostaje propozycje pracy w Centrum Informacji Rządu.

"Odgrywa więc rolę kogoś, kim nie chciałbyś być. Taka jest cena władzy…".

Michał zostaje wciągnięty w polityczny świat, bezlitosny i niebezpieczny. Poznaje córkę prezydenta, z którą nawiązuje więź. Podczas jednego z wyjazdów dziewczyna znika, a Michał bierze sprawy w swoje ręce. Jednak nie jest sam, pomagają mu tajemnicze wizje i poznany na wyspie imigrant Aszenafi.

Książka porusza wiele tematów i współczesnych problemów. Jest opowieścią o dojrzewaniu, miłości, zdradzie i przebaczeniu. A także odkrywaniu samego siebie. Opowieść urozmaicają opisy miejsc.

"Wszystko jest zbyt skomplikowane. Myśli, relacje, codzienność".

Michał mierzy się z wieloma problemami. Nie tylko szuka zaginionej dziewczyny, szuka miejsca dla siebie i walczy z przyzwyczajeniami. Poznaje wartości takie jak przyjaźń, miłość, wiara. Życie studenta pasowało mu, a dorosłość i problemy z nią związane wydawały mu się odległe. Jednak musiał się z nimi zmierzyć.

Tematem, który figuruje w książce jest polityka. Poznajemy ten świat od wewnątrz. Moim zdaniem jest on ukazany w ciekawy i realistyczny sposób. Bohaterowie książki pokazują różne nastawienia i systemy wartości. Postaci są interesujące i często tajemnicze. Szczególne zainteresowała mnie wykreowana postać prezydenta, który łamie stereotypy. Jest nastawiony na przyjęcie imigrantów, szanuje poglądy innych i nawet zatrudnia takie osoby u siebie. Często też zaskakuje.

W trakcie akcji poznajemy wiele osób, które można by nazwać aniołami znikąd. Pojawiają się na dłuższą lub krótszą chwilę. Pomagają w różny sposób. Jedna z nich mówi takie słowa, którymi zakończę recenzje:

"Dlatego pamiętaj, że jeśli los wyciąga do ciebie rękę, chwyć ją. Jeśli nie chwycisz, dostaniesz za jakiś czas drugą szansę. A potem może trzecią, czwartą i piątą… Ale do tego momentu zmarnujesz wiele pięknych chwil. I będzie ci ich szkoda, tak jak mi szkoda straconego czasu".


  Agnieszka Kowalczyk  (3.09.2020)
2027 rok. W naszych myślach, to jeszcze szmat czasu, dla Michała, głównego bohatera książki przyszedł on niespodziewanie szybko – studenckie życie, zakuwanie do egzaminów, świętowanie w barach… To wszystko już wkrótce ma się skończyć. Tylko co dalej?

Michał do Warszawy przyjechał z Łambinowic, niewielkiej miejscowości pod Nysą. Teraz kończy swoją studencką drogę i nie ma pojęcia co dale. Niespodziewanie dostaje pracę w Centrum Informacyjnym Rządu. Gdy wydaje się to spełnieniem marzeń świeżo upieczonego absolwenta politologii, to realia politycznego świata szybko okazują się być bardziej okrutne, niż można by się było spodziewać. Układy, korupcja, „marionetki” i zasada niewychylania się, sprawiają, że Michał szybko traci pracę. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Chłopak niedługo dostaje jeszcze lepszą pracę – u boku samego prezydenta. Podczas wypełniania swoich obowiązków poznaje Helenę – córkę prezydenta. Ta piękna dziewczyna podczas jednej ze służbowych podróży na Maltę zostaje uprowadzona. Michał stawia sobie za punkt honoru jej odnalezienie.

Tylko dlaczego Helena zniknęła? Czy to zemsta? Polityczne porachunki? Przypadek? A może jeszcze inne powody, których Michał nie jest sobie nawet w stanie teraz wyobrazić?

W tym momencie rozpoczynamy z bohaterem podróż nie tylko po Europie, ale także po kuluarach problemów współczesnego świata. Autor w książce porusza problematykę polityki międzynarodowej, imigracji, rasizmu, dyskryminacji religijnej i kulturowej oraz wielu innych, które już teraz wzbudzają emocje, nie tylko w naszym kraju. Problemy te przedstawione są w taki sposób, że poznajemy prywatne przemyślenia zarówno autora, ale także swoje, co niewątpliwie jest plusem oraz ciekawym zabiegiem zastosowanym w książce.

