Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Malarka — Aneta Cierechowicz
Malarka — Aneta Cierechowicz

Malarka

Cena: 42,99 zł 36,54 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Zwykła-niezwykła opowieść o pasji, dojrzewaniu i pogoni za marzeniami.

Dla Gabi, młodej dziewczyny z Krakowa, nadszedł czas, by opuścić rodzinne miasto. Choć jej plany na życie wciąż są niesprecyzowane, artystyczna dusza domaga się inspiracji i wolności. Z pomocą przychodzi mieszkająca w Poznaniu ciotka, uważana przez resztę rodziny Gabi za czarną owcę. Dziewczyna, dzięki wsparciu przyjaciół poznanych w stolicy Wielkopolski, decyduje się na przeprowadzkę i rozpoczęcie zupełnie nowego etapu w życiu. Gabi rzuca się w wir zmian, pragnąc oderwać się od marazmu, który przytłaczał ją przez długi czas. Studia, praca, nowe znajomości… Czy będzie miała odwagę, by pójść za podszeptami intuicji i uczynić ze swojej malarskiej pasji sposób na życie?

No tak. Przeprowadzka. Ciężki dzień, który minął jak zaczarowany. Pociąg, bagaże, tłok na korytarzu, pasażerowie jadący na drugi kraniec Polski w poszukiwaniu odpoczynku. I ona, podróżująca w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Wczoraj – moment przekroczenia granicy, zerwania krępujących ją więzów. Oczekiwań bliskich widocznych każdego dnia, na każdym kroku. Sygnalizowanych spojrzeniem, mimiką twarzy, niedomówieniami. Nikt nigdy wprost nie powiedział niczego, co mogłaby przywołać w rozmowie jako dowód na to, że wymuszali na niej określone postawy i wybory. Wszyscy byli wyrozumiali i zdystansowani. Tylko ona ciągle doszukiwała się w nich złej woli. Irytowała się niepotrzebnie. Żyła ciągle z poczuciem winy, niezadowolenia i braku samoakceptacji. Ostatnimi czasy lubiła siebie coraz mniej. Gdy to sobie uświadomiła, postanowiła, że wyjedzie. Wróci, gdy znów siebie polubi.

Aneta Cierechowicz – Poznanianka z urodzenia i zamiłowania, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielka, animatorka zajęć artystycznych dla młodzieży. Autorka innowacji programowej (indywidualnego programu nauczania języka polskiego), publikacji popularnonaukowych z zakresu literatury, powieści dla młodzieży, artykułów poświęconych historii ulic Poznania oraz wydarzeniom artystycznym. Laureatka konkursów poetyckich (w 2019 roku XVIII Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej). Pasjonatka literatury, szczególnie twórczości Juliusza Słowackiego, i podróży – po przepięknych zakątkach Polski i po miejscach, z których wyrosła kultura śródziemnomorska.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2021
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 460
  • ISBN: 978-83-8219-412-8

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 7 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Sylwia Lewandowska  (15.07.2021)
Dzięki uprzejmości @wydawnictwo_novaeres mogłam przeczytać książkę "Malarka". Na samym początku napiszę, że to było moje pierwsze spotkanie z autorką oraz niestety okładka mnie nie kupiła, bo jest mało zachęcająca, jednak treść... Tutaj wiele się działo i dużo dobrego mogę o niej powiedzieć. Bardzo miło spędziłam przy niej czas.

Gabriela opuszcza Kraków i przeprowadza się do Poznania. Ma duszę artystyczną, chce zostać malarką, jednak jej pasja nie jest pochwalana przez rodzinę. Nie akceptują jej wyborów. 
❗"Życie dostaje się tylko jedno. I na pewno nie po to, żeby pozwolić niszczyć innym swoje pragnienia." 
Decyduje się na przeprowadzkę do obcego miejsca i miasta. Może liczyć na wsparcie swojej ciotki, która uważana jest za czarną owcę rodziny. Czy "czarną owcą" rodziny jest się wtedy, gdy ma się odmienne zdanie i własne marzenia?

