Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Thriller -> Mroczny układ — Dawid Waszak
Mroczny układ — Dawid Waszak

Mroczny układ

Cena: 34,00 zł 28,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni (Co to znaczy?)

Opis i recenzje

Bolesne wspomnienia z dzieciństwa, znienawidzony sierociniec i tajne układy bardzo wpływowych ludzi.

Każdy miewa w swoim życiu momenty, które trwają wiecznie. Sekundy ciągną się godzinami. Doświadczamy wtedy najgorszych uczuć, jakie można sobie wyobrazić. Pragniemy, aby minęły w mgnieniu oka, ale mózg nie pozwala nam zapomnieć o żadnym szczególe. Najgorsze chwile Kacpra Zborowskiego zaczęły się, kiedy miał sześć lat i trafił do domu dziecka. Choć dziś jest dorosły i wyrwał się z tamtego piekła, wspomnienie koszmaru wraca regularnie. Do Jarocina, swojego rodzinnego miasta, przyjeżdża z nadzieją na odzyskanie dawnej harmonii, a tymczasem wpada w szambo pełne dziwnych tajemnic, intryg i niebezpiecznych ludzi. Kacper nie tylko musi udowodnić, że znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, ale również rozwikłać zagadkę z przeszłości związaną ze zniknięciem jego ojca.

"Mroczne, niepokojące, ale przede wszystkim piekielnie wciągające. Po prostu nie można się oderwać od czytania!" - Alek Rogoziński

Jest niepokojąco, jest tajemniczo i jest finał, który wbija w fotel. Uwielbiam takie klimatyczne książki.
Wioleta Sadowska, subiektywnieoksiazkach.pl

Dawid Waszak stworzył kolejny thriller psychologiczny trzymający w napięciu do ostatniej strony!
Anna Sikorska, annasikorska.blogspot.com

Dawid Waszak delikatnie ujął moją dłoń, a potem szarpnął z całej siły, zabierając mnie do świata, w którym nadal jestem, nawet po zamknięciu książki.
Izabela Milik

Dawid Waszak – urodzony w 1989 roku mieszkaniec Jarocina. Autor powieści: „Narodziny zła” ,„O Tym, który już raz umarł” i „Czerwień Obłędu”. Ta ostatnia zainaugurowała cykl „Jarocin”, w którym autor opisuje mroczne strony swojego rodzinnego miasta. „Mroczny układ” to druga część tej serii.


Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Thriller
  • Wydawca: Novae Res, 2018
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 350
  • ISBN: 978-83-8083-851-2

