Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Fantasy -> Biały elf — Paulina Rola
Biały elf   — Paulina Rola

Biały elf

Cena: 59,99 zł 50,99 zł
Wysyłamy w 1-3 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Często to, czego boimy się najbardziej, drzemie głęboko w nas samych…

Życie białego elfa w świecie ludzi przypomina koszmar. Wyszydzany i poniewierany Estalavanes, pracujący jako pomywacz w noclegowni w Cichobrzegu, ma tylko jedno marzenie: by inni przestali na niego zwracać uwagę.
Tymczasem w miasteczku zjawiają się wysłannicy Złowieszczego Niedźwiedzia, którzy całkowicie odmienią życie niepozornego młodzieńca. Est porzuci codzienność, by trafić pod skrzydła Maga, starego mnicha. Wkrótce dowie się, jak poskramiać emocje, jak sobie radzić z nadmiarem magii zgromadzonej w ciele, ale przede wszystkim, jak odnaleźć swoją prawdziwą życiową drogę. Rzucony w wir niesamowitych wydarzeń chłopak jeszcze nie wie, że w ślad za nim podąża ciemność, która z wolna spowija pogrążoną w konflikcie krainę zwaną Estarionem…

Estalavanes z rozpaczą musiał jej oddać sprawiedliwość, bo wygrała. Mimo zawrotów głowy spowodowanych brakiem powietrza wyraźnie widział toczący pianę ryj, szeroki i paskudny, pokryty szczeciniastą czarną sierścią. Nie miał siły wstać. Nawet nie próbował. Poddał się. Zrezygnowany, prawie pogodzony z nieuchronnym losem czekał na ostateczny ruch ze strony rozjuszonego zwierza, modląc się w duchu o szybką utratę przytomności.
Nikt nigdy nie słuchał modlitw wynaturzonego elfa. Wszechmocni nienawidzili go równie mocno, co czczący ich ludzie. Ale musiał być na tym bezlitosnym świecie ktoś, kto mógłby choć raz wysłuchać próśb udręczonego chłopaka. Ktoś, kto mógłby w swym miłosierdziu wysłuchać ostatniej prośby umierającego. I przeznaczenie chciało, by ktoś taki rzeczywiście istniał.
W odpowiednim miejscu. I równie odpowiednim czasie.


Paulina Rola
Urodziła się i mieszka w Katowicach. Jest mamą żywiołowej kilkulatki oraz żoną błyskotliwego mężczyzny. Pracuje w międzynarodowej korporacji, choć równolegle żyje pośród nieistniejących osób. Wychowała się na papierowych RPG-ach, dorastała w świecie gier komputerowych, książek oraz komiksów i nadal pozostaje dużym dzieckiem. Sporo czyta, ponieważ kocha przebywać w światach stworzonych przez ludzkie umysły. Inspiruje się dziełami J.R.R. Tolkiena, Terry’ego Pratchetta, Neila Gaimana, Anne McCaffrey, Christie Golden oraz pocztu pisarzy tworzących uniwersum „Dragonlance”. Przygodę z własną twórczością zaczynała od rysunku, lecz jak się z czasem okazało, sprawniej posługuje się klawiaturą aniżeli rysikiem.

Biały elf to pierwsza powieść z serii zatytułowanej Elegia o Nieśmiertelnym

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Fantasy
  • Wydawca: Novae Res, 2022
  • Format: 130x210, skrzydełka
  • Wydanie: pierwsze
  • Liczba stron: 652
  • ISBN: 978-83-8219-996-3

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 5 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Paulina Kwiatkowska  (14.10.2022)
Zapoznanie się z historią z gatunku fantastyki zawsze dostarcza mi wiele wrażeń. Dzięki temu, że są to wydania, w których można puścić wodze wyobraźni za każdym razem mając nadzieję na to, że jedna z kolejnych lektur będzie tą, która okaże się niezwykle interesująca i nietypowa pod względem treści. Dzięki temu, że ,,Biały elf" porusza wiele ważnych życiowych kwestii nie sposób nie mieć jej na uwadze. Nie warto także już na samym początku zrażać się jej objętością, gdyż jest warta poznania.

Biały elf w świecie ludzi nie miał najszczęśliwszego życia. Z powodu społeczności nue czuł się tutaj dobrze, gdyż z niego szydzono. Pracował jako pomywacz i jedynym jego marzeniem było to, by inni przestali zwracać na niego uwagę. W miasteczku pojawili się wysłannicy Maga. Czy dzięki temu wydarzeniu życie Białego elfa miało się jeszcze kiedyś odmienić? Jakie dalsze losy przygotował dla niego los?