Czy dziewczyna odnajdzie się w nowym miejscu? Czy malarstwo stanie się jej sposobem na życie? 
Jedno jest pewne, Gabi pozna nowych przyjaciół, na których może liczyć. 

Dziewczyna dodatkowo prowadzi zajęcia plastyczne dla małych dzieci. Czego nauczą ją te dzieci? Czy rodzina zawsze daje szczęście? Czy szczęście to kariera i pieniądze? 
❗"Jeśli uciekasz przed czymś, to ci się nie uda. To, przed czym uciekamy, zawsze jest o krok przed nami. Jeżeli szukasz, rozczarujesz się. To, co znajdujemy, zawsze różni się od tego, co chcieliśmy znaleźć. Najlepszą formą jest zwiedzanie. Zwiedzanie oznacza uczenie się. 

Pasje, marzenia, dorosłość i pogoń za szczęściem, tymi słowami można opisać książkę, która wciąga od pierwszej strony. Gabrysia to dziewczyna, która postawiła na swoim, zawalczyła o siebie kosztem relacji z rodziną. Czy rodzina czasem nie powinna wspierać, zamiast podcinać skrzydła? 
❗"Czasami trzeba od rodziny odpocząć, nabrać dystansu, żeby znaleźć siebie i swoje miejsce. Bliscy popełniają błąd uszczęśliwiania kochanych osób na siłę". 
.
Jak to możliwe, że obcy człowiek okaże Ci więcej zainteresowana iż ojciec i matka? 
Nowy etap życia, nowe miejsce i czysta karta. Czy Poznań okaże się idealnym miejscem dla Gabi? 
❗"zmiany są potrzebne, a czasem wręcz niezbędne, aby człowiek poczuł się w życiu szczęśliwy". 
Na koniec małe przesłanie :
❗"Każdy człowiek ma swoją historię. Dopóki jej nie poznamy, nic o nim nie wiemy. Nie mamy prawa go oceniać. Musimy być bardzo ostrożni, bo możemy go skrzywdzić." 

Całość oceniam 9⭐/10.


  Aleksandra Czarnecka  (25.07.2021)
Malarka autorstwa Anety Cierechowicz to kolejka książka wydawnictwa @wydawnictwo_novaeres , którą mam przyjemność zrecenzować.

Gabi to młoda bo zaledwie dwudziestoletnia dziewczyna, która wyjeżdża z rodzinnego Krakowa do stolicy Wielkopolski - Poznania. Trafia pod opiekę ciotki - czarnej owcy rodziny. Przeklęta przez rodzinę bo podąża za głosem serca i żyje spełniając swoje marzenia. Zupełnie inaczej niż pozostali członkowie rodu, dla których status społeczny, opinią innych ludzi i twarde stąpanie po ziemi liczy się bardziej niż docenianie tego, co się ma i można mieć, jeśli naprawdę się tego pragnie.

Młoda dziewczyna czuje, że ciotka jest jej bratnią duszą, która nie będzie jej potępiać za to, że chce znaleźć swoje miejsce na ziemi, odkryć swoje prawdziwe ja i wybrać drogę, którą chce kroczyć. Jest artystką z wrażliwą duszą, czułą na piękno otaczającego świata. Chce malować, tworzyć. Kocha klimatyczne uliczki, sztukę, zabytki i architekturę starych poznańskich kamienic.

Wyjazd z rodzinnego miasta, zaczęcie dorosłego życia na własny rachunek, znalezienie pracy, odnalezienie się wśród nowych i nieznanych ludzi nie jest wcale tak łatwe.

Czy Gabi sobie poradzi? Zdecyduje się zostać w Poznaniu? Odnajdzie szczęście? A może próba zrealizowania swoich marzeń okaże się porażką i to jednak rodzice mieli rację twierdząc, że malarstwo to nie sposób na godny zarobek i spokojne życie? Jak potoczą się losy młodej kobiety? Czy znajomość z przebojową Włoszką zmieni coś w jej poukładanym i spokojnym życiu? Odnajdzie się w pracy i nowym mieście?

