Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Literatura obyczajowa -> Inna tajemnica wiary — Andrzej Selerowicz
Inna tajemnica wiary — Andrzej  Selerowicz

Inna tajemnica wiary

Cena: 29,99 zł 25,49 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Poruszająca opowieść o wszystkich grzechach Kościoła

Obłuda, przyzwolenie na pedofilię, zawzięta gra o władzę i pieniądze to tylko wierzchołek góry lodowej...

Zderzenie ideałów wyniesionych z seminarium duchownego z otaczającą rzeczywistością bywa niezwykle bolesne. Wkrótce doświadczy tego Paweł, świeżo upieczony ksiądz, któremu dane będzie odkryć drugie, pieczołowicie skrywane przed wiernymi oblicze Kościoła. Czy Pawłowi uda się wyrwać ze środowiska, które ma na sumieniu tak wiele grzechów? A jeżeli tak, to jaką cenę będzie musiał zapłacić za odzyskanie wolności?

Samotność doskwierała mu jak uporczywy kamyk w bucie. Kiedy nie mógł już dłużej wytrzymać, brał samochód i jechał do miasta. Oficjalnie utrzymywał, że jedzie odwiedzić chorowitą matkę, ale najczęściej lądował w jednym z gejowskich klubów, jakich kilka powstało ostatnio w stolicy. Tam gapił się na roześmianych chłopaków, którzy posyłali mu jednoznacznie prowokujące spojrzenia. Było kwestią czasu, gdy zaczynał rozmówkę z którymś z nich. Po wypiciu kilku piw, czując wzbierającą namiętność, lądowali w łóżku.

Andrzej Selerowicz – autor „Leksykonu kochających inaczej” (1993), a także powieści „Kryptonim Hiacynt” (2015), „Zbrodnia, której nie było” (2017) oraz „Ariel znaczy lew” (2018). Jest również pionierem ruchu LGBT w Polsce oraz tłumaczem klasycznych pozycji homoerotycznej literatury (J. Baldwin, O. Wilde, G. Vidal).

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 121x195, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 240
  • ISBN: 978-83-8147-414-6

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Sandra Gałka  (26.04.2019)
www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

Andrzej Selerowicz w niepozornej, niespełna 250-cio stronicowej powieści zawarł wszystkie grzechy Kościoła, jakie tylko przychodzą nam do głowy: pedofilia, obłuda, gra o władze, pieniądze, wpływy w zasadzie wygląda to bardziej jak dobrze zorganizowana mafia niż instytucja mająca pogłębiać ludzką wiarę, ale cytując za autorem "W Polsce prawo zatrzymuje się u drzwi Kościoła" i niestety możemy sobie wmawiać, co chcemy, ale taka właśnie jest prawda...

Wbrew pozorom "Inna tajemnica wiary" to nie tylko czysta krytyka Kościoła, ale przede wszystkim pokazanie, że księża to tylko ludzie. Nie są święci i nie należy ich gloryfikować, bo często mają na sumieniu większe grzechy niż niejeden z nas. Nie chodzi o to, by z góry potępiać wszystkich napotkanych na swojej drodzy kleryków, ale o to, by podchodzić do nich krytycznie i by byli traktowani dokładnie tak, jak każdy inny obywatel (z czym w naszym kraju niestety jest kiepsko).

Andrzej Selerowicz w niezwykle ciekawy sposób pokazuje realny kształt współczesnego Kościoła, odziera go ze sfery sacrum i konfrontuje z jego największymi słabościami. Autor nie włożył w przysłowiowe mrowisko- jakim jest środowisku klerykalne- kija, on wsadził w nie cały szpadel i tak sobie myślę, wspominając niedawne, gdańskie rekolekcje, że chyba już wiem, która książka będzie faworytem księży na następny stos...


