Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Miłość w czasach dyskontów — Daniel Koziarski
Miłość w czasach dyskontów — Daniel Koziarski

Miłość w czasach dyskontów

Cena: 34,00 zł 28,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni (Co to znaczy?)

Opis i recenzje

Dziś jest dobry moment na miłość – możliwe, że kolejnego już nie będzie.

Oliwia ma trzydzieści siedem lat. Po średnio udanym doświadczeniu emigracyjnym na Wyspach zdążyła dorobić się w Polsce narzeczonego, pracy w korporacji i mieszkania na kredyt. Na jej życiu ciążą jednak trudne doświadczenia z przeszłości, które nie pozwalają cieszyć się kolejnymi osiągnięciami i zbliżającym się wielkimi krokami ślubem.

Oliwia zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę wciąż przed czymś ucieka, a jej życie zatrzymało się wiele lat temu, pewnego styczniowego dnia.

Autor we właściwym sobie, nasyconym goryczą stylu uświadamia, że życie daje wiele szans na podjęcie decyzji i tylko od nas zależy, czy zdążymy je wykorzystać.

Angelika Zdunkiewicz, www.lustrorzeczywistosci.pl

Historia Oliwii pokazuje, że każdy chce kochać i być kochanym, czasami za wszelką cenę. Miłość często okazuje się towarem deficytowym, dlatego ludziom zdarza się ją zastępować substytutami. „Miłość w czasach dyskontów” to historia o pustce, bylejakości w uczuciach i samotności, jaką odczuwamy nawet wtedy, gdy wokół nas są ludzie.

Marta Mrowiec, www.martamrowiec.pl

„Miłość w czasach dyskontów” to jedyny w swoim rodzaju portret ludzkiej egzystencji – tak kruchej i bezwiednie przeciekającej między palcami. Daniel Koziarski w sposób nader osobliwy pokazuje, że każdy człowiek samodzielnie decyduje o własnym losie i tylko od niego zależy, jak trwały będzie grunt, po którym przyjdzie mu kroczyć przez życie.

Miłka Kołakowska, www.mozaikaliteracka.pl

Daniel Koziarski. Urodził się w 1979 roku w Gdyni. Z zamiłowania jest pisarzem, z zawodu prawnikiem. Zadebiutował w 2007 roku powieścią „Kłopoty to moja specjalność, czyli kroniki socjopaty”. Później wydał m.in. „Zbrodnie pozamałżeńskie” napisane w duecie z Agnieszką Lingas-Łoniewską, „Kobietę, która wiedziała za mało” i „Ciemnokrąg”. Lubi podróżować, wracać do starych komiksów i w sposób zjadliwy komentować rzeczywistość.

Szczegóły

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Agnieszka Sławińska  (19.07.2018)
Mam tyle do napisania o "Miłości w czasach dyskontów", że aż brakuje mi słów (co się praktycznie nie zdarza). Zastanawiam się nad tym, czy zacząć od scharakteryzowania tytułowego uczucia (?)/stanu emocjonalnego (?)/czynności fizycznej (?), które/który/która w dzisiejszych czasach w jakiś 95 % znajduje się nie w serduszkach czy główkach, ale między udami przedstawicieli płci obojga. To szczególne położenie sprawia, że jest ono/on/ona zazwyczaj: przypadkowe/przypadkowa, mechaniczne/mechaniczna, chaotyczne/chaotyczna, eksperymentalne/eksperymentalna i na pewno nie dane/dana na zawsze (prof. Saloni byłby ze mnie dumny!). Może powinnam skupić się na nietypowej, intrygującej i wciągającej za czerwone kotary konstrukcji opowieści, która skojarzyła mi się z rozsypanymi, uzależniającymi puzzlami (na wstępie widzimy obrazek – Oliwię, która za 4 dni bierze ślub, za tydzień kończy 38 rok życia, następnie rozdział po rozdziale, puzzel po puzzlu, absolutnie nie chronologicznie (!) układamy sobie w głowach wydarzenia/elementy, które ukształtowały i przyprowadziły bohaterkę do maja 2017 r. Na początku obawiałam się, że takie skakanie od USA do liceum, od Szymona do Londynu czy od Klaudii do korporacji będzie mnie rozpraszało, ale już po kilku rozdziałach okazało się, że jestem i absolutnie skupiona na lekturze, i niedorzecznie ciekawa tego, jak to się stało, że… to, tamto i siamto. A, że Oliwia przeszła dużo, nawet po przeczytaniu powieści nie wiem, który wątek interesował mnie najbardziej). Na pewno nie zacznę od tego, że to najlepsza powieść pana Koziarskiego jest, bo po pierwsze primo: jestem nieobiektywna od czasu kilkukrotnej lektury „Klubu samobójców”, po drugie primo: nie chcę być monotematyczna (tak już pisałam o wydanym w październiku 2017 r. poprzedniej powieści Autora i pewnie będę tak myślała o tej, która mam nadzieję niedługo się ukaże) , po trzecie primo: to wyróżniająca się wśród współczesnych opowieści o Polkach historia jest – Oliwia ani nie szuka ukochanej rudery pośród łąk i innych chaszczy, ani nie spowiada się podczas spożywania własnoręcznie przygotowanego, składającego się z 50 dań posiłku właśnie co poznanym przyjaciółkom, co sprawia, że jest prawdziwa i często ma się ochotę nastrzelać jej po pysku. Polecam podłączając się do opinii bohaterki o dyskryminacji osób nieposiadających potomstwa i dziękując za podłogę w zygzaki. Fire Walk with Me!


