Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Najważniejsza — Jan Śleszyński
Najważniejsza — Jan Śleszyński

Najważniejsza

Cena: 44,99 zł 38,24 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Jedyny sposób, by przetrwać trudny czas, to uwierzyć, że kiedyś jeszcze będzie dobrze

Rok 1989. W Polsce nadchodzi czas wielkich zmian, a na ulicach czuć coraz bardziej optymistyczne nastroje. Udzielają się one również Michałowi Rogińskiemu, który z coraz większą nadzieją patrzy w przyszłość. Wierzy, że wkrótce powróci do kraju jego żona, Ola, która w stanie wojennym musiała wyjechać z Polski, by ratować życie ich córki. Jednak los i źli ludzie szykują im jeszcze wiele traumatycznych przeżyć. Podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem Michał stanie przed wyborem, od którego zależeć będą dalsze losy jego najbliższych. Czy powtarzane przez niego niczym mantra słowa: „Już będzie dobrze” w końcu doczekają się spełnienia?

Burzliwe czasy przełomu, rzeczywistość pełna absurdów i niedorzeczności, a w tym wszystkim ludzie, którzy na przekór wszystkiemu próbują po prostu być szczęśliwi… „Najważniejsza” to poruszająca opowieść o wierności, zaufaniu i sile, jaką daje prawdziwa miłość.

Na zdjęciu zobaczył uśmiechniętą Olę i swoją córkę, trzymaną na rękach przez niskiego łysiejącego bruneta.
Zmroziło go, a w oczach pojawił się błysk, który zwiastował burzę.
– Kto to jest?! Przecież oni wyglądają na tym zdjęciu jak rodzina! – powiedział wzburzony.
Do pokoju wszedł Andrzej, rzucił okiem na zdjęcie i wzrokiem skarcił żonę.



Jest to już trzecia część losów Michała Rogińskiego, jego rodziny i przyjaciół, obejmująca bardzo ciekawy okres w historii Polski, czas przełomu po „okrągłym stole”. Autor bardzo trafnie ukazuje absurdy i uciążliwości życia w ówczesnej rzeczywistości, wskazując na aktualną również dzisiaj prawdę, że zawsze najważniejsza jest rodzina. Opisuje także ten okres jako czas przygotowywania się aparatu partyjno-politycznego PRL-u do stworzenia nowej rzeczywistości gospodarczej i uwłaszczenia się na majątku narodowym. Polecam tę książkę zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu, również ze względu na bardzo interesującą fabułę.
Andrzej Paradowski – dyplomata i wykładowca akademicki

Jan Śleszyński
Z zawodu jest inżynierem nawigatorem, oficerem Marynarki Wojennej w stanie spoczynku. Urodził się w Olsztynie w 1949 roku, gdzie spędził młodość. Dwadzieścia lat później rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a w grudniu 1970 roku był świadkiem tragicznych zajść w Gdyni. Jako oficer marynarki wojennej pełnił służbę na stanowiskach sztabowych. Obecnie jest emerytem i mieszka w Korzystnie, w gminie Kołobrzeg. W swoich powieściach ukazujących przełomowe lata najnowszej historii Polski stara się obalać mity związane z tamtymi wydarzeniami. Dotychczas opublikował Czyszczenie broni i Przepustkę od Pana Boga, opisujące odpowiednio tragiczne wydarzenia Grudnia ‘70 oraz powstanie Solidarności i stan wojenny. Najważniejsza to trzecia i zarazem ostatnia książka z tego cyklu, która przedstawia wydarzenia przełomowego 1989 roku.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 428
  • ISBN: 978-83-8219-714-3

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 9 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Paulina Kwiatkowska  (22.03.2022)
Muszę przyznać, że nie wyłapałam wcześniej informacji, że ,,Najważniejsza" to trzeci tom doskonałej trylogii, w której autor porusza wydarzenia społeczne na tle historycznym w momentach przełomowych dla Polski. Jego najnowsza powieść dotyka tematu lat 80. XX wieku, kiedy wyjazd za granicę wcale nie był sielanką. Nie dość, że należało pozyskać paszport, to jeszcze wydawany był on tylko na czas podróży, a wszelkie podejrzenia kolaboracji z wrogiem, często domniemanej, skutkowały poważnymi represjami. W takiej też sytuacji zostaje postawiony Michał Rogiński, pracujący na uczelni, ale przebywający w służbie wojskowej. Przed laty jego żona Ola wyjechała razem z córką Ewą do Francji, ponieważ mała wymagała pilnej operacji, której nie można było przeprowadzić w kraju.

