Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Powieść historyczna -> Czerwona zemsta — Krzysztof Goluch
Czerwona zemsta — Krzysztof Goluch

Czerwona zemsta

Cena: 42,99 zł 36,00 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Poruszająca opowieść o ludziach, których łączy miłość, a dzieli Historia.

Jest rok 1945. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jan Walkiewicz, młody żołnierz AK, postanawia się ujawnić i rozpocząć nowe życie u boku kobiety, którą kocha. Wkrótce jednak zostaje aresztowany, a jego ukochana ginie od kuli. Jan ślubuje zemstę i wraca do lasu, gdzie trafia pod komendę Mariana Bernaciaka, pseudonim „Orlik”. Rozpoczyna się brutalna walka z sowietami...

„Czerwona zemsta” to pełna napięcia, poruszająca opowieść o partyzanckiej codzienności, samotności i nadziei na normalne, spokojne życie. To hołd dla polskich partyzantów, którzy polegli na placu boju, walcząc o wolną Polskę. To również apel do kolejnych pokoleń, aby nie pozwoliły, by nazwiska tych bohaterów zostały zapomniane.

Drapał pazurami ziemię, a przed oczami latały mu białe płaty. Swoją drogę znaczył krwią, ale czołgał się wytrwale i w ostatnim przebłysku świadomości wyciągnął broń, wycelował drżącą ręką i strzelił.
Elwira poczuła uderzenie w plecy i upadła. Na jej sukience pojawiła się plama krwi. Janek nie tracił czasu. Położył ją na mchu, rozerwał odzienie i pochylił się nad ranną. Nic nie mógł jednak zrobić.
– Kocham cię – szepnęła Elwira. – Potrzymaj mnie za rękę i nie rozpaczaj, bo będę na ciebie czekała po tamtej stronie.
Janek pochwycił jej dłoń i trzymał, jakby chciał przytrzymać ulatujące z niej życie. Elwira umarła, a on zrozumiał, że pozostanie w konspiracji, bo chce zemsty na tych, którzy odebrali mu wszystko. Choćby miał przypłacić to życiem.


„Czerwona Zemsta” to hołd złożony polskim partyzantom, którzy ginęli za wolność naszego narodu. Pamięć o tej publikacji jest jednocześnie pamięcią o nich. Jesteśmy im tę pamięć winni, więc nie pozwólmy im zginąć po raz kolejny i sięgnijmy po książkę o losach „Orlika”, „Spokojnego” i reszty chłopców, którzy żyli prawem wilka.
Aneta Grabowska, www.zaczytana.com.pl

Pasjonująca podróż w czasie, która pokazuje tragiczny los żołnierzy AK po II wojnie światowej. Jest to opowieść o niezłomnej wierze w ideę patriotyzmu, o stawianiu czynnego oporu władzy sowieckiej oraz trudnych wyborach moralnych i etycznych.
Andżelika Jaczyńska, czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Powieść historyczna
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 474
  • ISBN: 978-83-8147-405-4

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 2 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Andżelika Jaczyńska  (6.06.2019)
Przeczytałam książkę i jestem w szoku. Jeszcze kołaczą się we mnie emocje po tak niezwykłej lekturze. W ostatnim czasie powstaje wiele książek o tematyce dotyczącej II wojny światowej i obozów śmierci. Jednak niewiele jest publikacji traktujących o losach partyzantów i żołnierzy AK po zakończeniu wojny. Dlatego byłam bardzo ciekawa jak autor przedstawi ten fragment historii naszego kraju, o którym nie mówi się za wiele ani w szkole ani w telewizji.
Już od pierwszych stron porwała mnie historia "Orlika", "Spokojnego" i Janka oraz ich współtowarzyszy broni. Narastające tempo akcji sprawiało, że z żalem odkładałam książkę. Niestety po niektórych opisach trudno mi było przejść do dalszych rozdziałów ze względu na drastyczność opisów brutalności działań ubeków i funkcjonariuszy NKWD. Plastyczność opisów sprawiała, że nie mogłam przejść nad tym co przeczytałam do porządku ze swoimi emocjami.