  Wioleta Sadowska  (26.07.2018)
Każda decyzja, jaką podejmujemy w swoim życiu wywołuje określony skutek, przynosząc czasami niestety tylko rozczarowanie. Nie sposób bowiem uciec od odpowiedzialności za własne błędy i za wypowiedziane słowa. Czasami takie brzemię żyje w nas przez wiele lat, sterując przy tym naszym losem.

Daniel Koziarski to prawnik, pisarz i autor artykułów w prasie papierowej i elektronicznej. Współpracował z "Gazetą Polską", obecnie zaś pisze dla Przystani Literackiej. Zadebiutował w 2007 r. powieścią pt. "Kłopoty to moja specjalność, czyli kroniki socjopaty". Prowadzi w sieci autorskiego bloga.

Oliwia to kobieta po trzydziestce, która niebawem wyjdzie za mąż za Adama. Bohaterka nie jest do końca pewna swojej decyzji, gdyż nadal żyje przeszłością i traumatycznym wydarzeniem, jakie miało w niej miejsce. Oliwia nadal szuka odpowiedzi na zadane sobie pytania, gdyż nie jest jej łatwo podjąć ostateczną decyzję.

"Miłość w czasach dyskontów" to iście smutna i gorzka historia, której esencję najlepiej oddaje sam tytuł książki zawierający dwa słowa kluczowe, czyli "miłość" kojarzącą się nam z czymś wartościowym, pięknym i bezcennym oraz "dyskont", czyli synonim taniości, niskiej ceny - czegoś co jest powszechnie dostępne dla mas. Ten niezwykle symboliczny tytuł powieści Daniela Koziarskiego już na wstępie zapowiedział mi, że jego książka do łatwych z pewnością należeć nie będzie. Jak się okazało, autor stworzył wielowymiarową analizę ludzkiej psychiki i postaw, jakie przybieramy.

Oliwia to bohaterka z dość dużym bagażem doświadczeń życiowych, w których przebiegu z pewnością odnajdzie się wiele czytelniczek. Jest bowiem tragedia, jaka ją naznaczyła, jest wątek emigracyjny, niemożność odnalezienia się, samotność, oczekiwania i nowe uczucie, któremu czegoś ważnego brakuje. Można nie zgadzać się z decyzjami, jakie podejmuje bohaterka, można ich nie rozumieć, jednak z zaciekawieniem i zaintrygowaniem śledzi się jej losy. Oliwia to bowiem postać wywołująca ambiwalentne uczucia.

Daniel Koziarski tym razem postawił na ciekawy zabieg pod postacią mieszania planów czasowych. I tak czytelnik przeskakuje pomiędzy różnymi wydarzeniami z przeszłości Oliwii, a teraźniejszością. Chronologia czasowa jest kompletnie zaburzona, co początkowo sprawia trudność. Jednak w miarę rozwoju toku akcji takie podróże w czasie można spokojnie ułożyć sobie w głowie. Warto także wspomnieć, że w książce znajdują się liczne odniesienia do ważnych, współczesnych wydarzeń.

Jestem zafascynowana pisarską sprawnością Daniela Koziarskiego, który doskonale uchwycił realia codziennego życia. To pulsująca od emocji, ambitna i wieloznaczna opowieść z mądrym przesłaniem dla każdego z nas.

Dodaj własną recenzję