Język i styl Jana Śleszyńskiego jest na tak wysokim poziomie, że przez tę historię dosłownie się płynie. Poznajemy ponownie Michała Rogińskiego starającego się na wspólny pobyt w kraju razem z rozwiedzioną małżonką, jednak nie wszystko idzie po ich myśli. Tak wtedy, jak i teraz nie wszyscy są każdemu przychylni i wykładowca spotyka się z wrogim nastawieniem służb. Widzimy przemiany ustrojowe, kapitałowe, powstają nowe biznesy. Autor z racji bycia naocznym świadkiem tamtych wydarzeń wiernie, jak mniemam, oddaje atmosferę tamtych czasów. Mimo, że przygodę z rodziną Rogińskich zaczęłam od końca, nie omieszkam zapoznać się także z dwoma wcześniejszymi tomami, ponieważ jestem bardzo ciekawa ich wcześniejszych losów.

,,Najważniejsza" to niebanalna lektura, licząca kilkaset stron, jednak czas przeznaczony na jej lekturę z pewnością nie jest straconym. Niesamowicie oddana atmosfera wydarzeń sprawia, że jest to historia niemalże obowiązkowa dla każdego z nas. Serdecznie polecam zapoznawać się od pierwszego tomu, ponieważ historia tworzy spójną całość. Koniecznie rozejrzyj się za tymi tytułami!


  waldemar orlik  (15.04.2022)
Po dość długiej przerwie doczekałem się ostatniej części trylogii Jana Śleszyńskiego. Nosi ona tytuł „Najważniejsza”. Już sama nazwa tomu informuje czytelnika, jaka wartość będzie decydować o dalszym życiu głównego bohatera. Akcja utworu toczy się w ważnych dla Polaków latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, ale tym razem major Michał Rogiński w historycznych zmaganiach Solidarności bezpośrednio nie uczestniczy.
Bohater powieści dąży do połączenia się z rodziną i próbuje stawić czoło codziennym trudom życia. Los ciężko go doświadcza. Z jego ust pada wiele głębokich refleksji na temat ludzkiej egzystencji. Z karnego żołnierza staje się filozofującym moralistą. Jednak nigdy nie traci wiary, że będzie dobrze i walczy o swoje szczęście.
Obserwując te jego zmagania z okrutną rzeczywistością, przypomina mi się przesłanie noweli „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingway'a : „Ale człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć. Ale nie pokonać”.
Kto chce dokładniej poznać tę „walkę” kochającego męża i ojca, niech się zagłębi w lekturze trylogii. Oby więcej było takich dzielnych, przyzwoitych ludzi!
Dziękuję pisarzowi za piękny wzór do naśladowania.


  Adam Kowalewski  (20.04.2022)
Czytałem wszystkie trzy części trylogii i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Autor prostym językiem, bez zadęcia pokazuje jak wyglądało życie w końcówce PRL – u. Zastanawiam się, która część jest mi najbliższa, bo w tym czasie służyłem w wojsku i podobne przeżycia były mnie dane. O ile dwie pierwsze części można śmiało zakwalifikować do powieści historycznych, to „Najważniejsza” jest już typową powieścią obyczajową, a tylko niejako w tle, dowiadujemy się o przemianach ustrojowych w Polsce. Dla autora wydarzenia te stanowią dodatek do fabuły, która jest pełna dramatycznych zdarzeń i czasami wydawało mi się, że człowiek nie jest zdolny przeżyć je godnie. Jednak, to właśnie jest przesłaniem tej powieści – dla kochającej osoby gotowi jesteśmy na poświęcenia, którym w normalnym życiu byśmy nie podołali. Cała trylogia godna uwagi czytelników, warto przenieść się w te niełatwe czasy i pokonywać wraz z głównym bohaterem przeszkody jakie rzucają mu pod nogi źli ludzie.


  Jan Mirski  (25.04.2022)
Bardzo ciekawe ujęcie trudnego tematu. Czytało się bardzo dobrze, myślę, że za sprawą prostego języka i doskonałych dialogów. Jest to pozycja, która powinna zainteresować szczególnie starsze pokolenie, jest tam prawdziwie odtworzona atmosfera końca PRL-u. Fabuła jest tak wciągająca, że książkę trudno odłożyć. Przeczytałem w jeden dzień i szkoda, że jest to ostatnia część, bo zakończenie sugeruje, że autor nie planuje wrócić do bohaterów, którzy zyskali moją sympatię. Warto poświęcić wieczór i kawałek nocy, by dowiedzieć się czy Ola i Michał w końcu zaznają szczęścia.


