Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Biografie -> Dokumenty podróży — Kurt Weber
Dokumenty podróży — Kurt Weber

Dokumenty podróży

Cena: 37,00 zł 31,45 zł
Nakład wyczerpany
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

KURT WEBER – wybitny polski reżyser, dokumentarzysta, operator filmowy, jeden z pierwszych absolwentów słynnej łódzkiej Filmówki, autor zdjęć do filmów m.in. Kazimierza Kutza, Janusza Majewskiego, Tadeusza Konwickiego. Mistrz światła i cienia – bohater filmu dokumentalnego pod takim tytułem. Ceniony wykładowca na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.

U schyłku życia postanawia spisać w formie autobiografii wspomnienia z jego przebiegu, aby uporządkować wielość pojawiających się przed oczami obrazów, ponieważ – jak sam mówi – lubi mieć porządek i w papierach, i w głowie.

Pojawiające się w ciągu życia kolejne dokumenty podróży symbolicznie, choć mimowolnie, znaczą jego kolejne etapy: szczęśliwe dzieciństwo w przedwojennym Cieszynie, wojenną tułaczkę na Wschód, pobyt w amerykańskiej strefie okupacyjnej w powojennych Niemczech, studia filmowe, pracę artystyczną w Polsce, pomarcową emigrację do Niemiec Zachodnich, a stamtąd swobodne zawodowe i turystyczne podróże na obie półkule.


Kurt Weber ur. 24 maja 1928 roku w Cieszynie. Wybitny operator, jeden z pionierów Polskiej Szkoły Filmowej. Pracował z Konwickim, Kutzem, Majewskim, Ściborem-Rylskim, Różewiczem. W pierwszych dekadach powojennego kina jego zdjęcia stanowiły o sile polskiej kinematografii. W 1969 roku wyemigrował do RFN, gdzie wrócił do zawodu operatora. Nakręcił w Niemczech ponad 20 filmów, współpracując z Dieterem Wedlem, Axelem Cortim, Peterem Lilienthalem i Egonem Monkiem. Z czasem zajęła go praca pedagogiczna. Prowadził zajęcia ze sztuki operatorskiej w Berlinie Zachodnim, Hamburgu i Monachium, a w 1979 roku został profesorem uniwersytetu w Moguncji nad Renem.

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Biografie
  • Wydawca: Novae Res, 2014
  • Format: 130x210mm, oprawa miękka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 410
  • ISBN: 978-83-7942-333-0

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Anna Sikorska  (18.09.2014)
Kurt Weber – reżyser dwóch filmów: Pod jednym niebem (1955) i Racjonalizator (1950), do którego napisał też scenariusz (większą ilością scenariuszy nie zgrzeszył). Bardziej powinien być znany jako człowiek od zdjęć i to dobrych zdjęć filmowych (lista filmów jest dość długa). Z racji wieku wiódł dość skomplikowane życie. Należy do pokolenia dzieci, którym lata szkolne przerwała wojna, a kiedy już wchodził w dorosłość Polska znalazła się pod radzieckim zaborem. Nigdy nie byłam przekonana do niego jako reżysera ani aktora (zdarzało mu się grać samego siebie). Po autobiografię „Dokumenty podróży” sięgnęłam z czystej ciekawości jego sposobu opisania tamtych trudnych dni. Ostatnio takich książek miałam całe stosy i były to albo relacje ścisłowców (np. „Z partią i mimo partii”) czy przeciętnych humanistów (np. „Ene”), które doskonale oddawały klimat dzieciństwa usłanego walką o przetrwanie. Byłam ciekawa spojrzenia na czasy wojny osoby, której rodzina miała zdecydowanie lepszą pozycję finansową niż bohaterowie innych (ojciec fabrykant). Operator filmowy obnaża przed swymi czytelnikami sposób kreowania wizerunku i faktyczną trudną sytuację rodzinną oraz walkę o życie podczas wojny i po wojnie, a później zdobywanie nowych umiejętności. Wszystko to jest wplecione w liczne podróże, jakby hasłem przewodnim jego życia było: „życie to podróż”.
Autobiografia została napisana bardzo przystępnie i z poczuciem humoru, a jednocześnie ze swoistą dziecięcą/młodzieńczą/dorosłą naiwnością, której najlepszym przykładem będą wspomnienia dotyczące bar micwy kuzyna:
„Jeść mi się odechciało, bawić mi się odechciało – a wszystko to na myśl, że będę musiał modlić się publicznie na oczach pięciuset krytycznych gości. Nawet na myśl mi nie przyszło zapytać, jak to było u ojca, skoro zauważyłem, że on sam modli się raz do roku, w Jom Kippur, i to z niemieckiego, a nie z hebrajskiego modlitewnika.
Byłem kompletnie sparaliżowany myślą, że czeka mnie odprawienie bar micwy w synagodze. W tym srachu i bezsilności prosiłem przed zaśnięciem Pana Boga, aby „coś zrobił” i mnie jakoś wyratował z tej opresji.
I Pan Bóg wysłuchał mojej modlitwy i zrobił „coś”. Wybuchła II wojna światowa i rozwiało nas na cztery strony świata. I mowy nie było ani o synagodze, ani nawet o bar micwie. Ja wiem, że straszna okazała się cena, jaką narody zapłaciły za to, że nie musiałem odprawiać bar micwy. Ale ja doprawdy – nie chciałem tak radykalnie. Ja chylę się w respekcie i pokorze przed wszystkimi, którzy tę moją myśl uważają za bezczelność i świętokradztwo. Ja nie tak chciałem. Z naszej dwudziestokilkuosobowej rodziny Weberów pozostało po wojnie osiem osób”.
„Dokumenty podróży” polecam wszystkim, którzy lubią ciekawe książki autobiograficzne znanych osób oraz miłośnikom kina, a także historii. Autobiografię Kurta Webera czyta się jak dobrą powieść.


  Krzysztof Riege  (30.09.2014)
Panie Profesorze.
Gratuluję książki, dorobku i pięknego życia. Cieszę się, że mogłem być Pańskim studentem.
Wielki Szacunek.

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Polecamy:
Boruta — Marcin Sobieralski Boruta — Marcin Sobieralski
Opowieść o miłości będącej jak klątwa, którą może zdjąć tylko śmierć

Boruta, syn Nikogo, wciąż żyje, ale co to za życie… Zaszczuty, obity i pohańbiony sie...