,,Biały elf", który napisała Paulina Rola jest napisany w bardzo przystępny sposób. Jest to lektura młodzieżowa w połączeniu z fantastyką. Nie brakuje w niej jednak ważnych przesłań, na które również warto jest zwrócić uwagę podczas jej czytania.


  Kamila Zając  (8.11.2022)
Cześć, cześć.
Dziś przychodzę do Was z kolejną recenzją dla wydawnictwa Novae Res.
Tym razem w moje ręce trafił "Biały elf" autorstwa Pauliny Roli.
Często to czego najbardziej się boimy drzemie głęboko ukryte w nas samych.
Życie elfa w świecie ludzi nie jest łatwym zadaniem, gdyż człowiek ma to do siebie,że gdy czegoś nie zna, nie potrafi wyjaśnić czuje się zagrożony. Często odpowiedzią na wszechogarniający strach jest agresja.
Najlepiej przekonał się o tym Estalavanes, główny bohater książki.
Chłopak pracuje w noclegowni w małej miejscowości Cichobrzegi ,doznaje jednak wielu szykan ze strony swoich opiekunów, więc gdy tylko ma ku temu okazje wymyka się ze swego więzienia pod ich nieobecność..
Początkowo wydaje się, że ta sekretna wycieczka niczym nie będzie się różnić od wielu poprzednich, które polegały po prostu na czytaniu ulubionej księgi.
Nic bardziej mylnego..
W ręce elfa trafia magiczna bransoleta.. a do tego w miasteczku pojawią się nieznani wędrowcy... znajomość z nimi będzie początkiem serii niezwykłych zdarzeń..
Wkrótce Est dowie się, jak poskramiać emocje, jak sobie radzić z nadmiarem magii zgromadzonej w ciele i wyruszy na poszukiwanie swojej życiowej drogi.
Pomysł na fabułę tej powieści jest naprawdę dobry.. tyle tylko,że opisy są nieco zbyt rozwlekłe .. ponadto wprawnemu czytelnikowi może przeszkadzać zbyt duża liczba powtórzeń.
Mam wrażenie, że autorka w wielu aspektach inspirowała się twórczością J. R.R. Tolkiena.
Osobiście bardzo lubię Władcę Pierścieni i byłam ciekawa jak to będzie wyglądać w praktyce, ale muszę przyznać, że wolałabym lekturę nieco mniej obszerną za to bez przydługich zachwytów nad otoczeniem czy przemyśleniami Estalavanesa.
Mimo wszystko, jestem w stanie zrozumieć, że jest to również książka o okresie dojrzewania i z czasem tytułowy Biały elf się zmienia.
Warto też dodać, że lektura jest wprowadzeniem do serii Elegia o nieśmiertelnym, więc z czasem czytelnikom będzie dane lepiej poznać przedstawione na kolejnych stronach uniwersum oraz rządzące nim zasady.
Powieść jest na pewno interesująca, widać, że autorka bardzo starała się przelać na papier wszystkie swoje pomysły, a także poruszyć wiele ważnych społecznie tematów
Jak na debiut ta historia się broni a ja z pewnością sięgnę po kolejne części tej serii, by obserwować jak się ona rozwinie.


  Angelika Woźniak  (11.11.2022)
Estalavanes jest elfem i jego życie wśród ludzi nie należy do najłatwiejszych.
Na co dzień pracuje jako pomywacz w noclegowni, gdzie jest bardzo źle traktowany zarówno przez rodzinę, z która mieszka, jak i przez klientów.
Jego inność jest wyśmiewana, co jest powodem bardzo niskiej samooceny elfa i jedynym czego on pragnie jest to, aby wszyscy zostawili go w spokoju.
Pewnego dnia życie chłopaka zmienia się o 180 stopni, gdy na jego drodze stają wysłannicy Złowieszczego Niedźwiedzia.
Est porzuca swoje dotychczasowe życie i trafia pod skrzydła Maga, który zamierza go szkolić.
Chłopak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest wyjątkowy, przez co w ślad za nim podąża ciemność...

