Witaj! Zaloguj się, a jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, zarejestruj się.
Szukaj
Twój koszyk jest pusty  |  Zaloguj się  |  Pomoc
Zaczytani.pl -> Fantasy -> Arkada — Aleksandra Kaptur
Arkada — Aleksandra Kaptur

Arkada

Cena: 37,99 zł 32,29 zł
Wysyłamy w 1-7 dni
Książki dostarcza firma DHL Express
Czas oczekiwania na paczkę

Opis i recenzje

Kiedy zło spowija świat, tylko najodważniejsi będą mogli mu się przeciwstawić.

Wakacje dobiegają końca i czwórka przyjaciół: Emily, Magda, Michael i Wiktor szykuje się do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Z dniem pierwszego września do ich klasy dołącza tajemnicza koleżanka o imieniu Anastazja, której niecodzienne zachowanie i ubiór od pierwszej chwili wzbudzają podejrzenia Emily. Nagle, w trakcie szkolnej akademii, cała piątka przenosi się do krainy, która w niczym nie przypomina współczesnego świata. Wkrótce stanie się jasne, że tym razem to nie sprawdziany i szkolne ploteczki będą dla nich najważniejsze... Odcięci od tak dobrze znanej im rzeczywistości, są zdani tylko na siebie i swoją nową rówieśniczkę, która okazuje się odważną wojowniczką, broniącą swego kraju przed siłami Królowej Ciemności. W prowadzonej przez nią walce stawką jest wolność nie tylko jednego państwa. Czy nastolatkowie będą potrafili przeżyć w świecie, gdzie ani dobra, ani zła magia nigdy nie zginęła, a na każdym kroku czyhają na nich przerażające stwory?

Szczegóły

  • Rodzaj literatury: Fantasy
  • Wydawca: Novae Res, 2019
  • Format: 130x210
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 366
  • ISBN: 978-83-8147-625-6