  Krystyna Kwiatkowska  (9.05.2022)
Z przyjemnością przeczytałam ostatnią / niestety/ część trylogii. lektura obowiązkowa zarówno dla starszych, pamiętających ten okres, jak i dla młodszych, którym trudno uwierzyć, że można żyć bez internetu, Facebooka.
Książka ta dowodzi, że niezależnie od form komunikacji, różnych zwyczajów, nowych technologii istnieją rzeczy Najważniejsze takie jak rodzina, wierność zasadom, sztuka samookreślenia się nawet wbrew panującym trendom.I o tym jest dla mnie ta książka. Przyjemność z lektury tej pozycji sprawiła, że jeszcze raz wróciłam do poprzednich tytułów tego autora. Gorąco polecam!


  Aldona KOWALCZYK  (18.05.2022)
Gorąco polecana mi książka. Na dniach będzie przeczytana.


  Józef Kański  (28.05.2022)
Przeczytałem z ciekawością opowieść o czasach które dobrze pamiętam. Główny bohater zdaje się być z mojego rocznika. Muszę przyznać, że autor bardzo prawdziwie przedstawia ten okres z historii Polski. Co prawda takich dramatów jak Michał Rogiński, (postać, z którą co prawda nie utożsamiam się, ale wzbudziła moją sympatię) sam nie przeżywałem, jednak są one bardzo prawdopodobne. Ona zarabiająco duże pieniądze za granicą, on jako oficer WP nieźle wynagradzany, wydawałoby się, że żyli na wysokim poziomie. Jednak brakowało im tego co mieli ich znajomi, a mianowicie nie mogli być razem „ Jak będzie trzeba, to będę wystawała w kolejkach, by kupić kawałek mięsa na obiad i jajka na śniadanie, które w niedzielę podam mu do łóżka” – oto życzenia wypowiedziane przez żonę, której marzeniem było, nie dostatnie życie na obczyźnie, a może skromne, ale wspólne w kraju. Po przeczytaniu książki tytuł „Najważniejsza” będzie dla wszystkich oczywisty. Warto przeczytać.


  Halina Zdanowicz  (10.06.2022)
Najważniejsza -bardzo dobra powieść o życiu w realiach końcówki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i transformacji ustrojowej w Polsce. Świetnie napisana, bardzo dobrze się ją czyta z dużym zainteresowaniem co co dalszego biegu wydarzeń. Powieść jest kontynuacją i trzecią częścią wcześniejszych powieści pt. "Czyszczenie broni" i "Przepustka od Pana Boga" ukazujących losy dwojga młodych ludzi Michała i Oli od lat siedemdziesiątych XX wieku. Szczerze zachęcam do przeczytania tych trzech pozycji literackich, w mojej ocenie jest to doskonały materiał na scenariusz filmu.


  Katarzyna Napierała  (26.07.2022)
NAJWAŻNIEJSZA. Miłość? Ojczyzna? Służba? Żona? Córka?
Za mną lektura cudownej powieści obyczajowej, rozgrywającej się na przełomie upadku komuny w Polsce. Rok 1989 jest mi szczególnie bliski, ponieważ wtedy się urodziłam. Jak się żyło Polakom, którzy wiedli dorosłe życie w tym czasie?
Książka NAJWAŻNIEJSZA opowiada o losach Michała i Oli, szczęśliwego małżeństwa i ich córki Ewy. Niestety zostali rozdzieleni przez system i panie żyją we Francji. Czy uda im się znów połączyć rodzinę? Ile nieszczęść może spaść na jedną parę? Ich związek przeszedł niejeden sprawdzian i przetrwali dzięki myśleniu, „że teraz będzie już tylko lepiej”.
Książkę cenię za opowieść o niezłomnych ludziach i niezłomnej miłości. Michał wie, czym dla niego jest szczęście i potrafi do niego dążyć za wszelką cenę.
W powieści znajdziemy także świetny opis tego, jak kraj zmieniał się i z komunistycznej rzeczywistości przeobrażał się w kapitalistyczną Polskę.
NAJWAŻNIEJSZA to książka, którą przeczytałam z wielką przyjemnością i serdecznie polecam (także poprzednie części) - ale nie trzeba ich znać, by mieć przyjemność z tej lektury!

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.