  Małgosia Brzeska  (22.05.2019)
Paweł przebywając w seminarium zderzył się z wyobrażeniem o stanie kapłańskim a rzeczywistością. Codzienność przerosła jego najśmielsze wyobrażenia. To dwa inne światy, to jak zderzenie się teorii z praktyką. Chłopak doznaje szoku. Nie tak to wszystko sobie wyobrażał. Czy będzie w stanie zaakceptować zastaną sytuację? Czy jest aż tak odporny na wszelkie czyhające tam pokusy? Bycie dobrym księdzem i przymykanie oka na grzechy kościoła jest trudnym wyzwaniem przed młodym człowiekiem, wkraczającym dopiero na drogę kapłaństwa. Pawłem będą targać ogromne emocje, dotknie go kryzys wiary, nie do końca będzie się w stanie pogodzić i zaakceptować głoszone przez kościół prawdy. Będzie musiał podjąć życiową decyzję albo walczyć z kościołem. Trudne i niewyobrażalne. Pytanie: czy szatan kuszący młodego księdza zwycięży? Czy jednak mocna wiara utwierdzi go w przekonaniu, że pisane jest mu kapłaństwo …
W tej prosto i dosadnie napisanej książce autor wytyka wszystkie grzechy kościoła. Zderzamy się z ogromnymi zarzutami pod adresem kapłanów. Chciwość, pycha, pazerność, homoseksualizm, pedofilia są na porządku dziennym. Są akceptowane przez hierarchów i skrzętnie tuszowane. Wszystko odbywa się w zamkniętym i zakłamanym kręgu. Jeden kapłan przymyka oko na niewłaściwe prowadzenie się drugiego, pod warunkiem, że nie będzie mu zaglądał pod kołdrę. Przysługa za przysługę, ręka rękę myje. Zakłamanie i obłuda totalna.
„Trochę przeceniasz nasze społeczeństwo. U nas księża mają wielki autorytet i mogą naprawdę wszystko. Nikt w wiernych nie wystąpi z krytyką księdza, bo to będzie uznane za atak na Kościół”.
Ale ile w tym jest prawdy? Czy to tylko subiektywne spojrzenie autora czy rzeczywistość? Każdy z nas ma zapewne określone poglądy na te kwestie i każdy powinien sam osądzić, ile jest w tym prawdy, a ile wybujałej wyobraźni autora.
Zapewne w kościele, tak jak w każdym innym kręgu społecznym, zdarzają się czarne owce, co do tego nie ma żadnych złudzeń. Ale poprzez pojedyncze przypadki nie można generalizować zachowania określonej grupy społecznej i przypisywać jej wszystkich złych cech czy przywar. Jestem pewna, że są też księża z powołania, którzy z miłością i ogromną wiarą pełnią posługę kapłańską i daleko jest im do osób opisanych w tej powieści.
Książka szokuje od pierwszych stron, trudne do zaakceptowania są historie w niej opisane. Wzburzają, wywołują gniew i oburzenie. A najgorsze w tym wszystkim jest ciche przyzwolenie na określone, złe i niegodne zachowania. Akceptacja tych sytuacji przez przełożonych jest nie do przyjęcia.
Historia przytoczona w tej książce to obraz walki jednostki – księdza Pawła z całym klerem. Z góry ta walka skazana jest na niepowodzenie. Wielka zmowa panuje wśród księży i każda próba ujawnienia kulis ich życia kończy się niepowodzeniem. Zdrajcy są marginalizowani, pozbawiani wszelkich przywilejów i skazywani na najbardziej niewdzięczne prace. Świat nie może się dowiedzieć, jakie zasady tam panują. Sami krytykują celibat jako archaiczny przeżytek, mający na celu tylko i wyłącznie ochronę interesów Kościoła.
„Ty chyba nic nie rozumiesz. Naprawdę nie wiesz? Przecież tu chodzi wyłącznie i interesy Kościoła. Gdyby księża mieli żony i dzieci, to po śmierci kapłana trzeba by było wypłacać im jakieś renty, zapomogi. Dzielić majątek! A tak wszystko należy do Kościoła i pozostaje nadal jego własnością. Bez najmniejszych komplikacji prawnych. A że celibat narzucony normalnym, zdrowym mężczyznom jest rzeczywiście wynaturzeniem, karą za niepopełnione grzechu, to już całkiem inna sprawa”.
Polecam dla odważnych i pewnych swoich przekonań religijnych. Osoby wątpliwej wiary mogą przeżyć szok w zderzeniu z przedstawionym obrazem. Może wywołać niepokój i panikę, a nawet zgorszenie, a być może nawet kryzys wiary. Trzeba zachować dystans wobec opowiedzianych historii i z pewnych rezerwą do nich podejść.


  Ewelina Górowska  (24.05.2019)
" Inna tajemnica wiary " jest to książka, która wchodzi do mojej topowej dyszki najbardziej kontrowersyjnych i obnażających prawdę o Kościele, które do tej pory przeczytałam.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak silną pozycję w naszym kraju posiada Kościół, i jak zawzięcie broni się przed jej utratą.
Większość skandali, w których bierze udział duchowny, jest szybko zamiatany pod dywan i wszyscy udają, że nic się nie stało, a winny w najgorszym wypadku zostaje przeniesiony na inną parafię.

Andrzej Selerowicz pokazał prawdziwą twarz tej instytucji.
Jestem niemal pewna, że autor, obnażając hipokryzję i obłudę, jaka panuje wśród kleru, przysporzył sobie wielu wrogów.
Historia jest mocna, poruszająca i wstrząsająca.
Polecam tę pozycję wszystkim tym którzy chcą poznać najbardziej skrywane sekrety polskiego kościoła.

Na pełną recenzję zapraszam na blog www.Ewelina-czyta.blogspot.com

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Polecamy:
Boruta — Marcin Sobieralski Boruta — Marcin Sobieralski
Opowieść o miłości będącej jak klątwa, którą może zdjąć tylko śmierć

Boruta, syn Nikogo, wciąż żyje, ale co to za życie… Zaszczuty, obity i pohańbiony sie...