Recenzje czytelników

Średnia ocena: 
 z 3 recenzji.Dodaj własną recenzję

  Snieznooka Przez-zamrozone-okulary  (5.12.2019)
Dzisiejsza lektura, którą Wam przedstawię jest powieścią z gatunku fantastyki, która idealnie wpasuje się w kanony młodego czytelnika. Aleksandra Kaptur przygotowała dla nas świat, który pozornie nie różni się od tego naszego, jednak w pewnym momencie akcja przeniesie się w zupełnie inne miejsce, takie, które warto będzie poznać. Miło było powrócić przez chwilę w szkolne mury, przypomnieć sobie, jak to było ze swoją paczką emocjonować się kolejnymi wyzwaniami. O czym jest książka i jak wypadła?
Beztroski czas wakacji i radosnego usprawiedliwienia błogiego lenistwa dobiega końca. Nic co dobre nie trwa wiecznie, dwa miesiące to tylko pozornie wiele czasu dla siebie, jednak i one potrafią minąć tak szybko, że nie jesteśmy w stanie nawet się dobrze rozejrzeć dookoła, kiedy ponownie trzeba wracać w szkolne mury na kolejne dziesięć długich miesięcy.
Książka opisuje losy paczki nastolatków, która po upragnionym lenistwie so szkoły, dla Emily, Magdy, Wiktora i Michaela to kolejny rok, który przyniesie im wiele wrażeń. Niespodziewanie do ich klasy przychodzi nowa uczennica o dość niecodziennym imieniu Anastazja. Kim jest dziewczyna? Czy uda im się z nią zaprzyjaźnić? Dziewczyna wyróżnia się z tłumu nie tylko swoim niecodziennym strojem, ale także zachowaniem. Jest w niej coś takiego, że Emily ma co do niej mieszane uczucia. Czy to tylko wybujała wyobraźnia, czy coś więcej? Czasem przeczucie bywa bardzo silne, wzbudza podejrzenia, których nie jesteśmy w stanie odrzucić. Posiadamy szósty zmysł, kobiecą intuicję, czy właśnie przeżycia, że coś stanie się złego, skoro tak jest, czy można to zignorować i przejść z tym do porządku dziennego? Co ważniejsze, czy powinniśmy tak robić?
Anastazja trzyma się na uboczu pozostając zdystansowana dla reszty uczniów, czy nie zależy jej na nieco cieplejszych relacjach i zdobyciu przyjaciół? Zazwyczaj nowi uczniowie starają się uzyskać pomoc w klimatyzacji w nowym miejscu, tymczasem ona nie wyraża najmniejszej chęci ku temu, aby nawiązać najmniejszą i najbardziej kruchą relację.
Niestety podejrzenia Emily okazują się prawdą, coś jest z Anastazją nie tak, jednak to, co odkryją sprawi, że zapragną żyć w błogiej niewiedzy i trudno im się dziwić. Podczas szkolnej akademii, Emily z przyjaciółmi przenosi się wraz z Anastazją do zupełnie innej krainy, tak różnej od świata, do którego przywykli. Sprawdziany, klasówki, towarzyskie niuanse nie będą miały znaczenia, nie kiedy zostali uwięzieni w innej rzeczywistości. Takiej, która jest dla nich zupełnie obca, mogą liczyć tylko na siebie, a i tak to bardzo marne szanse na to, że kiedykolwiek wrócą do domu. Nie są jednak sami, Anastazja okazuje się być, kimś zupełnie innym. Jest wojowniczką wypraną w walce, która broni swego kraju przed wrogą armią Królowej Ciemności. Walka ta ma jednak o wiele potężniejszą stawkę, nie chodzi tutaj jedynie o wolność jednego państwa. Jak sobie poradzą Emily i jej przyjaciele? Ten świat jest przesiąknięty magią, zarówno tą dobrą, jak i złą, nigdy nie wiadomo, co czai się za rogiem. Które istoty są dobre, a które złe? Które będą chciały ich skrzywdzić? Czy bohaterom uda się wrócić do domu, a może wcale nie będą mieli ochoty tego robić?
Aleksandra Kaptur porwie Was w okowy nowego świata, który ocieka magią i niebezpieczeństwem. Opowieść została napisana przyjemnym w odbiorze stylem, jest lekki, obrazowy i nie trudny dla współczesnych czytelników. Wspólnie z bohaterami wędrowałam zbierając siłę do walki z siłami Ciemności, które wcale do słabych nie należały. Czułam się, jakbym była jedną z bohaterek i nagle została wrzucona do świata, który potrzebował mojej pomocy. Pasjonująca opowieść pełna zwrotów akcji, rozgrywana niezwykle dynamicznie, a przez co stawała się ciekawsza. Im dalej brnęłam w fabułę tym bardziej się wciągałam w przedstawioną przez autorkę opowieść. Jak wspominałam wcześniej polecałabym ją młodzieży, nieco młodszym czytelnikom, a także tym, którzy oczekują od czytanej powieści czegoś lekkiego niekoniecznie bardzo wymagającego. Powieść czytało mi się bardzo przyjemnie, dlatego zdecydowałam się objąć ją swoim patronatem. Postacią, która zapadła mi w pamięć i zyskała moją sympatię była Anastazja, nie można było jej odmówić waleczności i hardości ducha. Odważna kobieta, która walczyła o to, w co wierzy, nie stroniąca od niebezpieczeństwa. Myślę, że każdy z Was znajdzie w tej książce kogoś, kogo obdarzy sympatią, a Anastazja zasługuje na to w pełni. Jeśli szukacie chwili oderwania od szarej rzeczywistości to „Arkada” przeniesie Was do świata magii i czarów, które mają potężną moc.