Piękna historia, wciągająca fabuła - idealnie obrazuje jak trudno jest wkroczyć w dorosłość i realizować swoje pasje, pragnienia i marzenia. Ile trudu kosztuje odnalezienie swojej drogi i własnego "ja". Jakie są konsekwencje podejmowanych decyzji. Z czym trzeba się zmierzyć, by wbrew woli rodziców robić to, co się kocha. Jakie trudne jest przeciwstawianie się najbliższym i wychodzenie poza sztywne zasady i reguły rodziny.

Polecam 5/5 Doskonała motywacja nie tylko dla młodych ludzi, ale i dorosłych bojących się zrobić krok do przodu.


  Czytomanka Patrycja  (19.08.2021)
"Malarka" to przepiękna opowieść o pasji, dojrzewaniu, pogoni za marzeniami. Sama okładka wygląda jak namalowana, a środek jest jeszcze piękniejszy.

IG: Czytomanka  Urszula Zachariasz  (14.07.2021)
Każdy z nas ma jakieś marzenia, jednak droga do ich realizacji nie zawsze jest łatwa.

Gabi pragnie zostać malarką. Mimo iż jej rodzina twierdzi, że nie jest to dochodowy zawód, dziewczyna się przeciwstawia i wyrusza do Poznania, gdzie za kilka tygodni ma rozpocząć studia. Wcześniej jednak pragnie zarobić kilka groszy na swoje utrzymanie i poznać to piękne miasto. Gabi wspiera ciotka, która wiele lat temu została okrzyknięta "czarną owcą", gdyż zamiast pozostać w rodzinnych stronach, podążyła za miłością swojego życia.
Ciotka pomaga zaaklimatyzować się jej w nowym miejscu. Znajduje jej pracę, jaką jest namalowanie trzech kopii obrazów. Dziewczyna zaczyna je malować, a gdy to robi całkowicie zatraca się w ich tworzeniu. W międzyczasie prowadzi zajęcia dla dzieci w pobliskim Domu Kultury. Chociaż praca z nimi jest wyczerpująca, to daje dziewczynie mnóstwo satysfakcji.
Pewnego dnia Gabi poznaje swoją wspólokatorkę - uroczą Włoszkę Coni oraz jej chłopaka Mateo, a także ich wspólnego przyjaciela Tony'ego.
Cała trójka mocno kibicuje Gabi w spełnieniu marzeń i twierdzi, że dziewczyna ma ogromny talent, chociaż ona sama jeszcze w siebie nie wierzy. Są zachwyceni jej obrazami.
Jednak czy zleceniodawca, który poprosił o stworzenie trzech kopii będzie również pod wrażeniem jej talentu?
Czy dziewczyna odnajdzie w Poznaniu swoje szczęście i spełni marzenia?

Wszystko jest możliwe, gdy ma się przy sobie ludzi, którzy wierzą w nas bardziej niż my sami, którzy nie podcinają nam skrzydeł tylko je nam dodają.


  Mirosława Dudko  (28.07.2021)
„Malarka” to powieść ze specyficznym klimatem, który otula stopniowo. Jej fabuła wyłamuje się spod znanych schematów pod każdym względem, zarówno w sposobie prowadzenia poszczególnych epizodów, jak i używaniu słowa literackiego i nietypowego zakończenia. Nie jest to lektura, przy której czas, która biegnie szybko i dynamicznie, gdyż brak w niej, lecz nagłych zwrotów akcji czy zbyt gwałtownych emocji. Natomiast w tym swoim spokojnym przebiegu, ma własne ukryte piękno, za którym podążamy strona za stroną, doceniając sposób prowadzenia kolejnych wydarzeń. Jest jak malowanie obrazu, gdzie za każdym pociągnięciem pędzla dostrzegamy mieniące się niuanse, ukryte szczegóły i rozświetlające refleksje. W tym właśnie zawiera się jej urok, że odkrywamy stopniowo kolejne detale, niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy, by w efekcie dojrzeć cały obraz sytuacji.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/07/842-malarka.html


  Kinga Stasina  (15.09.2021)
"Malarka" to bardzo specyficzna powieść, która dotyka bardzo przyziemnych spraw tj. wkroczenie w dorosłość czy wiara w siebie. Ta książka jest namalowana emocjami. Jej historia, to nie tylko historia jednej osoby, to losy wszystkich osób, które nasza młoda bohaterka spotkała na swojej drodze.