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Anna Sikorska  (23.02.2018)
Stukot kół na szynach, podróż luksusowym pociągiem i przesiadka w Poznaniu do obskurnego wagonu pamiętającego odległy PRL z jego mrocznym klimatem, bylejakością, przygnębiającą atmosferą, sieciami powiązań, dorabianiem się przez „zakombinowanie”. Te czasy minęły tak jak dzieciństwo Kacpra. Teraz Polska jest inna, nowoczesna. Tylko to widmo przeszłości ciągle gdzieś pokutuje i wychodzi w najbardziej niespodziewanych momentach. Czasami jest to zdezelowany pociąg, innym razem dworzec, kawiarnia, opustoszałe miasto.
Powrót do kraju dla Kacpra Zborowskiego to początkowo sielanka. Mimo obcości w rodzinnych stronach szybko poznaje dziewczynę. Nowa znajomość z kelnerką z baru, Amandą Sopniewską, szybko przeradza się w związek. Ta idylla mogłaby trwać. Kacper stałby się przeciętnym pracownikiem w przeciętnej firmie, założyłby rodzinę, miał dzieci i mógłby się zestarzeć u boku ciepłej i wyrozumiałej partnerki. Idealne życie jednak bardzo szybko się rozsypuje. Pewnego dnia znajduje swoją ukochaną martwą w parku. Szok, nieumiejętność pomocy oraz jego dziwne zachowanie sprawiają, że przyciąga uwagę policji. Staje się głównym podejrzanym, co pogłębia tragizm jego sytuacji: nie dość, że stracił osobę, którą kocha to jeszcze zostanie pozbawiony wolności. Areszt domowy utrudnia mu poszukiwanie sprawcy. Mimo wszystko się nie poddaje. Początkową bezradność spowodowaną nowoczesnym systemem monitorowania więźnia po rozprawie w sądzie zmienia w aktywność. Do działania motywuje go Linda, która w sądzie zeznawała przeciwko niemu. Daje mu wskazówki oraz uczestniczy w osobistym śledztwie.
Szybko okazuje się, że korzenie wydarzeń sięgają odległej przeszłości. Traumatyczne dzieciństwo, obsesyjne zachowania ojca i pobyt w sierocińcu odciskają nie tylko piętno na psychice bohatera, ale i stają się powodem do traktowania jak zwierzynę, na którą się poluje. Z każdą stroną Jarocin wyłania się jako miasto pełne układów i układzików, które każdy musi przestrzegać i dbać o ukrycie tajemnicy przed CBŚ. Do ciągnącej się wiele lat sprawa wydarzeń w sierocińcu, opanowanym przez dyrektorkę tyrankę dołączają kolejne morderstwa. Giną osoby, które wiedzą zbyt wiele o tym, co tam się dzieje i nie chcę uczestniczyć w procederze. Pozostawione sobie dzieci skazane są na walkę o przetrwanie, w której nawet zrzeszanie się w grupki przyjaciół nie pomaga. Znajdujący się na granicy wytrzymałości oraz zagrożenia Kacper pewnej nocy ucieka. Wyjazd pociągiem towarowym z Polski daje mu szansę na przeżycie i ułożenie sobie życia. Wydawałoby się, że dobra sytuacja poza granicami sprawi, że tam będzie wiódł spokojne życie. Coś go jednak podświadomie ciągnie do Polski. I właśnie ta siła okazuje się niszczycielska, bardzo niebezpieczna, ścierająca każdego, kto staje na drodze ku władzy absolutnej. Czy Kacprowi uda się ją ujarzmić? Dlaczego jest tak ważny dla prześladowców? Dlaczego jego ojciec jest ważnym ogniwem?
„Mroczny Układ” to bardzo dobra kontynuacja „Czerwieni Obłędu”, w której poznajemy Doriana mającego obsesję na punkcie czerwonej sukni. Dawid Waszak rozwija wątek w drugiej części cyklu Jarocińskiego, wyjaśnia wiele niejasnych spraw, pokazuje zachowanie bohatera z innej strony i tłumaczy jego proroczy sen. Wcześniejsze nielogiczne wydarzenia nabierają innej perspektywy i stają się bardziej jasne, ale pojawiają się kolejne niejasności: burmistrz opowiadając o przeszłości manipuluje czasem, przekonuje Kacpra, do innego biegu wydarzeń, biegu, który zaprzeczałby osadzenie chłopaka w sierocińcu po zaginięciu ojca i śmierci matki. Jestem ciekawa, w jaki sposób pisarz wyjaśni ten wątek w kolejnej części.
Powieść czyta się bardzo szybko. Akcja mknie i trzyma w napięciu do ostatniej strony, na której przekonujemy się, że to jeszcze nie koniec, że jeszcze przyjdzie nam się spotkać z bohaterami. O ile lat tym razem przeniesiemy się? Poprzednie przeniesienie to kilkanaście lat: zniknięcie Doriana. Ta otwiera sprawę po kilkunastu latach.


  Grażyna Wróbel  (1.03.2018)
Otworzyłam książkę, zaczęłam czytać i moje pierwsze wrażenie było: o nie! Ale trwało zaledwie kilka stron, bo później już było: o tak! Nie wiem czemu, ale te pierwsze strony wydały mi się nijakie, coś mi w nich nie pasowało, choć sama nie wiedziałam co. Ale z każdą kolejną stroną autor przeszedł sam siebie. Zdecydowanie Dawid poprawił swój warsztat pisarski, co jest dużym plusem.

Kacper po latach wraca do swojego rodzinnego Jarocina. Nie ma tutaj nikogo, zaczyna wszystko od nowa. Jednak jego los od początku nie układa się ciekawie. Zostaje oskarżony, jest wytykany przez wszystkich w mieście. Czy po nieszczęśliwym dzieciństwie, ma w końcu szansę, aby zaznać odrobinę spokoju?