Bohaterowie są bardzo dobrze opisani, ze swoimi wadami i zaletami. Ich wielowymiarowość sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością, chociaż historia którą przedstawia jest tragiczna. Dzięki temu zabiegowi lepiej wczuwamy się w emocje ludzi, którzy podejmują nie zawsze dobre decyzje. O ile można zrozumieć partyzantów, którzy w obronie ludności zabijają ubeków i funkcjonariuszy NKWD, to już nie można zrozumieć, gdy brat wydaje brata ubekom. Największe czystki zaczęły się na Lubelszczyźnie, gdzie pierwsze oddziały Sowietów zaczęły wprowadzać nowe porządki ustrojowe a następnie rozlały się na cały kraj. Oczywiście bogata paleta bohaterów dostarczy wam wielu emocji, gdyż każda z postaci bardzo jest ważna w tej powieści.
Moje serce skradła mała, rezolutna Emilka, która słynęła z ciętego języka, ale też z umiejętności przetrwania godnej żołnierza.
cała opinia na Czytam dla przyjemności


  Marta Ginter  (17.07.2019)
Tematem tej recenzji jest debiutancka powieść Krzysztofa Golucha - "Czerwona zemsta". Książka opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach.

Głównym bohaterem jest Jan Walkiewicz. Mamy rok 1945 - końcówkę II wojny światowej i początki odbudowy państwowości Polski. Na miejscu hitlerowców pojawia NKWD. Sąsiad ze wschodniej granicy nie ma zamiaru dać wolności Polakom. Żołnierze Armii Krajowej znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wśród nich jest "Ogień", "Spokojny" i "Orlik". Mężczyźni chcieliby odpocząć po wojnie, założyć rodziny, wychować potomstwo, ale bieg historii im to uniemożliwia. Zamiast wrócić do domów, chowają się po lasach, zabijają wrogów niepodległości i ciągle uciekają, gdyż nowa władza traktuje ich jako bandytów.

Tematyka walk partyzanckich AK - chociaż przez kilkadziesiąt lat przemilczana - w ostatnich latach jest bardzo popularna. Nawet szkoła, do której ja uczęszczałam w dzieciństwie, parę lat temu przybrała imię żołnierzy wyklętych. W naszym kraju są organizowane różne uroczystości upamiętniające, powstają filmy i książki na ten temat. Szkoda, że tak niewielu żołnierzy AK dożyło takich czasów.

Myślę, że powieść Krzysztofa Golucha ma sporą szansę spotkać się z zainteresowaniem czytelników. Treścią "Czerwonej zemsty" są przede wszystkim działania partyzanckie. W główny wątek został wpleciony romans między Jankiem a Małgorzatą. Obojgu wojna zabrała najbliższe osoby, niewiele mają do stracenia i to ich do siebie zbliża. Sporo sympatii wzbudza ośmioletnia Emilka, córka Wiernego, który zdradzał swoich współtowarzyszy broni, aby chronić własne dziecko.

Książka jest ciekawa, wydarzenia żywo opisane. Nie mam nic do zarzucenia, jeśli chodzi o tło historyczne. Polecam książkę osobom, którzy interesują się dziejami Polski.

W trakcie lektury przypomniała mi się piosenka Lecha Makowieckiego:

"Za to, że wolnym chciałem być,
ścigają mnie jak sfora psów,
ci co na smyczy wolą żyć,
i nie podniosą nigdy głów.
Moja wolności nie znał cię,
żaden niewolnik, żaden pies.
Dla nich obroża zwykła rzecz,
dla mojej szyi pętlą jest.
Dla mej wolności ....
Mojej wolności ..."

Dodaj własną recenzję