  Daria Pogodzińska  (5.01.2020)
Wakacje to błogi czas dla uczniów. Możliwość odpoczynku, zdobywania przyjaciół i przeżywania przygód, ale co roku nastaje wrzesień i co roku uczniowie gimnazjum i liceum spotykają się powrotem w murach szkoły. Do klasy czwórki przyjaciół: Emily, Magdy, Michaela i Wiktora dołącza nowa koleżanka, tajemnicza Anastazja. Emily podchodzi do nowej z dystansem, ma przeczucie, że coś jest nie tak, zachowanie i ubiór wzbudzają podejrzenia dziewczyny. Nudny apel szkolny zamienia się w chwilę grozy. Nastolatkowie przenoszą się do innego świata, który w niczym nie przypomina współczesnego. Czwórka przyjaciół stawi czoła złu, które w każdej chwili może zaatakować, trzeba być przygotowanym, a przewodniczyć im będzie Anastazja.
Autorka posługuje się łatwym językiem, jednocześnie opisy w żaden sposób nie są nudnawe, tylko dają możliwość wyobrażenia sobie przestrzeni. Szkoła, do której uczęszczają bohaterowie, opisana jest w taki sposób, że czułam, iż to ja się tam znajduje. Autorka wraca do przeszłości Anastazji, opowiadając jej historię, która przypomina baśń. Lubię, gdy w książce jest dużo dialogów, w tej powieści one są, ale nie w ogromnej ilości, zastąpione jest to opisami, opowieściami. Cel powieści jest nam znany prawie od początku. Postacie znając ten cel, doszkalają się i są przygotowywani do tego, co ma nastąpić. Powieść ma jednego wątku, ale też nie jest ich tak duża ilość, przez co łatwo jest się odnaleźć w fabule i razem z bohaterami odkrywać tajemnice nowego świata. Najciekawszą postacią jest zdecydowanie Anastazja i tutaj muszę przyznać, domyśliłam się czegoś o niej, co dopiero później zostaje wyjawione, więc nie zrobiło to na mnie wrażenia. Wszystkie inne tajemnice jej dotyczące były ciekawe, wiele z nich jeszcze nie zostało odkrytych. Anastazja to kobieta rozsądna, pewna siebie i waleczna. Pragnie walczyć przeciwko złu, zbiera do tego drużynę, która jest przygotowywana do walki. Pomaga tym którym idzie słabiej. Postać bardzo pozytywna, łatwa do polubienia. Pozostałe postacie mają mniej tajemnic, przez to, że są tylko grupką przyjaciół i uczniami gimnazjum. Każda z postaci wykazuje się innym zestawem cech, są od siebie na tyle różni, że łatwo ich zapamiętać. Mimo że książkę uważam za dobrą, to niestety nie dorównuje ona takim stopniu innym książką fantasy, które czytałam. Brakowało mi większej ilości intryg, pędzącej akcji i zaskoczeń. Nie do końca przemawia do mnie pierwsza akcja książki, ten moment z apelem. Osoby, które lubią romans, tego tutaj nie ma, nie jest to książka, która prowadzi do wielkiej miłości, pojawia się ona, ale jako mały dodatek.
Podsumowując, jest to doby debiut autorki. Powieść czyta się szybko i przyjemnie, nie trudno się odnaleźć w fabule. Miejsca, budynki oraz życie opisane w niezwykle obrazowy sposób. Główna postać z tajemnicą, część z nich można poznać, a część zostaje nadal nieodkryta. Książkę mogę polecić młodszej młodzieży, starsi mogą się poczuć trochę rozczarowani, ale nie wykluczone, że także im się spodoba. Miło spędziłam przy niej czas, ale nie trafi ona do moich ulubieńców. Dla mnie jest to 7/10.


  Sandra Graphictobook  (17.02.2020)
„Arkadyjska przygoda”

Każdy z nas ma swoje obowiązki. Jedni bardziej wymagające, inni mniej. Pomyślmy jednak, jak czuje się osoba na barkach, której spoczywa obrona całego królestwa przed ciemnością, nieubłaganie zbliżającą się do bram. Mowa tutaj o Anastazji, bohaterce powieści Aleksandry Kaptur pt. „Arkada”, która musi zmierzyć się z bezwzględną „Królową Ciemności”, aby uratować to, co jest dla niej najcenniejsze.