Gabi wyjeżdża z Krakowa na studia do Poznania. Zostawia tam swoją rodzinę i z marszu zostaje wydziedziczona, bo postanowiła żyć tak jak chce. Jej marzeniem jest malarstwo, które widać, że bardzo kocha.
Jest bardzo skrytą, niepewną siebie młodą kobietą, która stale poszukuje swojego miejsca na ziemi. Poszukuje siebie jako kobieta oraz jako artystka. Na miejscu poznaje nowych znajomych, rozpoczyna pracę z małymi dziećmi oraz dużo maluje. Do tego jest obserwatorką życia.

W tej powieści nie ma zawrotnej akcji, fabuła w bardzo niespieszny sposób tyczy się życia Gabi i ludzi wokół niej. Jednak jest w tej książce jakiś taki klimat, który otula tymi swoimi emocjami. Mogliśmy się zanurzyć w romantyczne uniesienia jak i przygnębienie towarzyszące małemu chłopcu. Mogliśmy wczuć się w dziecięcą radość jak i w smutek dorosłych. Te wszystkie emocje w tej książce są namacalne.
.
W powieści tej podobało mi się wszystko. Język jest bardzo bogaty, malowniczy. Przedstawiony przez Autorkę Poznań jest przyjemny. Wraz z bohaterką przechadzałam się Rynkiem, starymi uliczkami, podziwiałam architekturę. Coś wspaniałego. Kolejna namacalność w tej książce. Ja w tym Poznaniu po prostu byłam i obserwowałam losy każdego. Autorka wykreowała fajne postaci, które polubiłam, zwłaszcza współlokatorkę Gabi - Coni. Natomiast dzieci, z którymi współpracowała nasza główna bohaterka pokazały mi, że bycie dzieckiem jest bardzo ważne. Chodzi mi o to by nie zabierać dzieciom radości z bycia po prostu dzieckiem, bo niestety i to potrafimy swoim pociechom zabrać, gdy kierujemy się swoimi chorymi ambicjami, co też Autorka tutaj pokazała. Książka ta jest bardzo mądra i wartościowa, więc polecam.


  Anna Kaczor  (10.12.2021)
Gabi wyjeżdża z rodzinnego Krakowa do Poznania, gdzie ma zamiar studiować. Co prawda rodzice nie popierają jej wyboru, jednak może liczyć na ciotkę, z czego jest bardzo zadowolona. Nowe miasto, studia, nowi znajomi, pierwsza praca – to wszystko stopniowo zmienia dziewczynę. Zaczyna odnosić małe sukcesy, co daje jej motywację do doskonalenia swoich prac. Jednak nie wszystko układa się doskonale, a problemy, jakie spotka na swojej drodze, mogą znacząco zniechęcić. Czy osiągnie sukces? Czy spełni się jako malarka? Czy wyjazd z rodzinnego miasta był dobrą decyzją?

W książce znajdziemy historię młodej dziewczyny, która wkracza w dorosłe życie. W nowym mieście, z dala od rodziny i znajomych, tak naprawdę zaczyna wszystko od nowa. To historia o zmianach, dorastaniu, nowych znajomych, spełnianiu marzeń, ale też przeciwnościach i problemach, jakie spotyka na drodze wielu z nas. Mnie się podobała, chociaż troszkę zabrakło mi w niej akcji.

Bohaterka jest osobą ciekawą, dającą się lubić, to taka dziewczyna z sąsiedztwa, którą z ochotą poznałabym w życiu realnym.

„Malarka” to książka, która zabiera czytelnika w świat Gabi i pozwala odkrywać wraz z nią nie zawsze proste życie dorosłe. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/12/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt_10.html

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.
Ci, którzy kupili tę książkę, kupili również:
Galeria legend ekstraklasy — Wojciech Bajak Galeria legend ekstraklasy — Wojciech Bajak
Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe (Kazimierz Górski)

Do tej pozycji uprawniał go niesamowity drybling i umiejętności techniczne. Dzięki szybkości...