,,Biały elf" jest pierwszą częścią świetnie zapowiadającej się serii. Autorka miała wspaniały pomysł na fabułę, a biorąc pod uwagę fakt, że jest to jej pierwsze dzieło, jestem pod ogromnym wrażeniem.
Bohaterów nie jest wielu, ale zostali oni wykreowani w bardzo ciekawy sposób, zwłaszcza sam Estalavanes. Jest on ukazany jako zamknięty w sobie chłopak, dotknięty fobią społeczną, która wynika z tego, jak źle był traktowany przez całe swoje niedługie życie.
Bardzo zaciekawili mnie też Obserwator i Pan, którzy są dość tajemniczymi osobnikami.
Sama historia jest ciekawa, wciągająca i pełna magii.
Styl pisania autorki nie pozostawia wiele do życzenia, przez co czyta się dosyć szybko i przyjemnie. Wielkim plusem jest to, że został poruszony temat inności, traumy i dojrzewania. Za to drobnym minusem są dla mnie przydługie opisy, przez które książka jest znacznych rozmiarów, a mimo to nie jest za wiele powiedziane o świece, w którym bohaterowie żyją, ale mam nadzieję, że zmieni się to w kolejnej części, na którą czekam z niecierpliwością.
,,Biały elf", to naprawdę dobra i warta przeczytania powieść.


  zaczytani.eu zaczytani.eu  (14.11.2022)


  Lena Lachowska  (24.11.2022)
Tym razem przed mój czytelniczy nos trafiła prawdziwa cegła.
Biały elf autorstwa Pauliny Roli ma 652 strony i jest to naprawdę spore tomiszcze.

Z czym to się je?

Estalavanesa życie nie rozpieszczało. Porzucona przez wszystkich sierota, darmowa siła robocza, wyrzutek. To tylko kilka określeń, które do niego pasują. Zawsze na uboczu społeczności, nie pasujący do ludzi a nawet rzekłabym skrajnie odmienny. Od samego początku los rzuca chłopakowi kłody pod nogi. Okrutni opiekunowie, głupie i złośliwe przybrane rodzeństwo, ubóstwo i świat w którym przyszło mu żyć, tak niewspółgrające z jego starą, mądrą duszą…

Ale tylko do czasu, gdy chłopca w końcu odnajduje dobra wróżka…

Ha! Nie no żartowałam. Los młodego elfa zmienia się diametralnie ale nie za sprawą dobrotliwej staruszki w krynolinie ale dzięki łysemu jak kolano, staremu doradcy Niedźwiedzia. Choć Zrzęda sam nie dysponuje magią potrafi ją przejmować ale i wyczuwać i właśnie dzięki temu talentowi zauważa, że światło młodego posługacza błyszczy jaśniej niż wszystkich gości noclegowni razem wziętych.

Ten jeden wieczór zmienia wszystko, Est przestaje być samotną skałą w morzu ludzi, przestaje być tylko nic nieznaczącym sierotą, a staje się uczniem Maga. Nie jest to jednak taka bułka z masłem jak się wydaje, ciągłe docinki i strach wywołany odmiennością bohatera będzie mu jeszcze długo towarzyszyć, a magia, która wydaje się wypełniać jego ciało od upadku z klifu, okaże się trudniejsza do ujarzmienia, niż ktokolwiek się spodziewa.

Biały elf to naprawdę spore tomiszcze, które niestety w moich oczach nie wykorzystało swojego potencjału. Mamy tu owszem bardzo ciekawy pomysł na bohatera i wątek romantyczny, jednak niestety niewykorzystany. Główny bohater zamiast wzbudzać współczucie, powoduje u czytelnika raczej niesmak i irytację. Na bogów ileż można się nad sobą użalać? Do tej pory sądziłam, że najbardziej znaną mi „miąkliwą” postacią literacką jest Alina z Griszów, ale elf Estalavanes dzielnie walczy o palmę pierwszeństwa.

Mimo, że mamy tu całkiem ciekawy wątek magicznej akademii utrzymywanej przez Niedźwiedzia – przywódcę najemników –jest on potraktowany bardzo po macoszemu, uważam że z ogromną szkodą dla książki, bo być może właśnie to nadałoby jej rzutkości.

Jak wspomniałam wątek romantyczny też mnie nie zachwycił. Cały „związek” ma w zasadzie miejsce w głowie Collonela a główny bohater uświadamia sobie, że coś jest na rzeczy jakieś 3 strony przed końcem książki.

Nie twierdzę, że ta książka była zła i wiem, że z pewnością znajdzie swoich obrońców, ale dla mnie była ona po prostu nudna. Na ponad 600 stronach spodziewałabym się bardziej wartkiej akcji i wydarzeń, które wstrząsną czytelnikiem, a dostałam coś, co mogłabym określić mianem wstępu do historii właściwej, o ile faktycznie kolejny tom miałby w sobie więcej „życia”.

Oczywiście jak wspomniałam, książka na pewno znajdzie swoich obrońców, skupiających się na rozbudowanym świece wewnętrznym postaci czy tragizmie głównego bohatera, niestety, mnie żadna z tych rzeczy nie porwała na tyle by dać książce ocenę wyższą niż 5/10.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Novae Res

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.