Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Łańcuch miłości — Hubert Morawski
Łańcuch miłości — Hubert Morawski

Łańcuch miłości

Cena: 29,00 zł 24,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Trudne czasy, trudne wybory, trudna miłość

Lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Wieś na Kaszubach, w której obok siebie mieszkają Ukraińcy, Polacy i Kaszubi. Do mieszanki kulturowej, językowej i etnicznej dochodzą też różnice polityczne – patriotycznie i propolsko nastawiona ludność nie akceptuje oficjalnej władzy Polski Ludowej.
Jak w tym specyficznym miejscu odnajdzie się kilkunastoletni Alan, który przeprowadza się tu z Warszawy wraz z ojcem, generałem? I czy uczucie, które zrodzi się pomiędzy spragnionym bliskości chłopakiem a piękną Kaszubką, Leną, będzie miało szansę przetrwać, gdy miejscową ludnością wstrząsną tragiczne w skutkach wydarzenia?

Wokół słychać było przede wszystkim mowę polską, ale pojawiały się czasami osoby, które mówiły po kaszubsku, rosyjsku, niemiecku i równie często ukraińsku. Tworzyło to, można rzec, gigantyczną mieszankę wybuchową. Nie mogłem sobie wyobrazić, ile tu żyje nacji, w jaki sposób one potrafią dzielić podwórko. To było zaskakujące, ale i niepokojące, wówczas gdy myślałem sobie, że ja w tej społeczności mam od teraz funkcjonować. Wiedziałem, że nie będzie łatwo, ale musiałem stawić czoła tej nowej, mocno skomplikowanej sytuacji. Nie miałem wyboru.

Hubert Morawski -Korzenie ma w Warszawie, urodził się w Krakowie, wychowywał w okręgu górniczym, studiował w Katowicach, pisze o Kaszubach. Z wykształcenia dziennikarz. Zamiłowanie do pisania poczuł dzięki rodzinie.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2018
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 248
  • ISBN: 978-83-8083-897-0

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 1 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Karolina Sobólska  (16.07.2018)
Alan już pierwszego dnia w nowym miejscu wybiera się na spacer. Ratuje z opresji piękną Kaszubkę - Lenę. Rodzi się między nimi nić porozumienia. Niestety ojciec dziewczyny jest wrogo nastawiony do władzy, w tym do ojca Alana. Czy rodzące się uczucie między nastolatkami przetrwa?

"Łańcuch miłości" to literacki debiut Huberta Morawskiego. Książka jest odskocznią od wszechobecnych powieści, gdzie dominuje fantastyka. Powieść to powrót do przeszłości. Do czasów PRLu i socjalizmu. Ukazuje życie, którego mało kto doświadczył. Życie powojenne, pełne wyrzeczeń i strachu o lepsze jutro.
W tekście poruszony został problem różnic między ludźmi. Zarówno kulturowymi, jak i politycznymi. Autor pokazuje, jak różnice potrafią wrogo nastawić do siebie ludzi, a także jak wpływają na najbliższych. Przykładem są tutaj Lena i Alan, którzy mimo, iż się kochają, nie są do końca popierani przez rodziców.

Książka Huberta Morawskiego nie od razu przypadła mi do gustu. Z racji, iż nie przepadam za historią, ciężko było mi się w niej odnaleźć. Początek powieści był ciężki, lecz już po ok. 50 stronach odetchnęłam z ulgą. Akcja nabrała nieco innego wymiaru, stała się ciekawsza. Pojawiły się kolejne wątki, całość nabrała tempa. Z każdą chwilą coraz bardziej angażowałam się w losy bohaterów, ich wybory i decyzje. Lektura była dla mnie cięższa, niż tradycyjne powieści obyczajowe, lecz miała w sobie "to coś". Była szczera i prawdziwa. Mimo dłużącego się początku, lektura upłynęła mi w szybkiej, przyjemnej atmosferze.

Czytając natknęłam się także na masę pięknych, pouczających cytatów. Kilka z nich zapisałam sobie w notesie, aby móc do nich wrócić. Poniżej załączam jeden z nich.

"Przyrzekłem sobie, że uczynię wszystko, by ją chronić i by czuła się bezpieczna. Żeby wreszcie poczuła się spokojnie w tym miejscu, gdzie lała się krew i łzy. By nie uroniła już nigdy ani jednej łzy. "

Dodaj własną recenzję