„Arkadia” Aleksandry Kaptur to historia o losach magicznej krainy w czasie wojny, poczuciu obowiązku i bohaterach, których odwaga jest godna podziwu… Wraz z zakończeniem się wakacji czwórka uczniów – Emily, Magda, Michael i Wiktor szykują się na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Ku ich zdziwieniu od pierwszego września do ich klasy dołączyć ma zagadkowa dziewczyna o imieniu Ana Goldberg (Anastazja), która wzbudza niepokój w nastolatkach. Nagle, w trakcie szkolnego apelu, cała piątka wraz z resztą uczniów przenosi się do tajemniczej krainy o nazwie Arkadia. Jak się szybko okazuje, Anastazja nie jest osobą, za którą się podaje. Naprawdę pochodzi z tej nieznanej nastolatkom krainy. Jest wojowniczką, broniącą swego kraju przed siłami Królowej Ciemności, która chce nią zawładnąć. Co czeka Emily, Magdę, Michaela i Wiktora w tym dziwnym świecie? Czy uda im się przeżyć w kraju objętym wojną? Czy Arkadię pochłoną siły zła? Tego trzeba przekonać się samemu!

Historia Aleksandry Kaptur to pierwsza część cyklu fantasy o przygodach Anastazji, Emily, Magdy, Michaela i Wiktora. Książka ta, to typowa powieść młodzieżowa, w której mamy do czynienia z prostym językiem, lekką i nieskomplikowaną składnią, a uczniowie, mający po piętnaście lat używają w dialogach typowo młodocianych docinków i haseł. Pomysł na fabułę jest ciekawy, choć uważam, że autorka od początku mogła bardziej wykorzystać potencjał tej koncepcji. Mamy tu do czynienia z wojną, rycerzami, walkami i magią, a jednak brak w książce stałej akcji, która podsycałaby napięcie i ciekawość w czytelniku. W powieści znajdziemy dużo retrospekcji, a dodatkowo autorka ewidentnie lubi skupiać się w niej na mało ważnych elementach, takich jak ciągłe podróże bohaterów i ich wojenne szkolenia. Warto dodać jednak, iż jest to debiut autorki, więc pewne rzeczy z pewnością zostaną dopracowane w następnych książkach pisarki.

Książkę tę, jako całość określiłabym bardzo długim wstępem do następnego tomu powieści. Nie mogę jednak powiedzieć, iż historia ta całkowicie pozbawiona jest ciekawych momentów. Mamy tu parę naprawdę interesujących potyczek i zaskakujące zakończenie. Mocną stroną „Arkady” są zdecydowanie barwne opisy przyrody, które w baśniowy sposób przenoszą czytelnika do magicznej Arkadii, gdzie wojenne podboje niszczą piękno i radość panującą w tym świecie. Na uwagę zasługuje również pomysł autorki na relacje pomiędzy światem Anastazji, a czwórki bohaterów. Zjawisko to nie zostało w książce dokładnie określone, ale będąc konkretnym, działa ono na zasadzie lustrzanej magii. Chodzi mi tutaj na przykład o postać Emily Grand, której wzrok w jednym świecie był słaby, w drugim zaś widziała wszystko dokładnie. Magia ta działa na zasadzie odwrotności, co mnie zaintrygowało, biorąc pod uwagę przedstawioną historię.

Podsumowując, „Arkada” to książka raczej dla młodszych czytelników, których fascynują powieści z motywem magii, królestw i rycerzy. Ja jednak oczekuję od tego typu historii ciekawej i angażującej akcji, tutaj jej nie znalazłam. Jest to jednak moja osobista opinia, gdyż dla kogoś, książka ta może być fascynującą lekturą. Czytałam do tej pory wiele debiutów i zakwalifikowałabym ten do średnich, jednak liczę, iż autorka z każdą kolejną książką rozwinie swój warsztat, a dalsza część przygód walecznej Anastazji bardziej wciągnie mnie w magiczny świat arkadyjskich pól i lasów.

Zapraszam:
https://www.instagram.com/graphictobook
https://graphictobook.wordpress.com

Dodaj własną recenzję
Darmowy transport przy zamówieniu co najmniej 2 książek!
Liczba:  
      Dodaj do koszyka
Zakupy w Zaczytani.pl są bezpieczne.