I chociaż książka może z początku przerazić swoją objętością, to styl pisania i cała fabuła sprawiają, że gdy zaczynasz czytać te książkę, to po prostu nagle się budzisz przewracając ostatnią stronę.
Po tę książkę naprawdę należy sięgnąć.

https://www.instagram.com/czytaga/


  Paulina Gąsior  (3.03.2021)
Autor w książce porusza bardzo wiele ważnych tematów i współczesnych problemów, jest to powieść o zdradzie, miłości, dojrzewaniu, odkrywaniu samego siebie. Nie lubię polityki i trochę bałam się, że książka nie będzie mnie interesowała, ale autor bardzo dobrze poprowadził fabułę, polityki w książce jest dużo jednak wcale mi to nie przeszkadzało, bardziej interesowała mnie sprawa jaką zajmował się główny bohater Michał, czyli porwanie córki prezydenta. Michał nie tylko zajmuje się jej szukaniem lecz również mierzy się ze swoimi problemami, szuka swojego miejsca i poznaje co znaczy przyjaźń dzięki nowo poznanym osobom. Poznajemy świat polityki od wewnątrz, jest on ukazany w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Oprócz wątku politycznego autor zabiera czytelnika w podróż po europejskich krajach, ciekawe i dokładne opisy miejsc sprawiły, że moja wyobraźnia poszybowała daleko w ślad za bohaterem książki. Autor porusza bardzo ważne tematy znane nam dobrze z życia codziennego, takie jak imigracja, rasizm, dyskryminacje religijne czy polityka międzynarodowa. Bohaterowie bardzo wyraziści, wzbudzają sympatię czytelnika od samego początku. Książka ma w sobie specyficzny klimat, który wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do końca. Książka może wzbudzić w czytelniku mieszane uczucia, mi bardzo podobały się opisy podróży Michała po Europie w poszukiwaniu córki prezydenta. Malta, Włochy i Madera zostały ukazane w taki sposób, że ma się chęć wsiąść do samolotu i zwiedzić te wszystkie ciekawe miejsca. Nie ukrywam, że przeszkadzały mi wątki polityczne ponieważ za nią nie przepadam. Książka ukazuje nam również bezlitosną grę prowadzoną w świecie polityki, toczącą się poza okiem kamer i blaskiem fleszy. Niebezpieczna gra polityczna skłania Michała do refleksji związanych z własnym życiem, moralnością i obranym kierunkiem w życiu. “Niewolnik w Europie” to niesamowita i tajemnicza opowieść o zakłamaniu i obłudzie. Autor nie pozwala nudzić się czytelnikowi, akcja toczy się szybko i sprawnie, fabuła kompletna i dynamicznie skonstruowana. Bardzo udany debiut pana Pawła Brola.


  Damian studiuje.prawo  (20.07.2020)
O Niewolniku w Europie usłyszałem dzięki recenzji Natalki @girlinthebooks, a dzięki uprzejmości @novae res miałem okazje ją przeczytać ☺️
§
Jest debiutancka opowieść Pawła Brola. Poznajemy w niej Michała, młodego chłopaka, który kończy studia i nie jest pewny co ze sobą zrobić, a dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności znajduje zatrudnienie w Centrum Informacyjnym Rządu. Tam dowiaduje się, że w polityce nie ma miejsca na głośne wyrażanie swoich poglądów. Przez swoje działania nie zagrzewa tam zbyt długo miejsca i w konsekwencji swoich wyborów ląduje w kancelarii samego prezydenta. Tam poznaje Helenę, jego piękną córkę, a między nimi pojawia się uczucie. Gdy zostaje ona porwana, postanawia ją odszukać. W jej poszukiwaniach Michał zwiedza sporą część Europy. Więcej z fabuły wam nie zdradzę, jeśli chcecie ją poznać to sięgnijcie po książkę, bo warto!


  biblioteczny _mol  (16.06.2020)
Razem z głównym bohaterem staramy się odnaleźć w bezwzględnym świecie polityki, co jest zadaniem niezwykle trudnym. Pełno jest bowiem wzajemnych powiązań, które są dobrze ukryte, przez co nie do końca wiadomo komu można ufać, a kto spiskuje za naszymi plecami.

Głównym wątkiem całej powieści, sądząc po opisie, miała być bezlitosna polityczna rzeczywistość oraz porwanie córki prezydenta Heleny. Jednak trochę to wszystko było za bardzo przegadane i rozwlekłe. Mało w tym thrillerze politycznym samego thrillera, akcji. Niezwykle ciekawie przedstawiona jest jednak przyszłość, a nawet można pomyśleć, że wymyślony bieg wydarzeń jest niezwykle realny. Problemy z uchodźctwem, niechęć Polaków, różne doświadczenia innych Państw w tym względzie – to wszystko obserwujemy już teraz, więc mimo że książka odnosi się do przyszłości to bardzo łatwo jest się w niej odnaleźć.

Tym co definitywnie popsuło mi odbiór tej książki był mocno odczuwalny wątek religijny. Tajemnicze wizję Michała w kościele, kiedy omdlewa i wówczas objawiają mu się wskazówki do odnalezienia Heleny czy pomocni ludzie, jakby „zesłani z góry”, którzy ofiarowują mu swoją bezinteresowną i bezgraniczną pomoc. Trochę to dla mnie wszystko za mocno naciągane. Jednak ja naprawdę nie lubię wątków religijnych w książkach, przez co mogę być uprzedzona.

Czy polecam? Osobom, które lubią tematykę polityki i którym nie straszna jest delikatna stagnacja oraz wplecenie w wielu momentach wątków religijnych – jak najbardziej tak. Jednak tym, którzy lubią trzymające w napięciu thrillery – zdecydowanie odradzam.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.