Wyobraźcie sobie, że po wielu latach wracacie do Polski, do ukochanego miasta, ale nic nie układa się po waszej myśli. Od początku spotykacie niewłaściwych ludzi, pakujecie się w jakieś intrygi, mroczne układy, a do tego wszystkiego jesteście zdani tylko na siebie. Jak udowodnić swoją niewinność, kiedy wokół praktycznie wszyscy stają przeciwko tobie? Człowiek jest w stanie znieść wiele, jednak wszystko ma swoje granice. Przychodzi w końcu taki moment, w którym się załamuje. To przykre, że ludzie sugerują się domysłami osób trzecich, w ogóle nie dając tobie szansy na wyjawienie twojej opinii w danej sprawie. A przecież nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Ale tacy bywają ludzie - niesprawiedliwi i rządni sensacji.

Dawid Waszak oddał w wasze ręce thriller psychologiczny, w którym znajdziecie mnóstwo zagadek, intryg i niewyjaśnionych spraw. Będziecie wnikać w umysł Kacpra, poznając wszystkie jego myśli. Teraźniejszość miesza się z przeszłością. Dzięki wspomnieniom chwil spędzonych w domu dziecka, odkryjecie jak wyglądało tam życie bohatera, czy były to dla niego szczęśliwe i beztroskie lata. W końcu domy dziecka są po to, aby pomagać dzieciom trafić do nowych rodzin. Tylko czy zawsze tak się dzieje? Czy wszystkie takie placówki przejmują się losem swoich podopiecznych?

"Oczekiwano od nas, że mimo młodego wieku będziemy zachowywali się dorośle. I choć byliśmy tylko dziećmi, traktowano nas czasem jak recydywistów. Próbowałem to zrozumieć, ale nie potrafiłem."

Powieść autora nie jest doskonała pod każdym względem, jednak zdecydowanie jest lepsza od poprzedniej części. Widać wkład pracy autora. Świetna kreacja bohaterów, których możemy poznać od podstaw, zobaczyć co się z nimi działo, co miało na nich wpływ. Do tego wciągająca fabuła od której nie mogłam się oderwać. Jak już zaczęłam czytać nic innego nie miało dla mnie znaczenia. I to właśnie lubię, kiedy powieść mnie pochłania, sprawia, że zaczynam żyć życiem bohaterów, że mój umysł pracuje na najwyższych obrotach, aby móc ten mroczny układ rozgryźć razem z nimi. Czasami niektóre sformułowania nie bardzo mi do siebie pasowały, ale to wcale nie sprawia, że książka traci na wartości.

Kacper to bohater, którego polubiłam. I choć oczywiście wykazywał się czasami słabościami (ale któż ich nie posiada), a autor momentami robił z niego osobę kompletnie pozbawioną myślenia, to jednak czułam do niego sympatię. Jego chęć rozwikłania tego pogmatwanego układu, w który został wplątany z każdą chwilą przybierała na sile, dodawała mu sił i determinacji.

A zakończenie? Czy można zostawić czytelnika z takim końcem i kazać mu czekać na kontynuację? I jak tu teraz wytrzymać?

"Człowiek doskonale pamięta dobre i złe chwile ze swojego życia, ale chyba nikt nie potrafi sprecyzować, kiedy coś zaczyna się pieprzyć. Najczęściej tego nie zauważamy. Żyjemy w przekonaniu, że mały incydent nie wpłynie na nasze dalsze życie, aż w końcu budzimy się i uświadamiamy sobie, że nasze życie się zepsuło. Wtedy właśnie jest już za późno."

"Mroczny układ" to thriller, który trzyma w napięciu od początku do samego końca. Tajemnicze morderstwa, intrygi i ludzie, którym nie można ufać nadają powieści charakteru. Wierzcie mi, że jak już zaczniecie czytać, nie będziecie mogli przestać. Polecam.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu powyżej 50 zł!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Glina — Roman Hula Glina — Roman Hula
„Glina” ukazuje kawałek historii polskiej policji, który przypadł na lata mojej aktywności zawodowej i splótł się z nią nierozerwalnie. Wraz z kolegami polic...